program yazmak istiyorum

Bu konuyu okuyanlar

redist

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Beyler merhaba ben adam akıllı bir program yazmak istiyorum sizce en kısa zamanda program yazmam için hangi dili öğrenmeliyim?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Cevap gayet açık. İngilizce.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
İngilizce önemli elbette ama sadece bilgisayarlarda değil, hayatın her yerinde önemli. Türkçe kaynaklardaki sınırlı ve çoğunlukla yanlış yada eksik bilgileri düşününce bu ülkede ingilizce bilen diğerlerinden 1 adım önde. Ayrıca ingilizce bir yazılım dili değildir unutmayalım :) Başlangıcını Python'dan yapmanı öneririm. Yeni başlayanlar için ideal bir dildir. Hadi o kadar yorum yaptık bir de kaynak verelim :)

Python Programlama Dili

Araştırmacı olursan yaparsın. Tamamen senin ayırdığın vakte bakar ve çalışırsan yaparsın. Başarılar ;)

redist

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İngilizce önemli elbette ama sadece bilgisayarlarda değil, hayatın her yerinde önemli. Türkçe kaynaklardaki sınırlı ve çoğunlukla yanlış yada eksik bilgileri düşününce bu ülkede ingilizce bilen diğerlerinden 1 adım önde. Ayrıca ingilizce bir yazılım dili değildir unutmayalım :) Başlangıcını Python'dan yapmanı öneririm. Yeni başlayanlar için ideal bir dildir. Hadi o kadar yorum yaptık bir de kaynak verelim :)

Python Programlama Dili

Araştırmacı olursan yaparsın. Tamamen senin ayırdığın vakte bakar ve çalışırsan yaparsın. Başarılar ;)
yardımın için çok sağol krdşim boş vakit çok deneyecez bakalım :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bir şeyi de eklemek isterim, bugünlerde python en çok para kazandıran ve firmaların en çok istediği diller arasında. Kısaca öğrenmesi basit olduğu kadar parası da iyi. Tabii bugünün şartlarında. Ayrıca python'da derleme derdi yok C gibi dillerin aksine.

tugerk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Herkes C,C#,Java öğrenirken deli gibi python da nedir? Bence kesinlikle C yada Java.

tugerk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
C, C# ve C++ yeni başlayanlar için zor diller onun için arkadaş Python önermiş
Ben C ile başlamıştım aslında kolaydır. Özellikle nesne tabankı gidilirse, internette bir sürü videosu var. Bence zorlanacak olsa bile C ile gitmeli.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Herkes C,C#,Java öğrenirken deli gibi python da nedir? Bence kesinlikle C yada Java.
Nedeni basit;
2016 most earning programming languages - Google'da Ara

Java'da oldukça iyi kazandırıyor ama Java çok fazla güvenlik açığı olan ve Python'a göre ileri dönük düşününce önü kapalı bir dil. Uzun vadede şuan java değil, Python öğrenmek daha iyi bir tercih. İkisini de öğrenebiliyorsan harikasın tabii :) Napacan ? C dilinin kazandırdığı para belli Python'ın, Java'nın kazandırdığı rakam belli. Tabii ki para kazanmak istediğin için fazla olan daha çok aranıyor demek, kısaca iş bulma şansın fazla ve rakiplerinin sayısı diğer dillere göre az.

pillibebek_

Profesör
Reaksiyon puanı
145
Nedeni basit;

Java'da oldukça iyi kazandırıyor ama Java çok fazla güvenlik açığı olan ve Python'a göre ileri dönük düşününce önü kapalı bir dil. Uzun vadede şuan java değil, Python öğrenmek daha iyi bir tercih. İkisini de öğrenebiliyorsan harikasın tabii :) Napacan ? C dilinin kazandırdığı para belli Python'ın, Java'nın kazandırdığı rakam belli. Tabii ki para kazanmak istediğin için fazla olan daha çok aranıyor demek, kısaca iş bulma şansın fazla ve rakiplerinin sayısı diğer dillere göre az.

