Pardus kullanılabilir mi?

Bu konuyu okuyanlar

rodneydibibakır

Öğrenci
Reaksiyon puanı
49
hangi versiyonu denedin en yeni versiyon kalıcı kullan çok iyi olmuş...
En son sürümü kullandım kullanmada sıkıntı yok
Ancak en ufak sorunum için forumdan yardım bulamadım
Eğer link isterseniz verebilirim
Sorunlarınızı kendi başınıza çözmek zorunda kalıyorsunuz
Bugüne kadar bir sorunumun bile çözüme ulaştığı olmadı

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
zaten virtualboxta kurmak için sordum, pisi nin sitesine bakıyorum şu an

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
debian kullanın pardus falan duvar kağıdından ibaret...

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Arkadaş şu Debian tabanlı yerli ve milli işletim sistemimiz Pardus a destek vereyim diyorum ama forumunda resmen kapı duvar
Açtığım başlık yazdığım yorum admin engeline takılıyor admin onayından geçmeden yayınlanmıyor
Bu mu yani şimdi özgür yazılıma destek
İnsanlar bir sıkıntıları için başlık açıyor ki zaten onlarda admin onayından geçiyor artık adminin canı ne zaman onaylamak isterse
Açılan başlıklara hiç cevap yok adamlar sorduklarıyla kalıyor
Devlet için yapılan devlet destekli bir işletim sistemini sivil kullanıcılara sunuyorsanız eğer, sunduğunuz gibi yardımcı da olacaksınız arkadaşım
Ben pardusta yaşadığım sıkıntıyı başka forumlara mı soracağım
Eğer yardımcı olmuyor veya olamıyorsanız bırakın bu işi başkaları yapsın
Ha keza sadece pardus değil diğer yerli projelerde benzer durumda
Adamlar dağıtımı yapıyor yayınlıyor, sonra tası tarağı topluyor
Madem yardımcı olmayacaksın ne diye forum açıyorsun arkadaşım ya
Harbiden çok sinirliyim bu akşam
Pisi kullanıyorum yardım yok, Pardus kullanıyorum yardım yok, Milis kullanıyorum yardım yok, Archman kullanıyorum yardım yok
Yani illa başkalarının dağıtımlarını mı kullanalım kendi projelerimize destek vermeyelim mi
Şeytan diyo bırak özgür mözgür yazılımı linuxu minuxu kur korsan windowsu keyfine bak
Arkadaş eğer bir dağıtım yayınlıyor ve kullanılmasını bekliyorsan, kullanıcılarının bir sorunu olduğunda sana gelecek elbette, sen yardımcı olacaksın
Aaaaah ah nerde eski geliştiriciler
Bir sorunun olduğunda bu kullandığın dağıtım devlet destekli Pardus bile olsa yardımcı olan olurdu forumlarında
Şimdi insanlar neden böyle yapıyor anlamıyorum
Alooo Pardus forumu adminleri, şu admin onayı zımbırtısını kaldırın da meramımızı anlatabilelim yahu
Devletimize vergi ödemek dışında da yardımcı olabilelim böylece

Pardus foruma üye olduğunuzda ilk 5 mesaj admin onayından geçmeden yayınlanmaz ama daha sonrasındaki mesajlarınız anında yayınlanacaktır. Pardus foruma mesai saatleri içerisinde açtığınız her konuya 24 saat içinde cevap gelmektedir. Eğer 24 saat içinde cevap gelmediyse konuyu açıp açamadığınızı kontrol ediniz internet bağlantınızda bir problem olmuş ve konu açılmamış olabilir.

Siz yanlış bir forumda konu açmış olmayın ? Pardus destek ekibi bu güne kadar bana yazdığım bir sorun için en geç 1 saat içinde dönmüştür.Pardus Forumları adresini ziyaret ederseniz ne kadar aktif olduğunu görürsünüz.

Forum dışında yardım almak için Gerekirse Pardus Çağrı Merkezini arayabilirsiniz. 444 5 773

---- Mesajlar birleştirildi ----

debian kullanın pardus falan duvar kağıdından ibaret...

önce debian kurup firefoxun hakkında kısmından sürümüne bakınız daha sonra pardus kurup firefoxun hakkında kısmından sürümüne bakınız. karşılaştırdığınızda pardusun daha güncel olduğunu göreceksiniz.

lütfen bir linux dağıtımı hakkında yorum yapmadan önce onu kullanınız. Kullanmadığınız linux dağıtımları hakkında kulaktan dolma karalamaları sağda solda paylaşıp bir takım kötü niyetli kişilerin maşası olmayınız.

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Pardus foruma üye olduğunuzda ilk 5 mesaj admin onayından geçmeden yayınlanmaz ama daha sonrasındaki mesajlarınız anında yayınlanacaktır. Pardus foruma mesai saatleri içerisinde açtığınız her konuya 24 saat içinde cevap gelmektedir. Eğer 24 saat içinde cevap gelmediyse konuyu açıp açamadığınızı kontrol ediniz internet bağlantınızda bir problem olmuş ve konu açılmamış olabilir.

