R410 a başa bela yeni nesil gaz (soğutucu akışkan)

Bu konuyu okuyanlar

eskort

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar ilerideki günlerde başımıza dert olabileceğini düşündüğüm için bu konuya dikkat çekmek istedim.Umarım faydası olur.

1
Yeni Soğutkanlar ; R407C, R4IOA
CFC (KloroFloroKarbon) içeren RI 1 , RI 2 ve benzeri soğutkanlar nedeniyle ozon tabakasının incelmesi küresel bir sorun haline gelmiş, bunun önüne geçmek için 1988 yılında Ozon Tabakasınt Koruma Kanunuhazırlanrnıştır Buna dayanarak CFC tipi soğutkanların üretimi 1995 yılında küresel olarak sona erdirilmiştir.
HCFC22 (HidroKloroFloroKarbon22 diğer bir yazılışıyla R22) soğutkanı da klor
— içerdiğinden üretimi kontrol altına alınmış olup 2020 yılında sonlandırılacaktır. HFC (HidroFloroKarbon) tip soğutkanlardan R4O7C R4İQA’nın her ikisi de ozon
. tabakasına zarar veren maddeler içermez, bu nedenle bu soğutkanların önümüzdeki yıllarda R22’nin yerini güvenle alacağı tahmin edilmektedir.
Yeni soğutkan R407C, R22’den farklı olarak üç ayrı gazdan (R32, •R125 ve R134a) oluşan zeotröpik bir karışımdır, yani karışımı oluşturan soğutkanların karışım içindeki basınç ve sıcaklık değerlerinde farklılıklar vardır. R407C’deki soğutkanlarırı
kaynama sıcaklıklarında yaklaşık 5 santigrat de s vardır.
R4IOA ise ağırlıkça R32 ve R125 soğutkanlarının birebir oranda karışımından oluşan neredeyse azeotropik (karışım sanki tek bir maddeymiş gibi sıcaklık ve basıncı sabittir) davranan bir karışımdır. Çünkü bu soğutkanı oluşturan gazlar sabit basınç altında hemen ‘ hemen aynı kaynama noktasına sahiptir. İkisinin arasındaki kaynama sıcaklığı farkı neredeyse yok gibidir. (0,17 Kelvin dereceden daha düşük) R407C ve R4IOA soğutkanlarının ikisi de klör içermez, dolayısıyla ozon tabakasını inceltme riski sıfırdır.
“ Ozon
. Sogutkan • ,
Soğutkan içeriği oranı L Yanıcılık
‘ ınceltme
(%agırlık) -
potansıyelı
.
Yeni
Soğutkan
HCF
(HidroFloro
Karbon)
R407C
HFC32
HFCI25
HFCI34a
23
25
52
0
YOK
R4IOA
HFC32
HFCI25
50
50
0
YOK
Geleneksel Soğutkan
HCFC
(HidroFloro
Klorokarbon)
.
R22
HCFC22
100
0,05
YOK
R407C Soğutkanı Hakkında Uyarılar
1) Eğer ciddi bir soğutkan kaçağı sözkonusuysa, sistemin basınç testini, onarımını ve tam şarjını yapmadan önce sistemde kalan soğutkan tamamen boşaltılarak toplanmalıdır. Bu sistemler gaz kaçağı sonrası ilave şarja uygun olmadıklarından daha montaj aşamasında sistemde herhangi bir kaçak olmadığından emin olunmalıdır.
2) R407C sisteme likit olarak şarj edilmelidir.
3) Sisteme kaçak kontrolu ve basınç testi için 30 bar azot gazı verilmeli ve bu basınç miktarının üzerine çıkılmamalıdır.
: R4IOA Soğutkanı Hakkında Uyarılar
1) Soğutkan mutlaka likit halde şarj edilmelidir.
i) R4IOA soğutkanı, farklı kaynama sıcaklığına sahip gazların karışımından oluşan, ancak yen.i kaynama sıcaklığı tek ve sabit bir
. değer olmak yerine, içindeki gazların durumuna ve miktarına bağlı olarak sapmalar gösteren bir karışım (zeotropik) olduğundan soğutkanın gaz halinde sisteme verilmesi klimanın performansını düşürür ve arızalanmasına neden olur. Bu yüzden R41 OA soğutkanı likit olarak şarj edilmelidir.
ii) Gaz kaçağ ı olduğunda, soğutkan ı oluşturan gazların oranı
değişeceğinden sistemin performansı düşecektir. Bu gibi durumlarda soğutkanı toplayıp, gaz kaçağını giderdikten sonra, klimanın teknik kataloğunda yer alan miktar kadarsoğutkan, Elektronik Gaz Şan Terazisiyle verilmelidir.
2) R4IOA soğutkanı farklı soğutkanlar için tasarlanmış sistemlerde kul ılmamalıdır.
1) R4IOA basıncı yüksek bir soğutkan olduğundan sistemde özel parçaların kullanılmasını gerektirir. Benzer şekilde güvenli ve etkin bir çalışma için montaj ve servis hizmetlerinde özel alet ve ekipmanlar ile özel teknikler kullanılmalıd ır. Kompresör özellikleri farklı olduğundan, R22 ve R407C için tasarlanmış kompresör R4IOA ile çalıştırılırsa, kompesör için kullanılan malzemeler farklı olduğundan, kompresörün dayanıklılığı ve ömrü azalır.
ii) Soğutkan yağı farklıdır. R22 için mineral yağ kullanılır ve bu yağ
. R4IOA soğutkanı içinde çözünmediğinden kompresör arızalarına
. neden olabilir.
3) Soğutkan kaçağından sonra sisteme soğutkan şarj edilebi bile verim kaybı kaçınılmazdır. Eğer soğutkan kaçağının miktarı, sistemdeki soğutkan miktarının %25’inden fazla ise kalan soğutkan toplanmalı, kaçak yeri onarılmalı, sitemin kaçak testi ve vakumu yapıldıktan sonra gerekli soğutkan hesaplanarak Dijital Gaz Şan Terazisiyle likit halde verilmelidir.
4) Sisteme kaçak kontrolu ve basınç testi için 38 bar azot gazı verilmeli ve bu basınç miktarının üzerine çıkılmamalıdır.