JavaScript ile Minecraft Plugini yapmak çok eğlenceli :D efsane pluginler var minecraft değilde minecraft pluginlerini çok seviyorum

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
C, C# ve C++ yeni başlayanlar için zor diller onun için arkadaş Python önermiş
O var, birde Python gerçekten şu an aranan bir dil. Tecrübeli birine dahi öneririm. Yukarıda dediğim gibi, hangisi daha fazla kazandırıyorsa onu öğreneceksin tabii ki, zaman ve emek harcıyorsun sonuçta.

tugerk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Nedeni basit;

Rakip az evet ama herkes bir yerden gidiyorsa vardır bir bildikleri, ayrıca sürü piskolojisiyle gitmeyecek olsa bile + - değerlendirmesinde ben javanın Cnin herhalukarda diğerlerine fark atacağını savunanlardanım. Yelpazesi geniş küçük otomaayonlardan bile geçinebilir

tugerk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
O var, birde Python gerçekten şu an aranan bir dil. Tecrübeli birine dahi öneririm. Yukarıda dediğim gibi, hangisi daha fazla kazandırıyorsa onu öğreneceksin tabii ki, zaman ve emek harcıyorsun sonuçta.
Hiç alakam olmadı ama bakacağım merak ettim :)

Mellinsane

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ben C ile başlamıştım aslında kolaydır. Özellikle nesne tabankı gidilirse, internette bir sürü videosu var. Bence zorlanacak olsa bile C ile gitmeli.
C zor ve uğraştırıcı C# Komplekslidir. C++ gelmiş geçmiş en iyi programlama dilidir.Tek kafa tutabilecek JavaScripttir.Html bir programlama dili değildir html5 ise bu dilde yazılmış bir uzantıdır.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
ne yapmak istiyor arkadaş, kodlarla ne yapcak, en önemlisi o ...

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
C ile hiç bir şey yapamazsın.
Java gözüme zor gibi görünüyor.
C# çok detaycı.
Python daha kolay.
Basic ile çok şey yapabilirsin.
Scratch ile 2 saat'te yaptığını C++ ile 10 senede yaparsın. Ama sade İnternet'te çalışır.
HTML/HTML5 ile yaptıkların her sistemde çalışır ama sade web tarayıcı üstünde çalışır.

Bunlar en çok bilinenler. Birde hiç kimsenin bilmediği diller var. Onları araştırmadım. Az bilinenler arasında Autoit çok önerilen bir dil. Benim tercihim Basic. Basic'in de en az 100 çeşidi var. ( Visual Basic ve benzerleri bunlardan hariç ) En basit ve kısıtlı olanı TinyBasic ve Nostalji tutkunlarına hitab eder. En kolay olanı Basic256 ve Lise öğrencilerine hitab eder. En bilineni QBasic, o da artık desteklenmiyor.

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Bir programlama dili öğrenmek insanın ufkunu açar istediğiniz yoldan bir başlayın sonrası gelir…

berkegunaydin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
C bu işin temelidir mbadded sistemler C olmadan olmaz. Öncelik ve temel açısından C öğrenilmeli. Eğer C/C++/C# temel seviyede bile bilirseniz diğer dillerde kolay olacaktır.

E-CORP

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
başlamak önemli ama çok nankör tekrar olmadan '0' da bulursun kendini.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Çocuksu gelebilir ama ben scrath kullanıyorum ve ana mantığı o. Sonra python devam edebilirisn.

XX_torba_xx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
python kolaydır ancak her istediğiniz yapmassınız sen şimdi python öğrenirsen ileride illaki c++ ihtiyaç duyucaksın o zamda c++ geçmek zor olur kolaı görmeden zora başlarsan bu zormuş demessin ben c++ dan c# geçtim c++ta hiç zorlanmadım ama c# gerçekten kolaymış c++ zor diyip öğrenmeyenler uygulama yazmıyordur yazdığını sanıyordur ayrıca js c++ rakip olamaz ikisinin alanları farklı ve performans açısından c++ zaten galip