oyunlarda fps düşüşleri

Bu konuyu okuyanlar

Kaught

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
yanlış yere açtıysam affola normalde csgo lol unturned gini oyunlarda 120-150 fps alırken aniden fps 20 lere düşüyor ve en az 1 dakika boyunca fps geri yükselmiyor ve sürekli tekrar ediyor csgo da fln rekabetçi giremez oldum kullandığım pc: HP 15-BS107NT CORE İ5 8250U 1.6GHZ-8GB-1TB-15.6"-2GB-W10 NOTEBOOK
ayrıca servise götürdüm format atalım dediler izin vermedim oyunlarım maffolmasın diye napabilirim?

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Ekran kartının sürücüleri ve işletim sistemin güncel mi? Yüklü olan sürümün bir önceki versiyonunu denediniz mi?

Kaught

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
denedim hepsinde ole aldığımdan beri
bilgisayarı
aldığımdan 1 ay sonra olmaya başladı yani 5 aydır fln sömestr

Son düzenleme:

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Oyunu düşük grafik ayarlarında oynamayı denediniz dimi? Laptop prizdeyken güç tüketim modu da performansa ayarlımıydı?
denedim hepsinde ole aldığımdan beri
bilgisayarı
aldığımdan 1 ay sonra olmaya başladı yani 5 aydır fln sömestr

Kaught

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
zaten düşükte oynarım öbür türlü gölgeler vs dikkatimi dağıtıyor ve evt prizde performansı yapmıştım

---- Mesajlar birleştirildi ----

https://forum.shiftdelete.net/threads/fortnite-acilirken-crash.562615/
https://forum.shiftdelete.net/threads/unturned-da-oyun-gorunmeme-sorunu.563531/
ve oyunlarda bole sorunlarda yaşıyorum

Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Ekran kartı sürücü sürümünü düşürür müsün?

Kaught

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
DDU ile güncel olanı kaldır. Geforce sitesinden sondan bir öncekini indir.
ama zaten olacağını sanmıyorum eski versiyonlarda da bole hata yaşıyordum ayrıca amd kullanıyorum
ya ddu ile silemedim ama hangisini indirmeliyim
Screenshot_191.png

bu arada çalıştırdım programı hangisini seçmeliyim Ekli dosyayı görüntüle 42242

bu arada foto yüklenmesse hizliresim linki: https://i.hizliresim.com/VDl80r.png

Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
ama zaten olacağını sanmıyorum eski versiyonlarda da bole hata yaşıyordum ayrıca amd kullanıyorum
ya ddu ile silemedim ama hangisini indirmeliyim
Ekli dosyayı görüntüle 42241

bu arada çalıştırdım programı hangisini seçmeliyim Ekli dosyayı görüntüle 42242

bu arada foto yüklenmesse hizliresim linki: https://i.hizliresim.com/VDl80r.png
DDU ile kaldıramazsan kuramazsın sürücü.

Reaksiyon puanı
40
Yine boş cevaplar verilmiş harikaaa!!! AL güzel kardeşim çözüm için video cektim arkadaşların dediği hiçbirşeyi yapma.
Bilgisayarın ısınmasının sebebi işlemcinin kendini zorlamasıdır. Ne kadar yüksek Ghz de çalışırsa okadar fazla ısınır. Ve son Ghz e ulaştığı zaman bilgisayar zarar görmesin diye işlemci kendi hızını düşürür. Bu yüzden oyunlarda fps düşer ve takılma olur.Bunu önlemenin TEK YOLU : işlemci hızını sabitlemektir.Pil ayarlarından da yapabilirsiniz ama genelde orda tam ayarı tutturamazsınız. Thorottle STOP programını yükleyin.Disable turbo +set multiplier+Speedstep seçeneklerini işaretleyin.Normal durumda Set multiplierde sizin max. işlemci hızınız olur. Bunu düşürün. Mesela benimki max 2.50ghz yani 25 yazıyor orda. Ben bunu 23 yapım ve tik koydum. Bu sayede işlemci hızım asla 2.3ghz i geçmiyor. Pc 90 decereden 75 dereceye sabitlendi. 45 Fps 120 fps sabit oldu. Denemedim hiçbirşeyi paylasmam güvenin ve uygulayın.VİDEOLU ANLATIMDA EKLEDİM:Daha az göster

Benim attığım videokini yap eğer olmazsa adresini ver laptop göndeyim sana okadar eminim.Arkadaşların dediği tek doğru şey ekran kartı yeni sürücü kurmadan önce eski sürücüyü tamamen kaldırman.bunun içinde program şart değil sürücüyü yüklerken custom özel ayarlardan temiz kurulumu seçersen eskisini kaldırırp kurar.Fps düşmesinin ekran kartı ile alakası yok. Eğer fps alamasaydın bu ekran kartı ile alakalı olurdu.Sen de fps aldığın halde düşüyor bunu sebebi işlemci hızı. videoyu izle
EKLEDİM:https://www.youtube.com/watch?v=yr2tL1fH-B4

Son düzenleme:

Kaught

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
hocam benim sorununm o değil zaten oyunlarda 200-300 fps alıyorum sorun durmadan inip çıkıyo o
cpu hızımda sabit bakıyorum durmadan ona zaten bu olay eskidende vardı 5 aydır fln

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
40
güzel kardeşim oyun oynarken ek bir yazılım yüklemediysen cpu hızının sabit olduğunu göremezsin oyundayken masaüstüne bastıgın an cpu düşer sende sabit sanarsın video da gösteerdiğim şeyi önce yap ondan sonra fps düşüyor yaz buraya

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
hocam benim sorununm o değil zaten oyunlarda 200-300 fps alıyorum sorun durmadan inip çıkıyo o
cpu hızımda sabit bakıyorum durmadan ona zaten bu olay eskidende vardı 5 aydır fln
DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldır bir şey olmaz bilgisayarına sadece sürücüyü kaldırır. Tekrar sürücüyü yükle yine aynı şey olursa HDD'den şüphelenmeye başlayabiliriz.

