Pc aşırı kasma sorunu

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

gecko991

Üyecik
Herkese merhaba arkadaşlar bilgisayarım aşırı kasıyor internette bile doğru düzgün video seyredemez hale geldim oyunlarda zaten 5-10 fps alıyorum cidden çıldırma noktasına geldim lütfen yardımcı olun. Pc yi 2 kere formatladım, içinin tozunu aldım, bütün driverlar güncel, virüs taraması yaptım zaten şuanda 2 parça oyun yüklü birşey yüklü bile değil. Şimdi pc nin durumunu ve özelliklerini aşşağıya atıyorum ek olarak 500 gb hdd ve 120 gb ssd var.

Kaya26

Profesör
Skylake sisteme Windows 10 kurun ilk başta öyle yardımcı olalım.

gecko991

Üyecik
Skylake sisteme Windows 10 kurun ilk başta öyle yardımcı olalım.

Sorun win 7 den mi kaynaklanıyor %100 ? eğer öyleyse geçtiğimiz 1.5 sene boyunca neden stabil çalıştı ? cevabı biliyorsun ama win 10 mu yüklememi istiyorsun win 10 yüklediğimde sorunmu çözülecek kesin ?

Kaya26

Profesör
Size garanti veremem ama resmi olarak Skylake' in Windows 7 desteği yok, anakart üreticileri verirse veriyor. Güncel işletim sistemi ve driverlara geçerseniz sorunu daha iyi anlayabiliriz.

gecko991

Üyecik
Size garanti veremem ama resmi olarak Skylake' in Windows 7 desteği yok, anakart üreticileri verirse veriyor. Güncel işletim sistemi ve driverlara geçerseniz sorunu daha iyi anlayabiliriz.
w10 kurdum halen hayvan gibi kasıyor buyrun sizi dinliyorum isterseniz w10 kurulu ss atarım

tolga.ua

Doçent
sorun işletim sistemi değil. Sistem ssd ye mi kurulu normal diske mi? kasanın içini açtığında kulağını disklere götür takılma gibi garip gurup sesler geliyosa disk de sıkıntı olduğu için kasıyor sistemin. Diskte sıkıntı varsa istersen windows 30 kur düzelmez

gecko991

Üyecik
sorun işletim sistemi değil. Sistem ssd ye mi kurulu normal diske mi? kasanın içini açtığında kulağını disklere götür takılma gibi garip gurup sesler geliyosa disk de sıkıntı olduğu için kasıyor sistemin. Diskte sıkıntı varsa istersen windows 30 kur düzelmez
windowsu ssd e kurdum harddisklerden de ses gelmiyor

Aftershock

Üyecik
Parçaların sıcaklık durumu nasıl? Geçen sene böyle bir sorun yoktu demişsiniz, bir parça güncellediniz mi yada ek bir parça taktınız mı bilgisayara? Sistemi upgrade ettiyseniz PSU yetersiz olabilir.
Onun haricinde HD Tune ile disklerinizi, MemTest86 ile de bootable şekilde RAM testlerinizi yapabilirsiniz.
PC Benchmark programlarıyla da parçaların performansını da ayrıntılı bir şekilde görüp herhangi bir parçada sorun var mı anlayabilirsiniz.
Ben sorunun büyük ihtimal diskten olduğunu düşünüyorum SSD'yi çıkarıp sistemi HDD'ye kurup ( ya da tam tersini yapıp ) öyle dener misiniz?
Dediğim testleri de yapmayı ihmal etmeyin.

