Parça parça sistem toplama

Bu konuyu okuyanlar

ECKEB

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sistem g4600 odaklı olacak ilk olarak işlemci, anakart, kasa, HDD veya SSD hangisini ilk al derseniz, 8GB RAM ve elimde olan monitörü kullanacağım.
Sonrasında gtx1050ti, SSD veya HDD, monitör ve 8 gb ram daha eklemeyi düşünüyorum.

Dipnot: Amaç en kısa sürede elimde çalışır durumda iyi bir bilgisayar olması para biriktirip almayı bekleyemem öyle bir imkanım yok

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merhaba;
İlk olarak anakart, işlemci, ram, HDD, PSU ve kasa almanızı öneririm. Bu arada siz tam olarak ne istiyorsunuz?

Emre Gökgedik

Asistan
Reaksiyon puanı
44
Konuda amacınızın en kısa sürede elinizde çalışabilir bir PC geçmesini istediğinizi belirtmişsiniz. Parça parça alsanız dahi tüm parçalar birleşmediği sürece kullanma imkanınız da olmayacak.

Size faydalı olması açısından kendi tecrübelerimi paylaşmak isterim.

Ben de sizin gibi bilgisayar toplarken başta parça parça almayı kafama koymuştum. Başta bir bellek daha sonra bir anakart aldım. Bellek Corsair LPX 8GB idi, anakart H110M-Pro VD idi. Fakat maalesef sonu hüzünlü oldu. Zira, anakart kargoda sorun yaşamış, bellek slotunun pinleri kırılmıştı. İade edemedim elimde patladı 250 TL.

Ben daha diğer bileşenleri alamadan 2 ay içerisinde zaten Ryzen çıktı eğer anakartım bozulmamış olsaydı Intel kullanmak zorunda kalacaktım.

Bu olaydan 8 ay sonra tüm PC'yi topladım online bir siteden, şuan çok mutluyum çünkü istediğim tüm bileşenleri satın alabildim.

Yarın ne olacağı belirsiz, siparişleri parça parça vermeniz başınızı ağrıtabiliyor, okul veya iş zamanında bunlarla uğraşmak çok sıkıntı.

Sonuç itibariyle parça parça alma konusunda düşünmeniz gereken iki şey, ilki parça parça almak riskli, ikincisi, siz parçaları alırken yeni teknolojiler çıkabilir.

ECKEB

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
G4600 ve GTX 1050Tİ li bir sistem fakat parça parça şeklinde olacak yani bu ay bütçem 1500 tl önümüzdeki ay da 1500 tl olacak toplam 3000 4000 tl ye 2 3 ayda sağlam bir sistem toplayacağım.

Emre Gökgedik

Asistan
Reaksiyon puanı
44
G4600 ve GTX 1050Tİ li bir sistem fakat parça parça şeklinde olacak yani bu ay bütçem 1500 tl önümüzdeki ay da 1500 tl olacak toplam 3000 4000 tl ye 2 3 ayda sağlam bir sistem toplayacağım.
Siz bilirsiniz.

En az değişkenlik gösterecek olan bileşenlerden başlamanızı tavsiye ederim. Başta HDD, daha sonra eğer ihtiyaç duyuyorsanız SSD, daha sonra kasa ve psu, daha sonra ram, ve son olarak anakart, işlemci ve monitör. Bu sırayı kendi strateji ve düşüncelerime göre hazırladığım. Dediğim gibi en az değişkenlik gösterebilecekten en fazla gösterebilecek olan bileşene göre sıraladım. Yine de bence siz bir kez daha düşünün derim ben.

ECKEB

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Konuda amacınızın en kısa sürede elinizde çalışabilir bir PC geçmesini istediğinizi belirtmişsiniz. Parça parça alsanız dahi tüm parçalar birleşmediği sürece kullanma imkanınız da olmayacak.

Size faydalı olması açısından kendi tecrübelerimi paylaşmak isterim.

Ben de sizin gibi bilgisayar toplarken başta parça parça almayı kafama koymuştum. Başta bir bellek daha sonra bir anakart aldım. Bellek Corsair LPX 8GB idi, anakart H110M-Pro VD idi. Fakat maalesef sonu hüzünlü oldu. Zira, anakart kargoda sorun yaşamış, bellek slotunun pinleri kırılmıştı. İade edemedim elimde patladı 250 TL.

Ben daha diğer bileşenleri alamadan 2 ay içerisinde zaten Ryzen çıktı eğer anakartım bozulmamış olsaydı Intel kullanmak zorunda kalacaktım.

Bu olaydan 8 ay sonra tüm PC'yi topladım online bir siteden, şuan çok mutluyum çünkü istediğim tüm bileşenleri satın alabildim.

Yarın ne olacağı belirsiz, siparişleri parça parça vermeniz başınızı ağrıtabiliyor, okul veya iş zamanında bunlarla uğraşmak çok sıkıntı.

Sonuç itibariyle parça parça alma konusunda düşünmeniz gereken iki şey, ilki parça parça almak riskli, ikincisi, siz parçaları alırken yeni teknolojiler çıkabilir.
Dediğinizi gayet iyi anladım şuan teknobiyotikte 3lü dediğim parçalar satılmakta 1000tl civarında bu ay onları ve kasayı almaya çalışsam önümüzdeki ay kalan parçaları alsam sizce hiç oluru olmaz mı yaşadığınız olay büyük bir talihsizlik cidden üzüldüm teknobiyotik güvenli diye biliyorum diğer alacağım parçalara birşey olacağını düşünmüyorum ama sizce olur mu?

