Pc Açılmıyor (donanımsal) ?

Bu konuyu okuyanlar

hakansral

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bilgisayarımda sürekli fare donması oluyordu format attım yine düzelmedi, ben de içini açıp tozunu temizledim. Daha sonra power düğmesine bastığımda bilgisayar açılmadı. Mouse de herhangi bir sorun yoktu çünkü laptopumda hiçbir sorun çıkarmıyordu...Powerle ilgili bi sorun olabileceğini düşündüm...

İnternetten araştırıp power supply e kısa devre yaptırarak çalıştırmaya çalıştım ancak 2 sn çalışıp kapanıyor. Acaba powerde sorun mu var? Birde bios pilini çıkarıp taktım fayda etmedi sizce sorun ne olabilir?

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Anakarta olan power bağlantılarını tekrar çıkarıp tak. Belki tam oturmamış olabilir.

hakansral

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Onları yaptım, benim poweri kısa devre yaptırarak çalıştırmamın 2 sn sürmesi powerin sorunlu olduğunu gösterir mi acaba?

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Hava tutmanın sonucunda ramler gevşemiz olabilir.Bu yüzden bilgisayar açılmaz.

Bu benim başıma gelir genelde.

Ramleri kontrol et.Çıkar tak ve tekrar açmayı dene.

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Power i boşta kısa devre yapıp bırakmıyacaksın. Sürekli çalışması için köprülü vaziyette bırakacaksın pinleri. Eğer böyle yaptığın halde 2 sn. çalışıyor ise sorunludur.

Ayrıca anakarta takılı iken pinleri birleştirmeyin derim. Bu işlemi soketler boşta iken yapın.

hakansral

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kısa devre yapıp bırakmıyorum bi kabloyla yeşil ve siyahı birleştirip bırakıyorum sonra da güç kablosunu takıyorum 2 sn çalışıyor, kabloya mudahale etmiyorum, Ramleri de kontrol ettim hatta uçlarını silgi ile temizledim orda bi sorun olacağını sanmıyorum ama yine de deneyeceğim..

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Güç kaynağının 20-24 pinli ucunu al yeşil ve herhangi bir siyah kabloyu kısa devre yap sürekli
Çalışıyorsa çalışıyordur çalışmıyorsa sıkıntı vardır.

Ancak hava tutmakla bozulan bir güç kaynağı görmedim, onuda belirteyim.

Bios pilini çıkartıp takmak bir işe yaramaz.
PC nin fişini çek pili çıkart yarım saat bekle tekrar tak.
Yada daha kısası clear cmos jumper ını bulup pinleri değiştir.

Yada en eski taktik.
PC nin elektrik ile tüm bağlantısını kes.
Açma butonuna 10sn kadar basılı beklet ve çek
sonra fişini tak normal bir şekilde aç.

Ekleme.
Madem kısa devre yapıp bırakmıyorsun.
Güç kaynağı açılıp kapanıyorsa bir kısa devre var demektir.
Bu içerde de dışarda da olabilir.
Güç kaynağının pC ile tüm ilişkisini kes, yani tüm kabloları boşa al.

-Fişi çek.
-Yeşil ile siyahı 10-15sn kadar kısa devre yap ve bırak.
-Fişi tak.
-Tekrar kısa devre yap yeşil ile siyahı

Eğer aynı şekilde devam ediyorsa güç kaynağın bir kısa devreden ötürü bozulmuş.

Aklıma gelen hava tuttuğun için bir yerden iletken bişey içine kaçmış.
Belki içini açsan gözle görülecek bişeydir "belki"
Nasıl yapacağını bilmiyorsan aynı özelliklerde yeni bir güç kaynağı almanı öneririm.

hakansral

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dediğim gibi öncesinde fare ile ilgili bir sorun vardı.Donma yapıyordu 5 yıllık pc sanırım miladı doldu :) Cmos jumperi clearpinlere de taktım(anakartın şemasından bakarak).

Ve yeşil-siyah köprüsü yaptığımda sürekli çalışmıyor...

Ayrıca sebastiantr ve moderatörler ilginiz için teşşekkür ediyorum...

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Ekleme.
Madem kısa devre yapıp bırakmıyorsun.
Güç kaynağı açılıp kapanıyorsa bir kısa devre var demektir.
Bu içerde de dışarda da olabilir.
Güç kaynağının pC ile tüm ilişkisini kes, yani tüm kabloları boşa al.

