Program yapma dili

Bu konuyu okuyanlar

Islam nizami

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
oncelikle herkese merhaba ben program veya oyun yapmak istiyorum mobil icin veya pc.icin farketmez fakat bu konuda cok bilgim yok ilk once hangi dili oyrenmeliyim phyton mu C mi C# mi yoksa C++ java vs hangisi ilk oyrenilmeli

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bu çok zaman isteyen bir iş öyle direkt şu dili öğreneyim yaparım gibisinden bir olay yok. Önce algoritma ve kod yazma mantığını öğren daha sonra C ile başlayıp küçük projeler yap. Ardından hangi işletim sistemi için yapacaksan ona karar ver o dersi öğrenmeye başla yalnız dediğim gibi zaman isteyen bir uğraş.

Efur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu çok zaman isteyen bir iş öyle direkt şu dili öğreneyim yaparım gibisinden bir olay yok. Önce algoritma ve kod yazma mantığını öğren daha sonra C ile başlayıp küçük projeler yap. Ardından hangi işletim sistemi için yapacaksan ona karar ver o dersi öğrenmeye başla yalnız dediğim gibi zaman isteyen bir uğraş.
Kod yazma mantığı ve algoritmayı nereden öğrene bilirim. Kaynak önerebilir misiniz

Lauren

Asistan
Reaksiyon puanı
154
Programlama dili hakkında herhangi bir ön bilginiz yok ise temelden başlamanız en doğrusu olacaktır. Kaynak olarak MEGEP'i önerebilirim. Siteye girdiğinizde solda menüleri göreceksiniz. Bireysel Öğrenme Materyalleri menüsüne tıklayın. Alan: Bilişim Teknolojileri / Ders: Programlama Temelleri olacak şekilde seçerek modüllerden ön bilgi edinebilirsiniz.

Efur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Programlama dili hakkında herhangi bir ön bilginiz yok ise temelden başlamanız en doğrusu olacaktır. Kaynak olarak MEGEP'i önerebilirim. Siteye girdiğinizde solda menüleri göreceksiniz. Bireysel Öğrenme Materyalleri menüsüne tıklayın. Alan: Bilişim Teknolojileri / Ders: Programlama Temelleri olacak şekilde seçerek modüllerden ön bilgi edinebilirsiniz.
Teşekkürler

Lauren

Asistan
Reaksiyon puanı
154
Rica ederim, iyi çalışmalar.

İstemliSistem

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
7
Merhaba @Islam nizami ,

Öncelikle program kodlmak için ilk olarak C programlama dilinden başlanmalı.
C++, C'nin gelişmiş bir programlama dilidir. C++ ile kolayca bir program kodlanabilir.

Örnekler için YouTube sitesine bakabilirsiniz.

C ve C++ kodlamak için en önerilen IDE, CodeBlocks ve Dev-C++'dir.
Visual Studio, farklı olan C++ kodlarına sahiptir.

C++ programlama dili oyun yapmak için gelişmiş bir C programlama dilidir.
Ondan dolayı oyun yapmak için C++ programlama dilini tercih edebilirsiniz.
OpenGL ve DirectX desteği ile bir 2D ve 3D oyun yapabilirsiniz.
OpenGL ve DirectX için Header dosyaları dahil etmeniz gereklidir. Header dosyaları C ve C++'de kodlamak için çok gereklidir.

C# ise Microsoft .Net Framework ile çalışabilir bir programlama dilidir. C# ile kolayca Windows Form oluşturulabilir.
C# ile bir Windows Form yapmak için Visual Studio yazılımı gereklidir.

C# ile bir konsol uygulaması yapabilmek için Microsoft'un Windows klasöründe vermiş olduğu derleyiciler bulunur.
Bu derleyiciler için Visual Studio gerekmez. Microsoft .Net Framework derleyicilerinin nerede olduğunu öğrenmek için YouTube sitesine bakınız.

Java ile bir Form yapılabilir fakat dediğim gibi, Form yapmak için C, C++ ve C# programlama dilleri önerilir.