Siz yanlış bir forumda konu açmış olmayın ? Pardus destek ekibi bu güne kadar bana yazdığım bir sorun için en geç 1 saat içinde dönmüştür.Pardus Forumları adresini ziyaret ederseniz ne kadar aktif olduğunu görürsünüz.

Forum dışında yardım almak için Gerekirse Pardus Çağrı Merkezini arayabilirsiniz. 444 5 773

önce debian kurup firefoxun hakkında kısmından sürümüne bakınız daha sonra pardus kurup firefoxun hakkında kısmından sürümüne bakınız. karşılaştırdığınızda pardusun daha güncel olduğunu göreceksiniz.

lütfen bir linux dağıtımı hakkında yorum yapmadan önce onu kullanınız. Kullanmadığınız linux dağıtımları hakkında kulaktan dolma karalamaları sağda solda paylaşıp bir takım kötü niyetli kişilerin maşası olmayınız.
Bu bağlantıyı inceleyiniz:
Debian Sosyal Sözleşmesi
Pardus, Debian Sosyal Sözleşmesi'ndeki 5. maddeyi benimsiyor mu?

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Size 5. maddeyi benimsemediğini düşündüren nedir?
Ben benimseyip benimsemediği hakkında herhangi bir görüş belirtmedim. Debian'ın ISO dosyalarını incelerseniz "free" ve "non-free" olarak ayrılmıştır. Depolar da "free" ve "non-free" olarak ikiye ayrılmıştır:
SourcesList - Debian Wiki
Sonuç olarak Debian'ın özgür olmayan yazılımlara karşı tutumu nettir. Pardus'un özgür olmayan yazılımlara karşı tutumu nedir ve nasıldır?

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Ekran Görüntüsü - 2018-10-13 18-30-58.png

resmi depolar "non-free" sorduğunuz soruyu ben anlayamamıştım.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Size galiba sorumu anlatamadım. Dedikleriniz özgür olmayan yazılımların da içinde bulunduğu depolar. Sadece özgür yazılımların bulunduğu ve özgür olmayan yazılımların bulunmadığı depolar nerede?

konsolda sudo nano /etc/apt/sources.list komutunu çalıştırınız ve sonra non-free yazısını siliniz :D :D :D

hayır yani çok mu önemli bir konu sanki takıldığınız şeye bakınız :D

Her türlü, hata, öneri ve dileklerinizi Pardus Destek Masası üzerinden pardusa iletebilirsiniz.

Pardus Destek Masası

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
konsolda sudo nano /etc/apt/sources.list komutunu çalıştırınız ve sonra non-free yazısını siliniz :D:D:D
Yanıtınız için teşekkür ederim.
hayır yani çok mu önemli bir konu sanki takıldığınız şeye bakınız :D
Bahsettiğim konu önemli. Aynı şekilde ISO dosyaları da buna benzer şekilde ayrılmalı veya Fedora'daki gibi bir sistem uygulanmalı.
Debian Son Sürüm 64-bit Özgür Canlı ISO Dosyaları:
Index of /debian-cd/current-live/amd64/iso-hybrid
Debian Son Sürüm 64-bit Özgür Olmayan Yazılımların da Bulunduğu Canlı ISO Dosyaları:
Index of /cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/current-live/amd64/iso-hybrid
Bu konuyu özgür yazılımla ilgilenenler önemsiyor:
Explaining Why We Don't Endorse Other Systems - GNU Project - Free Software Foundation
Bence bu, ciddiye alınması gereken bir konu.
Ayrıca daha ileriye gidersek bu dağıtımlar da örnek alınabilir:
List of Free GNU/Linux Distributions - GNU Project - Free Software Foundation
Her türlü, hata, öneri ve dileklerinizi Pardus Destek Masası üzerinden pardusa iletebilirsiniz.

Pardus Destek Masası
Uygun bir zamanda Pardus'u kullanıp önerilerimi iletmeyi düşünüyorum.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
o zaman Pisi dene... bak o daha güncel...
üstad güncel sürümü olmamakla beraber pisi de kullandım, belki sizin adını dahi duymadığınız daha pekçok dağıtımı kullandım.
Caldera Linux vardı mesela 2000 senesinde, Turquaz vardı, Gelecel Linux vardı...

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Pardus, Pisi Linux, Arcman yerli dağıtımlar olduğu için bunları kullanmak zorundayız diye bir kısıtlama yoktur. Herkes kendi beğendiği dağıtımı kullanmalı bence. Ben Elementary Os, Linux mint ve Manjaro linux gibi dağıtımlarıda seviyor ve ara ara kullanıyorum. Bence linux kullanmaya başlayan biri mutlaka ara ara farklı linux dağıtımlarınıda kullanmalıdır. En son zaten kendisine en uygun dağıtımı kişi yine kendisi seçecektir.