Pellet geleceğin yenilenebilir enerji kaynaği

Bu konuyu okuyanlar

eskort

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
açtım,zaman kısıtlı olduğu için şu an,çok yazamıyorum,ama yakın zamanda doldururum.4 yıllık tecrübemizi burada paylaşacağım.Bilgi almak isteyen arkadaşlar kısa süreliğine buradan faydanalabilir. Tüm sorulara açığız.

pelletoven1.jpg

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Reklamvari hareketlerden kaçınalım lütfen.

eskort

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Reklamvari hareketlerden kaçınalım lütfen.
Arkadaşım konuyu biraz inceleseydiniz reklam olmadığını anlardınız.Bizim bu konuda reklama ihtiyacımız yok zaten.Reklamımızı Türkiye nin en büyük gazetelerinde yapıyoruz zaten.Hürriyet gazetesinin bugün kü ege ekinde görebilirsiniz.Sıkıntı veriyorsak yazmayalım.

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yanlış anlamalar olabilir sakin olalım:)

sawdent

Asistan
Reaksiyon puanı
1
açtım,zaman kısıtlı olduğu için şu an,çok yazamıyorum,ama yakın zamanda doldururum.4 yıllık tecrübemizi burada paylaşacağım.Bilgi almak isteyen arkadaşlar kısa süreliğine buradan faydanalabilir. Tüm sorulara açığız

ilk kelime(açtım)ile ne demek istediniz ve bilgi almak isteyenler kısa süreliğine buradan derken?
hocam bu ne

eskort

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
yanlış anlamalar olabilir sakin olalım:)
Ya bilader odunpelleti.com u silmiş arkadaş.Bu site benim ,tamamda ,bir açıp bakarsın yahu.Bu sitede ne firma ismi var,ne telefon,ne adres.Amme hizmeti gibi be yahu.Sıfır reklam var bu sitede.Hatta şu an baktım,ben bile unutmuşum ,isim,adres ,telefon veya mail adresi yazmamışım.Bu kadar basit olmamalı silmek işi..

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hocam ben görmedim şimdi girdim. forum kurallarına aykırı ise bir şey diyemeyiz mantık olarak. sen ordaki bilgileri kopya edip buraya yapıştır istersen herkez faydalansın. olur bu gibi meseleler. bizden öncede mutlak çeşitli reklam edenler olmuştur. bu açıdan diyorum. :)

eskort

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ilk kelime(açtım)ile ne demek istediniz ve bilgi almak isteyenler kısa süreliğine buradan derken?
hocam bu ne
Kırpmalara uğrayınca böyle oldu.

[h=2]Pellet Nedir[/h]
Günümüzde yüksek enerji maliyetleri ve küresel ısınma dünya çapında bir sorun olmaktadır. Buna karşın yinelenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi için yeni teknolojiler geliştirilmiş ve var olan metotlar çeşitlendirilmiştir. Orman artıkları, ahşap toz ve talaşları ve üretim artığı olan masif artıkların değerlendirilmesi bu kapsamda yinelenebilir enerji kaynakları çevriminde yer almaktadır.
Bu noktada en mükemmel örnek ısı enerjisi üretimi için yüksek kaliteli
pellet üretim teknolojisidir.Ahşap Pelletleri,metan gazı emisyonuna
sebep olan fosil yakıtların aksine Küresel Isınmayı Önleme konusunda 2
kat fazla pozitif etkiye sahiptir.
Gelişmekte olan pek çok ülkede küçük ve orta ölçekli hızar tozu veya üretim
noktalarında toplamda kayda değer miktarlarda yaş toz talaş ve
benzeri ahşap atıklar oluşmakta ve bunların etkin bir şekilde
değerlendirilememesi hatta değersiz olduğunun düşünülmesi sonucu
büyük kayıplar oluşmakta aynı şekilde çevreyi de olumsuz anlamda
etkilemektedir. Öyle ki değerlendirilemeyen bu yaş talaşların
Uzun süre bekletilmesi yine metan gazı oluşumuna sebebiyet
vermektedir. Metan gazının kirletici etkisi CO2 gazının kirletici etkisinden
21 kat daha fazladır. Ayrıca orman atıklarının da toplanarak
değerlendirilememesi sebebiyle, kendiliğinden alev alarak yangına
sebebiyet vermesi de yine göz ardı edilen ve kaynaklarımızın
kontrolsüz şekilde kaybolmasına sebep olan önemli bir durumdur.
Ahşap Pelletler, kuru ve homojen partikül büyüklüğüne sahip ağaç
talaşlarının, yüksek yoğunlukta sıkıştırılarak, yüksek kalorifik değere,
kolay taşınabilirliğe sahip ve otomatik yakmaya uygun formda küçük
silindirik granül yakıtlara çevrilmiş yinelenebilir, temiz bir alternatif yakıttır.