Emre Gökgedik

Asistan
Reaksiyon puanı
44
Dediğinizi gayet iyi anladım şuan teknobiyotikte 3lü dediğim parçalar satılmakta 1000tl civarında bu ay onları ve kasayı almaya çalışsam önümüzdeki ay kalan parçaları alsam sizce hiç oluru olmaz mı yaşadığınız olay büyük bir talihsizlik cidden üzüldüm teknobiyotik güvenli diye biliyorum diğer alacağım parçalara birşey olacağını düşünmüyorum ama sizce olur mu?
Ben de Teknobiyotik üzerinden aldım fakat üçlü olanı almak yerine 2 ay sonra direkt toplayın, hem PC toplama sihirbazında daha ucuza geliyor tüm parçalar daha kârlı bir yol bence. Ayrıca montaj hizmeti de bence makul bir fiyatta, tüm parçaların montaj ve test edilip gönderilmesi büyük bir nimet bence.

Master Yoda

Müdavim
Reaksiyon puanı
234
ilk ilemciye karar ver her şey onun üzerine kurulu ;)

ECKEB

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ilk ilemciye karar ver her şey onun üzerine kurulu ;)
Bende oyle düşündüm o yüzden ekran kartı gerektirmeyen f/p ürünü acayip de hoşuma giden G4600 ü odak noktası seçtim sizce doğru yapmış mıyım?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ben de Teknobiyotik üzerinden aldım fakat üçlü olanı almak yerine 2 ay sonra direkt toplayın, hem PC toplama sihirbazında daha ucuza geliyor tüm parçalar daha kârlı bir yol bence. Ayrıca montaj hizmeti de bence makul bir fiyatta, tüm parçaların montaj ve test edilip gönderilmesi büyük bir nimet bence.
Tamam hocam öyle yapayım, o zaman sizden bana bir ekran kartsız SSD veya HDD siz hangisi daha öncelikli derseniz siz seçin sonra diğerini alırım. G4600 lü bir sistem toplar mısınız önümüzdeki ay direk alırım sistemi çalışır halde sonrasında ekran kartı alırım ve ekleme yapılması gereken parça olursa ekleme yaparım

Son düzenleme:

EnesS16

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Bence öncelikle 240 GB SSD alıp Windows'u ona kurun. Ardından bütçenizi rahatlatmak için HDD'yi 500 GB bile alabilirsiniz.
Size önereceğim sistem ise;

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    227.6 KB · Görüntüleme: 633

Emre Gökgedik

Asistan
Reaksiyon puanı
44
Bence öncelikle 240 GB SSD alıp Windows'u ona kurun. Ardından bütçenizi rahatlatmak için HDD'yi 500 GB bile alabilirsiniz.
Size önereceğim sistem ise;
Yalnızca 700 watt biraz fazla bu sistem için yine de uygun fiyatlı. Yine de ben bu kasayı ve bu güç kaynağını öneririm. Hem aynı fiyattalar, hem daha kaliteliler.

Monitör olarak önerebileceğim ★ AOC 21.5" G2260VWQ6 1920x1080 1ms / 75Hz VGA / HDMI / DP FULL HD FreeSync Gaming LED Monitör

EnesS16

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Ben boş kasadan pek anlamıyorum zaten. PCI Express girişleri dikkatimi çekti, ondan önerdim :)

---- Mesajlar birleştirildi ----

ASUS 21.5" LED VP228DE 5ms 60Hz Gaming Monitör Siyah Vesa 1920x n11'de 410TL
60 Hz ile 75 Hz arasında fazla fark yoktur. Alabilirseniz 120 Hz alın...

Son düzenleme:

Master Yoda

Müdavim
Reaksiyon puanı
234
ssd'yi daha sonraya bırakıp ekran kartını 8gb'ye çıkartmaya çalışsanız daha iyi olur

EnesS16

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Hocam ben ekran kartının 8 GB olanını Teknobiyotik'te bulamadım da onun yerine 3 GB'lik GTX 1060 alsa iyi olur ancak GTX 1050 Ti istemiş özellikle. Nedeni vardır diye düşünüyorum...

ECKEB

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İstediğim beni minimum 1 2 yıl idare edecek 1080p fullhd bir sistem uygun fiyatlı en fazla 3500tl harcayabilirim veya 3000 g4600 odaklı bir sistem gtx 1060 da g4600 darbogaz yapıyormuş ben zaten 2k veya 4k istemiyorum 1080p yeterli bana 1 veya 2 yıla ben 5000tllik bir sistem toplarım şuanlık idarelik bir sistem istiyorum sadece ben yeni pc topladığımda bunu kardeşime veririm diye düşünüyorum şimdi teknobiyotikten ben önümüzdeki ay alacağım sistem ekte. Kasada bayağı takıldım sonunda karar verebildim Screenshot_20180124-234917.png

EnesS16

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Asrock Z270 Pro4 Intel Z270, SLI/Quad CrossFire X, 3733MHz+(O.C.) DDR4 M.2 Socket ATX Oyuncu Anakart (ASRZ270-PRO4)
Size ilk önerdiğim sistemde anakart 2133 Mhz yani en fazla 2133 Mhz RAM takılabilir ancak şimdi önerdiğim anakart 3733 Mhz ve O.C. yapılabiliyor. Yani ileride RAM almayı düşündüğünüzde sıkıntı yaşamazsınız. Ayrıca sizi 3-4 sene rahat götürür çünkü i7 7. nesile kadar kaldırıyor. Eğer bütçeniz varsa alın derim...