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
heheh birde doğaya dost gaz deniyor. insan hayatının sanki önemimi var para kazanalar kazanacak. kolalı meşrubatların ve hemen hemen tüm meşrubatların üstündeki soğuk içiniz yazısında dahi sır var olduğunun okumuştum. soğuk içilmezse içindeki koryucu maddelerden birisi zeheilenmelere yol açıyormuş.

kocausta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hadi köylü, şu R410A konusunu bir incele.
Bildiğim kadarıyla R22 imalatı çok kolaylaşıp Hindistan'ın eline düştükten sonra ABD'li DuPont firması bazı yeşilci örgütleri organize edip R22'ye savaş açmış.
Aslında derdi, kendilerinin ürettiği hibrit R410A'yı itelemekmiş.

Aha işte güzel bir komplo teorisi, tam senlik.
Emperyalistlerin sömürü operasyonu:)

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hadi köylü, şu R410A konusunu bir incele.
Bildiğim kadarıyla R22 imalatı çok kolaylaşıp Hindistan'ın eline düştükten sonra ABD'li DuPont firması bazı yeşilci örgütleri organize edip R22'ye savaş açmış.
Aslında derdi, kendilerinin ürettiği hibrit R410A'yı itelemekmiş.

Aha işte güzel bir komplo teorisi, tam senlik.
Emperyalistlerin sömürü operasyonu:)

ne örelim abi yaşasın kötülük. bu aralar gene havamda değilim. bir darbe yapıp kökümatı deviremedim. birol usta yıllardır baş belası gaz diyorduda araştırmıyorduk. en son kapanan hh de bir dosya yayınlamıştım. üniversite ilgili bilim dalı öğretim durumlarına yıllar öncesinden çalışmalara girmiş. birol o maddeyi bulup yayınlamıştı. adama olmadığı yapmışlardı diğer forumda. çevre düşmanı vatan haini şu bu takmışlardı zilleri.