Kaya26

Profesör
Evet büyük ihtimalle depolamanız da sıkıntı var. Arkadaşlar yukarıda anlatmış ne yapmanız gerektiğini.

gecko991

Üyecik
Parçaların sıcaklık durumu nasıl? Geçen sene böyle bir sorun yoktu demişsiniz, bir parça güncellediniz mi yada ek bir parça taktınız mı bilgisayara? Sistemi upgrade ettiyseniz PSU yetersiz olabilir.
Onun haricinde HD Tune ile disklerinizi, MemTest86 ile de bootable şekilde RAM testlerinizi yapabilirsiniz.
PC Benchmark programlarıyla da parçaların performansını da ayrıntılı bir şekilde görüp herhangi bir parçada sorun var mı anlayabilirsiniz.
Ben sorunun büyük ihtimal diskten olduğunu düşünüyorum SSD'yi çıkarıp sistemi HDD'ye kurup ( ya da tam tersini yapıp ) öyle dener misiniz?
Dediğim testleri de yapmayı ihmal etmeyin.
aynen harddisk test yap büyük ihtimal onlarda çıkacak sorun
Evet büyük ihtimalle depolamanız da sıkıntı var. Arkadaşlar yukarıda anlatmış ne yapmanız gerektiğini.
Selamlar arkadaşlar Hd tune ile test yaptım sonucu buraya atıyorum, düşüncelerinizi bekliyorum

SSD

HDD

--- Gönderi Güncellendi ---
Bilgisayarı götürdüm format atıldı w10 yüklediler görünürde ve donanım bir problem olmadıgını söylediler ancak eve geldiğimde halen pc kasıyordu bilgisayarcı kasma tekrar yaparsa getir windowsu d ye kurarız dedi ancak testlerde ben ssd de bir problem görmedim ve kafayı yeme noktasına geldim sorunu tespit edemiyorum ve cebimden para ve zaman gidiyor halen sorun çözülmüyor delirmeme ramak kaldı
Hd tune testimde Error Scnadede hepsi yeşil çıktı kırmızı nokta yok !

Yeşil Okçu

Profesör
Bu bilgisayarın kasması olağanüstü. HDD'de bir problem olduğunu sanıyorum. HD Tune Programına girip üstteki sekmelerden Health testi yaptırır mısınız ve sonuçları buraya atar mısınız. Teşekkürler beklemedeyim.
Hd tune testimde Error Scnadede hepsi yeşil çıktı kırmızı nokta yok !
Ah görememişim. Tamam sorunu başka yerlerde aramak yardımcı olabilir. Bilgisayarınız ne zamandır böyle. O zamana yakın bir zamanda güncelleme vb bişey yaptınız mı aklınıza gelen bişey var mı. Paylaşırsanız sevinirim :)
Hocam aygıt yöneticisine girip görüntü bağdaştırıcılarının rsmini atar mısın

gecko991

Üyecik
Bilgisayarı götürdüm format atıldı w10 yüklediler görünürde ve donanım bir problem olmadıgını söylediler ancak eve geldiğimde halen pc kasıyordu bilgisayarcı kasma tekrar yaparsa getir windowsu d ye kurarız dedi ancak testlerde ben ssd de bir problem görmedim ve kafayı yeme noktasına geldim sorunu tespit edemiyorum ve cebimden para ve zaman gidiyor halen sorun çözülm
Bu bilgisayarın kasması olağanüstü. HDD'de bir problem olduğunu sanıyorum. HD Tune Programına girip üstteki sekmelerden Health testi yaptırır mısınız ve sonuçları buraya atar mısınız. Teşekkürler beklemedeyim.

Ah görememişim. Tamam sorunu başka yerlerde aramak yardımcı olabilir. Bilgisayarınız ne zamandır böyle. O zamana yakın bir zamanda güncelleme vb bişey yaptınız mı aklınıza gelen bişey var mı. Paylaşırsanız sevinirim :)
Hocam aygıt yöneticisine girip görüntü bağdaştırıcılarının rsmini atar mısın

interntte sayfalar arası geçişte kasmayı hissediyorum özellikle video izlerkende oluyor hızlı geçişlerdede hissediliyor payday ve lol gibi oyunlara girdiğimde hatta knight gibi basit bir oyunda bile fps 5-10 arasında gidip geliyor
Memtest86 yı usb ye kurarken 10 yıllık resim arşivini sildi artık ağlama noktasına geldim lanet olsun kasayı atacam camdan aşşa valla sinirlerim aşırı bozuldu

gecko991

Üyecik
Sanırım sorunu buldum ekran kartının fanları pc açılınca dönüyor daha sonra hiç dönmüyor bu yüzden kasmalar olduğunu düşünüyorum
msi afterburnerdan fanları çalıştırdım fan hızını sona aldım ancak halen 39-40 derece arasında ve kasmaya devam ediyor yokmu yardımcı olacak yahu
Şuan ekran kartının değerleri bunlar fan çalışıyor vaziyette ama sanırım burda biraz kendi kendime konuşuyorum yarımdımcı olan yok

