Raspberry pi bana uygun mu ?

Uygun mu

• Kullanılan toplam oy
    1

Bu konuyu okuyanlar

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
Öncelikle merhabalar
Hedefim kendi kendine giden taksi , akıllı robot,sesli asistan gibi faliyetler yapmak ama yanında bunu sunum yapmak (openoffice çalıştırmak) ve minimal düzeyde gimp çalıştırmak için kullanıcağım (belki cs 1.6 fallout 1,2 starcraft 1, snes nes gameboy emülatorleri gibi tost makinesi düzeyinde sistem isteyen oyuınları oynamak için de kullanabilirim ).
Ayrıcamatlab ,c ve pyhon arasında kaldım masaüstünde çalışacak uygulamalar ile çok ilgim yok(tarayıcı yazmak,pencere yöneticisi yazmak ya da bir oyun gibi [en azından bu sene :D])
Tavsiyeleriniz benim için çok önemli yardım ederseniz sevirinim :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Lütfen yardım edin :)

Son düzenleme:

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
dediklerinin bir cogunu yapabilirsin ama gerek var mi eziyet etmene? :) Matlab ile masaüstü yazilim gelistirmezsin, matlab daha cok daha spesifik konular icin var. Atiyorum image process icin ya da cesitili matematik hesaplamalari icin vs. Python daha ideal olabilir. Ancak tarayici yazmak öyle kolay bi is degil :) Oncelikle adim adim gitmeni tavsiye ederim. Raspberry pi cok da pahali bi sey degil, deneme yanilma yöntemiyle ögrenmek mantikli

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
matlab konusunda haklısınız aslında ama ben ileride buunu profesyonel olarak yapmak istiyorum :)
windows oyunları konusundakiler olmasa da olur evde i7 3770 kasam var ama ben robot yapmak istiyorum ve i7 kasa babamın ben kendi bilgisayarım olsun da istiyorum (dediğim gibi bunda sadece slayt gibi küçük işler yapcağım:))
tarayıcı yapmanın kolay olmadığının farkındayım amacım şu an profesyonel değil sadece hobi ayrıca asıl amacım robot yapmak zaten (aynı zamanda amacım masaüstü için uygulama yazmak değil) :)
muhtemelen bu yaz küçük projeler ile uğraşırım ama bir yandan da bu işi profesyonelliğe yani meslek olarak da yapma istiyorum
uzun bir süre alcağının farkındayım belki üç yıl (yanlış anlamayın sadece python için :)) ama kodlama konusunda herşeyden daha eminim ve hayatımı buna dökmek istiyorum :)

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
eger amacin daha cok robotik konularina yönelmekse baslangic asamasinda arduino ya yönlenmen lazim.. Babana söyle ikinci el bir laptop/bilgisayar alabilir cok fazla para da degil. Raspberry pi ile kisitli olursun.. Ayrica anladigim kadariyla yasin kücük, o yüzden öncelikle okuluna önem ver ve üniversitede iyi bir bölüm kazan.. Cünkü üniversite etiketin olmadan kendini piyasada kabul ettirmen zor olur. Tabi hobi amacli ögrenebilirsin. Raspberry pi de kücük programlar gelistirebilirsin python ile. Port kontrollerini vs ögrenirsin..

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
evet hocam lise 1 e daha yeni geçtim:) ben bunu bir yaz rğlencedi olarak günde iki saat kullanmak üzrte slscsktım zaten, yaz dışında(o da haftada bit)(bilgissysr alırsam iki saat her gün)bizde oyun yok ve derslerime çalışıyorum bol bol:)
peki sizce ilk önce kodlama mı öğreneyim yoksa direk arduino mu
ve neden arduino tavsiye ettiniz acaba
not ilk amacım bilgisayar alıp dual boot linux kullanarak kod yazmaktı :)
not 2 yurtdışında okumak istiyordum:)(parayla değil çalışarak)
not3 yzım yanlışlarından dokunmaktik sorumlu:D

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Kardeşim gelecek arduinoda. ona yoğunlaş.