birol sende duryorsa yayınla onu. bir ben ozaman kaydetmiştim ama bulamdım. sen bu konuyu açınca.. halbuki diğer yazıyı bile sen yayınlamadan önce ekrandan word e atmıştım. kaybetmiyeyim diyerek. senin dediğin madde diyerek oda yok bulamadım. bulursan yayınlaki neler ittiriyorlar dupontcu amcamlar vs:cursing: çevreci amcamlar ahhh ulen sizin çevreniz cebinizin çevresi:(

eskort

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ne örelim abi yaşasın kötülük. bu aralar gene havamda değilim. bir darbe yapıp kökümatı deviremedim. birol usta yıllardır baş belası gaz diyorduda araştırmıyorduk. en son kapanan hh de bir dosya yayınlamıştım. üniversite ilgili bilim dalı öğretim durumlarına yıllar öncesinden çalışmalara girmiş. birol o maddeyi bulup yayınlamıştı. adama olmadığı yapmışlardı diğer forumda. çevre düşmanı vatan haini şu bu takmışlardı zilleri.

birol sende duryorsa yayınla onu. bir ben ozaman kaydetmiştim ama bulamdım. sen bu konuyu açınca.. halbuki diğer yazıyı bile sen yayınlamadan önce ekrandan word e atmıştım. kaybetmiyeyim diyerek. senin dediğin madde diyerek oda yok bulamadım. bulursan yayınlaki neler ittiriyorlar dupontcu amcamlar vs:cursing: çevreci amcamlar ahhh ulen sizin çevreniz cebinizin çevresi:(
Zaman bulunca bakalım bir.Ama aslında çevercimi değilmi ,klimaların kullanma klavuzları sonunda genelde yazar,sera etkisi yaratır ,atmosfere salmayın diye.O yeşil gaz hikayesi tamamen ticari.

Bu arada karışım olmayan yeni bir gaz yakında gelir piyasaya,Çinliler üretti aslında,ama şu an iç piyasada kullanıyorlar.Karışım değil ,saf kan..

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Zaman bulunca bakalım bir.Ama aslında çevercimi değilmi ,klimaların kullanma klavuzları sonunda genelde yazar,sera etkisi yaratır ,atmosfere salmayın diye.O yeşil gaz hikayesi tamamen ticari.

Bu arada karışım olmayan yeni bir gaz yakında gelir piyasaya,Çinliler üretti aslında,ama şu an iç piyasada kullanıyorlar.Karışım değil ,saf kan..

aynen yazıyor ama lanse edilişi kötü işte.

r22 gibi özelliği güzelmi yeni gazın.

eskort

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
aynen nereyse r22..

eskort

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İşte başa bela gazın gerçekleri

R410A da tamamen sentetik yağlayıcılar gerektirir ve fiziksel özellikleri R22’den oldukça farklıdır. Örnek olarak R410A’nın 40ºC’deki doyma basınçları R22’den %60 daha yüksektir ve böylece özel tasarımlı ekipman kullanımı gerekir. R410A’nın bazı avantajları beklenmedik seviyede yüksek ısı transfer katsayısına sahip olması ve daha küçük kompresör ve borular gerektirmesidir. Buna rağmen karışımın kritik sıcaklığı oldukça düşük olup (72ºC) aşırı yüksek ortam şartlarında ve 60ºC ve üzerindeki yoğunlaşma sıcaklıklarına sahip ısı pompası uygulamalarında sorunlar çıkarmaktadır.

1.1.9 R410A:

R32 ve R125’den oluşan (ağırlıkça %50 / 50 oranında) ve R22 için alternatif kabul edilen yakın azeotropik bir karışımdır. Teorik termodinamik özellikleri R22 kadar iyi değildir. Ancak ısı transfer özelliği oldukça iyidir. R22 – R410A dönüşümünde sistemin yeniden dizayn edilmesi gerekmektedir. Bu değişim yapıldığı taktirde sistem verimi R22’ye göre %5 daha iyi olmaktadır. Sera etkisinin yüksek olması en büyük dezavantajıdır.

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yaşasın R22 ne kaçtı nekadar kaçtı derdi yok yap vakumu ekle gazı.

gerçi en baba gazı bulsan dünyay ahiç zarar vermesede adam gibi servis hizmeti verilmedimi her konuda yanarız konumuz bu olmasada. düşünmek gerekir gazla dünyayı kirlettiğimiz gibi hurda ilede kirletme durumlarıda mevcut.

Mat35

Asistan
Reaksiyon puanı
10
R22 olan klimamdanda, R410 olan klimamdanda memnunum, her ikiside görevini tam yapıyor.