Pardus İçin GPT (UEFİ) ve MBR, Önyüklenebilir USB Ortamı Oluşturma

Bu konuyu okuyanlar

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
GPT bölüm düzeninde UEFİ format atmak için rufus programını indirin ve kurun. Daha sonra Disk bölüm düzenini GPT olarak ayarlarsanız UEFİ kurulum için USB hazırlamış olursunuz. MBR yaparsanız klasik bios için hazırlamış olursunuz.
Ekran Alıntısı.PNG

Burada dikkat edilmesi gereken DD yansıma modunda yazdırmaktır. DD olarak yazdırmazsanız kurulumda CD-ROM hatası verir.

Ekran Alıntısıc.PNG

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Ellerine sağlık,
Pardus 'da GPT (UEFİ) ve MBR, önyüklenebilir USB ortamı oluşturma
Başlık bu işlemin sadece Pardus ortamında yapılabileğini belirtiyor.. Bilerek dokunmadım.
Windows ortamında çalışan RUFUS aracı ile yapıldığını belirtirsek insanları uğraştırmamış oluruz.

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
bu yöntemle oluşturduğunuz USB windows altında gözükmeyecektir. Kurulumdan sonra Windows altında bu USB 'yi eski haline döndürmek için HP USB FORMAT TOOL programı ile USB'yi biçimlendirebilirsiniz. Linuxta ise Gparted programını kullanabilirsiniz.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ellerine sağlık,

Başlık bu işlemin sadece Pardus ortamında yapılabileğini belirtiyor.. Bilerek dokunmadım.
Windows ortamında çalışan RUFUS aracı ile yapıldığını belirtirsek insanları uğraştırmamış oluruz.

Başlığı yanlış açmışım. Bu yöntem UEFİ format için windows ortamında Pardus İSO 'su yazdırmak içindir. Pardus dışında diğer linux dağıtımlarıda aynı yöntemle yazılabilir.

Son düzenleme:

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
bu yöntemle oluşturduğunuz USB windows altında gözükmeyecektir. Kurulumdan sonra Windows altında bu USB 'yi eski haline döndürmek için HP USB FORMAT TOOL programı ile USB'yi biçimlendirebilirsiniz. Linuxta ise Gparted programını kullanabilirsiniz.
Eski haline döndürme konusu Windows kullanıcısına zorluk çıkarabiliyor.
Hem Linux hem Windows kullandığım için bende sorun olmuyor, Linux tarafında biçimlendirip RUFUS için Windows a geçebiliyorum.
Linux tarafında bir çok dağıtımda kullanabileceğimiz güzel bir alternatif:
Mintstick
Index of /pool/main/m/mintstick/