Pardus kullanılabilir mi?

Bu konuyu okuyanlar

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Gigabyte B75m-D3v
4GB RAM
Windows7 Professional SP1 ( 64-bit )
Intel CORE i3-2120 @ 3.30GHz 3.30 GHz

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Pardus'un yayınlanan son sürümü için gereksinimleri fazlasıyla karşılıyor sisteminiz. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,300
Linux dağıtımlarında zaten sistemi zorlayacak bir durum yok. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Kullanılabilir, illa ki kullanılabilir. Piyasadaki pek çok dağıtıma kıyasla iyi bir seçenektir de sonuçta. Pardus hakkında beklentimiz büyük olup, sonradan girdiği yol bakımından her şeyi bir kenara bıraktığı için bizi epey üzmüştü; o zamandan beri pek yüzüne bakmayız.

Brynquadel

Asistan
Reaksiyon puanı
49
linux sistemi ile pek bir şey yapamazsın ama kullanırsın.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Edit: Yanlış anlamışım pardon

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Ekran Görüntüsü 2018-07-29 16-28-02.png
Ekran Görüntüsü 2018-07-29 16-28-49.png

nereye hiç bişey yapamıyon?
Ekran Görüntüsü 2018-07-29 16-30-56.png

Zeus Antonius

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
25
Yıllarca Linux kullandım. Linux'un bana verdiği hazzı hiçbir işletim sistemi vermedi ama ve lakin iş ve oyun konusunda Windows tektir; çünkü her türlü yazılımı ve oyunu bulabilirsiniz. Windows'tan çeşitli nedenlerle vazgeçemeyen herkese HDD/SSD'nin bir köşesine Linux kurmasını tavsiye ederim. Bütün Linux Dağıtımları'nı çok seviyorum ama en çok sadeleştirilmiş Linux Dağıtımları'nı seviyorum. Ayrıca bilmeyenler için belirteyim: Android de bir Linux'tur. Pardus'a gelince: Pardus konusunda ne yazık ki Devlet üzerine düşeni yapmadı. Ne yazık ki bu işler 5-10 kişilik bir kadro ile olmaz. Bu iş işinin ehli programcılardan ve tasarımcılardan oluşan en az 100 kişilik bir kadro ile olur. Başka bir Linux Dağıtımı'nın -Yanılmıyorsam Debian- üzerine kurulu olan şu andaki Pardus'u hiç denemedim ama Türkiye'ye en uygunluğunun dışında bir fark olacağını sanmıyorum. Kullanabilirsin. Linux bilmek bir avantajdır...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Yıllarca Linux kullandım. Linux'un bana verdiği hazzı hiçbir işletim sistemi vermedi ama ve lakin iş ve oyun konusunda Windows tektir; çünkü her türlü yazılımı ve oyunu bulabilirsiniz. Windows'tan çeşitli nedenlerle vazgeçemeyen herkese HDD/SSD'nin bir köşesine Linux kurmasını tavsiye ederim. Bütün Linux Dağıtımları'nı çok seviyorum ama en çok sadeleştirilmiş Linux Dağıtımları'nı seviyorum. Ayrıca bilmeyenler için belirteyim: Android de bir Linux'tur. Pardus'a gelince: Pardus konusunda ne yazık ki Devlet üzerine düşeni yapmadı. Ne yazık ki bu işler 5-10 kişilik bir kadro ile olmaz. Bu iş işinin ehli programcılardan ve tasarımcılardan oluşan en az 100 kişilik bir kadro ile olur. Başka bir Linux Dağıtımı'nın -Yanılmıyorsam Debian- üzerine kurulu olan şu andaki Pardus'u hiç denemedim ama Türkiye'ye en uygunluğunun dışında bir fark olacağını sanmıyorum. Kullanabilirsin. Linux bilmek bir avantajdır...
Esasında 100 kişilik kadro biraz abartı, zira red hat, suse gibi şirketler bile bu kadarlık adam tutmuyor elinde. Hatta 5-10 kişi bile yeterli, ancak pardus'un kendi rotasından çıkması ve debian tabanlı bir dağıtıma evrilmesi bizi epey üzdü.

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Pardus 17.3 XFCE kurmanı öneririm en hafiif ve kararlı Linux dağıtımlarından biridir.

afulutas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Evet gerçekten çok güzel bir sürüm. Kullanımı da basit ancak biraz daha geliştirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Yine de çok güzel bir iş çıkartmışlar. Tebrik etmek lazım. Devletimizin de yeterli şekilde katkı vermesi lazım artık. Örneğin kamu kurum ve kuruluşlarında Pardus kullanılması zorunlu hale getirilebilir.

Pardus 17.3 XFCE kurmanı öneririm en hafiif ve kararlı Linux dağıtımlarından biridir.

