PC açıkken kapanıp işlemci arıza ışığı yanması.

Bu konuyu okuyanlar

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
Evet arkadaşlar 3600 işlemci ile b450 chipset kullanımın zararı olarak görülebilecek bir hata ile karşınızdayım.

Anakartın ve işlemcinin ilk birleştirme heyecanı ile kurduğum donanım şuanlık Windows üzerinde fazla kurcalanırsa işlemci arıza ışığı yanıp PC kapanıyor ardından yeniden boot döngüsüne girip geri açılıyor. Kullandığım Windows hala i5 7500'den kalma akşam temiz bir kurulum yapıcam.

tam anlatmak gerekirse şöyle: sistemi kurdum sağlam olduğunu anlamak için bios'a girdim klavye fare çalışmıyordu eski klavyeyi taktım çalıştı herneyse sonra ram ayarını falan yapıyım diye girdim docp ayarını açtım 1, 2 ayar yaptım F10 enter sonra yeniden girdim bios ekranına işlemci voltaj ayarına baktığım zaman 1.350v veriyordu işlemciye bunun gücü ile işlemci 45 derecelerde geziyor bios ekranında 65v işlemciye göre biraz fazla sanki onun için 1.100v düşürdüm ve o şekilde Windows girdim bazı şeylere bakmak için 3, 4 şey açınca işlemci arıza ışığı yandı ekran gitti yeniden boot yaptı açıldı bios sürümüne baktım yeni sürüm çıkmış aldığım yerden güncelleme yaptırmıştım zaten elimde 2nesil işlemci olmadığı için bana anakart gelene kadar yine bios güncellemesi gelmiş en son sürümü yükledim klavye fare çalışması düzeldi yine aynı ayarları yaptım girdim yine aynı işlemci arıza ışığı boot döngüsü açıldı yine gece saat 1 buçuk tabi yarıda bırakmak zorunda kaldım akşam gidip sıfır Windows ve voltaj ayarını ellemeden docp açıcam bu seferde sorun olursa Asus b450 chipsetleri hala tam oturtturamamiş.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
1,35 volttan , 0,25 volt birden düşürürsen,ışık yanmasıda normal,işlemcinin sapıtması da. Çok düşürmüşsün.
Undervolt, offset voltaj kullanılarak ,0,0250 aralıklarla düşürülmesi,uygulamanın teorisi.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
6c12t işlemci için en iyi v kaç peki ?

İ5 7500'de 65w idi ama 1.030 falan çekiyordu şimdi ise 7nm işlemci 1350v çok fazla yani.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
1,20 ile dene.

65 watt denilen zımbırtı,işlemcinin çektiği harcadığı watt değil.İşlemcinin ısı yayma gücü. Thermal Design Power sözcüğünün kısaltılmışı. Ne kadar düşük olursa ,ısınma olayı daha düşük olabiliyor.

65 watt TDP denilen Ryzen 2600,4,2 overclock yapıldığında 175 watt enerji harcıyor.Ki ,işlemci voltajı 1,45 civarı iken.

Bi de, işlemcilerin mimarileri farkldır. İntelin çekeceği volt ile ,AMD aynı olamaz. Nanometre dediğimiz (misal 7 nm)üretim teknolojileri bile işlemci enerji tüketimini düşürüyor.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
65w'nin güç olmadığını biliyorum demek istediğim intelde aynı ısı yayma gücüne sahip iken AMD bios'da 10 derece daha fazla ısı ile çalışıyor. 7nm gerçekten çok güzel bir ilerleme yani 7nm işlemciye göre hala sıcak anlamında. 1.20v içinde teşekkür ederim akşam deneyeceğim sorun voltajdan başka biyerde olma ihtimali fazla yok zaten.

Son mesajlar