-Fişi çek.
-Yeşil ile siyahı 10-15sn kadar kısa devre yap ve bırak.
-Fişi tak.
-Tekrar kısa devre yap yeşil ile siyahı

Eğer aynı şekilde devam ediyorsa güç kaynağın bir kısa devreden ötürü bozulmuş.

Aklıma gelen hava tuttuğun için bir yerden iletken bişey içine kaçmış.
Belki içini açsan gözle görülecek bişeydir "belki"
Nasıl yapacağını bilmiyorsan aynı özelliklerde yeni bir güç kaynağı almanı öneririm.

Bu yöntemi dene yine olmazsa yapacak çok bişey yok.
Anlayan biri görecek, yada birinden güç kaynağı ödünç alıp deneyeceksin en iyi ihtimal ile...

elyn_noyt

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Power i boşta kısa devre yapıp bırakmıyacaksın. Sürekli çalışması için köprülü vaziyette bırakacaksın pinleri. Eğer böyle yaptığın halde 2 sn. çalışıyor ise sorunludur.

Ayrıca anakarta takılı iken pinleri birleştirmeyin derim. Bu işlemi soketler boşta iken yapın.
köprü bırakmaya gerek yok dostum kısa devre yaptırınca çalışır araba kontagı gibi bikere çalışsın tamam

hakansral

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu yöntemi dene yine olmazsa yapacak çok bişey yok.
Anlayan biri görecek, yada birinden güç kaynağı ödünç alıp deneyeceksin en iyi ihtimal ile...
Hocam dediğiniz gibi yaptım pc den ayırdım poweri kısa devre yaptırarak çalıştırmamla kapanması bir oluyor sanırım güç kaynağı arızalanmış 400w lık yeni bişe bulcaz artık... Hepinize teşekkür ediyorum...

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
İşlemcinin üzerindeki fan düzgün oturmamış olabilir. Eğer fan işlemciye çok sıkı bir şekilde monte edilmemişse bahsettiğin şekilde açıldıktan bikaç sn sonra pc kapanır. Fanı sök ve doğru şekilde tekrar tak, fan'ın etrafında 4 adet monte etmene yarayan vida olacaktır, o vidalardan biri kırılmış ve fan gevşek duruyor olabilir. Denemek için kasayı yan yatırıp elinde fanın üzerine azcık bastırıp pc'yi çalıştır ve bikaç sn sonra kapanıp kapanmadığını gözlemle.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Hocam dediğiniz gibi yaptım pc den ayırdım poweri kısa devre yaptırarak çalıştırmamla kapanması bir oluyor sanırım güç kaynağı arızalanmış 400w lık yeni bişe bulcaz artık... Hepinize teşekkür ediyorum...

Almadan önce bir tanıdık, eş dost, tamirci gibi bir yerde test ettirme olanağın varsa dene derim.
Çünkü nerden baksan 60-80TL para vereceksin eğer tek sıkıntı onda değilse eski de biligisayarsa boşuna para bağlama derim.

Tabi imkan/olanak meselesi

Artık kararını sen ver.
Ancak yine söylüyorum bunca zamandır bu işlerle ilgileniyorum daha hava tutunca bozulan bir güç kaynağına hiç denk gelmedim açıkcası.

hakansral

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Almadan önce bir tanıdık, eş dost, tamirci gibi bir yerde test ettirme olanağın varsa dene derim.
Çünkü nerden baksan 60-80TL para vereceksin eğer tek sıkıntı onda değilse eski de biligisayarsa boşuna para bağlama derim.

Tabi imkan/olanak meselesi

Artık kararını sen ver.
Ancak yine söylüyorum bunca zamandır bu işlerle ilgileniyorum daha hava tutunca bozulan bir güç kaynağına hiç denk gelmedim açıkcası.

Bilgisayar eski fakat eski nesil çift çekirdek 2gb ram filan var(Bi 2 sene daha rahat götürmesi lazım bence :)). Bu açılmama olayı daha önceden de oluyordur içerden ramleri söküp takıp belirli bi süre geçtikten sonra bi şekilde hal oluyordu. En azından bu poweri başka bilgisayarda ve başka poeri bu bilgisayarda deneyerek karar veririm muhtemelen alıp almıyacağıma. Çok teşekkür ederim bilgileriniz için...

furkan.b

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba hocam , resimdeki konu hakkında yardımcı olabilirmisin aceba ?
img9979g.jpg
[/IMG]