Paramızın gün gün erimesi

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

İsyankar97

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Ekonomimiz hergun batıyor.

Almanyadaki çöpcu buranın doktoru kadar kazanıyor.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Yapabileceğimiz tek şey çalışmak!

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Haklısın baştakilerin daha çok dolarcık kazanması için çalismaliyiz
Çalışmazsan bilgili olmazsan, sürünürsün. Hayatındaki bazı özgürlüklerin tadını çıkaramazsın. Lüks, tamamen özgür canının istediği hayatı yaşayabilmen için çalışıp kendini geliştirip iyi bir iş kariyeri elde ettikten sonra istediğin yerde yaşayabilirsin. Her seferinde isyan edeceğiniz bir hayat modundan çıkmış olursunuz.

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Bak anakart,işlemci,ram üretebiliyormuyuz.
Üretiyoruz da ben mi bilmiyorum.
Dışdan dolar ile alalım sonra bizim para ne diye eziliyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Oha marlboro 6€ mu ?

Son düzenleme:

Rudolf

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Sanki biz çalıştıkça daha çok batıyormuşuz gibi geliyor. Üretmek için yurt dışı ile önce dost olmamız gerekiyor ama ne haltsa her gün yeni savaş çıkıyor.

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Boşunuza yormayın kendinizi.
Bu ülkede hala faizlobisi, dış mihraklar, yahudi lobisi. amaarığanın oyunları diyenler var. Oysa biz herşeyi mükemmel yapıyoruz onlara göre.
Birde şunlara hastayım. Biz yıllar önce şu kuyruğunda bu kuyruğundaydık şimdi böyleyiz. Böyle bir mantık olabilir mi ya ?
Ülkeyi geçmişle kıyaslamak ne demektir ? Ülkeyi diğer ülkelerin sanayisi ile bilimi ve teknolojisiyle kıyaslamak varken bizim inanılmaz üst düzey zeki vatandaşlarımız hala kalıplaşmış aciz düşünceleriyle ülkeyi bu noktalara getiriyor. Gerçi onlarda haklı ülkeyi ancak geçmişle kıyaslayabiliyoruz. Diğer gelişmiş ülkelerin ekonomi,bilim ve sanayisi ile kıyaslamaya kapasite yetmıyor bunların. Yetse bile anca yıllardır seçim döneminde biz uçah yaptık satıcaz moduna girip ülke kurtarıyorlar. Ama tefecilerden (dış borçtan bahsediyorum o faizleri bol ama ülke içinde yandaşlara düşük faizler ile verilen krediler ) borç alıp inşaata yatırmak gibi.

Bir de benzine ödediğimiz her LİRA için yaklaşık 73 kuruş ödüyoruz haberiniz olsun. Bunu yandaş medya söylemez.

İsyankar97

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Valla açık ve net yazıyorum, malum parti gene kazanırsa bu ülkeden hayır gelmez, hayaller gerçekleşmez.

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Geçmişle kıyaslama yapmadan enflasyon oranları değişimi hesaplanamaz. Kötü olmazsa iyinin kıymeti anlaşılmazmış. Biz o yıllara bir daha geri dönmeyelim diyoruz, görüp yaşadığımız için,

Opera Anlık Görüntü_2018-05-15_203021_ekonomiatlasi.com.png

Son düzenleme:

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Geçmişle kıyaslama yapmadan enflasyon oranları değişimi hesaplanamaz. Kötü olmazsa iyinin kıymeti anlaşılmazmış. Biz o yıllara bir daha geri dönmeyelim diyoruz, görüp yaşadığımız için,

Yani dediğimden çıkarta çıkarta bunu çıkarttın ya helal olsun.

Bak ben sana bir şey söyleyim. Şuan ekonomimiz battı. Hatta 2 yıl önce kriz yaşadık. Ama o kadar güzel uyudu ki bazıları hala değirmen suyundan habersiz.

İnsanları ötekileştirip, birbirine düşürüp, kaos ortamı yaratıp bu durumu doğalmış gibi gösterdiler. Sadece dön bir bak.