[h=2]Pellet Sobaları[/h]Pellet sobaları ,pelletin en verimli ve kolay kullanıldığı yakıcıların en başında yer almaktadır.Aslında tam otomatik,basit kurulumlu şömine soba demek daha doğru tanım olur.Isıyı direk olarak iletmesi,alışık olduğumuz kömür sobası konforunu bize en iyi sunan uygulama şeklidir.Ayrıca şık görünüşü ve alevi gözünüzün önünde olması içinizi de ısıtan bir hava katmaktadır.Dünya da ağırlıklı olarak üreticiler İtalya,Amerika,Kanada,Fransa,İngiltere ve son yıllarda Bulgaristan yer almaktadır.Son olarak Yerli üreticimiz KOZLUSAN da yeni ürün gamına sobaları da katmıştır. İthal ürünlere karşı ciddi bir rakip olacağı düşüncesindeyiz,hem kalite,hemde fiyat avantajı ile.

Zibro Aida

eskort

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
[h=2]PELLET ÜRETİMİ[/h]Pellet üretimi
Pellet her türlü organik atıklardan elde edilen bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Pellet üretimde öncelik atıkların değerlendirilmesidir.Ham madde olarak çeşitli bitkisel ve tarımsal atıklar,orman ürünleri atıkları,tavuk ,küçük ve büyük baş dışkı atıkları gibi sıralanabilir.
Pelletin felsefesindeki en önemli özellik ise çevreci ve temiz bir yakıt olmasıdır. Bu nedenle orman ürünleri ile ilğili değerlendirilmesi düşünülen atıklarda kimyasal madde olmaması esasdır.