Aftershock

Üyecik
Belirttiğim gibi SSD'yi tamamen kasadan söküp HDD'ye Windows kurup denediniz mi?
Ya da HDD'yi komple söküp SSD'ye sistemi kuracaksınız.

Başka bir parçada herhangi bir arıza oluştuğunda alacağınız sorunlar bellidir çünkü.
RAM bozulursa yavaşlatmaz mavi ekrana düşer
CPU-GPU sıkıntısı olursa direk gücü kesiyor, bilgisayarı kapatıyor.

Bilgisayara sonradan bir parça alıp taktınız mı diye sormuştum.
Tekrar tekrar bilgisayarcıya götürüp masraf yapmanıza gerek yok, ya da götürüyorsanız sorunu onlar çözmeyi denesin.

Burada yapmanız gereken Windowsu HDD ye ya da SSD'ye kurmak değil sadece.
Önce bilgisayardan SSD'yi tamamen söküp, HDD'ye Windows kurun.
Sorun düzelmezse bu sefer HDD'yi komple söküp, SSD'ye kurun.
İki diskten biri sıkıntı çıkarıyor olabilir, bu yüzden ikiside takılı olduğu sürece hangi diske sistem kurduğunun bir önemi yok.
Bu yüzden diskleri tek tek devre dışı bırakıp ( çıkarıp ) denemeniz lazım.

gecko991

Üyecik
Belirttiğim gibi SSD'yi tamamen kasadan söküp HDD'ye Windows kurup denediniz mi?
Ya da HDD'yi komple söküp SSD'ye sistemi kuracaksınız.

Başka bir parçada herhangi bir arıza oluştuğunda alacağınız sorunlar bellidir çünkü.
RAM bozulursa yavaşlatmaz mavi ekrana düşer
CPU-GPU sıkıntısı olursa direk gücü kesiyor, bilgisayarı kapatıyor.

Bilgisayara sonradan bir parça alıp taktınız mı diye sormuştum.
Tekrar tekrar bilgisayarcıya götürüp masraf yapmanıza gerek yok, ya da götürüyorsanız sorunu onlar çözmeyi denesin.

Burada yapmanız gereken Windowsu HDD ye ya da SSD'ye kurmak değil sadece.
Önce bilgisayardan SSD'yi tamamen söküp, HDD'ye Windows kurun.
Sorun düzelmezse bu sefer HDD'yi komple söküp, SSD'ye kurun.
İki diskten biri sıkıntı çıkarıyor olabilir, bu yüzden ikiside takılı olduğu sürece hangi diske sistem kurduğunun bir önemi yok.
Bu yüzden diskleri tek tek devre dışı bırakıp ( çıkarıp ) denemeniz lazım.
Ssd ve HDD HD tünel test yaptım sari yada kırmızı nokta yok PC yi servise bıraktım büyük ihtimal ekalran kartına sıkıntılı ogrenecez artik

gecko991

Üyecik
Sorun çözüldü arkadaşlar bilgisayarın terman macunu kuruduğu için soğutucuya ısı iletemiyormuş bu konuda inşallah diğer arkadaşlara yardımı dokunur

Yabancı Oyuncu

Üyecik
Lütfeenn Acil Cevap Verin!!! Anakart: Asus p5kpl amse Ram:Ddr2 2x2 ram(4GB) E.Kartı:Geforce 9500 GT 1 Gb 128 Bit Ekran Kartı %60 %65 %70 Dereceye Çıkıyor Boştayken Birde İşlemci İntel Dual Core Pentium x2 2.6GHZ !!!!!!!!ÇOK KASIYOR!!!!!!! :mad:

gf.PNG

stat counter