Pixel 2'nin Portre modunu Android 7.0'lı cihazlarda kullanmak(S6?-Note 5?-S7,S8,Note 8, Xioami Mi5S ve diğerleri)

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

İşinize yaradı mı? Memnun musunuz?

• Kullanılan toplam oy
    6
Arkadaşlar aşağıdaki alıntı şeklindeki kısmı ben yazdım fakat biraz fazla uzun oldu burada bu uygulamayı nasıl buldum bu uygulama nasıl gelişti. Başarımına karşı bir yorum içeriyor ister okuyun ister okumayın burayı okumamak size bir şey kaybettirmeyecek.

Biliyorsunuz ki Google, Pixel 2 ve 2 XL'de yazılım becerisini konuşturarak tek kamera ile mükemmel portre fotoğrafları çekilmesini sağlıyor.
Google Kameranın bu özelliği 8.0 ve üstü ile çalışan cihazlar için Arnova82G'nın Camera NX diye adlandırdığı uygulama ile mümkün(hepsind çalışmıyor)
Android 7.0'lı cihazlarda ise bu mümkün değildi.
Aslında Google kamerayı uzun süredir portlayan benim bildiğim 3 tane geliştirici var. B-S-G, Arnova82G ve üçüncüsünün adını hatırlayamadım. Bunlar zaten portresiz, lens bulanıklığı olan kamerayı portalyıp duruyorlardı. Onların asıl amacı Google'ın vay arkadaş hile bu dediğim HDR+ özelliğini düzgün çalıştırabilmek.

Bundan sanırım 2 ay önce XDA'da gezinirken bu 8.0'lı cihazlara portlandığını duyunca kendi S7'im iin uygun bir sürüm aramaya başladım. 1.5 ay önce Google Kamera'nın HDR+ özelliğinin S7'de çalıştığını söyleyen bir konuyu gezinirken ileriki sayfalarda miniuser123'ün bu portre modunu Exynos'lu S7'de çalıştırdığını paylaştığını gördüm aslında paylaşacaktım ama uygulamanın biraz olgunalşmasını bekledim kendim deniyordum. Daha önce de S8 kulübünde bakın S7'ye portlanmış S8'de de çalışıyor demiştim ve iPhone X'den gece daha iyi olduğunu idda eden bir S8 kullanıcısına bile rastladım forumda.
İşin hikaye kısmını geçtikten sonra linkleri vereyim size

İngilizce linki bu: Google Camera with working portrait mode V4
Kısalta kısalta kendimden bir şey kata kata Türkçe yapılışı, hatalar, çalışanlar altta
Uygulama 7.0'dan sonraki tüm sürümlerde çalışıyor sanırım uygulama adının bir kısmına A7-8.1 yazılmış

Bu altta yazdığım senaryolar büyük ihtimal tüm exynoslu cihazlar için aynı şekilde gerçekleşecek. Exynoslu cihazlara sahip arkadaşlar geri bildirim sağlarsa çok güzel olur.
Exynos S7'de çalışanlar:
  • Ön ve arkada Portre modu çalışıyor. (Kendi Exynoslu S7'imde başarıyla çalışıyor)
  • Ön ve arkada HDR + çalışıyor denilmiş fakat ön tarafta HDR+ ayarını ben bulamadım.
  • Photo Sphere adlı birden fazla fotoğraf çekip yazılımın birleştirdiği ve 360 dereceye varan fotoğraf elde ettiğimiz özellik bende de çalışıyor.
  • Panaroma bende de başarılı bir şekilde çalışıyor.

Exynos S7'deki buglar.
Kendi yaşadığım sorunları yazayım zaten orada yazılanları ben de yaşadım.
  • Uygulama HDR+ işlenirken RAM'i fazlaca dolduruyor ben S7'de boşta genelde 1.6 GB RAM kalırken bu uygulama Portre veya HDR+ işlerken 800-700 MB'lara kadar düşebiliyor. Bazen fotoğraf çekemiyorsunuz ekranda dolması gerken bir yuvarlak kalıyor uygulamayı kapatıp açmanız gerekirse RAM temizlemeniz veya telefonu yeniden başlatmanız gerekiyor ki telefonu başlatma işin sanırım 1 defa yaptım. Yani o kadar dert edilecek bir şey değil bunu deneyerek yapmanız gerkeiyor birazda
  • Uygulama işlemek için fazla işlem gücü kullandığından Exynos veya Snapdragon farketmeksiniz biraz fazla pil yiyor. Ben bu pil meselesini Exynos 8890'lı S7 ve SD821'li Mİ5S'de yaşadım fakat SD835 ve 8895'li cihazlarda bu pil yeme meselesinin daha az olacağını düşünüyorum.
  • Otomatik modda bazen HDR+ çalışmıyor. HDR+'ı aktive etmiyor normal çekiyor. Eğer HDR +'ı aktif etmek isterseniz elle etmeniz veya uygulamayı yeniden başlatmanız gerekiyor
  • İngilizce konuda ön kamerada videoda çöküyor denilmiş ben ön kamerada video çekmeyi denemedim açıkçası.
  • Ek olarak S7'lerde Google Kamerada video tarafında 60 FPS'e geçmeyin derim kamera uygulaması bozuluyor. Benim şahsi önerim bu uygulamayı sadece HDR+ ve portre modu için kullanın öbür türlü Samsung'un kendi uygulaması video konusunda rakipsiz bana göre
  • Mİ5S için bir şey söylemek istiyorum Normalde Mİ5S'de FHD 60 FPS yok. Google Kamera ile FHD 60 FPS çekilebiliyor ama frame atlıyor. O yüzden ben çekmiyorum.
  • Mi5S için başka bir şey daha Mİ5S'de ön kamerada portre çalışmıyor öylece kalıyor portreye basınca
Note 8'de arka kamerada dokun odakla özelliğinin çalışmadığından bahsedilmiş.

Yapılması gereken ayarlar:
B-S-G mod settings:
HDR+ front camera: on
HDR+ front camera fix:
Model: Pixel XL Marlin+Taimen
Config camera HDR+: Nexus 6 hdr+ Auto
HDR+ parameters: Default
Fix black level front camera: 0.00
Portrait Mode on all models: enabled

Developer settings:
Camera.faceboxes: enabled
Camera.af.debug.show: disabled

Develepor settings ilk başta çıkmayabiliyor sanırım. B-S-G ayarlarını yaptıktan sonra uygulamayı kapatıp açın ve ayaralra girip en aşağıya inin developer settings ayarlarını da yapın.

Bir kaç detay:
  • Ayarlarde genel altında ilk sırada Auto-Exposure mode var. İki tane seçenek var default ve slow shutter. Slow shutter seçeneğini gece hareketsiz nesneleri çekerken kullanın. Bu sayede daha temiz daha iyi fotoğraflar elde edersiniz. Gündüz Defaultta kullannın.
  • Portre modu uygulamanın ilk sürümlerinde yüze ihtiyaç duyuyordu. Şuan hala insan yüzünde çok başarılı. Nesne başarımının açıkça beğenmiyorum zaten bununla ilgili bir gelişme sanırım paylaşılmamış. Pixel 2 nesnelerde de çok iyi portre modu uyguluyor ama port uygulamanın başarıısı tartışılır. Ben ilerideki güncellemelrde düeleceğine inanıyorum.
  • XZ Premium'da çalışmadığını duydum. XZ1 ve XZ Premium kullanıcıları özellikle yazarsa güzel olur.
Çift kameralı cihazlarda bu uygulamayı kullanmak ne fayda sağlar?
Biliyorsunuz bir çok cihazın hatta bir kaç tane dışında neredeyse hepsinin portre için kullanılan ikinci kamerası çöp. Note 8'den tutun P10 Plus'a hatta diyafram olarak F1.6 olsa bile sanırım Mate 10 Pro'nun ikinci kamerası da ana kameraya göre baya zayıf. Bu uygulama portre işlemini düşük ışık performansı yüksek ana kamera ile yaptığı için ISO kirliliği seviyesi de bir o kadar düşüyor. S8 kulübünden aldığım bir kaç geri bildirimde S8'in bu uygulama ile yapay ışıklı oda ortamında performansı 7 Plus ve iPhone X'den daha iyi

Uygulamanın 4. sürümünün linki Kaynak: https://drive.google.com/file/d/1Lg4uuoiWM4c_XS8KZp4NXOsFkIY4M50B/view

Not: Arkadaşlar uygulamanın ilk sürümünü hatırlıyorum ön kamera çöküyordu. HDR + geceleri öyle berbat şekilde işliyordu ki fotoğraf mora dönüyordu. vb. sorunlar vardı V1'den V4'e doğru bir çok sorun çözüldü uygulama daha kararlı hale geldi. Güncellendikçe uygulama daha iyi hale gelecektir kaldı ki şuan bile gayet iyi.

Son bir istek
Arkadaşlar sizden isteğim konuyu beğenmeniz falan değil (BEĞENİN!) :D:D
Bu uygulamayı hangi android sürümünde hangi cihazda kullandığını nasıl bir tecrübe yaşadığınızı memnunluk derecenizi (mümkünse 10 üzerinden) yazarsanız ve bir kaç örnek foto paylaşırsanız diğer insanlara yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca yukarı bir anket ekledim oy verirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
merhabalar, sony xz1 kullanıcısıyım programı kurdum açılırken kamera hatası verip kapanıyor.program xz1 de çalışmıyor...

S8'lerde ön kamerada Portre modu çalışıyor mu?
çalışıyor hicbir sıkıntı yok ön kamerada

---- Mesajlar birleştirildi ----

Çift kameralı telefonlar pazarlama taktiği başka bir sey değil portre yazılımla yapılıyor görüldüğü gibi s8de böyle bir yazılım yok ama portlanmıs uygulamayla elde edilen sonuç bile gördüğünüz gibi gayet iyi yazılımla samsung diğer cihazlarına getirebilir google yapıyorda samsung yapamıyor mu sizce size bu mantıklı geliyor mu? tabiki yapar ama yapsa note8 simdi yeni cıkcak s9 plus gibi cift kameralı telefonları kime satacak s8 kullananan arkadaslar belki secmeli odak var s8de diyebilir secmeli odak tek kisiyi alıyor ve 50 cm uzaktan cekim yapmıyor bu program uzaklık sıkıntısı yok bam bam cekin fotoları :D

Son düzenleme:
Huawei P10 telefonuma bugün yükledim ve evdeyken yaptığım bir kaç denememi paylaşmak istiyorum.

- Lens bulanıklığı belli bir büyüklükteki cisimleri çekerken gayet güzel çalışıyor. Telefonun kendi kamera uygulaması kadar başarılı. Ancak iş küçük ve ince nesneleri çekmeye gelince başarısız diyor. Kullanılabilir.
- Ağır çekim modu benim telefonumda çalışmadı. Uygulama direk çöktü ve verileri temizlemeden açamadım. Kirin işlemcisiyle alakası olabilir.
- Ben direk normal APK indirdiğim için olabilir ama HDR+ özelliği hiçbir şekilde yok. Aradım baya ama bulamadım.
- Normal çekim kalitesine değinmek gerekirse telefonun stock kamera uygulamasına göre fazla farkını göremedim. Ama akşam oda ışığında kesinlikle deneyeceğim. Çünkü stock kamera uygulaması düşük ışık çekimlerinde resimlere kontrast basıyor ve bildiğin sarı efekt uygulamış hale geliyor resimler. Kontrastı azıcık kissam düzeliyor ama bunu kamera yapmıyor nedense. Birde bu uygulama ile deneyeceğim. Akşam olsun bakalım :)

Death Mark

Madness
Yönetici
Moderatör
Bende neden çalışmıyor Android sürümü Marshmallow olduğu için mi?

Huawei P10 telefonuma bugün yükledim ve evdeyken yaptığım bir kaç denememi paylaşmak istiyorum.

- Lens bulanıklığı belli bir büyüklükteki cisimleri çekerken gayet güzel çalışıyor. Telefonun kendi kamera uygulaması kadar başarılı. Ancak iş küçük ve ince nesneleri çekmeye gelince başarısız diyor. Kullanılabilir.
- Ağır çekim modu benim telefonumda çalışmadı. Uygulama direk çöktü ve verileri temizlemeden açamadım. Kirin işlemcisiyle alakası olabilir.
- Ben direk normal APK indirdiğim için olabilir ama HDR+ özelliği hiçbir şekilde yok. Aradım baya ama bulamadım.
- Normal çekim kalitesine değinmek gerekirse telefonun stock kamera uygulamasına göre fazla farkını göremedim. Ama akşam oda ışığında kesinlikle deneyeceğim. Çünkü stock kamera uygulaması düşük ışık çekimlerinde resimlere kontrast basıyor ve bildiğin sarı efekt uygulamış hale geliyor resimler. Kontrastı azıcık kissam düzeliyor ama bunu kamera yapmıyor nedense. Birde bu uygulama ile deneyeceğim. Akşam olsun bakalım :)
Bsg mode settings ayarlarına girip ayarları yaaprsan lens bulanıklığı portreye dönüyor nesnelerde çalışmıyor fakat insanlarda çok başarılı
HDR+ hıc çıkmıyor mu? Kamera arayüzünden bir ss at bakalım
Bir de şuna bir bak Pixel HDR camera now working on P10

Google Camera HDR+ Port Updated with RAW Support, HDR Customization, and Major Bug Fixes

Bende neden çalışmıyor Android sürümü Marshmallow olduğu için mi?
Olabilir uygulama 7.0 ve üstü için geçerli sanırım 6.0.1 mi5sde çalışmamıştı bende

Son düzenleme:
Bsg mode settings ayarlarına girip ayarları yaaprsan lens bulanıklığı portreye dönüyor nesnelerde çalışmıyor fakat insanlarda çok başarılı

Google Camera HDR+ Port Updated with RAW Support, HDR Customization, and Major Bug Fixes

Olabilir uygulama 7.0 ve üstü için geçerli sanırım 6.0.1 mi5sde çalışmamıştı bende
İlk mesajdaki ayarları yaptıktan sonra uygulama yine suratıma kapandı :D Kirin işlemcisini umursayan yok. Bende böyle iyiyim zaten :D

Edit: Hiç bir şey yapmadığım halde ikinci defa açamadım uygulamayı. Nasip değilmiş :D

rise

Moderatör
Yönetici
Moderatör
Mümkün olan en kısa zamanda deneyeceğim, çalışma için teşekkür ederim.

Death Mark

Madness
Yönetici
Moderatör

Tamam o zaman

uygulama google play store de bulunmakta mı ?
Geliştiriciler Google Kamera üzerinde oynama yapıp bunu clodu sitelerine yüklüyorlar mesela benim attğim linkte Google Drive'a yüklemişler. Google Kmaera ve onun ortları Play storeda bulunmuyor uygulamayı APK olarak kurmanız gerekiyor ve her Google kamera uygulaması aynı değil. Konumda link var ordan neden indirmiyorsunuz?

Görkem Say

Delilik yer çekimi gibidir, hafifçe itmek gerekir.
Yönetici
Moderatör
Htc One A9 Android 7.0 için denedim portre modu gayet iyi çalışıyor fakat kendi kamera uygulamam ile çektiğim fotoğraflardan daha kalitesiz çıkıyor fotoğraf onu çözemedim.1 veya 2 nesneyi odaklarsanız gayet iyi çalışıyor ama 5-6 tane dalı olan bir çiçek odakladığım zaman nereye efekti vereceğini karıştırdı program.Yinede gayet kullanılabilir diye düşünüyorum emeğinize sağlık.

Htc One A9 Android 7.0 için denedim portre modu gayet iyi çalışıyor fakat kendi kamera uygulamam ile çektiğim fotoğraflardan daha kalitesiz çıkıyor fotoğraf onu çözemedim.1 veya 2 nesneyi odaklarsanız gayet iyi çalışıyor ama 5-6 tane dalı olan bir çiçek odakladığım zaman nereye efekti vereceğini karıştırdı program.Yinede gayet kullanılabilir diye düşünüyorum emeğinize sağlık.
Nesnelerde başarılı bir şekilde çalışıyor mu sende? Bu portre modu daha çok insanlarda çok başarılı çalışıyor. Bİr kaç tane örnek atabilir misin buraya normal kamerası ve google camera kalitesini karşıalştırmak için (hızlı resmie at)

Görkem Say

Delilik yer çekimi gibidir, hafifçe itmek gerekir.
Yönetici
Moderatör
Termos çekerek örnek verdim.Portle modlu ve modsuz iki tane çektim karşılaştırması size kalmış.Belkide benim kameranın gücü yetmiyordur.Sonuçta orta halli bir kamera.
Normal telefonun kendi kamera uygulaması ile çektiğim

Portre modlu olan

Termos çekerek örnek verdim.Portle modlu ve modsuz iki tane çektim karşılaştırması size kalmış.Belkide benim kameranın gücü yetmiyordur.Sonuçta orta halli bir kamera.
Normal telefonun kendi kamera uygulaması ile çektiğim

Portre modlu olan

İnsanda dene birde nesnelerde iyi çalışmıyor.