Reaksiyon puanı
40
güzel kardeşim ben sana fps arttırma videosumu attım oraya ? ben sana fps düşüş sorununu ispatlı bir şekilde atmışım ve sana attığım bu şeyi suan başka anlatan çeken yok. Dediğim şeyi yapmıyorsun neden yapmıyorsun onu merak ediyorum.Ben sence yapmadığım bir şeyi sana öneririmiyim. Aynı sorunları bende yaşadımkı sana söyluyorum.Bende lolde aynı sorunu yaşadım Tf lerde oyun donuyordu. Fornite da da aynısı oldu hepsini böyle çözdüm ve yüzlerce arkadaşıma böyle çözdürdüm.

bu arada crimson olanı indir kur.

Son düzenleme:

bumblebee8

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Emirhan Şener isimli arkadaşa katılıyorum. Açıklaması gayet mantıklı. "Ekran kartı driverlarını kaldırıp tekrar yükleyin." demek "Sorunun çözümünü bilmiyorum." demektir.

Kaught

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
sizce kaça sabitlemeliyim

Ekli dosyalar

• Screenshot_196.png
    Screenshot_196.png
    239.8 KB · Görüntüleme: 615
Reaksiyon puanı
40
sizce kaça sabitlemeliyim
attığın foto benim dediklerimin kanıtı gibi zaten temel hızın 1.8ghz ken 3.32ghz çıkmış oyunda bu hızda işlemler yaparsa belllek kulanımda fazla olacağı için bilgisayar çok sınır. kardeşim videoda anlattığım gibi deneme yanılma yolu ile bulacaksın. Kullanmadığım işlemci hakkında nokta atışı yapamam sana.Önce bi 20 yap multiplier seçeneğini sonra TS bench yap bakalım sıcaklık kaç çıkacak ama turbo seceneğini sen kapatma çünkü senin pc sınırın 1.8 2 ye cıkamaz yoksa. Önce 20 yaptın mesela dedin sıcaklık değerin çok iyiyse biraz daha arttır.25 yap gerekirse 30 yap baktın 80 90 derece oldu test sonucunda ozaman anlakı fazla bu ayar düşür. Bizim burda amacımız en uygun sıcaklıkta en uygun ''SABİT HIZLA'' çalışmak. hız sabit olacagı ıcın düşüş yaşanmayacak

Kaught

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
bide bişey sorcam sabitledikye hzı hep program açıkmı kalcak yoksa her pc açılırken açmamızmı gerekecek

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Emirhan Şener isimli arkadaşa katılıyorum. Açıklaması gayet mantıklı. "Ekran kartı driverlarını kaldırıp tekrar yükleyin." demek "Sorunun çözümünü bilmiyorum." demektir.
Açıkçası denemeden kimse sorunun çözümünü bilemez.

Reaksiyon puanı
40
açık kalması lazm dostum.arka planda çalısıyor zaten rahatsız edicek yanı yok.ayarlar kayıtlı kalıyor.evet pc acılınca bıdaha acacaksın

Kaught

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
acaba ben vsync i devre dışı bıraktım diyemi bole oldu ondan once olmuyodu obur türlüde 60 ta kalınca sinirim bozuluyodu nası bidaha aktifleştircemki unuttum.

Reaksiyon puanı
40
acaba ben vsync i devre dışı bıraktım diyemi bole oldu ondan once olmuyodu obur türlüde 60 ts
vsync ekran hertz i ile oyunun fps ini eşitler.60herz monitör varsa elinizde fps de sabit 60 olur. bunu tavsiye etmem kapalı kalması lazım fps için.fps i snırlandıryor ve oyunda mouse hareketlerini ağırlaştırıyor.onunla bir alakası yok yani.benim dediğimi yapın sonra bide size nvida denetim masası fps ayarlarını vereyim onları yapın .sorun kalmacağına eminim kaç insan bana bu sorunla geliyor

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
acaba ben vsync i devre dışı bıraktım diyemi bole oldu ondan once olmuyodu obur türlüde 60 ta kalınca sinirim bozuluyodu nası bidaha aktifleştircemki unuttum.
Dikey Senkronizasyon olarak geçer. V-SYNC veya FPS sınırlandırması adı ile de geçebilir. Monitörün HZ değerine göre kare hızını sabitler.

Kaught

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
amd de nasıl nvidia denetim masası kullanıcam :D
vsync ekran hertz i ile oyunun fps ini eşitler.60herz monitör varsa elinizde fps de sabit 60 olur. bunu tavsiye etmem kapalı kalması lazım fps için.fps i snırlandıryor ve oyunda mouse hareketlerini ağırlaştırıyor.onunla bir alakası yok yani.benim dediğimi yapın sonra bide size nvida denetim masası fps ayarlarını vereyim onları yapın .sorun kalmacağına eminim kaç insan bana bu sorunla geliyor