PHP mi ASP mi ?

Bu konuyu okuyanlar

Efe Zoroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
PHP mi, ASP mi? (Sorumuz en kısa yoldan çözüme ulaşacak, çünkü pek de zor bir soruyla karşı karşıya değiliz, değil mi?)

Alfabetik sırayla başlayıp, öncelikle ASP kullananlara sordumuşlar; ‘Neden ASP kullanıyorsunuz? Cevaplar şu şekildeydi;

* Yeterince Türkçe ASP kaynağı var.
* Hızı beni tatmin eden en büyük etken oldu.
* Herkes PHP kullanıyor, ben farklıyım.
* Küçük çaplı projeler için Access programıyla zorlanmadan veri tabanı oluşturabiliyorum.
* Bilmiyordum, başlayınca başlamış oldum, şimdi geçişi gerçekleştiremiyorum.
* Adı PHP’ye göre çok daha seksi.
* ‘Microsoft rulezzz’

Arkasından PHP kullanıcılarının cevapları hiç de gecikmedi;

* Projelerimi hazırladığım dili seviyorum, çünkü en azından mantıklı.
* Hızlı, MySQL desteği ile verimli.
* Kurulumu kolay.
* Açık kaynak kodlu projelere her zaman destek veririm.

Yaklaşık iki sene kadar ASP kullanmış olup daha sonra PHP’ye geçmeye çalışan biri olarak ben de birşeyler eklemek istiyorum. Aslında uzun zamandan beri PHP’ye yapacağım geçişi gerçekleştirmek istememe rağmen, bu geçişi isteğim dışında, mecbur kalarak gerçekleştirmek zorunda kaldım. İşletim sistemi değiştirdiğimden sonra ASP’nin diğer işletim sistemlerinde desteklenmediğini öğrendim (Gerçi ASP Windows XP Home Edition’da bile desteklenmiyor!)

PHP’ye geçmek isteyen kişilerin gözünü php kodlarında sıkça rastlanan özel karakterler korkutmuştur; $ _ * ” ‘ . …
Ancak PHP’ye geçişi yaptığınız ilk andan itibaren bu karakterlerin ne kadar yerinde ve iyi kullanıldığı dikkatinizi çekiyor.
PHP’yi hangi işletim sistemini kullanıyor olursanız olun sisteminize çok kolay şekilde kurabileceğinizi de hatırlatmak isterim. Windows kullanıyorsanız EasyPHP, Mac OS X kullanıyorsanız MAMP, MySQL, Apache ve gerekli tüm php dosyalarını tek programda getiren muazzam programlardan.

ASP PHP’nin bu seçeneklerinin yanında IIS ile birlikte çalışıyor, fakat IIS, Windows XP Home Edition’a kurulamıyor. Baby Web Server Windows XP Home Edition kullanıcılarının yardımına yetişen tek yerel ASP sunucusu olma özelliğini taşıyor. Bildiğim kadarıyla Mac OS X veya Linux için ASP destekleyen yerel bir sunucu bulunmuyor.

Biraz da programlama esnekliğine değinelim, sanırım PHP severlerin en etkili kozu PHP ve ASP ile mail gönderme arasındaki fark olacaktır. Bildiğiniz gibi, PHP’de sadece mail() fonksiyonu ile mail göndermek mümkünken, ASP için bazı eklentilere (CDonts, ASPMail vs.) ihtiyaç duyuluyor. Kısacası, sunucunuzda hangi mail bileşeni yüklüyse ona göre hareket etmek zorundasınız.
Sonuç olarak;

Uzun süre ASP ile uğraşıp PHP’ye henüz geçiş yapmış biri olarak sanırım bana;

* macera severseniz ASP’yi seçin
* zamandan kısıtlıysanız PHP’yi seçin
* programlarken zevk almak istiyorsanız PHP’yi seçin
* veritabanı kullanabilmek için para ödemek istiyorsanız ASP’yi seçin
* gerçekten lisans kurallarına saygı duyuyorsanız, saatlerce uyumlu hosting aramak için ASP’yi seçin
* hıza önem veriyorsanız gönlünüzde yatan dili seçin

demek kalıyor.
PowerPortal v4.6.0