Peugeot RCZ mi Honda Civic HB mi?

İknci el Peugeot RCZ mi sıfır Honda Civic HB dizel mi?

• Kullanılan toplam oy
    37

Bu konuyu okuyanlar

rohirrim

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Merhaba arkadaşlar;
iki araç arasında kararsız kaldım. İkinci el Peugeot RCZ 60 bin TL. Sıfır Honda Civic HB dizel 60 bin TL? Fiyatlar aynı... Biri ikinci el diğeri sıfır. Peugeot daha çok yakıt tüketiyor, Honda daha az. Peugeot muhteşem havalı bir görünümü var, bütün dikkatler üzerinizde olur, Honda daha sıradan bir görünüme sahip.
Ben aracı hergün kullanmıcam, hafta sonları ve iki üç ayda bir İstanbul-Manisa arası uzun yolda kullancam... Evet sizce hangi aracı tercih edeyim.. Ankkette açtım :)

Peugeot RCZ
2013-peugeot-rcz.jpg

HONDA
HONDA-CIVIC-HATCHBACK.jpg

Ruberto

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Benzinli aracın yakıtı sizi zorlamayacaksa kesinlikle Peugeot rcz.

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Mantığım Honda dese de, gönlüm RCZ diyor :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bencede peugeot rcz almalısın 14 yaşında biri olarak arabanın çok karizmatik bir duruşu var siyah modelinde

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Honda candır :) İlla hava atmam lazım demiyorsan, sürüş keyfi vs.. honda derim. Ayrıca sıfır ve dizel olması da artıları...

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Fatih Altaylı'nın RCZ İncelemesi

Çok açık yazıyorum. Kimse kızmasın, bozulmasın.
Ben hayatımda bu kadar "Güzel çizilmiş" bir otomobil az gördüm.
Doğrusunu isterseniz modele biraz aşınalığım vardı.
Fuarlarda çekilmiş bir kaç fotoğrafını görmüş, beğemiştim.
Ancak otomobil kanlı canlı gerçeğinin, fuarlarda çekilmiş fotoğraflarından bile güzel olduğunu da pek az gördüm.

Bahsettiğim otomobil Peugeot'nun yeni "RCZ"si.
İnanılmaz yenilikçi bir Peugeot. Zaten Peugeot da ne yaptığının farkında olmalı ki, ilk kez numaraları arasında 0 olmayan, hatta numarası olmayan bir otomobili piyasaya veriyor.

Evet evet, RCZ markanın ilk kez iki rakam arasına bir sıfır koymadığı otomobili. En azından benim bildiğim kadarıyla ilk kez.

"VAY BU NE" DEMİŞTİM
RCZ'li ilk olarak Yunanistan'da bir bayinin önünden geçerken gördüğümde "Vay bu ne" demiştim, beyaz renkil otomobil için.
Geçen hafta Habertürk'ün garajına inip de, simsiyah RCZ'yi görünce hayran kaldım.
Audi TT'yi andıran ama daha şık ve daha modern görünen tasarımın en önemli özelliği ileri doğru atlayacakmış hissi veren garip duruşu. Sanki güçlü arka bacaklarını germiş, zıplamak üzere olan bir tazı gibi.

Basık tavan iki aliminyum kuşak üzerine oturmuş. Siyah gövdenin üzerinde aliminyum kuşaklar çok şik duruyor. Kuşakların ortasına yerleştirilmiş tavan çift bombeli ve karbon kevlar görünümlü.
Otomobil yol tutuşunun mükemmel olduğunu dışardan göstermek istercesine geniş bir kaputa, basık ve yuyvan bir akra kaputa sahip. Yenilenmiş Peugeot ambleminin yanlarında iki adet far panter gibi. Arkadan görünüm ise çok çok daha etkileyeci. Ledli stoplar çok ama çok güzel.
Diyorum ya bu kadar güzel otomobil az gördüm.
Yandan görünüş ise fazlasıyla Audi TT. Benzer bir dar cam yapısı ve tavan eğitim.
Ancak Peugeot çok daha modern ve yeni duruyor.

Otomobilin içi de müthiş. Fransız işinden çok Alman işi gibi bir hali var iç donanımın.
Çok çok kaliteli.
Her tarafı deri. Göstergeler aliminyum çerqçeveleriyle çok güzel.
Sanki Porsche'den alınmış gibi duran ortadaki analog saat göz kamaştırıcı.
JBL müzik sistemi dört dörtlük.
Tek kötü şey ve otomobilin Fransız olduğunu gösteren unsur kavuniçi ledli bilgi ekranları.
Fransızlar nedense bütün otomobillerinde bu çirkin kavuniçini kullanıyorlar.
Çok ama çok zevksiz bence.

Bunun dışında otomobilin içi de dört dörtlük.

Elektrikli, hafızalı, ısıtmalı koltuklar. Şahane bir direksiyon simidi. Oldukça sportif vites kolu, gaz, fren ve debriyaj pedalları.

GAZA BASINCA MOTOR SANKİ ÖNDEKİ ASLANI HATIRLATIRCASINA HIRLIYOR
Motor ise akla ziyan. 1,6 litre motor tam tamına 200 beygir güç veriyor ve bu gücü 6 ileri şanzımanla tekerleklere aktarıyor.
İlk kez küçük hacimli ve üksek beygirli bir motorun bu kadar dengeli olduğunu görüyorum. 1,6 litrelik bir motor olduğuna inanmak güç. (Aynı hacimle 155 beygir üreten bir versiyonu da var RCZ'nin)
Motorun sesi de müthiş. Gaza basınca öndeki aslanı hatırlatırcasına hırlamaya başlıyor. Çok ama çok sprotif.