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Evet gerçekten çok güzel bir sürüm. Kullanımı da basit ancak biraz daha geliştirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Yine de çok güzel bir iş çıkartmışlar. Tebrik etmek lazım. Devletimizin de yeterli şekilde katkı vermesi lazım artık. Örneğin kamu kurum ve kuruluşlarında Pardus kullanılması zorunlu hale getirilebilir.

yavaştan başlandı kamuda pardusa geçiş. Pardus, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından, öncelikle kamu kurumlarının ihtiyaç ve öncelikleri göz önüne alınarak geliştiriliyor. bu nedenle performans, hız ve güvenlik ön planda tutuluyor. Debian tabanlı olmasına karşın Debiana göre Pardus çok daha stabil ve hızlı.

Nihai ürün ve kullanışlılık açısından bakıldığında Türkçe konusunda diğer dağıtımlardan daha ileride, Pardus alt projeleri ve kullanıcıların ihtiyaç duyabileceği diğer paketleri de içeren, Türkiye içerisinde ve özellikle kamu kurumlarında daha rahat kullanılabilecek şekilde özelleştirilmiş ve Türkiye'deki kullanıcı alışkanlıkları ve ihtiyaçlarına daha uygun bir dağıtımdır.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Pardus güzel olmasına güzel de farklı masaüstü ortamları sunması lazım. Tamam XFCE çok hızlı çalışıyor kabul ediyoruz ama herkes sevmiyor.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,060
Pardus güzel olmasına güzel de farklı masaüstü ortamları sunması lazım. Tamam XFCE çok hızlı çalışıyor kabul ediyoruz ama herkes sevmiyor.
ben mesela xfce için milatlık yada benzeri bir şey demiştim linux cafe de ama hoşuma gitti açıkcası kullanırım ki :)

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Xfce'den farklı olarak masaüstü ortamları kurabiliyorsunuz pardus'da.

ben mesela xfce için milatlık yada benzeri bir şey demiştim linux cafe de ama hoşuma gitti açıkcası kullanırım ki :)
Xfce ilkten çok sade geliyor ama alışınca gayet hafif ve stabil olduğunu anlayabiliyorsunuz.

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38

pardusa istediğiniz masaüstü ortamını kurabilirsiniz. Ön tanımlı olarak pardus DDE vardır deepin masaüstü ile gelir. Ön tanımlı olmasada aşağıdaki konuda anlatılan şekilde diğer masaüstlerini tek komutla kurabilirsiniz.

https://forum.shiftdelete.net/threads/pardusa-diger-masaustu-ortamlari-nasil-kurulur.594259/

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Kesinlikle Pardustan uzak durulması gerekiyor. Pardus ne zaman kullanılır; Ubuntu gibi Gnome ile gelir ve 6 ayda bir yeni sürümü çıkan Gnome, Pardusta güncellenip yeni sürüm çıkar, o zaman gönül rahatlığı ile toptan Pardusa geçmek gerekir. He şimdi biri çıkıp der ki bana, depoda Gnome var tek komutla kur geç. Tamam onu da yaptım. Karşıma 3-4 yıllık Gnome sürümü çıktı şaka gibi. Ubuntu vb dağıtımlar 3.30 sürümü kullanırken biz halen 3.20 sürümlerinde takılıp kalmışız. Xfce ve DDE masaüstlerine aşırı talep varmış gibi yapışıp kalmışlar bu masaüstlerinde. Oysa ki DDE görsel anlamda güzel fakat bir ton stabilite sorunu ve eksiği var. XFCE desen bana göre dandik pc ler için yapılan Linux dağıtımı gibi bir masaüstü yazılımı. Yıllardır yırtıyoruz bir yerlerimizi; Sevgili Pardus bu şekilde yap ki bizde kullanalım diye ama gözlerine bir Xfce ve DDE perdesi inmiş bunların. Gerçekten enteresanlar. Kafalarını yeniliklere açmadıkları sürece böyle 100-200 kullanıcı bulurlar, bundan da başka bir kullanıcı bulamadan kendi kendilerine kumdan kale yaparlar. Saygılar.

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Eğer DDE ve XFCE masaüstünü sevmiyorsanız evet pardus kullanmanızı bende tavsiye etmiyorum çünkü diğer masaüstlerine pardus destek vermiyor. Depolardan sudo tasksel --list-task komutu ile var olan yüklenebilir masaüstleri listeleniyor ama güncel değiller ve yüklediğinizde resmi destek verilen DDE ve XFCE kadar stabil çalışmıyorlar.

Oysa ki DDE görsel anlamda güzel fakat bir ton stabilite sorunu ve eksiği var.

