Programcılık (başlangıç için yardım)

Bu konuyu okuyanlar

Genero

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Merhaba sayın sdn dostlarım.. arkadaşlar ben yavaş yavaş program yazmak veya programlama yapmak istiyorum dilleri filan öğreneyim diyorum küçük pratikler filan malum üniversiteye az kaldı :D orda yabancı kalmayayım konuya ..

sizden istiyeceğim şey başlangıç için önereceğiniz dil ? bunu öğrenebilmem için iyi bir kaynak ? ve pratik için program adı istiyorum arkadaşlar yardımcı olabilirseniz sevinirim =) sdn ye bi programcı daha kazandıralım..

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Bana 2 yıl önce Python'u önermişlerdi ama ben direk C++'tan başlamıştım. :D

Ben de sana direk C ve türevlerini önereyim. Malum, en popüleri o (bana göre).

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
C++'dan başlamamını öneririm, zaten mühendisliğe gidince de öyle başlatmayacaklar. Object-Oriented programlamadan başlaman yerine C'den başlaman çok daha iyi olacaktır. Hatta C başlangıç için çok güzel bir dildir, kesinlikle tavsiye ederim. :)

Hatta çok değerli bir hocam'ın C hakkındaki yazılarını tavsiye etmek istiyorum sana başlangıç için.

http://www.kalfaoglu.com/c-dili/index.html

yavuz_4106

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
Okulda Visual basic.net gösterdiler geçen sene.Busene php görüyoruz.
Visual'in kıymetini bilememişiz ahh ahh:D

yetkilibiri

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Başlangıç olarak Turbo PascaL deneyebilirsin.
Malum en küçük birşey için bile kodLAR yazman gerekiyor.
Bu şekilde programlamanın temelini öğrenirsin. Mantığını iyi anlarsın diye düşünüyorum.

kaberdey

Müdavim
Reaksiyon puanı
87
Çok basit olarak şunu söyleyebilirm
C öğren, PHP ve Javascript'i de öğrenmiş olursun :)
C ile başla sonra C# ve Javaya geçiş yaparsın.

madaf

Asistan
Reaksiyon puanı
1
sql dilini bilmeden pek fazlabişey yapamazsın,ayrıca bir cok yerde c# sana lazım olucak ama bence hiç bişey yoksa başlama:D:D

ufukcoskun

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Bende bilgisayar mühendisliğindeyim ve başlangıç olarak ilk dönem Pascal 2. dönem C öğrettiler.Şimdi 3. dönemimizde Assembly ve Java öğreniyoruz .Sende belki bu sırayla gitsen iyi olur :)

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
her şeyden önce akış diyagramı ve algoritmaya çalış sonra bir programlama diline geçtiğinde işin kolay olur

Genero

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim önerilerinizi dikkate alcam :D galiba en iisi C++ dan başlamak olucak

mekatronx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
eğer ben daha çok görselliği ön planda tutup fazla zeki bi program yapmak istemiyorum diyorsan algoritma yapısını ve programlama mantığını kap ve direk c# dan başla ama diyorsan programım çok iş görsün benim kontrolümde olsun c++ sonra php sonra sql son olarak da c# a geçmelisin bunlar oturdumu java ve ajax da geliştirirsen ballı kaymak olur;)

totleben

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim önerilerinizi dikkate alcam :D galiba en iisi C++ dan başlamak olucak

C++ ile programcılıktan soğumayasın sonra :D Hiçbirşey bilmiyorsan C# gibi bir dille başlaman çabuk pes etmemen açısından daha iyi olur.

C tabanlı bir dil öğrendiğinde diğer birçok C tabanlı dilide öğrenmiş gibi oluyorsun.

Genero

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
eğer ben daha çok görselliği ön planda tutup fazla zeki bi program yapmak istemiyorum diyorsan algoritma yapısını ve programlama mantığını kap ve direk c# dan başla ama diyorsan programım çok iş görsün benim kontrolümde olsun c++ sonra php sonra sql son olarak da c# a geçmelisin bunlar oturdumu java ve ajax da geliştirirsen ballı kaymak olur;)

:D tavsiyen için çok teşekkür ederim dostum :D dediklerin gerçekten önemli şeyler söledklerin açıklayıcı

C++ ile programcılıktan soğumayasın sonra :D Hiçbirşey bilmiyorsan C# gibi bir dille başlaman çabuk pes etmemen açısından daha iyi olur.

