PayPal Türkiye'deki Faaliyetlerini Durdurdu

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351

Geçtiğimiz günlerde PayPal Nakit Kart programını sonlandıran PayPal, resmi siteden yaptığı açıklama ile Türkiye'deki faaliyetlerini durdurduğunu duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre faaliyetlerin durdurulma sebebi, BDDK'ya yapılan lisans başvurusu ve sonrası başvurunun reddi. Açıklama metni aşağıdaki gibidir.

paypal türkiyeden çekiliyor.png

Türkiye’deki Müşterilerimiz İçin Önemli Bilgilendirme

PayPal olarak Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurduğumuzu üzülerek bildirmekteyiz.

6 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’deki müşterilerimiz PayPal hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklardır. Müşterilerimiz PayPal hesaplarına giriş yapabilir ve varsa hesaplarındaki bakiyeyi Türkiye’deki banka hesaplarına aktarabilirler.

Belirtmek isteriz ki, PayPal’ın önceliği her zaman müşterileri olmuştur. Ancak yerel düzenleyici kuruluşa yaptığımız lisans başvurusunun reddi ve ilgili kurumun Türkiye'deki faaliyetlerimizi durdurma talimatı doğrultusunda uygulamak durumunda olduğumuz bu karardan dolayı üzüntü duymaktayız.

Müşterilerimiz bilgi sayfasını ziyaret ederek bu sürecin kendilerini nasıl etkileyeceğine ilişkin detaylı bilgi alabilirler.

PayPal olarak tüm müşterilerimize bugüne kadar bizi tercih ettikleri için teşekkürlerimizi iletmek isteriz. PayPal'a vermiş olduğunuz destek Türkiye'deki çalışanlarımız ve şirketimiz için her zaman önemli olmuştur.

Gelecekte Türkiye'deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir.

PayPal Hesabınıza İlişkin Soru ve Cevaplar

Neler olduğu hakkında bilgi verebilir misiniz?

PayPal olarak Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurduğumuzu üzülerek bildirmekteyiz. 6 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’deki müşterilerimiz PayPal hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklardır. Ancak müşterilerimiz PayPal hesaplarına giriş yapabilir ve varsa hesaplarındaki bakiyeyi Türkiye’deki banka hesaplarına aktarabilirler.

PayPal Türkiye’deki operasyonlarını neden durduruyor?

Türkiye’de ödeme faaliyetlerinde bulunmak için yaptığımız lisans başvurusunun BDDK tarafından reddi nedeniyle faaliyetlerimizi durdurmaktan başka bir seçeneğimiz bulunmamaktadır.

Gelecekte Türkiye'deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir.

Müşteriler daha detaylı bilgiye nereden ulaşabilir?

Önümüzdeki birkaç gün boyunca, Türkiye’deki müşterilerimize durum hakkında açıklama yapmak için iletişim halinde olacağız. Müşterilerimizin PayPal hesapları ile bağlantılı e-posta adreslerine konuya ilişkin e-posta göndereceğiz. Ayrıca detaylı bilgiye şu siteden erişebilirsiniz: www.paypal.com.tr

PayPal müşteri hizmetlerine; www.paypal.com/selfhelp/home adresini ziyaret ederek, destek@paypal.com adresine e-posta göndererek veya 444 77 01 ya da +353 1 4369128 (uluslararası arama ücretleri geçerli olabilir) numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz.

Online Ödeme Yapın ve Para Gönderin - PayPal Türkiye

Son düzenleme:

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Şimdi ebay, aliexpress vs. yerlerden de alışveriş yapamıyacakmıyız. Kafam karıştı benim. Yoksa sadece Türkiye içi kullanımda mı kapandı. ???

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Ben de anlayamadım. Ne güzel tıkır tıkır çalışan sistem vardı. Acaba yerine başka bir şey mi getirmeyi planlıyorlar?

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
PayPal Türkiye’deki operasyonlarını neden durduruyor?

Türkiye’de ödeme faaliyetlerinde bulunmak için yaptığımız lisans başvurusunun BDDK tarafından reddi nedeniyle faaliyetlerimizi durdurmaktan başka bir seçeneğimiz bulunmamaktadır.

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
PayPal gibi bir dünya devinin BDDK’dan izin alamadığı için Türkiye operasyonlarını durdurduğuna ilişkin açıklaması dün geceden beri sosyal medyada büyük yankı buldu. Ödeme alanında böylesi dev bir kuruluşun lisans başvurusunun reddedilmesi gerçekten önemli bir olay. Aşağıda konu hakkındaki tespitlerimi ve yorumlarımı paylaşıyorum. Bunlar tamamen ilgili sektörde çalışan ve mevzuatı bilen biri olarak şahsi yorum ve tespitlerim. Umarım ya PayPal ya da BDDK lisans reddi ile ilgili detaylı açıklama ile gerekçeleri kamuoyu ile paylaşır ve bizde kesin nedenleri öğrenebiliriz.

