Python İle Mass Mailer

Bu konuyu okuyanlar

digitall

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sitem bir süre kapalı kaldığı için eski takipçilerimin birçoğunu kaybettim.Allahtan hepsinin kayıtlı olduğu bir maillistim vardı.Şimdi sitemi tekrardan açtığıma göre bundan onları haberdar etmek lazımdı.Bu yüzden toplu mail göndermeliydim.Bunu piyasada yapan çok fazla kişi var.Ancak onlarda ciddi rakamlar istiyorlar.Zaten benimde maillistim o kadar büyük değildi.Onlara verecek kadar da param yoktu.Bu yüzden bende python kullanarak hepsine toplu mail attım.

python-mass-mailer.png

Bildiğiniz gibi linux ortamında mail göndermek için mail -s komutu var.Bununla mx kaydı yapılmış tüm serverlardan mail atabiliyorsunuz.Bende python ile linuxun bu özelliğini kullandım.Kod olarak çok basit olabilir ama işlev olarak gayet iyi bence.Belki ileride multi-thread ekleyip işlemleri çok daha kısa sürede tamamlattırabilirim.Ama şimdilik aşağıdaki kod işimi gördü.

Kod:
#!/usr/bin/env python
Kod:
import os

mailler = open("mailler.txt","r")

for mail in mailler:
    print mail
[LEFT]    os.system("""echo " Uzun suredir kapali kalan sitem www.halitalptekin.com tekrardan acildi.Tekrardan siteme beklerim. " | mail -s " Yeniden Acildi " """ + mail)[/LEFT]

Aynı dizinde bulunun mailler.txt dosyası içinde mailleri alt alta yazabilirsiniz.Örnek mailler.txt dosyası:
Tabi burada benim karşılaştığım bir sorundan bahsetmek istiyorum.Linux ile Windowsun dosya tipleri farklı olduğu için windows ortamındaki text dosyasını linux ortamında kullanamıyoruz.Bende bunu unutmuştum.Ve dosyayı aynen attığımda python hata verdi ve mailleri göndermedi.Daha sonra aklıma dos2unix programı geldi.Bununla windows ortamındaki metin dosyasını linux ortamında kullanılabilir hale getiriyoruz.Eminim ilerde sizde bu sorunla karşılaşacaksınız.Şimdiden çözümünü bi yerlere not etmekte fayda var.​

Kurulum için

Kod:
yum install dos2unix
Veya

Kod:
apt-get install dos2unix
Kurduktan sonra dosya dönüştürmek için aşağıdaki komutu girebilirsiniz.(Bu komut windows ortamındaki dosyayı linux ortamı için uyarlar)

Kod:
dos2unix -k mailler.txt
Ve şimdi bu dosyamızı rahatlıkta yukarıdaki mass mail programımızda kullanabiliriz.

Not: Lütfen programı iyi niyetli amaçlar için kullanalım.Spam mail atmak için kullanmayalım.

Kaynak : http://www.halitalptekin.com/python-ile-mass-mailer.html