[h=3]” Gerçek pellet ,Odun Pelleti dir.’[/h]Örnek Pellet üretim tesisi

[h=2]Türkiye’de pellet üretimi[/h]Günüzümde Türkiye’de üretilen pellet yakıtlarının bir bölümü MDF fabrikalarının atıklarından yapılmaktadır. Kömür ve petrol türevi yakıtlara göre çevresel atık gazları ne kadar azda olsa yinede çevreci sayılamaz. Baca gazındaki sıkıntı MDF üretiminde kullanılan kimyasallardan kaynaklanmaktadır.MDF atıklarının pellet yapımda kullanılmasının başlıca nedenleri ise ,ham madde bolluğu,ucuz olması,işlem yapılmaksızın imalata geçilebilmesi gibi sıralanabilir.
Tavuk ve hayvan çiftliklerinden çıkan son derece yüksek miktardaki dışkı atıklarıda son zamanlarda pellet olarak değerlendirilmektedir. Bunlar daha çok kırsal kesimde ve bu tür çifliklerin kendi enerji ihtiyaçlarında kullanılmaktadır. Şehir ve toplu yaşam alanlarında kullanılmaya çok elverişli değildir.
Pirina pelleti ise özellikle Ege bölgesinde çok yaygınlaşmaktadır. Bilindiği gibi zeytincilik Egede çok yaygın bir üretimdir. Uzun yıllar pirina dökme yakıt olarak kalorifer kazanlarında kullanılmaktadır.Fakat sevkiyat aşamasında yoğunluğunun az olması nedeni ile fazla yer kaplamasından dolayı maliyeti artmaktadır.Aynı zamanda kullanıcı içinde depolanma zorlukları nedeni ile son zamanlarda pirina pelleti olarak pazarlanması artış göstermektedir.Ham madde bolluğu ve ucuzluğu nedeni ile son tüketici fiyatları da çok uygundur. Pirina pelletinin dezavantajı ise yağlı bir ham maddeden üretilmesinden dolayı is ve kurumu yüksek,yakıldığı zaman ise toplu yaşanan yerlerde baca atıklarındaki kokunun rahatsız edici olmasıdır.Kazan temizliğinin sık yapılması gereklidir.Ucuz olması talebi arttırmaktadır. Kömüre karşı en büyük alternatif olarak görülmektedir.
Tarımsal atıklardan üretilen pelletler ise çok çeşitlidir. Bazı meyve çekirdekleri çok iyi alternatif ham madde olmasına rağmen,işlem görmeden yakıt olarak kullanılabilmesinden dolayı maliyetleri yüksektir. Yer fıstığı kabukları,fındık çotanağı,konserve fabrikalarından çıkan bitkisel atıklar daha uygun maliyetli olmaları nedeni ile daha yaygın kullanılmaktadır. Ham madde maliyeti uygun olması avantajları yanında,kalorifik değerlerinde standart yakalanamaması dez avantaj olarak görülmektedir.
Odun pellet ise orman ürünleri atıklarından üretilen türdür.Kalite ve standartlar açısından en iyi pellet türüdür. Maliyetler ise ham madde teminine göre değişiklik göstermektedir.Pellet üretiminde en rantabil olan ,ham maddeye kolay ve bol olan yerde tesisin kurulmasıdır. Odun pelleti üretimindeki en önemli sıkıntı, ham madde çeşitliliğinden dolayı, nem oranının sabit olarak temin edilememesidir. Pellet üretiminde ham maddenin nem oranı % 7 ile 15 arasında olması gerekir. Bu nedenle temin edilen ham maddenin önce kurutulma işlemine tabi tutulması gereklidir. Bu işlem maliyete direk etkendir.Profesyonel bir Pellet üretim tesisinde en önemli bölüm ham maddenin hazırlığıdır. Kaliteli bir ham madde, kaliteli pellet demektir. Odun pelleti çevre için birinci öncelikli olması gereken üründür. Aynı zamanda kullanıcı dostudur,kül oranı düşüktür. İs ve kurum oranı çok düşük olması nedeni ile kazan temizliğinin uzun aralıkta yapılması ,toplu yaşam alanlarında baca atıklarının rahatsızlık vermemesi olarak sayılabilir.Kalori değerleride daha stabildir. Bu nedenle gelişmiş full modülasyonlu pellet kazanlarında ,dengeli yanma için seçilmelidir. Ayrıca curuf ve tortu oluşturmaması nedeni ile yanma verimi çok iyidir.Onun için diyoruz ki ;
[h=3]” Gerçek pellet ,Odun Pelleti dir.”:clover::clover::clover::clover::clover::clover::clover::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:[/h]

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Arkadaşım konuyu biraz inceleseydiniz reklam olmadığını anlardınız.Bizim bu konuda reklama ihtiyacımız yok zaten.Reklamımızı Türkiye nin en büyük gazetelerinde yapıyoruz zaten.Hürriyet gazetesinin bugün kü ege ekinde görebilirsiniz.Sıkıntı veriyorsak yazmayalım.

Muhtemelen orası öyledir. Fakat paylaşımları kurallar dahilinde değerlendirmek zorundayız.

eskort

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
[video=youtube;mn1AfHz38Oc]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=mn1AfHz38Oc[/video]

eskort

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Temizliği de bu kadar kolay!!!

[video=youtube;1ntpjKEL2gE]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=1ntpjKEL2gE&list =UL1ntpjKEL2gE[/video]