C tabanlı bir dil öğrendiğinde diğer birçok C tabanlı dilide öğrenmiş gibi oluyorsun.

:D soğuma herhalde bilgisayardanda :D hayatımızı bunun üstüne kuruyoruz meslek :D yani

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Öğrenmeye değer bir dil arıyorsan java'dan başkası yalan. Direk java'dan da başlayabilirsin. Eğer konsol uygulamalarında syntax yapısını çözersen (ki bunun için ilk önce biraz algoritma ve uml çalışmalısın) zaten sonrası gelir.

Açıkçası öğrenmek için şu dilden başlayayım mantığı yanlış bence. Yapabilecek kapasiten ve yeteneğin varsa herhangi bir dilden başlasan bile çözersin olayı.

Ayrıca OOP yapısını öğren ve sık sık kullan. Çok faydasını göreceksin...

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Öğrenmeye değer bir dil arıyorsan java'dan başkası yalan. Direk java'dan da başlayabilirsin. Eğer konsol uygulamalarında syntax yapısını çözersen (ki bunun için ilk önce biraz algoritma ve uml çalışmalısın) zaten sonrası gelir.

Açıkçası öğrenmek için şu dilden başlayayım mantığı yanlış bence. Yapabilecek kapasiten ve yeteneğin varsa herhangi bir dilden başlasan bile çözersin olayı.

Ayrıca OOP yapısını öğren ve sık sık kullan. Çok faydasını göreceksin...

Bu adamı dinle bak mswebmaster. :)

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Bu adamı dinle bak mswebmaster. :)
:blushing:

ayrıca eklemek isterim ki C++ 'da çok profesyonel değilsen hiç bir işine yaramaz. Piyasası düşük bir dil. Tabi hobi olarak öğrenmekse amacın beni görmezden gelebilirsin. Ama meslek edinicem bunu diyosan ben uyardım...

ufukcoskun

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
:blushing:

ayrıca eklemek isterim ki C++ 'da çok profesyonel değilsen hiç bir işine yaramaz. Piyasası düşük bir dil. Tabi hobi olarak öğrenmekse amacın beni görmezden gelebilirsin. Ama meslek edinicem bunu diyosan ben uyardım...

Ben biraz örnek alıyım o halde senin söylediklerini hocam :).Meslek olacak :)

Exploit Coder

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
C/C++ baz alan Java programlama dilini öğreniyorum. Sanada tavsiye ederim.

Champion78

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
üniversiteye ön hazırlık olarak, bence programlama dili öğrenmek yerine dillerin genel yapısını (if else, while, for vs.) veya algoritma mantığını öğrenmen gerek. çünkü, eğer kendin öğrenirken bir işi uzun yoldan öğrenirsen, daha sonra kısasını öğrendiğinde değiştirmen çok zor olabilir. yani bi şeyi bilen birine öğretmek hiç bi şey bilmeyene öğretmekten daha zordur ;) bence kendini kastırma kod yazacağım diye, üniversitede bol bol yazarsın zaten. dediğim gibi önce algoritmayı ve dillerin çalışma yapısını öğrenmen (hatta önce şu anki derslerini bitir :) ) üniversitede çok işine yarayacaktır...

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Çabuk öğrenmek istiyorsan delphiyide tercih edebilirsin. Yabana atılmayacak bir dil.

blgram

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
verdiğiniz bilgiler gerçekten çok guzel ben bu sene hazirlıktayım şimdiden başlamak istiyom programcılığa bir sitede her seyden önce algoritmayı öğrenin diyodu

ufukcoskun

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
verdiğiniz bilgiler gerçekten çok guzel ben bu sene hazirlıktayım şimdiden başlamak istiyom programcılığa bir sitede her seyden önce algoritmayı öğrenin diyodu

Algoritma önemli tabiki.Önümüze bir problem gelince,o problemi iyi süzgeçten geçirmeyi,ne yapacağını iyi anlaman lazım.Kod olayı işin içine sonradan giriyor.İlk Algoritma tasarlamayı öğrenmek lazım :).

blgram

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
şu hazırlik olmasa programcılıkla baya bi ilgilencem de hazirlik kasiyo ya her gun odev quiz felan derken anca bu kadar ilgilenebiliyoz

ratapan

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Kardeş başlayacaksan visual studio 2005 yada 2008 i kur onda .net teknolojisi dilleri var.VB.net. c#.net vs.Önce vb.netten başla