Bu konuyu okuyanlar

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Arkadaşlar ilk öncelikle herkese iyi günler ben bu programlama işine merak saldım ve öğrenmeyi gerçekten çok istiyorum ubuntu üzerinden yapacağım sizce nereden ve hangi program ile başlayayım tavsiyeleriniz neler olur ayrıca ubuntu üzerinden yaptıklarımı mint ve kali üzerinden de yapmam mümkün mü?Yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

Not:Biraz Python üzerinden başladım fakat tam istediğim gibi olmadı!

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Ubuntu, Kali Linux, Mint hepsinde program dilleri çalışabilir, çalışmalarını sürdürebilirsin fakat Mint'te ne kadar sağlıklı olacak onu bilemem.Zira bunlar kullanmadığım işletim sistemleri.Asıl soruya gelecek olursak;

Zamanında bu konuyu aylarca araştırdım internet üzerindeki forumlarda devasa tavsiye çöplüğü mevcut.
Direk şundan başla şunla devam et yerine açıklayarak anlatmaya çalışacağım ki çöp olmasın.
Öncelikle bir dil öğrenildiği ve algoritma mantığı tamamen kavrandığında diğer dilleri öğrenmek kolaylaşır.
Yukarıdaki cümle her şeyi açıklıyor.Kolay diller vardır zor diller vardır.Sence ilk zor dili öğrensen mantıklımı olur? Elbette olmaz.
Nedeni ise kolay dili öğrendiğin zaman hem zamandan tasarruf yapacaksın hem de zor olan o dili daha rahat ve çabuk öğreneceksin.
Basit bir örnek vereyim.(zaman temsilidir)
Diyelim ki 2 dilimiz var.
Phyton ve C++
  • Phyton (kolay) 5 ay
  • C++ (zor) 2 yıl diyelim.
Önce C++ öğrendin ve yaladın yuttun 2 yılda.Sonra Phytona geçtin ve tecrüben dahilinde onu 5 ay yerine 1 ayda öğrendin ne yaptı? 2 sene 1 ay.
2.Durum =
Phyton öğrendin 5 ayda.Sorna C++'ya geçtin ve temel mantığı bildiğinden (kapasitede önemli) 1 senede öğrendin.Yaptı 1 sene 5 ay.
Şuan aklındaki karışıklık çözüldü, soru işaretleri de kaybolmaya başladı değil mi?;) Neredeyse 1 sene kadar zamandan tasarruf yaptın ki şu yaşadığımız dönemlerde zaman kadar değerli bir şey yok.Az mı 1 sene? Akıl mantık işi.O 1 senede neler yapılır neler öğrenilir.Sen 1 dil öğrenip 2 yılını feda edeceğine bu taktikle artan o 8 ayda
Java + grafik, ses editleme öğrenirsin tek başına oyun bile yaparsın.O yüzden Phyton ile başlaman çok doğru bir karar.
Şuan devlet üniversitelerinden bazıları ve özel olanlarında %90'ı diye biliyorum yanlış olmasın artık
Delphi gibi tedavülden kalkmış diller yerine çoktan Phyton'a geçti bile.Biliyorlar ki Phyton ile başladıktan sonra mantığı öğrenmek daha basit olacak ardından Java ile C++ öğretince kaliteli bir birey yetişmiş olacak.Meslek konusunda iş bulmada sıkıntı yaşanmayacağından geleceği de bu şekilde parlayacak.Nereden nereye bak.Umarım anlatmak istediklerimi anlatabilmişimdir.Kafana takılan özel bir sorun olursa konuşma başlatabilirsin...

