Pil kapasitesi azalması?

Bu konuyu okuyanlar

713256

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba yaklaşık iki hafta önce aldığım cihazın pil kapasitesinin %99 a düştüğünü gördüm. Cihazı kullandığım süre boyunca sadece günde bir kere şarj ettim ve şarj esnasında hiç kullanmadım. Bu durum normal midir?

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Merhaba yaklaşık iki hafta önce aldığım cihazın pil kapasitesinin %99 a düştüğünü gördüm. Cihazı kullandığım süre boyunca sadece günde bir kere şarj ettim ve şarj esnasında hiç kullanmadım. Bu durum normal midir?
Aslında normal sayılmaz. Bu özellik Beta. Bu yüzden bazı sapmalar olabiliyor. 2 hafta sonrada %100 olabilir. %99 olsa da @Durmuşkandemir gibi normal derim. Çünkü aldığınız cihaz uzun süre rafta kalmış olabilir. Lityum iyon piller bekledikçe kapasiteleri azalır. İçlerinde bir miktar enerji olsa bile azalır. Bunlar tamamen tahmin. Cihazınızın ne olduğunuda yazmamışsınız. Büyük ihtimalle beta olduğu için böyle gözüktü. Benimki de 6 aylık cihaz ve %87. Ama ben şu “power user” dedikleri tarzda kullanıyorum. O yüzden gayet normal :)

Durmuşkandemir

Profesör
Reaksiyon puanı
1,098
Aslında normal sayılmaz. Bu özellik Beta. Bu yüzden bazı sapmalar olabiliyor. 2 hafta sonrada %100 olabilir. %99 olsa da @Durmuşkandemir gibi normal derim. Çünkü aldığınız cihaz uzun süre rafta kalmış olabilir. Lityum iyon piller bekledikçe kapasiteleri azalır. İçlerinde bir miktar enerji olsa bile azalır. Bunlar tamamen tahmin. Cihazınızın ne olduğunuda yazmamışsınız. Büyük ihtimalle beta olduğu için böyle gözüktü. Benimki de 6 aylık cihaz ve %87. Ama ben şu “power user” dedikleri tarzda kullanıyorum. O yüzden gayet normal :)
Gayet güzel cevap vermişsiniz

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ne zaman aldınız cihazı?
1 sene olmadı ama benim gibi kullanan insan forum da çok azdır günde ortalama 3 sefer şarj ederim ofiste yüzde 30 olsun hemen takrım işim gereği tam dolmadan çıkarttığım olur. Anlayacak olduğun benim gibi işkence yapan az kişi vardır

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
78
AppStore dan Battery Life uygulamasını indir. Bak bakalım orada kaç gösteriyor. Ayarlardaki beta olduğu için hatalar olabiliyor.

iPhone bataryaları 500 tam döngüde en fazla 80% düşecek şekilde tasarladılar.

Benimki 463.döngüde. Bataryam 92%

713256

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
AppStore dan Battery Life uygulamasını indir. Bak bakalım orada kaç gösteriyor. Ayarlardaki beta olduğu için hatalar olabiliyor.

iPhone bataryaları 500 tam döngüde en fazla 80% düşecek şekilde tasarladılar.

Benimki 463.döngüde. Bataryam 92%

Merhaba bugün baktığımda %98 olduğunu gördüm. Battery life programında da aynı durum. Her cihazın kapasitesinin aynı miktarda azalmaması hala kafamı karıştırmakta. Kaç döngü olduğuna nerden bakabilirim acaba? Cihaz 8 bu arada

Reaksiyon puanı
78
500 döngüyü geçtim. %91 oldu. 3uTools(Bilgisayar Uygulaması) ile bakabilirsin. Ben iTunes kullanmıyorum. Bilgisayarı yoruyor. 3uTools hem hafif hem daha fazla özelliği var.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Özellik henüz (Beta) da olduğu için doğru sonuçları vermemesi kuvvetle muhtemel, farz edelim ki doğrusuna yakın yüzdeleri göstermiş olsun gayet normaldir. Sadece Apple'in kullandığı lityum piller değil hemen hemen şarjla pille hayatını sürdüren araçlar yapılar zaman geçtikçe aşınır ve yıpranırlar. Çok sorun yaratıyorsa bataryası değiştirilir, dikkat edilmesi gereken nokta burası aslında... Öyle yan sanayi firmaların tuhaf bataryaları değil alındığında neler oluyor gözlerimizle görüyoruz, kendi orijinal bataryalarından birini kastediyorum. Cihazda daha büyük sıkıntılar mevcutsa garantiye gönderilir zaten gereken yapılmış olur. Akıllı telefonu şarjda kullanmak hayati hata olup, her ne kadar masumane ve ihtiyaç dahilinde olsa telefonu şarja takmak çıkarmak bile zamanla bataryanın hayatını eritmeye yetecektir. Bu nedenle akıllı telefon kullanırken üstte söylediklerim şarj ve pil konusunda gayet önemlidir.