Python yazdığım kod tepki vermiyor

Bu konuyu okuyanlar

erkags

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese merhabalar Python tkinter konusundan simge ekleme ile ilgili kodlar öğreniyordum. Dersi öğrendim kodları kullanarak kendime uygun bir şeyler yapmak istedim. F5 bastığımda çalışması gerekiyorken hiç bir tepki vermedi. Kod hatası da almadım. Öğrendiğim kaynakta ki kodu da yapıştırdım çalıştırdığımda aynı şekilde tepki vermedi. Sorun ne olabilir sizce?

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Windows kullanıyorsan ve kod'ları Notdefteri isimli editör ile yazıyorsan. dosyayı kayıt etmeden önce, varsayılan *.txt yerine "Tüm dosyalar" seçmelisin ve dosya adı ve .py uzantısı ile kayıt etmelisin. Örnek: deneme.py

Ve Bilgisayarında Python ve Tkinter (diğer adı TclTk) kurulmuş olması gerekiyor.

Yukarıda saydıklarım hepsi uyuyorsa, sadece dosyayı çift tklaman yeterli.

Linux için yine dosyayı .py uzantısı ile kayıt edersin ve Konsole/Uçbirim veya hangi Terminali kllanıyorsan, başlatırsın ve "python deneme.py" komutu ile (tırnaklar hariç) dosyayı çalıştırısın.

Linux'ta diğer yöntem ise:

#!/usr/bin/env python

Bu satırı dosyanın ilk satırı olarak yazıp, dosyayı kayıt ettikten sonra sağ tıklayıp, özellikler bölümünden izinler sekmesinden çalıştırılabilir olarak işaretleyip kayıt etmek. Dosya çift tıklandığında, Çalıştır| |Terminalde çalıştır| |Göster| |İptal seçenekleri sunan bir pencere açılır ve "Terminalde Çalıştır" veya Tkinter kullanılan uygulamalarda "Çalıştır"da seçilebilir ve uygulama çalışır

Veya bu işlemden sonra Terminalde ./deneme.py komutunu kullanabilirsin.