Ama şunuda söylemek istiyorum. Dolar 5 lirayı geçicek. Bunu kafadan atıp söylemiyorum bir Ekonomi öğrencisi olarak söylüyorum ve tekrar ediyorum.
Şuan millet halinden memnun çünkü bazılarının hala yiyebilecek hazırda parası var. Ama onlarda tükenicek. Ve oluk oluk kan akıcak.
Bunuda buraya yazıyorum. Tarih her zaman tekrar eder. Umarım böyle bir şey olmaz diye bir cümlede kurmayacağım. Ok yaydan çıktı.
Ekonomiyi doğrultacak hiç bir hamlemizde kalmadı neredeyse.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363

Ekli dosyayı görüntüle 40160
Geçmişle kıyaslayalım o zaman, doğru diyorsunuz.
Sene sene neler özelleştirildi, neler satıldı, kiralandı vs. de ekler misin?
Dış borçlardan, cari açıktan da bahsedebilirsin, iyiye mi gidiyoruz kötüye mi; çok boyutlu olarak görelim.

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Sene sene neler özelleştirildi, neler satıldı, kiralandı vs. de ekler misin?
Dış borçlardan, cari açıktan da bahsedebilirsin, iyiye mi gidiyoruz kötüye mi; çok boyutlu olarak görelim.

Ya ama şimdi bak bunları söyleyince sen vatanhaini + fetöcü + kafir oluyorsun.

Ama merak etme bütün ülkecek hesap ödeyeceğiz. Burnunun ucunu göremeyen insanlar yüzünden. Sonra da yine biz hain olucağız.

Çünkü standart bir ''cahil '' asla ben cahilim demez. O yüzden her zaman onlar haklıdır.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Ya ama şimdi bak bunları söyleyince sen vatanhaini + fetöcü + kafir oluyorsun.

Ama merak etme bütün ülkecek hesap ödeyeceğiz. Burnunun ucunu göremeyen insanlar yüzünden. Sonra da yine biz hain olucağız.

Çünkü standart bir ''cahil '' asla ben cahilim demez. O yüzden her zaman onlar haklıdır.
Siyasilerin ağızlarından konuşarak bu gibi yakıştırmalara gerek yok.
Eğer bu şekilde yazarsan, zaten onların dedikleri yanlışa düşersin.

Ben basit bir soru sordum.
Madem geçmiş ile kıyaslıyoruz, kıyaslayalım, dedim..

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Siyasilerin ağızlarından konuşarak bu gibi yakıştırmalara gerek yok.
Eğer bu şekilde yazarsan, zaten onların dedikleri yanlışa düşersin.

Sorunda bu ya.
İnsanlar düşünmeyi bıraktı. Tekrar ediyorlar. Cevap bulamadıklarında bunlara başvuruyorlar. Burda kara mizah yapar hala geldik bunlar sayesinde.

Ben basit bir soru sordum.
Madem geçmiş ile kıyaslıyoruz, kıyaslayalım, dedim..

Man adası davası bile sonuçlandı. Belgelerin gerçek olduğu ortaya çıktı. Hala bunlar ''Çalıyorlar ama iyi işte yapıyorlar '' kafasında olan insanlar.

Düşün yanı. Ülkeyi satsalar adamlar bir bildikleri vardır diyecek.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Sorunda bu ya.
İnsanlar düşünmeyi bıraktı. Tekrar ediyorlar. Cevap bulamadıklarında bunlara başvuruyorlar. Burda kara mizah yapar hala geldik bunlar sayesinde.

Man adası davası bile sonuçlandı. Belgelerin gerçek olduğu ortaya çıktı. Hala bunlar ''Çalıyorlar ama iyi işte yapıyorlar '' kafasında olan insanlar.

Düşün yanı. Ülkeyi satsalar adamlar bir bildikleri vardır diyecek.
Ama şimdi sen onların yazmasına imkan vermiyorsun ki, olmuyor böyle ve konu dağılıyor,
besbelli dolusun ve yazmak istediğin çok şey var ama bu şekilde olmaz. İletişim, bilgi aktarımı karşılıklı olur, sakin ve serinkanlı kalmalısın. :)

Reaksiyon puanı
5,172
Bunların hepsi aslında siyaset hatalarından kaynaklı mesela bir aralar türk lirası amerikan dolarını 2 ye katlıyor idi(Atatürk zamanından hemen sonra olmalı) sonra biz paranızın değerini kasıtlı olarak düşürdük.