DDE pardus üzerinde stabil çalışıyor Deepin üzerinde denediyseniz orda çok kötü ama pardus onu özelleştirmiş ve iyi hale getirmiş. Ama gnome masaüstüne DDE masaüstü için verdiği gibi bir destek vermediği için gnome masaüstü güncel değil. Çünkü gnome masaüstüne destek verirse ek iş yükü oluşturcak nasıl DDE'yi kararlı hale getirmek için sistemi ayarladılarsa aynı durum oluşacak.

Bende sizi bu konuda haklı buluyorum. Bence pardus diğer popüler masaüstlerinede resmi destek vermelidir.

rodneydibibakır

Öğrenci
Reaksiyon puanı
49
Pardus, Debian tabanlı Ubuntu, Ubuntu tabanlı Lubuntu, Lubuntu tabanlı Peppermint OS ne ise bence aynısıdır..
Bir kaç tema ve arkaplan, bir paket yöneticisi arayüzü ve en fazla birkaç bin paketlik bir yerel depo ile çokta aman aman bir dağıtım değil..
Kullandıkları yerelleştirme, Türkçe dil desteği ve kurulum arayüzü bile Debian..
Ben Debian dan bi fark göremedim yukarıda saydıklarımdan başka..
Pardus eskiden bir Linux dağıtımıydı bitti-bitirildi..
Devlet bilgisayarlarında Pardus yerine bildiğin Debian kullansalar bundan çok daha az sırıtır...
İşin iç yüzünü bilmeyenler şimdiki Pardusu kendi başına bir işletim sistemi sanıyor..
Pisi Linux bile Pardus tan çok daha Türkçe ve kendi başına bir işletim sistemi zira eski Pardusun çatallanmış devamı...
Gerçi Devletin tüm bilgisayarlarını Linuxa geçirmek oldukça zor ve karmaşık bir olaydır..
Devletin, Windows üzerinde kullandığı türm uygulama ve programların Linux versiyonlarını yazmak veya yazdırmak şart..
Bu da ek maliyet ve zaman demektir.. Zamanla yapılamaz mı? Evet yapılır ama en azından bir anda olmaz..
Bu konuya kararlılıkla eğilmek ve süreci idare etmek şart..

deadlift-cat

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Pardus artık eskisi gibi değil debian tabanlı olunca tüm originalliği gitti... Pisi Linux dene daha iyi...

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Pardus debian tabanlı olunca çok iyi oldu. Pisilinuxta pardus kadar olmasada iyidir. Hem pardus hem pisi kullanılabilir.

Pardusun kurulum arayuzu debianla ayni değil bole diyen hayatinda pardus kurmamis bide ustune pardus karaliyor. Eskiden pisi tabanliydi simdi debian eskiye takilmamak lazim. Eskiden pisi tabanliyken kullanmayanlar pisi kurma cok kotu mint kur diyorlardi simdi debian tabanli olunca pardus pisi daha iyiydi pardus kurma diyor. Bunlarin yerli dağıtıma garezi var

rodneydibibakır

Öğrenci
Reaksiyon puanı
49
Kurulum yöneticisinin arkaplan resmini değiştirmek başka şey farklı bir kurulum yöneticisi kullanmak başka bir şey..
Pisi Linux geliştiricileri bile artık YALI yı bırakmış sistemi CALAMARES ile kurduruyor..
Ben kimseyi ya da hiç bir ürünü karalamıyorum kimseyede garezim yok ben sadece gerçeklerden bahsediyorum..
Huyum kurusun biraz da sivri dilliyimdir ama gerçekleri saklamaktansa ortaya dökmeyi yeğlerim..
Ben daha geçen gün önce Debian ardından Pardus kurdum..
Kusura bakma dostum ama ben bu alemde yeni değilim neyin ne olduğunu gayet iyi biliyorum..
İsteyen istediği dağıtımı kullanabilir buna kimsenin tek bir şey söylemeye hakkı yoktur zaten ben de karışmıyorum..
Benim sıkıntım yalan dolanla..
Eski gerçek Pardus'un geliştiricilerinin yaptığı Pardus'a özel bazı araçlar şimdi İrlandalıların Solus Linux'un da arzı endam ediyor..
Paket sistemi PİSİ çatallaması olan EOPKG ve COMAR şu an Solus Linux içeriğinde bulunmakta..
7 yıl önce Pardus ekibi dağıtılmasaydı şimdi çok daha ileri düzey bir dağıtım olacaktı bu kesin..
Burada Debian "tabanlı" Pardusu eleştiriyorum diye yerli dağıtıma garezim var ise 7 yıl önce o canım ekibi de ben dağıtmış oluyorum sanırım..
Aferin Solus Linux geliştiricilerine doğrusu..
Yemeyenin malını yerler..