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Şimdi ben Python ile başlamaya kesin karar verdim fakat doğru düzgün kaynak bulamadım yardımcı olursan ayrıca memnun olurum ilgilendiğin için de çok teşekkürler ederim. :)

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Şimdi ben Python ile başlamaya kesin karar verdim fakat doğru düzgün kaynak bulamadım yardımcı olursan ayrıca memnun olurum ilgilendiğin için de çok teşekkürler ederim. :)
Phytonda çok kaynak var fakat çoğu saçma sapan anlatıyor.İnsanı soğutuyor halbuki eğlenceli anlatım şekilleri de mevcut.
Al bu site, phytonu anlatan en iyi sitedir.Videoyu boş ver hepsine taş çıkarır.Sadece okuma ama kendin de uygula.
Eğlenceli gidişat sıkmaz eğer konu sarmazsa hızlıca oku geç takılma.Print fonksiyonu ile başlayabilirsin açılış zevkli olur.
Koşullar döngüler ilk başlardadır.Zevklidir. 1 haftaya işe yarar bir şeyler çıkarırsın ama düzgün ve sabırlı çalışırsan.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Phytonda çok kaynak var fakat çoğu saçma sapan anlatıyor.İnsanı soğutuyor halbuki eğlenceli anlatım şekilleri de mevcut.
Al bu site, phytonu anlatan en iyi sitedir.Videoyu boş ver hepsine taş çıkarır.Sadece okuma ama kendin de uygula.
Eğlenceli gidişat sıkmaz eğer konu sarmazsa hızlıca oku geç takılma.Print fonksiyonu ile başlayabilirsin açılış zevkli olur.
Koşullar döngüler ilk başlardadır.Zevklidir. 1 haftaya işe yarar bir şeyler çıkarırsın ama düzgün ve sabırlı çalışırsan.
Yurtdışına gitmeyi düşünüyorum programlama yapabilen insanlara iş imkanı çok var gördüğüm kadarıyla maksat bir mesleğimiz olsun elimizde. ;)Çok teşekkürler ilgilendiğin için.

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Yurtdışına gitmeyi düşünüyorum programlama yapabilen insanlara iş imkanı çok var gördüğüm kadarıyla maksat bir mesleğimiz olsun elimizde. ;)Çok teşekkürler ilgilendiğin için.
Rica ederim.Umarım ki kendini bu konuda geliştirebilirsin.Ondan sonrası hayal gücüne kalıyor :rolleyes:

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Rica ederim.Umarım ki kendini bu konuda geliştirebilirsin.Ondan sonrası hayal gücüne kalıyor :rolleyes:
Ben de de nasıl bir şanstır arkadaş Mint'i indirdim ama kali'yi indirmedim bu Wine ile Windows'taki programlar Kali'de çalışır değil mi yoksa sakata gelme ihtimali var.:DOyunda dahil.!

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Ben de de nasıl bir şanstır arkadaş Mint'i indirdim ama kali'yi indirmedim bu Wine ile Windows'taki programlar Kali'de çalışır değil mi yoksa sakata gelme ihtimali var.:DOyunda dahil.!
Dostum kullanmadığım işletim sistemleri en başta da belirttim fakat çalıştığına dair videolar var.Çalışmaması da saçma ve mantıksız olur :blush:

Master Yoda

Profesör
Reaksiyon puanı
234
Arkadaşlar ilk öncelikle herkese iyi günler ben bu programlama işine merak saldım ve öğrenmeyi gerçekten çok istiyorum ubuntu üzerinden yapacağım sizce nereden ve hangi program ile başlayayım tavsiyeleriniz neler olur ayrıca ubuntu üzerinden yaptıklarımı mint ve kali üzerinden de yapmam mümkün mü?Yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

Not:Biraz Python üzerinden başladım fakat tam istediğim gibi olmadı!
Python'u devam ettir diğerleri sırayla gelir
C ile de başlayabilirsin ama kolay ve hızlı öğrenmek için python'u tercih ederim

Şu siteden çalışabilirsin -->[COLOR=rgba(0, 0, 0, 0.87)]Codecademy[/COLOR]

daha önce bu sitede html'yi bitirdim

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Python'u devam ettir diğerleri sırayla gelir
C ile de başlayabilirsin ama kolay ve hızlı öğrenmek için python'u tercih ederim

Şu siteden çalışabilirsin -->[COLOR=rgba(0, 0, 0, 0.87)]Codecademy[/COLOR]

daha önce bu sitede html'yi bitirdim
Kali ile yapıma başlayacağım.

Son mesajlar