pc Yerel Disk D'yi okumuyor ve C diskinde de işlem yapamıyorum ve D'ye linux kurulumu

Bu konuyu okuyanlar

krksz41

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhabalar . Lenovo yoga 2 13 dizüstü bilgisayarımdaki sorunlardan dolayı Windows 10'u bilgisayara tekrardan yüklemek zorunda kaldım.Aynı zamanda çift işletim sistemi kullanmak istediğimden dolayı yanına da Linux kurmak istedim.Bilgisayar D diskini görüyor fakat üzerinde harf atama biçimlendirme gibi işlemler yapamıyorum.Dün kali Linuxu D diskini gördüğü için oraya yüklemiştim fakat açılışta hangi işletim sistemiyle girmek istediğimi bilgisayar bana sormuyor.Anladığım kadarıyla D diskini okumuyor.(Bunu kali linuxu yüklemediğini düşünüp ubuntu yüklerken farkettim).Ubuntu yüklerkende bilgisayardaki işletim sistemini kali Linux olarak görüp kali linuxun yanına ubuntu kurmak ister misiniz diye soruyor işin garibiyse C'de Windows yüklü D'yi windowsta boş görüyorum ubuntu kurulum ekranında ise kali Linux yüklü gözüküyor ve 13gb dolu olarak gözükmekte.D diskine yüklenmediğini düşündüğüm zaman C'y bölüp kali linuxu bu bölümlerden birine yüklemek geldi aklıma.Fakat böldükten sonra bölünen alanla ilgilide herhangi bir işlem yapamayıp harf atayamıyorum.dolayısıyla bu bölümü kullanılmaz durumdan çıkaramıyorum.diskten pek anlamadığımdan Linux yükleme alanında disklerin formatlarıyla vb. ayarlarıyla oynamış olabilirim.Bunu nasıl düzeltip yerel disk D'ye Linux kurup C'deki bölümlendirmeyi silip açılışta bana hangi işletim sistemini kullanacağımı soracak hale getirebilirim.Bide ortak disk alanı otomatik olarak mı oluşturuluyor.amacım windowsun ve linuxun depolamasını ayırmak.C'de windows D'de Linux olacak şekilde.
Not 1: D diskini yeni birim oluştururken Normal değerinden az yazsamda yeterli alan yok diyor normal halinde yazsamda zaten D diski bomboş içinde hiçbir şey yok.
Not 2: D diskini biçimlendirmeden öncede harf atayamıyodum.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    727.7 KB · Görüntüleme: 444
  • 2.png
    2.png
    768.2 KB · Görüntüleme: 626
  • 3.png
    3.png
    768.2 KB · Görüntüleme: 384
  • 4.png
    4.png