Aslında paranın değerini düşürmek o kadarda mantıksız bir şey değil. çünkü TL nin düşük olması ihracatçının işine gelir ancak biz o günden sonra bu işin ayarını tutturamadığımızdan paramız hep değer kaybetti.
(BUNDAN SONRASINDA KESİNLİKLE A PARTİSİNE ATIF B PARTİSİNİ ÖVME GİBİ CÜMLELER YOKTUR. BU KISIMDAN SONRA OLABİKDİĞİNCE TÜRKİYE SİYASET GEÇMİŞİ HAKKINDA İNSANLARI BİLGİLENDİRMEYE ÇALIŞTIM. UMARIM YAZDIĞIM ONCA ŞEY SİLİNMEZ)

Mesela günümüzdede benzer hatalar yapıyoruz. Bu hataların biride oy vereceğimiz partiyi seçerken eğer dine yakınlığımız varsa sağ partiyi yada yoksa sol partiyi seçiyoruz. Halbukisi sağcılık ve solculuk bu değildir ki...

Sağ görüş liberal ekonomiyi savunur. Bu yüzden sağ görüşte hiçbir zaman devlet işini kendisi yapmaz özel sektöre ihale ile yaptırır. Bu yüzden dünya genelinde sağ görüşe oy veren kesim genelde ihale peşinde koşan zenginler olurken türkiyede ise genelde fakir halk olmuştur.

Sol görüş ise yeniliği savunur. var olan şirketleri beslemekten daha çok kendi yeni şirketler kurar işi kendisi götürür. Bu yüzden fakir kesim genelde sol görüşü desteklerken ne ilginçtir ki türkiyede de bu durum da tam terstir.

Ve türkiyede ilginç olan bir şey daha var. Sanırım bir sağ partinin yönetim sistemini değiştirmeye kalkmasıda sadece türkiyede mevcuttur. Aynı şekilde buna muhalefet gelen partilerinde sol olmasıda ilginçtir. Çünkü sol her zaman yeniliği sağ ise her zaman var olanı korumayı savunur.

Ve türkiyede çok ilginç bir bir algı daha vardır. Oda atatürkün sol bir görüşe sahip olduğudur. Ama bu tamamen yanlıştır. Çünkü atatürk herhangi bir görüşü hiçbir zaman tam manasıyla desteklememiştir.

Atatürkün görüş yapısında(kemalizimde) sağ görüşten liberalizim sol taraftanda ise sosyal demokarsi gibi görüşler var olmuştur. Atatürk ne anarşiye (aşırı sol) nede faşizime(aşırı sağa) bulaşmıştır.

Hatta ve hatta Atatürk sol bir parti ile ülkesine yatırım yaptıktan sonra bu yatırımları korumak için sağ bir parti kurdurmuştur. Ama bu parti bazı vatan hainleri yüzünden kurucusu tarafından kapatılmak zorunda burakılmıştır...

Reaksiyon puanı
2,554
Zerre ekonomiden anlamayan biri olarak ben bile 2020de kriz bekliyorum çok basit bir mantıkla hemde.Malum partiye vererek bende aynı hatayı yaptım bir daha günahımı vermem ama.

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Sürekli geçmişteki yaşadığınız zorlukları öne sürüyorsunuz ama o zorlukları yine yaşayabilme ihtimalini göz ardı ediyorsunuz.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Marlboro ne öyle 6 yüro. Tanesi 2 lira burda.
Bu arada İsyankarcım çalışmaktan başka bir şey yapamazsın haberin olsun.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Diyelim ki Avrupa'ya (herhangi bir ülke) gittiniz. Kendinizi oradaki gençler ile kıyaslayabilecekmisiniz ? Bence sizin topunuzu ceplerinden çıkarırlar. İşte sorunumuz bu. Az gelişmişlik.

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Yani dediğimden çıkarta çıkarta bunu çıkarttın ya helal olsun.

Bak ben sana bir şey söyleyim. Şuan ekonomimiz battı. Hatta 2 yıl önce kriz yaşadık. Ama o kadar güzel uyudu ki bazıları hala değirmen suyundan habersiz.

İnsanları ötekileştirip, birbirine düşürüp, kaos ortamı yaratıp bu durumu doğalmış gibi gösterdiler. Sadece dön bir bak.

Ama şunuda söylemek istiyorum. Dolar 5 lirayı geçicek. Bunu kafadan atıp söylemiyorum bir Ekonomi öğrencisi olarak söylüyorum ve tekrar ediyorum.
Şuan millet halinden memnun çünkü bazılarının hala yiyebilecek hazırda parası var. Ama onlarda tükenicek. Ve oluk oluk kan akıcak.
Bunuda buraya yazıyorum. Tarih her zaman tekrar eder. Umarım böyle bir şey olmaz diye bir cümlede kurmayacağım. Ok yaydan çıktı.
Ekonomiyi doğrultacak hiç bir hamlemizde kalmadı neredeyse.
Aslında sana değil de teknoloji sitesinde sürekli bu tarz konular açan isyancı trol arkadaşa yazmıştım, rakamlara baksında enflasyon canavarının ne demek olduğunu öğrensin diye..
Sen de öğrenciymişsin. Güzel. Şanslısın ki bizim zamanımızda bu kadar üniversite yoktu bir de harç parası ödeniyordu. Bu hükümet onu kaldırdı.
Büyüklerimizin maaşlarından KEY (Konut Edindirme Yardımı) kesintileri yapılıyordu ama ödeyen yoktu tabi... Şimdi hepsi ödendi.
Bir de Nema meselesi vardı ki o kesintileri nasıl ödediler, işin içinden o kadar IMF borcuyla nasıl çıktılar bilmem.. Üstüne bir de IMF borçlarını kapattılar.
Aileler okul masrafını bahane edip çocuklarını okula göndermemezlik yapmasınlar diye kitapları ücretsiz verdiler. Son teknolojiden yararlansınlar diye Tablet dağıttılar, şimdi bir de kodlama dersi geliyor çocuklara, gelecek nesiller geri kalmasın diye. Okullarda yemek bile veriyorlar, süt dağıtıyorlar, tabi değerini bilmeyenler tadını da beğenmiyor..
Daha şimdi yol, hastane, emekliye ikramiye cart curt saymak klasik olur.
Soruyorum, Bütün bunlar çalıp çırparak yapılabilir mi? Bu kadar harcamaya artık bırakında enflasyon 12-13 olsun yani..
Yılların borcunu ödeye ödeye, bir yandan da iş yaparak ekonominin hala ayakta olmasını Battı diye yorumlarsanız, siz bile kendi geleceğinizden korkarsınız tabi.
O satıldı dediğiniz kurumlarda neler dönüyordu dayılarınıza amcalarınıza sorun. Sadece Mersin limanında sabah gelip, imza girişi yapıp, sonra akşama kadar kahvede batak oynayıp, akşam da gidip çıkış imzası atarak emekli olanların sayısı belirsiz. Benim gözümle gördüğüm şeyler bunlar, ama küçüktük işte.. Devletin malı deniz, yemeyen domuz diye söz çıkarmışlar bir zaman.. O özelleşen kurumlar şimdi para basıyor tabi, çünkü patronlar devlet gibi değil, işi sıkı, denetimi sıkı. Havadan para götüren yok.
Ekonominin sürekli iyiye gitmesi için ülkenin dış alımlarının en aza inmesi gerekiyor ki zaten şu anda Yerli ve Milli kampanyası var. Gençlerimize çok iş düşüyor burada, ama ders çalışmak yerine PUBG oynamak video çekip yayınlamak daha kolay geliyor.

Ama bu parçalı bulutlu günlerde bile binlerce liralık bilgisayarlara sahip olabiliyorlar..
Şu forumda hergün binlerce liralık telefon tavsiyesi isteniyor, ekonomi kötüyse bu kadar para nereden geliyor bilmem..
Sizleri iç anadoluya doğru gezmeye davet ediyorum, duble yol kenarlarında açılmış yüzlerce irili ufaklı çiftliklerin hepsinin kapısında Devlet Desteği tabelasını göreceksiniz..
Matematiğim çok da iyi değil aslında ama her kesime bu kadar dağıtıp, bir de kasalardan çalmak biraz zor olmaz mı?

Kendisine arkadaşları tarafından parti başkanlığı bile verilmek istenmeyen bir kişiye büyük Türkiye'yi teslim etmek, ekonomiyi ne kadar iyileştirir?

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
Dolar %10 yükseldi diye ekonomik kriz var sanıyorlar ilginç.

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Acayip ekonomi terimlerini falan bilmeye gerek yok, mantık çok basit: Üretici misin, tüketici mi? Tarım ülkesi olan Türkiye'de buğdayı, pamuğu, mercimeği vs. ürünleri bile dışarıdan alıyor muyuz? Bitti. Dahası yok. Üstelik şirketlerimizin çoğu yabancılara satıldı. Kazandıklarının bir kısmını burada harcıyorlar ama çoğunuz ülkemizden alıp gidiyorlar. Bu gidişin sonu daha çok borç batağı, daha çok erime. Saçma sapan enflasyon oranlarının hiçbir anlamı yok. Yurttaşın cebi bundan çok daha fazla etkileniyor. Hâlâ hükumet satacak bir şeyler arıyor ki günü kurtaralım. IMF borcu ödenmişmiş, o ödendi de diğer borçlar n'oldu diye soran yok tabii. Bir de deli dumrul köprüleri yaptılar.

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Üstüne bir de IMF borçlarını kapattılar.

Hocam gerçekten mi ya ? Yapma lütfen.

Hansa borcumuz bitti şimdi tüm dünyaya borcumuz var.

Dolar %10 yükseldi diye ekonomik kriz var sanıyorlar ilginç.

%10 mu ? Peki o zaman.

Millet ben yanlış biliyormuşum kriz falan yokmuş. Boşuna telaş yapmışız. Ne var ki dolar bugun 4.46

Bir alman 1500€ civarı asgari ücret alıyor, bir Türk 1600 TL. Aylık cebe giren para hemen hemen denk. Bir Türk sucuğu 50-60 TL'den alamazken 3,4 € fiyata alabiliyor.
https://seyler.ekstat.com/max/800/x/x2j8zzQTCQ3H3tJc-636294269444780625.jpg
https://seyler.ekstat.com/max/800/T/T5suMKwAF4xqL9HF-636294269706363941.jpg

Matematiği burada yapın.

Matematiği boşver de şöyle düşün.

Almanyada yaşayan Türkler bu durumdan çok memnun neden mi ?

Adamlar 1 yıl boyunca çalışıp gelıyor. Elindeki parayı 5.2 ile çarpıyor. Ne kadar rezil bir durum değil mi.

Ama hala ekonomimizin ''dışa bağımlı ve üretemeyen'' iyi olduğunu sananlar var.

Son düzenleme:

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Herkes 2001 krizini çoktan unuttu herhalde...

İşte sorun da orda orda. Tarih tekrar edicek ayakta uyuyorsunuz.

Borç batağındayız. Kredi notumuz ortada. Dünyada şuan ülkemiz güvensiz durumda. Adalet düzgün işlemiyor. Yolsuzluk tavan yapmış. Suç işleme ve tecavüz oranı artmış. Suriyeli yüzünden turzim düştü. Hatta suriyeli yüzünden işşizlik aldı başını gidiyor. Üretim düşük. Devletin yaptığı rapolar tahvillet çöp değerinde. Ülkemize güven duyulmuyor.

Boşuna mı gidiyoruz bazı şeyleri erken seçmeye ?

Onlar da biliyor battığımızı. 2019 u göremiceğimiz onlarda biliyor. Kriz patlak verdiği anda 2001 krizini arayacak insanlar.

Gerçi ne önemi var dimi ? Dolar senin için %10 yükselmiş.

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Kimse kusura bakmasında bu ülkeden hiçbir b.k olmaz. Euro 5.26 uyandıriyim belki sen Zenginsin ama bir çocuk çalışarak ölmek zorunda değil!

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
Siz tabii iktidar öncesi dönemi bilmediğiniz için şimdiki durumu "çok kötü" zannediyorsunuz,
ben de 1996-2006 yılları arasının grafiğini koyayım, bunu bir incele.

Ekli dosyayı görüntüle 40180

Bu grafikte her bar bir ay demek. Bakın her ay düzenli olarak yıllarca dolar dimdik yükseliyor. Bir defa bile doların düştüğü görülmüyor. İşte Türk Lirasının arkasına altı tane sıfır eklenen yıllar bunlar. Sonra 2001 ekonomik krizinde, ki o zaman dünyada bir kriz yok, sadece Türkiye'de dolar birden iki katına çıkıyor. Ancak 2002 yılından sonra dolarda ilk defa "düşüş" görülüyor. Eskiden dolar hiç düşmezdi, siz o günleri belkide bilmek istemiyorsunuz.
Ve şimdi ki duruma bakacak olursak;
ABD, devlete ait bir Merkez Bankasına sahip değil ve hepsinin yahudi kökenli olduğu söylenen bir düzine bankerlerin bastıkları FED dolarına mahkum durumda.

Haydut devletin sürekli savaş çığırtkanlığına soyunması, yalan gerekçelerle ülkeleri işgal etmesi, silah sektörüne bağımlı olması, biat etmeyen hükümetlere ekonomik savaş ilan etmesi, İsrail'e olan gebelik durumu karşılığı olmayan FED doları ile alakalıdır dersek yanlış olmaz herhalde...

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Grafik çalışmıyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...