Teşekkürler.

-İstemliSistem / 26.09.2018 20:33

eren akkaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar şuan en popüler programlama dili hangisi ona yönelmeyi düşünüyorum ?

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,711
Python (Unix ve türevleri), C# (Windows sistemlerde), Java (Mobil'de), PHP (Web'de).

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
Önce Türkçe öĞrenmelisin.

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
yillardir internette görürüm, programlamaya baslayanlara ingilizce, matematik ve algoritma tavsiye edilir ve bunlar olmadan olmaz denir.. Ben yazilima baslarken 3 ü de olmadan basladim ve yazilim ögrenirken uzun bir süre bunlardan habersiz ilerledim.. Burda da bir arkadas algoritma yazmis, o yüzden pek sasirmadim :) Isteyen olursa uzun uzun aciklayabilirim.. (suan isvicre'de IOT application engineer olarak calisan bir yüksek mühendisim).

Soruya gelince: rasgele bi seyler ögrenmek pek mantikli degil, zaman ve heves kaybetme riskin var. Öncelikle ne ögrenmek istedigini hangi alanda UZMANLASMAK istedigini düsün. Ülkemizde maalesef uzman pek bulunmuyor, sadece kendini cok yüksekte görenler mevcut. 2 aylik yazilimci bile kendini profesyonel olarak görme egiliminde.

Eger amacin sadece oyun yapmaksa ve oyunlar üzerine uzmanlasmak istiyorsan ve kolay ve hizli ilerleyebilecegin bir seyler istiyorsan unity 3D üzerinden gidebilirsin.C# ve/veya javascript (js) ile kolayca kodlamani yapabilirsin, bunun icin ileri derecede c# bilmene ya da js bilmene gerek yok. Youtube, udemy gibi platformlarda bir cok döküman var. Ingilizcen varsa bu kursu öneririm Complete C# Unity Developer 3D - Learn to Code Making Games (torrentten bulabilirsin kursu para vermene gerek yok. (sahsi görüsüm tüm egitimlerin ücretsiz olmasindan yana o yüzden benim acimdan sorun yok, admin acisindan varsa silebilir sadece bu kismi)). Ingilizce seviyenin cok ileri olmasina da gerek yok, zaten cogu sey görsel. Hatirladigim kadariyla kursta temel yazilim bilgisi de veriliyor. Buna benzer cok egitimlerle baslayabilirsin ve daha sonra düzgün bir kaynak edinip uzmanlasabilirsin. Gerek mobil ve gerek PC ve gerek diger platformlar icin oyun gelistirebilirsin. Oyunda gerekl olan saha, oyuncular vs gibi seylerin genel adi asset olarak geciyor ve ücretlü/ücretsiz internetten bulabilirsin. Daha sonra yetenegin varsa 3d programlariyla kendin tasarlayabilirsin.

Bu isi cok daha profesyonel anlamda yapmak istiyorsan @İstemliSistem in yazdigi mesaji göz önüne alabilirsin ancak hem ögrenmesi zor hem de kendi basina yapmak daha zor olacaktir. Ve profesyonel olarak bir firmada calismak zor olacaktir türkiye'de. cünkü bildigim kadariyla pek oyun üzerine calisan firma yok, ama görmeyeli degismis de olabilir.

Baska seylere yönelmek istiyorsan sorabilirsin ancak sorularin biraz daha spesifik olmali. Koskoca bir dünyayi ne olursa olsun ögreneyim gibi bir mantikla yaklasarak fethedemezsin. En sonunda birakirsin ve zaman kaybedersin. Ayrica egitimin ne, ne okudun ya da okuyorsun ya da okuyacaksin. Ne olmak istiyorsun, hobi olarak mi ögrenmek istiyorsun, yoksa bu isten para kazanmak mi istiyorsun vs gibi yiginla sorunun cevabi olmadan verilen cevaplarin, pek saglikli oldugunu düsünmüyorum.

not: türkce'mde bozukluk olabilir, kusura bakmayin her gün konusmuyorum maalesef

Son mesajlar