Arch Linux'ta Python.py Uzantılı Bir Dosyayı Çalıştırmam Gerekiyor

Bu konuyu okuyanlar

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Arkadaşlar Manjaro'da küçük bir sıkıntı çıkınca Arch'a geçtim size bir şey sormak istiyorum bu Arch'ın komutu bayağı bir değişik ben bir videoda gördüm adam Mint'te terminale dosyaadı.py python diye yazıyor ve program çalışıp uygulama açılıyor bunu Arch'ta nasıl yaparız acaba bir fikri olan var mı?
Not:Bazı kişiler bana yada bir kaç insana demesinler onu bilmeden ona geçiyorsun diye öğrenmeye çalışıyoruz sonuçta.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Python programının başına (ilk satıra) şunu yaz:

!#/usr/bin/python3

ve kaydettikten sonra Terminali aç ve program dosyasının bulunduğu dizine gir. (örnek komut aşağıda)

cd /home/belgeler/python_projelerim

(Öyle bir dizinin var olması gerekir. Sen kendi programının bulunduğu dizini gir) ve şu komut ile devam et.

chmod +x programının_adı.py

(Tabii programının gerçek adını giriyorsun.) Şimdi Terminal ile aynı dizin içindeyken şöyle bir komut kullanabilirsin.

./programımın_adı.py

Ve programın çalışaçaktır.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ek olarak program dosyanı yukarıdaki işlemlerden sonra /usr/share/bin dizinine kopyalayabilirsin ve Terminalden, hangi dizinden olursa olsun programımın_adı.py ile çalıştırabilirsin.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ek not: Yukarıda yazılanlar Linux için geçerli. Windows kullanıcıları için .py uzantılı dosyayı çift tılamaları yeterli. (Tabii sadece bir Python sürümünün kurulu olması durumunda geçerlidir)

Son düzenleme: