Ping Süresi

Bu konuyu okuyanlar

bekirmaze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba sizlere bir problemimden bahsedeceğim.
Router bağlantı dedikleri internet kullanıyorum.
Evimdeki alıcı ile verici arası 200 metre.
Paketim 6mbit hızında. Video izlerken, sosyal medya da gezinirken sorunum yok.
Farklı farklı sitelerde hız testleri yaptım. Ping sürem ideal bir sayı çıkıyor ama oyunlarda sürekli ms dalgalanması yaşıyorum. ( Mobil oyunlar )
Modemin markası : Tenda ( iyi mi kötü mü bilmiyorum )
Testlerde de konumum sürekli yanlış gösteriyor, hız testlerinin resimlerini link olarak bırakıyorum, inceleyip yardımcı olursanız sevinirim.

By Ookla :
Hız Testi :

Mert Alper

Profesör
Reaksiyon puanı
1,311
Bu sitelerde ms değerin belirli sunucular baz alınarak hesaplanmakta olduğu için ms değerinin düşük çıkması çok normal. (Genelde en optimum sunucu ile arandaki ms değerini ortaya çıkartır bu tür testler.)

Oynadığın oyunlarda farklı sunuculara, farklı ülkelerdeki veya lokasyon olarak daha uzakta olan bir sunucu ile veri alışverişi gerçekleştirdiğinden dolayı aynı ms değerlerine sahip olamayız.

Buna bir örnek vermek gerekirse;
LoL oyunun yaklaşık 2 sene önce sunucusu Türkiye değildi ve 80 ms ve üzeri bir değerde oynuyordum. 2 senedir Türkiye'ye de sunucu yapıldı ve lokasyon olarak yakınlaşmasından dolayı 40 ms'in üstüne çıkmıyor pingim normal durumlarda.

bekirmaze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu sitelerde ms değerin belirli sunucular baz alınarak hesaplanmakta olduğu için ms değerinin düşük çıkması çok normal. (Genelde en optimum sunucu ile arandaki ms değerini ortaya çıkartır bu tür testler.)

Oynadığın oyunlarda farklı sunuculara, farklı ülkelerdeki veya lokasyon olarak daha uzakta olan bir sunucu ile veri alışverişi gerçekleştirdiğinden dolayı aynı ms değerlerine sahip olamayız.

Buna bir örnek vermek gerekirse;
LoL oyunun yaklaşık 2 sene önce sunucusu Türkiye değildi ve 80 ms ve üzeri bir değerde oynuyordum. 2 senedir Türkiye'ye de sunucu yapıldı ve lokasyon olarak yakınlaşmasından dolayı 40 ms'in üstüne çıkmıyor pingim normal durumlarda.

Anladım ama daha önceden böyle sorunum yoktu, son günlerde yaşadığım bir problem bu.
Ayrıca mobil veriden bağlanınca ms sabit kalıyor ama wifi ile girince dalgalanma yaşıyorum.

Mert Alper

Profesör
Reaksiyon puanı
1,311
AKN aşımı yaşadığın için olabilir bu sorun. Internetine erişim sağlayan başka bir kişinin video izlemesi, indirme yapması, sosyal medya uygulamalarında olması anlık dalgalanmalara sebep olabilir.

Bilgisayarında olan bir program, bir virüs, WiFi ile bağlanmakta olduğun telefon veya telefonuna son zamanlarda yeni yüklemiş olduğun bir programın arka planda data akışı gerçekleştirmesi, Windows güncellemeleri gibi değişik nedenlerden kaynaklı olabilir. Bu yüzden tek tek ve aşama aşama deneme yapmamız gerek.

Şuradan başlayalım...

Öncelikle hangi oyunu/oyunları oynarken bu sorunları yaşıyorsun?

Son düzenleme:

bekirmaze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
AKN aşımı yaşadığın için olabilir bu sorun. Internetine erişim sağlayan başka bir kişinin video izlemesi, indirme yapması, sosyal medya uygulamalarında olması anlık dalgalanmalara sebep olabilir.

Bilgisayarında olan bir program, bir virüs, WiFi ile bağlanmakta olduğun telefon veya telefonuna son zamanlarda yeni yüklemiş olduğun bir programın arka planda data akışı gerçekleştirmesi, Windows güncellemeleri gibi değişik nedenlerden kaynaklı olabilir. Bu yüzden tek tek ve aşama aşama deneme yapmamız gerek.

Şuradan başlayalım...

Öncelikla hangi oyunu/oyunları oynarken bu sorunları yaşıyorsun?
Mobile Legends, Pubg Mobile, Fifa Mobile

Mert Alper

Profesör
Reaksiyon puanı
1,311
Önceden kaç ms alıyordun? Şimdi kaç ms alıyorsun? Anlık ise ne kadar süre üst rakamlarda kalıyor? Herhangi bir sunucu değişikliği yaptın mı oynadığın oyunda?

bekirmaze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Önceden kaç ms alıyordun? Şimdi kaç ms alıyorsun? Anlık ise ne kadar süre üst rakamlarda kalıyor? Herhangi bir sunucu değişikliği yaptın mı oynadığın oyunda?

Önceden 30 - 40 ms de gidip geliyordu. (Dakika da)
Şuan 90 - 170 ms arası (sürekli) değişiyor, lag oluyor.
Sunucu değişikliği yapmadım önceden de şuan da TR sunucusuna giriyorum.

Mert Alper

Profesör
Reaksiyon puanı
1,311
Herhangi bir DNS sunucusuna veya VPN'e bağlı olmadığından emin miyiz?

Modeme yeterince yakın olduğumuzdan ve tam verim alabildiğimizden emin miyiz?

Diğer cihazlarda veya kendi cihazınızda güncellemede veya indirmede olan bir dosya, uygulama var mı? (WiFi bağlı olan tüm cihazlar için)

Gece 02.00 ve sabah 08.00 arası oyuna girmeyi denedin mi? Aynı sorunu yaşıyor musun?

bekirmaze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herhangi bir DNS sunucusuna veya VPN'e bağlı olmadığından emin miyiz?

Modeme yeterince yakın olduğumuzdan ve tam verim alabildiğimizden emin miyiz?

Diğer cihazlarda veya kendi cihazınızda güncellemede veya indirmede olan bir dosya, uygulama var mı? (WiFi bağlı olan tüm cihazlar için)

Gece 02.00 ve sabah 08.00 arası oyuna girmeyi denedin mi? Aynı sorunu yaşıyor musun?

DNS sunucusuna bağlı değilim ve el ile dns değiştirmedim, herhangi bir program ile VPN'e de bağlı değilim.
Diğer cihazlardan internet bağlantısı kesip denedim sorun devam etti ve söylediğiniz saatlerde de denedim değişen bişey olmadı.
Ancak şöyle bir durum var belki değinmemin faydası olur.
Bilgisayarım da Chrome çok ram harcadığı için Opera indirmiştim.
Opera da VPN özelliği varmış ve bunu bilmiyordum hep açık kullanmışım.
Operayı kullanmaya başladığım günden itibaren zaten bu ms sorunu.
Hatta Opera da hız testlerinde konum TR değil farklı ülkeler de gösteriyordu. Ben oyunu telefondan oynuyorum bu anlatıklarım bilgisayar da gerçekleşen olaylar.
Bilgisayarda ki bir eylem telefonda ms yapmasına etki eder mi bilmiyorum.

Mert Alper

Profesör
Reaksiyon puanı
1,311
Bilgisayardaki bu durum telefon üzerinden oynadığınız oyunları etkilemez.

Bu tür durumlarda bazen modemi resetlemek işe yarıyor. Evde Internet kullanıcı adınız ve şifenizi biliyor musunuz? Bilmeseniz bile modeminizin resetleme işleminden sonra otomatik ayarlama özelliği var mı?

bekirmaze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayardaki bu durum telefon üzerinden oynadığınız oyunları etkilemez.

Bu tür durumlarda bazen modemi resetlemek işe yarıyor. Evde Internet kullanıcı adınız ve şifenizi biliyor musunuz? Bilmeseniz bile modeminizin resetleme işleminden sonra otomatik ayarlama özelliği var mı?

Kullanıcı adı ve şifreyi biliyorum.
Modemin yeniden kurma özelliği yok diye biliyorum çünkü kurulum sırasında modemi resetlerseniz ayarları bozulur demişlerdi.

Mert Alper

Profesör
Reaksiyon puanı
1,311
Servis sağlayıcısının vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifreyi biliyor isen attığım linkteki görselde olan verileri uygun yerlere girerek reset atabilirsin modem arayüzünden.

bekirmaze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Modemi resetledim kurdum.
Pc üzerinden hız testinde ms : 30-40, telefon üzerinden aynı siteden hız testinde ms : 100 - 150
Oyuna girdim sorun devam ediyor. Acaba oyunda mı sorun var diye mobil veri ile bağlandım, mobil veri de ms normale dönüyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Modemi resetledim, kurulumu yaptım.
Pc üzerinden hız testinde ms 20-30, aynı siteden telefon üzerinde hız testinde ms 100-150.
Oyuna girdim sorun devam ediyor, acaba oyun genelinde mi sıkıntı var diye mobil veriden bağlandım ama mobil veri de ms normal.

