Pardus 17 Wifi Sürücü Kurma

Bu konuyu okuyanlar

KaptanTR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hayırlı günler, kolay gelsin!
Ben Pardus 17 kuruyordum laptopa galiba wifi kartını görmemiş algılayamamıştı neyse ben sistemi kurdum fakat wifi çıkmıyor sadece ethernet, driverını (sürücüsünü) bulmak baya uğraştım fakat nafile. Bu arada
lspci|grep -i wireless yazığımda sonuç;
04:00.0 Network controller: Broadcom Limited BCM43162 802.11ac Wireless Network Adapter (rev 02)
Ubuntu kullanan arkadaşlarda yardımcı olabilirler sonuçta Ubuntu'da Pardus'ta Linux/Debian tabanlı.
Lütfen yardım edin, nasıl kurabilirim?
Allah razı olsun

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ubuntu kullanan arkadaşlarda yardımcı olabilirler sonuçta Ubuntu'da Pardus'ta Linux/Debian tabanlı.
Ubuntu aslında Debian'dan baya farklıdır. Ubuntu yolu yemeyebilir.
Debian Wiki anlatmış.
wl - Debian Wiki
Kod:
# Debian 9 "Stretch"
deb http://httpredir.debian.org/debian/ stretch main contrib non-free
/etc/apt/sources.list dosyanın sonuna bunu yapıştır ve
Kod:
apt-get update
apt-get install linux-image-$(uname -r|sed 's,[^-]*-[^-]*-,,') linux-headers-$(uname -r|sed 's,[^-]*-[^-]*-,,') broadcom-sta-dkms
modprobe -r b44 b43 b43legacy ssb brcmsmac bcma
modprobe wl
Unutma, sudo ile yada root hesabı ile yazmalısın.
Bir sorunla karşılaşırsan bu sayfada yine sık karşılaşılan sorunlar bölümü var :)

KaptanTR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
HOcam sanırsam hiç bişey değişmedi.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Açıkçası Pardus'un ev kullanımı için, hele de son kullanıcı için çok iyi bir dağıtım olmadığını düşünüyorum. Manjaro Linux, Broadcom Wifi sürücülerini otomatik tanır. Diğer dağıtımlarda sıkıntı yaşayabilirsin. Özellikle Debian, Cent OS gibi dağıtımlarda.

KaptanTR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hocam sanırım hiçbir şey değişmedi
--- Gönderi Güncellendi ---
Açıkçası Pardus'un ev kullanımı için, hele de son kullanıcı için çok iyi bir dağıtım olmadığını düşünüyorum. Manjaro Linux, Broadcom Wifi sürücülerini otomatik tanır. Diğer dağıtımlarda sıkıntı yaşayabilirsin. Özellikle Debian, Cent OS gibi dağıtımlarda.
Hocam benim bir laptop daha vardı onda wifi sürücüsünü tanıdı. Fakat o bilgisayarda tanımadı sanırım. Ben araştırdığımda şeyi öğrendim Galiba o adaptörün sürücüsünün linux versiyonu yokmuş.
Fakat ben şuan Pardus'tan memnunum. Bir şey olduğunda kendi forumlarında soruyorum daha hızlı cevap alınması için buraya da yazdım.
Son kullanıcıyabelki şuan tam olarak olmasa da ilerde sonkullanıcının ihtiyaçlarını giderebilecek olan bir sistem düşüncesindeyim.
Herkese Pardus'u öneriyorum. Hayırlı çalışmalar
Allah'a emanet olun!

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ben araştırdığımda şeyi öğrendim Galiba o adaptörün sürücüsünün linux versiyonu yokmuş.
Broadcom biraz sorunludur ama genelde Manjaro bu kartları tanıyor. Denemeni o yüzden önerdim :) Çünkü daha az zahmetli. Yine de senin kartın da sürücüsü olmalı. Bir şekilde çalıştırabiliriz sanıyorum.
--- Gönderi Güncellendi ---
Tam olarak ne olduğu hakkında biraz daha fikir verebilir misin ?