Bilindiği üzere PayPal’ın da tabi olduğu 6493 Sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun (“Ödeme Hizmetleri Kanunu”) 27.06.2013 Tarihinde yayınlandı ve ilgili maddesi kapsamında bu tarih itibariyle ödeme hizmeti veren kuruluşların 27.06.2015 Tarihine kadar BDDK’ya lisans başvurusunda bulunmasını hükme bağladı. Kanun’un 23. Maddesinin yayımlandığı tarihteki haline göre Tüm Ödeme Kuruluşu, Elektronik Para Kuruluşu ve Sistem İleticilerinin faaliyetlerini yürütmede kullandıkları bilgi sistemleri ve bunların yedekleri de Türkiye’de tutulur hükmü vardı. Yani buna göre Bir ödeme kuruluşu olarak bilgi sistemleriniz yurtdışında ise tüm şartları da yerine getirseniz lisans almanız mümkün değildi. İşte PayPal’ın sıkıntıları bu hükmün Kanun’da yer alması ile başladı haliyle tüm dünyada operasyonu olan bir kuruluş olarak sunucuları yurtdışında ve bunları Türkiye’ye getirmek istemeyi arzu etmiyorlar. Bu noktadan nasıl ve neden olduysa Kanun’un ilgili maddesi lisans başvuru süresinin bitmesine 2,5 ay kala değişti ve Ödeme Kuruluşları ile E-Para kuruluşlarının bilgi sistemlerinin Türkiye’de bulunması şartı bir anlamda kalktı. Fakat bu konuda BDDK’ya yetki verildi. BDDK yaptığı incelemede halen “bilgi sistemlerini Türkiye’ye getir” deme yetkisine sahip.

Tam da PayPal’in işini kolaylaştırıcı bu Kanun değişikliği olmasına rağmen, sonrasında süreç iyi gitmedi ve kanaatimce bilgi sistemlerinin yurtdışında olması ve buna bağlı BDDK’nın istediği şartların yerine getirilmemesi nedeniyle lisans başvurusu reddedildi. Kanun’un değişmesi noktasından sonra dünyanın her yerinde devlet kurumları ile ilişkiler konusunda son derece tecrübeli bir kuruluşun lisans reddi yaşaması gerçekten düşündürücü. Bir süredir PayPal’in bu işi iyi yönetemediği, lisans alamayabileceği şeklinde konuşmalar sektörde yapılmaktaydı. Bunları ve lisans reddi sonucunu birlikte değerlendirdiğimizde PayPal üst yönetimi tarafından sürecin iyi yönetilemediği noktasında gerçekten kafalarda soru işaretleri uyandırıyor.

Bu arada bilgi sistemlerinin Türkiye’de olması şartı ve bu şartın sonradan kaldırılmasının başkaca sonuçları da var. “Bilgi sistemlerinin Türkiye’de olması gerekli” diyen Kanun hükmü nedeniyle yabancı bazı kuruluşlar çok ciddi maliyetli yatırımlar yaparak tüm birincil ve ikincil serverlarını Türkiye’ye getirdiler ve buna göre lisans başvurusu hazırlıklarını yaptılar. Lisans başvurusu hazırlık süreci de kısa bir süreç değil. Oldukça ciddi hazırlıklar ve denetimler gerektiren, en basit ortaklık yapısı olan bir yabancı ortaklı şirket için bile eksiksiz bir başvuru dosyası hazırlamanın ortalama 5-6 ay vakit aldığı bir süreç. Bunları da dikkate aldığımızda Kanun değişikliğinin oldukça geç bir vakitte yani başvurunun son tarihinden 2,5 ay önce yapılması, Kanun’a güvenerek serverlarını Türkiye’ye getiren şirketler açısından adaletsiz bir durum oluşturabilirdi. Muhtemelen BDDK bu hususu da dikkate alarak ilke olarak aldığı “bilgi sistemlerinin Türkiye’de olması gerekir” kararından Kanun’un kendisine verdiği yetki çerçevesinde dönmedi.

Burada yazdıklarım başta da dediğim gibi şahsi yorum ve tespitlerden ibarettir. PayPal ya da BDDK eğer kamuoyu ile bu lisans reddinin gerekçelerini paylaşırsa ilgili herkes neden bu noktaya gelindiğini kafalarda şüphe kalmadan öğrenmiş olur.

PayPal’ın yaptığı yazılı açıklamadan bu faaliyet durdurmanın ülkeden çekilme niteliğinde olmadığını yorumluyorum. Sadece BDDK’nin talimatı gereği geçici olarak işlemleri durdu ve eminim halen lisans alabilmek için gerekli çalışmalar PayPal tarafından yapılıyor. Ben kısa vade içinde PayPal’ın lisans alıp faaliyetine başlayacağını düşünüyorum. PayPal’sız bir ödeme ekosistemi düşünülemez.”

B+B Hukuk Bürosu Yönetici Ortağı Avukat Gökhan Uğur Bağcı

PayPal Neden Türkiye'de Faaliyetlerini Durdurdu?

Sorun BDDK'nın bilgi sistemlerinin Türkiye’de olması gerekir kararı ile alakalı olmalı. Yapılan para transferleri ve elektronik para işlemlerinin denetimi için böyle bir uygulamaya gidilmiş olmalı.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,367
Para aklayamazsınız devletten.. :D

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Şimdi benim paypal hesabım var ama para gönderip de kullanmıyorum. İşlem yapacağım zaman hesapta tanımlı olan kredi kartından çekilip ödeme gerçekleşiyor. Aslında direkt k.kartını kullanmış oluyorum. Neyse bu şekilde de kullanamazsak bir sürü başka yöntemler var onlara bakıcaz artık :(

abidin.1702

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Peki simdi para iadesini alamayacak miyiz?Ben 2 gun once bi tablet aldim para iadesi almak istiyorum ama nasil olur bilmiyorum arkadaslr lutfen yardimci olun