VİTESLER HIZLI DEVİR TÜKETİYOR
İlk hızlanmalardaki başarısını uzun süre sürdürüyor ancak 180 kms'den sonra otomobilin hızlanması oldukça yavaşlıyor. Yine de 230 kms'ye kadar çıkıyor.
Kalkışı ve elastikiyeti çok çok iyi.
Aynı başarıyı ne yazık ki, şanzımanda bulduğumu söyleyemeyeceğim.

Vites araları çok dar. Gücü etkin kullanabilmek için yapılan bu uygulama sonucu vitesler çok hızlı devir tüketiyor.

Otomobilin sürüş keyfi ise müthiş. Basık tavan, eğimli ön cam ve uzun geniş ön kaput, motor sesi sürcüye tam binr spor otomobil hissi veriyor.
İlk kalkışlarda hafif bir kayma sorunu var ancak sonrasında harika.
Virajları çok üst limitlerde dönüyor. Savrulma, kopma hemen hemen yok gibi.
Yol tutuş mükemmel.

Frenler de çok başarılı. Büyük bölümünde aliminyum kullanılan ve çok da ağır olmayan otomobil çok kısa mesafelerde duruyor.
Rüzgar sesi yok. Çok tatlı bir motor hırıltısı ise var.
Bence gerçekten harika bir iş çıkarmış Peugeot.
Fiyatı ise hayli makul.
200 beygirlik versiyon 78 bin lira.
155 beygirlik olansa 72 bin lira.
Eğer almayı düşünürseniz 6 bin liranıza kıyın derim.
Bana duacı olursunuz.

Artıları
Güzel ötesi tasarım
İç mikan kalitesi
Müzik sistemi
Ara hızlanmalar ve kalkış
Yol tutuş
Jantlar
Arkadan görünüş
Kalite fiyat orantısı

Eksileri
Son sürate ulaşmaktaki süre
Kavuniçi ledler

http://ekonomi.haberturk.com/otomobil/haber/549061-boyle-guzelini-az-gordum

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
duruşu ile RCZ
ancak Honda al kesinlikle,
dizel olarak ilk serisi diye biliyorum aracı da test ettik.
oldukça düşük yakıtı da Avantaj.
şahsen polo almadan önce baktığım ve keşke o olsaydı dediğim araba kendisi.

hamza5806

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
bence onların yerine 3 kasa bmw veya a3 a4 lancer+evo paket falan al ikiside hiç sevmediğim arabalar bundan dolayı diyorum

m!ndf!elds

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşların dediği gibi 2.el veya 0 araba ayrımı pek önemli değilse senin için BMW 3 serisi alman daha mantıklı hem daha kaliteli hem daha şık. Ama bu 2 araba arasından alıcam dersen Honda al.

vaio

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Daha bugün konuştuk, arabalardan iyi anlayan bir arkadaşım "Parası olan Mercedes, aklı olan Honda alır" dedi. Neden dedim, Honda'nın her parçası çok kaliteli malzemeler ile üretiliyor dedi. İnandım. :)

Milton Sirotta

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
60.000TL'ye Yeni Golf bakabilirsin. Gayet güzeller ve dizeli de var sanırım.

Aretios

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
o kadar paran var madem ben olsam golf yada bmv falan bakardım

ama illa dersen ki rcz mı honda mı hoonda al derım .... sıfır olması en buyuk avantajı ve kalıtesı de tabı ....

Mg.

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
RCZ havasıyla ezse de honda al derim :)

Theurer

Doçent
Reaksiyon puanı
2
ne olursa olsun fransız yaramaz. honda iyi bir şeçim olur bence

letztes

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Fransızlarla Japonların kıyaslanması bile saçma bence peugeot'u çıkarıp başka bir marka koymalısın oraya fransız çöpünün orda işi yok

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41

Muvahhid

Doçent
Reaksiyon puanı
0
BMW 3 serisi ikinci elde genelde hor kullanılmış oluyor ikinci el bmw 3 serilerine yaklaşma daha üst serilere bakın.. Subaru iyi bir seçim olur ama boksör motoru ile yakıtın canına okur.. Honda ise japon bu işi biliyor ve fransızlar her olayda olduğu gibi bu işte de fransız... arabaları bir kaç istisna model dışında haşat...

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Daha bugün konuştuk, arabalardan iyi anlayan bir arkadaşım "Parası olan Mercedes, aklı olan Honda alır" dedi. Neden dedim, Honda'nın her parçası çok kaliteli malzemeler ile üretiliyor dedi. İnandım. :)

Arkadaşın arabalardan hiç anlamıyormuş .Mercedesle honda kıyaslanırmI ? Mercedes biraz üst klas bir otomobil ve her şekilde hondaya fark atar. E parasıda hondadan paha olsun dimi. Aklı olan dedin ya ondan diyorum bunları.

pumperking

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
araçların karizması 5 sene sonra sönüyor.60bin liraya uzun vadeli ekonomik.manisa yolunda sizi yakıtıyla üzmeyecek ve daha konforlu bir araç (bkz.spor süspansiyon vs uzun yol) akla yatkın geliyor.karar sizin.hayırlı olsun

PetyrBaelish

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Arabayı boş ver, sana motor öneririm.

Yamaha R1, R6, Kawasaki ZX10R, ZX6R.

İlgin var ve seviyorum diyorsan öneririm.

Son mesajlar