Oyun Oynarken Pc Kapanma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

yabancı58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle Bütün foruma Selam olsun. İlk konum hesabı 3 yıl önce açmışım fakat ilk defa aktifleşecek. Her neyse derdimin ne olduğunu anlatayım.
Öncelikle Bilgisayarımın hiç bir arızası yoktu. Steam dan csgo oynuyordum 1 yıldır, ama geçen hafta oyunu açıp Bir map'a bağlandıgım anda pc kendini tık diyee kapattı. Ben tabii olarak hiç birşey anlayamadım bataryam bozulmuştu bende almaya gitmiyordum yaklaşık 2 aydır öyle kullanıyordum. Tekrar açayım oyuna gireyim derken yine aynı olayla karşılaştım. Biraza araştırmalar sonucu güç seçenekleriyle uğraştım en yüksek işlemci performansı vs. azaltıp denedim hiç bir fark göremedim kimi zaman oyuna bağlandım 2 dk kimi zaman 10 sn. gibi kısa süürede kimi zaman tam map açılırken pc kapanmaya devam etti.
Ben tabi araştırıyorum sorun nedir diye. MSI after burner indirip cpu sıcaklıklarını cpu kullanımını kontrol ettim oyun içi cpu sıcaklığı 70 lere yaklalsınca veya bıraz uzerıne cıktıgı zaman sanırım pc kendını otamatık kapatıyor. 1 gün öncesinde oynuyordum. Pc hızlı açılıp kapansın diye youtube tamsa13 adlı kullanıcının bazı onerı ayarlarını yapmıstım acaba ondan mı bozuldu dıye dusundum ayarları degıstırıp eskı halıne getırdım. (Bu arkadasla ılgılı yaptıgım seylerın bır sakıncası oldugu gorusunde degılım bu arada) Pek anlamadıgım ıcın yaptıgım ıslemlerı olabılır dıye dusundum sadece. Bu arada oyun harıcı hıc bır sekılde pc kapanmıyor. CPU 3. kusur Ghz lere cıksa bıle. sistem onarma yapayım dedım bır cok vıdeo ızledım sistem dosyalarımda sıkıntı oldugunu sıstemın kendını onaramadıgını gördüm. Daha sonra mavı ekran hataları almaya basladım hersey 3 gun ıcerısınde oldu sıstm gerı yukleme yedegımde olmadıgı ıcın sıstem gerı yuklemede yapamadım. Windows başlangıc onarım denedım 50 cesıt yontemle her bırınde bır hata aldım onaramadım sıstemı. Windows 10 iso dosyası oluşturup dvd hazırlayıp temiz bir format attım. Bütün driverları manuel kurdum. Steam ındırıp cs go kurup çalıştırdım. Umuyordum ki düzelsin. Fakat aynı hatayı aldım. Msı afterburner kurup fan hızlandırmak ıstedım fakat Fan hızlandırma işlemi için fan speed kısmı bende kılıtlı butun ayarları acabılıyorum fakat sanırım grafik kartım fan kontrolu saglamama ızın vermıyor. Ben ne yapacağım bana lütfen yardımcı olun elimdn geldiğince anlatmaya çalıştım. Bilgisayar özelliklerimi de buraya koymaya çalışacağım Bu işlemlerden pek anlamıyorum . Hayatımda ilk kez format attım bunada şükür inşallah bana yardımcı olabılırsınız bu sorunu çözeriz duacınız olurum inşallah..

Ekli dosyalar

• Adsız5.png
    Adsız5.png
    174.1 KB · Görüntüleme: 931

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Isınmadan gibi görünüyor hocam. Lakin neden 70 derecede kapanıyor onu anlamadım. Laptopların çoğu bunu 110 derecede yapar. Bilsayarını temizletmenş ve ardından tekrar buraya dönüş yapman ilkmadım olur bence. Buradan bir şey söylemek zor açıkçası.

yabancı58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende çözemiyorum üstadım belki anlayan bilen birisi bulunur :confused::(

TuncaIchizo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Dostum sorunun termal macun , termal pad kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Hatta garanti verebilirim. Düzgün marka bir termal macun noctua gibi alıp termal macunu değiştirmeni öneriyorum. 2. olarak bilgisayardaki statik elektrik birikmesine karşı önemleri araştırıp uygulayabilirsin. 3. olarak fan temizliği . 4. olarak grafik kartını ve ses kartını güncel tut. 5. olarak termal padlerini kontrol et eğer yerinden çıkmış ise metaller birbirine değiyor yüksek ısıdan kapanıyor olabilir. Ama sorununun %99 termal macun kaynaklı olduğuna eminim kolay gelsin.

yabancı58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostum verdiğin cevap için teşekkür ederim. Ancak sürekli Ekran kartı cpu sıcaklığını oyundan takip ediyorum, ısınma 70 olduğu zaman kapanmıyor sadece 45 de 54 de 60 da dahi kapanıyor. Isınmayla alakası olmadığını düşünmeye başladım artık. Öyle olsa bile termal macunun çok fazla ısınmayı düşürmediğini öğrendim. Laptop kullandığımı belirtmiştim iç donanımından değişiklik yapmaktan pek anlamıyorum. Bugün batarya aldım denedim yine aynı sorunla karşılaştım. Cpu sıcaklıgı 50 iken pc kapandı. Yalnız steam'dan cs go girdiğim zaman böyle bir sorunla karşılaşıyorum . Masaüstünde işlem yaptığım zaman cpu sıcaklığı 40 küsürlerin üzerine kesinlikle çıkmıyor. Saatlerce pc açık kalsa dahi çıkmıyor. Statik elektrik konusuna değinecek olursak da daha önce masaüstünde başıma gelmişti onun gibi ekran kararıp kalma problemim yok bilgisayarım kendini kapatıyor ve yeniden power tuşuna basıp açtığım zaman direk açılıyor. Birde sürekli böyle bi durumla karşılaşmam pc donanımlarına ne gibi bir zarar verir mi ? bilemiyorum..
Lütfen artık bu durumu çözmeme yardımcı olacak başkaları da cevap versin. Bir çok kişinin başına gelmiş ve çözümünü bende hala bulamadım. Umarım çözeriz çok teşekkürler şimdiden... Bu arada unutmadan bütün drivelarımın güncel olduğunu tekrar bildirmek istiyorum..

TuncaIchizo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Dostum ısının ani yükselmesi olayı var mesela 60 iken biran 99 olabiliyor eğer termal macun oturmamış eskiden bendede aynı sıkıntı oldu ısı 60 biranda pc kapanıyor sonradan araştırdım. Pc yi açtık ve işlemciyi tutan vidalardan birinin altında boşluk vardı onu lehimledik yeni termal macun değişimi yaptık sorun çözüldü . Başka zamanda gördüğüm termal macun tam eşit dağıtılmamış boşluklar varsa belli bi bölgede ısı 60 iken o küçük nokta gibi yere bile 99 derece ısı gidebiliyor.

yabancı58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Üstadım suan en yüksek islemci frekansını 55 e cektim bir yarım saat kapanmadan oynadım tabi gözüm yine cpu sıcaklıgında idi. Sanırım işlemciden kaynaklı bi problem ićgüdüsel olarak bunu söylüyorum. Dedigin gibi ise eger yüksek ihtimalle termal macun gibi duruyor. Macuna birşey oldu bir anda o zaman islemci ısınıyor.. Fakat bu durum bir anda gerçekleşmiş olabilir mi? Neden kaynaklanmış olmalı ? Çünkü bir kaç gün oncesine kadar yüksek performans güç seçeneginde çok yüksek fps lerde oynuyordum oyunu..

TuncaIchizo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Dostum termal macun yanında termal padleri kontrol et ve hiç oynama var mı kontrol et elinle vidaları gevşetmeden önce salla az havaya kaldır çok az . Belki Termal padler eskimiş kurumuştur onun için laptop anakartı da ısınıyor olabilir.O ısıyı görmek içinde programlar var ama pc her üstündeki parçanın ısısını göremiyor. Bana sorucak olursan ben kesinlikle işlemciden olduğunu düşünüyorum bilgin olsun. Düzgün bi bilgisayarcı bulup yaptırmanı öneriyorum. Bilgisayarcıya götür işlemciden yada grafik kartı işlemcisinden dolayı pc kapanıyor ama neden olduğunu bulamadım termal pad, macun ve lehimler kontrol edermisiniz de. İstersen kendinde uğraşabilirsin ama önermem.

yabancı58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ani yükselmeden dolayı kapanmıyor eskiden en yuksek islemci frekansları 100 de oynayabiliuordum simdi 55 yaptım kapanmıyor. Ancak neden eskisi gibi yuksek performansta oynayanıyorum. 55 e cektigim icin gpu isisi 70 i gormuyor 70 olunca pc kapanıyor yada 72 -73

TuncaIchizo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Söylediğim gibi başka sebebi olduğunu düşünmüyorum :) Termal macun , pad ve lehimler

eyz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam sorununuzu çözebildiniz mi acaba aynı sorun bende de var çözdüyseniz bana da yardımcı olursanız çok sevinirim çektiğiniz çileyi çok iyi anlıyorum