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
evet hocam lise 1 e daha yeni geçtim:) ben bunu bir yaz rğlencedi olarak günde iki saat kullanmak üzrte slscsktım zaten, yaz dışında(o da haftada bit)(bilgissysr alırsam iki saat her gün)bizde oyun yok ve derslerime çalışıyorum bol bol:)
peki sizce ilk önce kodlama mı öğreneyim yoksa direk arduino mu
ve neden arduino tavsiye ettiniz acaba
not ilk amacım bilgisayar alıp dual boot linux kullanarak kod yazmaktı :)
not 2 yurtdışında okumak istiyordum:)(parayla değil çalışarak)
not3 yzım yanlışlarından dokunmaktik sorumlu:D

Yasin kücük ve zamanin var. Elbette programlama ögrenebilirsin, arduino ögrenmek demek ayni zamanda programlama da ögrenmek demektir. En basitinden C ile yaziyorsun ve cok karmasik seyler yok. Robot yapacagim dedigin icin arduino senin icin iyi bir giris olabilir.

Baban ile anlasarak günlük 2 saat programlama calisabilirsin mesela bilgisayarla.. Kendini gelistir ve en önemlisi yabanci dil ögren eger yurtdisinda okumak istiyorsan. Bana bir sans verilip senin yasina dönme imkanim olsaydi ve ilk ne yapardin diye sorsalardi derdim ki birden fazla yabanci dil ögrenirdim. Ingilizce ve almanca biliyorum, isvicre'de yazilim mühendisi olarak calisiyorum ama mesela fransizcam daha iyi olsaydi cok daha farkli olurdu benim icin. O yüzden ögrenebiliyorsan birden fazla yabanci dil ögrenmen emin ol gelecegine yapacagin en büyük katki olacaktir.

Yurtdisinda okumak zor degil, ben hem erasmusla gittim hem de yüksek lisansimi isvicre'de yaptim. Okurken de calistim ve mezun olduktan sonra calistigim firmada devam ettim, bir kac yil sonra cikip baska bir yere girdim. Elbette cok kolay olmadi ama yapilmayacak seyler degil. Mesleki anlamda bir zorluk yok ama dil problem olabiliyor. O yüzden bu yaz tatilinde dil ögrenmeye de bak ;)
basarilar

Kardeşim gelecek arduinoda. ona yoğunlaş.

gelecek nasil arduino da oluyormus :) arduino dedigin basit bir atmel chip ve kisitlisin bir cok konuda ayrica bellek yetmiyor bir cok sey icin.. Arduino gelecek degil, suan popüler olan arm dir. O da bir cok alanda kullaniliyor (telefonlarda, fotograf makinelerinde vs). Ancak elektronik de cok gelisiyor ve degisik cipler cikacaktir. Gelecek diyorsan gelecek sanal dünyalarda... VR ve AR de.. Gelecek bigdata da... Elektronik icin ise pek bi sey söylenemez..

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
gelecek nasil arduino da oluyormus :)
işte ben de o yüzden rasp istiyordum asıl plan laptop almaktı ama sensör ve motorlar ile rahat iletişim yaptığı için rasp seti almak istedim :) (gerçi babamla konuşmalarımda benim rasp değil laptop almamı istiyor[yanlış anlamayın babam bir iç mimar ve neyin ne oldupunu teorik olarak biliyor babam senelerdir 3ds maz ile çizim yapmaktan photoshoptan ve illustrator ile yazı yazmaktan sıkıldı ] ayrıca bilgisayar mühendisi olmamı da kodlma ayüzünden istemiyor [sanki mekatronikçiler kod yazmıyor :D] sabahtan akşama kadar pc kullanmaktan adam pc den iğrendi :D) sizin yazılarınıza da bakarak bi celeron laptop ve yanına da pardus alırız artık :D gelecek senelrde de bir rasp ile ilerletirim işi :)

Not: Stephen King kitaplarını ingilizce okumaya başladım zor olsa da ingilizceyi seviyorum hatta bir ara html öğrenirken (malesef unuttum :() visual studio forumunda küçük bir yazışmam olmuştu ama dikkate değer olduğunu sanmıyorum ve ingilizce konuşan bir ülkeye gitmek istiyorum ama bu almanca çalışmayacağım demek değil tabiki :)

Son mesajlar