Realtek 5+1 sistemi 2 kanal olarak görüyor

Bu konuyu okuyanlar

oguzhanhosca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhabalar,
Sorunsuz çalışan sistemimde, bugün girip kontrol ettiğimde Realtek Driver'ın 5+1 ses sistemimi 2 kanal stereo olarak gördüğünü keşfettim, stereo dan 5+1 e geçirmek için bastığımda ise uygulamadan otomatik stereo ya geri dönüyor, düzelmiyor/değiştirmeme izin vermiyor. Kasayı, jack girişlerini temizledim, driver ı tekrar silip yükledim, sorun var mı diye sorgulattım ama ne yaptıysam fayda etmedi, bu tarz bir sorun yaşayan/bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Nasıl çözüm yolu bulacağım?
Ekstra yeni bir ses kartı mı almam gerekecek, girişlerde de hata yok, hata olsa algılamazdı bilgisayar kabloları, kablo girdiğinde jack takıldığını gösteriyor.
Yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• Ek Açıklama 2019-01-21 010539.jpg
    Ek Açıklama 2019-01-21 010539.jpg
    60.9 KB · Görüntüleme: 650

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
ses sistemini nasıl bağlıyorsun? 4. millenium faciası notebook ( grundig ) pegatron ana karttaki realtek ses kartının optik ses çıkışını kullanmayı bıraktı...

oguzhanhosca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
ses sistemini nasıl bağlıyorsun? 4. millenium faciası notebook ( grundig ) pegatron ana karttaki realtek ses kartının optik ses çıkışını kullanmayı bıraktı...

Masaüstü bilgisayarımın arka anakart 5+1 girişine takıyorum olması gerektiği gibi, siyah pembe ve yeşil 3 lü kablo olarak, şuana kadar hiç böyle bir sıkıntı yaşamadım, neden oldu anlam veremiyorum...

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
bir seçenek vardı o seçili olunca streio yapıyordu... realtek hd audio yöneticisinde gelişmiş ayarlara bak...

oguzhanhosca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
bir seçenek vardı o seçili olunca streio yapıyordu... realtek hd audio yöneticisinde gelişmiş ayarlara bak...
Her detaya her gelişmiş ayara baktım dostum emin olabilirsin, bütün algoritmasına kadar kontrol ettim ama yok yani düzelmiyor malesef, anakartımds bir problem olabileceğini düşünüyorum, çünkü 16gb(8x2) ram takılı, ama 8 gb görüyor, slotlarda problem var sanırsam, realtek 5+1 i algılamıyor değişikliğe izin vermiyor:(

oguzhanhosca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Realtek sürücüsünü tamamiyle kaldırdım, tekrar uygun sürücüyü kurup, windows ayar bölümünden 5+1 seçip, hoparlörleri sınayıp kaydettim, sonra düzeldi realtek 5+1 oldu, sorun kalmadı, tşk ler.

Son mesajlar