Q Klavyeli Dizustu Bilgisayara Ingilizce Windows 10 Yuklesem??

Bu konuyu okuyanlar

WorldCruiser

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Arkadaslar, Yeni Bir dizustu bilgisayar aldim Freedos Olarak, Windows 10 icin Flash Bellege yukleme yapicam, fakat bir konuda kafam karisti. Ben 17 yil Yurt disinda calistim aldigim bilgisayarlar hep Ingilizce windows'luydu bu sebeple Ingilizce kullanmak daha kolay geliyor, Fakat bu yazimda da gordugunuz gibi turkce karakter yazamiyorum. Evrak isi falan oldugunda online Klavyede yazip copy-paste yapiyorum. Yeni aldigim turkce Q klavyeli disustune INgilizce windows 10 kursam yineyde yazi yazarken mesela mail atarken turkce karakterlere bastigimda turkce harf yazimi oluyor mu, yoksa bambaska birsey mi cikar? Cok uzattim, Bilgisayarin sistemini ingilizce olarak kullanmayi seviyorum ama sirf turkce yazim icin hala idare etmesine ragmen Tyurkce Q klavyeli yeni bilgisayar aldim. Ingilizce Windos yuklesem sorun cikar mi? Yardimci olursaniz sevinirim. Bir soru daha aldigim dizustu 64 Bit USB bellege Windos 10 yuklerken soruyor 32bit'mi 64'bit'mi yoksa her ikisi de mi? diye sadece 64 yuklesem yeterli olur mu? bilgisayarin 32bit'lik kullanima ihtiyaci var mi? Tesekkurler.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
İngilizce kurarsanız Türkçe klavye çalışmaz İngilizce klavyeye göre hareket edecektir. Sistemi Ingilizce yapıp klavyeyi TR yapabilir misiniz emin değilim ama böyle bir yolda olabilir.

WorldCruiser

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İngilizce kurarsanız Türkçe klavye çalışmaz İngilizce klavyeye göre hareket edecektir. Sistemi Ingilizce yapıp klavyeyi TR yapabilir misiniz emin değilim ama böyle bir yolda olabilir.
Benimde Merak ettigim bu zaten, Eger ingilizce kurarsam, TR dil ve klavye secenegi ile hem ingilizce hem Turkce olarak eksiksiz kullanabilir miyim, umarim deneyen veya tecrube etmis birisi cikar.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Klavye dilini her seferinde değiştirmeniz gerekir. Ve ingilizce klavyedeki harflerin bazıları farklı yerde. Bunları ezbere bilmeniz gerekir.

WorldCruiser

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Klavye dilini her seferinde değiştirmeniz gerekir. Ve ingilizce klavyedeki harflerin bazıları farklı yerde. Bunları ezbere bilmeniz gerekir.
Ben Klavyeyi zaten hep turkce hali ile kullanacagim, Sonucta bturkce klavye ile ingilizce de yazabilirsin ama asil merak ettigim dil secenegi, Ingilizce windos'ta Turkce klavye ile yazinca harfler farkli mi cikacak?

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Harfler farklı çıkmaz, çünkü klavye kendisi Türkçe Q. İngilizce Q olsaydı farklı çıkardı. Yaklaşık 8 - 10 harfin yeri farklı.