QBASIC - Normal ve Kolay Bir Yazı Oluşturma

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
602
Merhaba SDN Ailesi, ben SomeGuy. QuickBASIC, QBASIC ya da QB, Microsoft şirketi tarafından geliştirilmiş, Microsoft QuickBASIC isimli programlama dilinin belli özellikleri çıkarılarak sadeleştirilmiş halidir. MS-DOS işletim sisteminin belli sürümlerinin parçası olarak sunulmuştur. Fakat MS-DOS işletim sistemlerinden ayrılıp artık Windows işletim sistemine belli sürümlerinin parçası sunulmuştur (QB64). QBASIC o kadar bilinmeyen olsa bile daha kolay ve yapılması kolay bir yazılım dilidir. Şimdi öğreneceğiniz şey Print kodudur. Bu kodun nasıl kullanıldığı ve yapıldığını şimdi öğreneceğiz;
1. Adım (Print Kodu Bilgilendirme) >>
Print kodu parantezle olunması gereken bir koddur. Bu kodda bulunması gereken kod tek Print vardır. 2. Satırlı yazı Print ile bile oluşturulabilir. Print kodu sadece yazı yazmak ve oluşturmak amacıyla yapılmış bir koddur.
2. Adım (Örnek Print Kodu) >>
Print kodunun yanında bulunan parantezin sadece 2 tane tırnak işaretinin olması gerektiğini biliyor muydunuz? Tırnak işaretinin içine yazılar yazınız ve bu yazılarınız Önizlemede gösterilecektir. Örnek olarak bu kodu yazınız;
Kod:
Print("Bu yazi QBASIC programinizda gosterilecektir. Degistirebilirsiniz!")
Print("Ayrica Print kodu ile 2 satirliyazi bile yapilabilir!")
Print Kodu Hakkında NOT >>
QBASIC kodunda türkçe harfler (örnek: ı, ö, ü ve ğ) kullanılamaz. QBASIC türkçe hafleri kullanmamaktadır. Eğer türkçe harfleri QBASIC'de yazarsanız, bunun gibi garip harfler alıcaksınız:
Comment.PNG

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,063
Ah ah eskiyi hatırladım şimdi zamanında öğrenmiştik bu dili tabi zamanında derken win 95 bile yoktu o zamanlar

caglartoklu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Mesajınız, nostalji yarattı bende. :)
Günlük işimde, sürekli güncel dilleri kullanıyorum.
Bazen, QuickBasic'i (4.5 ve PDS 7.1) özleyerek, QB64 ile birşeyler yazdığım oluyor.
Bunlardan bir tanesi, günlük kullanımım için yazdığım basit bir yedekleme/versiyonlama programı olan InstantArchive.