rodneydibibakır

Öğrenci
Reaksiyon puanı
49
Arkadaş şu Debian tabanlı yerli ve milli işletim sistemimiz Pardus a destek vereyim diyorum ama forumunda resmen kapı duvar
Açtığım başlık yazdığım yorum admin engeline takılıyor admin onayından geçmeden yayınlanmıyor
Bu mu yani şimdi özgür yazılıma destek
İnsanlar bir sıkıntıları için başlık açıyor ki zaten onlarda admin onayından geçiyor artık adminin canı ne zaman onaylamak isterse
Açılan başlıklara hiç cevap yok adamlar sorduklarıyla kalıyor
Devlet için yapılan devlet destekli bir işletim sistemini sivil kullanıcılara sunuyorsanız eğer, sunduğunuz gibi yardımcı da olacaksınız arkadaşım
Ben pardusta yaşadığım sıkıntıyı başka forumlara mı soracağım
Eğer yardımcı olmuyor veya olamıyorsanız bırakın bu işi başkaları yapsın
Ha keza sadece pardus değil diğer yerli projelerde benzer durumda
Adamlar dağıtımı yapıyor yayınlıyor, sonra tası tarağı topluyor
Madem yardımcı olmayacaksın ne diye forum açıyorsun arkadaşım ya
Harbiden çok sinirliyim bu akşam
Pisi kullanıyorum yardım yok, Pardus kullanıyorum yardım yok, Milis kullanıyorum yardım yok, Archman kullanıyorum yardım yok
Yani illa başkalarının dağıtımlarını mı kullanalım kendi projelerimize destek vermeyelim mi
Şeytan diyo bırak özgür mözgür yazılımı linuxu minuxu kur korsan windowsu keyfine bak
Arkadaş eğer bir dağıtım yayınlıyor ve kullanılmasını bekliyorsan, kullanıcılarının bir sorunu olduğunda sana gelecek elbette, sen yardımcı olacaksın
Aaaaah ah nerde eski geliştiriciler
Bir sorunun olduğunda bu kullandığın dağıtım devlet destekli Pardus bile olsa yardımcı olan olurdu forumlarında
Şimdi insanlar neden böyle yapıyor anlamıyorum
Alooo Pardus forumu adminleri, şu admin onayı zımbırtısını kaldırın da meramımızı anlatabilelim yahu
Devletimize vergi ödemek dışında da yardımcı olabilelim böylece

deadlift-cat

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Arkadaş şu Debian tabanlı yerli ve milli işletim sistemimiz Pardus a destek vereyim diyorum ama forumunda resmen kapı duvar
Açtığım başlık yazdığım yorum admin engeline takılıyor admin onayından geçmeden yayınlanmıyor
Bu mu yani şimdi özgür yazılıma destek
İnsanlar bir sıkıntıları için başlık açıyor ki zaten onlarda admin onayından geçiyor artık adminin canı ne zaman onaylamak isterse
Açılan başlıklara hiç cevap yok adamlar sorduklarıyla kalıyor
Devlet için yapılan devlet destekli bir işletim sistemini sivil kullanıcılara sunuyorsanız eğer, sunduğunuz gibi yardımcı da olacaksınız arkadaşım
Ben pardusta yaşadığım sıkıntıyı başka forumlara mı soracağım
Eğer yardımcı olmuyor veya olamıyorsanız bırakın bu işi başkaları yapsın
Ha keza sadece pardus değil diğer yerli projelerde benzer durumda
Adamlar dağıtımı yapıyor yayınlıyor, sonra tası tarağı topluyor
Madem yardımcı olmayacaksın ne diye forum açıyorsun arkadaşım ya
Harbiden çok sinirliyim bu akşam
Pisi kullanıyorum yardım yok, Pardus kullanıyorum yardım yok, Milis kullanıyorum yardım yok, Archman kullanıyorum yardım yok
Yani illa başkalarının dağıtımlarını mı kullanalım kendi projelerimize destek vermeyelim mi
Şeytan diyo bırak özgür mözgür yazılımı linuxu minuxu kur korsan windowsu keyfine bak
Arkadaş eğer bir dağıtım yayınlıyor ve kullanılmasını bekliyorsan, kullanıcılarının bir sorunu olduğunda sana gelecek elbette, sen yardımcı olacaksın
Aaaaah ah nerde eski geliştiriciler
Bir sorunun olduğunda bu kullandığın dağıtım devlet destekli Pardus bile olsa yardımcı olan olurdu forumlarında
Şimdi insanlar neden böyle yapıyor anlamıyorum
Alooo Pardus forumu adminleri, şu admin onayı zımbırtısını kaldırın da meramımızı anlatabilelim yahu
Devletimize vergi ödemek dışında da yardımcı olabilelim böylece
Pisi Linux dene o daha özgür en azından daha ilgililerdir...