Modemi resetledim, kurulumu yaptım.
Pc üzerinden hız testinde ms 20-30, aynı siteden telefon üzerinde hız testinde ms 100-150.
Oyuna girdim sorun devam ediyordu, acaba oyunda mı sorun var diye mobil veri ile bağlanınca ms normale döndü.
Sorun telefonda mı acaba?

Bu arada yanlışlıkla bir sürü cevap yazmışım, özür dilerim.

Son düzenleme:

Mert Alper

Profesör
Reaksiyon puanı
1,311
Başka telefonla WiFi bağlanıp dener misin?

Mert Alper

Profesör
Reaksiyon puanı
1,311
Sorununuzla alakalı çözüme kavuşturma ihtimali olan her yolu denediğimizi düşünüyorum. Sonuç olarak sorunun telefonunuzda, oyunun sunucusunda, WiFi erişime sahip diğer kişilerde, kullanmakta olduğunuz modemde, DNS ve VPN gibi farklı durumlarda olmadığını gözlemlemiş olduk.

Geriye kalan tek çare internet servis sağlayıcısı ile görüşmek. Kendi yaptığınız denemeleri ve beraber adım adım yaptığımız kontrolleri şikayetinizi belirtirken referans olarak kullanabilirsiniz.

Sorunu başka bir yol veya servis sağlayıcısı aracılığı ile çözebilirseniz, çözümünü buraya da aktarmanızı rica edeceğim.

bekirmaze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sorununuzla alakalı çözüme kavuşturma ihtimali olan her yolu denediğimizi düşünüyorum. Sonuç olarak sorunun telefonunuzda, oyunun sunucusunda, WiFi erişime sahip diğer kişilerde, kullanmakta olduğunuz modemde, DNS ve VPN gibi farklı durumlarda olmadığını gözlemlemiş olduk.

Geriye kalan tek çare internet servis sağlayıcısı ile görüşmek. Kendi yaptığınız denemeleri ve beraber adım adım yaptığımız kontrolleri şikayetinizi belirtirken referans olarak kullanabilirsiniz.

Sorunu başka bir yol veya servis sağlayıcısı aracılığı ile çözebilirseniz, çözümünü buraya da aktarmanızı rica edeceğim.
Ahh ah, bi ilgilenseler gelseler sorun çözülecek de uğraşmıyorlar.
Diyorum ki; Abicim bu zamana kadar ms yoktu oyunlar da akıcı şekilde oynuyordum, son 4 gündür sıkıntılı bir gelip baksanız.
Cevap; Normal o.

Sansar667

Profesör
Reaksiyon puanı
524
DNS sunucusuna bağlı değilim ve el ile dns değiştirmedim, herhangi bir program ile VPN'e de bağlı değilim.
Diğer cihazlardan internet bağlantısı kesip denedim sorun devam etti ve söylediğiniz saatlerde de denedim değişen bişey olmadı.
Ancak şöyle bir durum var belki değinmemin faydası olur.
Bilgisayarım da Chrome çok ram harcadığı için Opera indirmiştim.
Opera da VPN özelliği varmış ve bunu bilmiyordum hep açık kullanmışım.
Operayı kullanmaya başladığım günden itibaren zaten bu ms sorunu.
Hatta Opera da hız testlerinde konum TR değil farklı ülkeler de gösteriyordu. Ben oyunu telefondan oynuyorum bu anlatıklarım bilgisayar da gerçekleşen olaylar.
Bilgisayarda ki bir eylem telefonda ms yapmasına etki eder mi bilmiyorum.

Bilgisayarınızda opera açıkken aynı ağa bağlı telefonunuzda etkilenebilir. Bilgisayar kapalıyken denediniz mi? Birde mesafe uzak olduğu için bu tarz anlık düşüşler gerçekten normal olabilir.

bekirmaze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarınızda opera açıkken aynı ağa bağlı telefonunuzda etkilenebilir. Bilgisayar kapalıyken denediniz mi? Birde mesafe uzak olduğu için bu tarz anlık düşüşler gerçekten normal olabilir.
Denedim. Operayı sildim, bilgisayardan bağlantıyı kestim, wifiye sadece ben bağlanım yine aynı.

Sorun oyunda da olabilir, oynadığım oyun tarzında başka bir moba oyunu indirdim, oradaki serverde ms yapmıyor.

Son düzenleme: