Oyunlarda Kasma Başladı...

Bu konuyu okuyanlar

BSMKirito1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyi günler dizüstü bilgisayarımda fazla oyun oynamam genelde sadece lol ve sistemimde lol gibi bir oyun için gayet yeterli görüyorum

sistemim:
İşlemci: AMD A8 6410 with R5 APU 2.0 Ghz (Boost 2.4 Ghz) (Quad Core)
Ekran Kartı: AMD Radeon HD 8570M (2GB VRAM)
RAM: 8 GB 1600 Mhz
HDD: 1 TB 5400 RPM

sistemim bu şekilde 5 ay önceye kadar sorunsuz 130 FPS (oyun sonlarına doğru 40 - 50 FPS ) oynuyordum sorunsuz bir şekilde gayet memnundum ama bir anda Ani FPS düşüşleri başladı nedensiz yere oyunun sonlarına doğru yoğun efektlerin kullanıldığı yerlerde oyunu oynayamıyorum hiçbir şey hareket etmiyor ekranda bir süre sebebini bulamıyorum bakmadığım düşünmediğim yol kalmadı neredeyse sürücüleri'de güncel ekran kartımın, oyunun destek sayfasına bile yazdım ısıdan kaynaklandığını söylediler sıcaklığın 85 dereceye çıktığı için termal macun sürdürdüm yetkili servisinde (HP bilgisayar) sürüldü düzelmedi, HP'yi aradım HDD sorun var dediler HDD değişim de yetkili serviste yapıldı fakat hiçbiri çözüm olmadı, harici ekran kartımı kullandığımdan eminim APU kullanınca zaten FPS en fazla 50 oluyor. Yani sorun yok gibi işlemcim de sorunsuz AID64 ile stres testinde hepsi Max ta 2396 Mhz ye çıkıyor 4 çekirdek te HDD ve ısı da sorunsuz olduğu için sorunum donanımsal mı diye düşünür oldum... Bu yüzden bi çözüm düşündüm bi test programı ile ekran kartım ve işlemcim olması gereken performansta çalışıyor mu diye test edebileceğim bir program mevcut mu çünkü kendimce sorun ekran kartımın yeterli performans vermemesinde... bunu nasıl öğrenebilirim ?

TuncaIchizo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şuan birçok sebep olabilir buna sebep olan ben aklıma gelen 1,2 tanesini yazıcam. 1. si bilgisayarını ve yüksek performans güç tüketimini ayarlar. Ekran kartınıda . 2. si malware taraması yap 3. sü programları kontrol et başlangıç programlarını ve msconfigten hizmetler bölümünden ayarlamalarını pc yi gereksiz yoran programları kapat . 4 . olarak gidip kendin gümüş alaşımlı kaliteli düzgün bir termal macun al videoları izleyip eğer açılımı kolaysa kendin açıp kendin sür termal macunun yada güvendiğin bir bilgisayarcıya ver. 5. si yanlış ekran kartı kurulumu öncelikle otomatik driver yüklemelerinde küçük ihtimalde olsa yanlış ekran kartını kuruyor önerim bilgisayar markan her neyse kendi sitesinde sitenin verdiği driverları indirmen sürümünün eski olması önemli değil. 6. sı Amd ayarlarından oynican oyunları düzenle yüksek performanslı cpu seçili olsun belki bir ihtimal oynadığın oyunlarda bilgisayarın amd yerine intel i kullanıyor olabilir.

BSMKirito1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1.bilgisayar yüksek performanslı güç modunda ekran kartı da aynı şekilde
2.malware ile taratmıştım birşey çıkmadı şimdide format atıldı zaten, birşey çıkar mı diye hine taratıyım
3.başlangıçta bitek windows defender bide realtek audio service açık onlarda önemli diye açtım ama kapatabilirim eğer sorun olmazsa
4.açılımı kolay değil ne yazık ki en son açmaya çalıştığımdan bu yana bilgisayarın etrafları baya çizikli ona rağmen açamamıştım yarsında kapatmak zorunda kaldım açılımı cidden zor çünkü...
5.onu denedim fakat çok kasıyor oyunlarda bu sefer Ani FPS düşüşleri üstüne birde FPS yükselmiyor sürekli 50 - 40 arasında duruyor
6.yüksek performanslı yı kullandığıma eminim görev yöneticisinde belirtiliyor değer kullanımlarından

TuncaIchizo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Dostum işletim sistemini değiştirmeyi deneyebilirsin belki ekran kartın işletim sistemin ile uymuyor yada chipset uyumlu çalışmıyor. Benim pc win 10 da çalışıyormuyordu eskiden sana yemin dahi ederim 40 fps falan alıyordum. Win 8.1 pro ya geçtim sorun düzeldi 200 fps e kadar çıktı. Sonradan amd ekran kartımı win 10 la uyumla hale getirince yeni 1,2 ay önce geçtim win 10 a bi dene derim.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bu arada Amd sitesine ticket atabilirsin ben genelde atıyorum sorunum olduğu zaman :)

Son düzenleme:

BSMKirito1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Peki Windows 10 ile nasıl sonradan uyumlu hale getirdin birde Windows 8.1 e geçmeden düzeltmenin bir yolu yok mu acaba ? birde sormak istediğim ben bunun aslında benim sistem aygıtlarında Bulunan AMD AS4 Device diye bir sürücü var bu güncellenince Drop almaya başladım şu anki versiyonu 10.10.2017 fakat ben bunu kurcalamadan önce yani 2006 sürümünde iken kasma olmuyordu bunu da fark ettim fakat şimdi eski sürümünü bulamıyorum birde eski sürümüne getirerek denemeyi planlıyorum FPS Droplar oluyor mu diye.
Dediğiniz de doğru olabilir fakat ben 2 yıla aşkın Windows10 kullanıyorum ve sorunum yanlızca 6-7 ay önce başladı...

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    303.7 KB · Görüntüleme: 291

BSMKirito1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sorunumun ne olduğunu sanırım buldum Lol gibi basit sistem isteyen bir oyunda kasmasını bende tuhaf bulmuştum sebebini bir test ile çözdüğüm...
Pencereli modda çalıştırdım ekranın sol tarafında açtım oyunu sağ tarafta ise görev yöneticisinin tablosunu açtım(işlemci,ekran kartı kullanımını gösteren tablo) oyunun grafik kalitesini en yükseğe alsam bile en fazla ekran kartı kullanımı %70 - %75 ti fakat işlemci hangi ayarda oynarsam oynıyım %50 üstüne çıkmadı hatta ani FPS Düşüşlerini yaşadığım zaman bile %50 de çalışıyordu fakat sanki sabitlemişim gibi %50 de çalışıyordu yani %45 in altına hiç düştüğünü görmedim sürekli %50 ve düşünceme göre işlemcinin az kullanılması oyunda kasma yapıyor...