Overclock Gereklimi ?

Bu konuyu okuyanlar

Kankshd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Herkese hayırlı bayramlar öncelikle , ben sistemimi topladım eski kasam eski olduğu için overclock me bilmezdim ve bilgisayar teknolojisini takip etmedim açıkçası su yeni PC yi toplarken adını çok duydum şimdi bilgisayarda overclock yapmaya gerek varmı , ne gibi avantajı ve dezavantajı var , parça ömrünü kisaltirmi ?

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Overclock hakkında kısa bir araştırmayla bir çok bilgiye ulaşabilirsin.Overclock işlemci,ekran kartı ve ram'e yapılabilir.
Aldığın sistem güncel bir sistem ise büyük ihtimalle rame o.c yapman gerekir,bu zor bir şey değil biosa girip(Biosa nasıl girilir) XMP modunu değiştirerek raminizin mhz sini yükselteceksiniz bu çok normal bir durum.

İşlemci overclockuna geldiğimizde intelde sadece K serisi işlemci ve Z serisi anakartlar aynı anda kullanıldığında mümkünken AMD Ryzen'da tüm işlemcilerin yanında birde A320 üzeri bir anakart lazım (B350,B450,X370,X470).İşlemci overclocku işlemci ekran kartına yetmediği durumlarda yapıldığında sizi çok rahatlatabiliyor çünkü darboğaz ve dolayısıyla oyun içi takılmalardan kurtulmuş oluyorsunuz.İşlemci ekran kartına yetse de yapmak istiyorum derseniz yapın bir sorun olmaz.

Ekran kartına o.c yapmaya çok da gerek yok aslında.Sadece biraz performans artışı yapabilir,google da bunun için bir çok rehber var.

Son olarak şunu söylemeliyim ki overlock riskli bir işlemdir,eğer dikkatli ve sabırlı bir şekilde yapılmazsa sistem parçalarına zarar verebilir ve sistemdeki parçaların garanti dışı kalmasına yol açabilir,bunun bilincinde yapın lütfen.
Overclock "doğru yapıldığında" sistem parçalarının ömrünü kısaltmaz.

Kankshd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Overclock hakkında kısa bir araştırmayla bir çok bilgiye ulaşabilirsin.Overclock işlemci,ekran kartı ve ram'e yapılabilir.
Aldığın sistem güncel bir sistem ise büyük ihtimalle rame o.c yapman gerekir,bu zor bir şey değil biosa girip(Biosa nasıl girilir) XMP modunu değiştirerek raminizin mhz sini yükselteceksiniz bu çok normal bir durum.

İşlemci overclockuna geldiğimizde intelde sadece K serisi işlemci ve Z serisi anakartlar aynı anda kullanıldığında mümkünken AMD Ryzen'da tüm işlemcilerin yanında birde A320 üzeri bir anakart lazım (B350,B450,X370,X470).İşlemci overclocku işlemci ekran kartına yetmediği durumlarda yapıldığında sizi çok rahatlatabiliyor çünkü darboğaz ve dolayısıyla oyun içi takılmalardan kurtulmuş oluyorsunuz.İşlemci ekran kartına yetse de yapmak istiyorum derseniz yapın bir sorun olmaz.

Ekran kartına o.c yapmaya çok da gerek yok aslında.Sadece biraz performans artışı yapabilir,google da bunun için bir çok rehber var.

Son olarak şunu söylemeliyim ki overlock riskli bir işlemdir,eğer dikkatli ve sabırlı bir şekilde yapılmazsa sistem parçalarına zarar verebilir ve sistemdeki parçaların garanti dışı kalmasına yol açabilir,bunun bilincinde yapın lütfen.
Overclock "doğru yapıldığında" sistem parçalarının ömrünü kısaltmaz.
Sistem amd R7 2700x
Msi b450-a Pro
INNO3D GTX 1660
Thermaltek tr2 s 600w
Gskill 8gb ram 3000mhz

Açıkçası bu overclock yapmayi hic istemiyorum ben direk kullanma taraftariyim zaten oyun oynamicam , iş için olacak Adobe premierer de render icin peki benim bu ekran kartı işlemciyi darboğaz edermi ?

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Sistem amd R7 2700x
Msi b450-a Pro
INNO3D GTX 1660
Thermaltek tr2 s 600w
Gskill 8gb ram 3000mhz

Açıkçası bu overclock yapmayi hic istemiyorum ben direk kullanma taraftariyim zaten oyun oynamicam , iş için olacak Adobe premierer de render icin peki benim bu ekran kartı işlemciyi darboğaz edermi ?
Ram O.C yapmanız zorunlu diyebilirim çünkü 3000mhz aldığınız ramler takınca 3000mhz çalışmayacaklar siz biostan bunu 3000mhz ye çekmelelisiniz,bundan korkmayın tek tuşla yapılabiliyor zaten,youtube da tonlarca rehber var,kesinlikle zor bir şey değil.

Hayır işlemci gayet güçlü ekran kartına kesinlikle darboğaz yapmaz ancak işlemci renderi için overclock yapmak etkili olabilir yani renderin daha kısa süremsini sağlar.Anakart bu işlem için çok uyumlu stok soğutucuyla ufacık bir o.c mümkün.

Ayrıca şunu söylemek istiyorum o programlar için 8GB biraz düşük kalabilir,program 16GB öneriyor en kısa zamanda 16GB a yükseltmenizi öneriririm

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,892
pentium e 2180 işlemciye biostan %30 o.c yaptım işlemci gelecek yıla dayanır mı ?

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,892
Ekran kartınız nedir?
Gtx 1660 yazmis ya
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ram O.C yapmanız zorunlu diyebilirim çünkü 3000mhz aldığınız ramler takınca 3000mhz çalışmayacaklar siz biostan bunu 3000mhz ye çekmelelisiniz,bundan korkmayın tek tuşla yapılabiliyor zaten,youtube da tonlarca rehber var,kesinlikle zor bir şey değil.

Hayır işlemci gayet güçlü ekran kartına kesinlikle darboğaz yapmaz ancak işlemci renderi için overclock yapmak etkili olabilir yani renderin daha kısa süremsini sağlar.Anakart bu işlem için çok uyumlu stok soğutucuyla ufacık bir o.c mümkün.

Ayrıca şunu söylemek istiyorum o programlar için 8GB biraz düşük kalabilir,program 16GB öneriyor en kısa zamanda 16GB a yükseltmenizi öneriririm
Benim aklimda kalan sey ben de onu 400 den 800 e yaptim da altta elektrik kullanimi vardi 1.8 v ve 2.25 v diye hangisni secince performans artar ve neden bios ayarlqrinda 800 yerine 400 u secmis ?

MrKadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
371
Gtx 1660 yazmis ya

Benim aklimda kalan sey ben de onu 400 den 800 e yaptim da altta elektrik kullanimi vardi 1.8 v ve 2.25 v diye hangisni secince performans artar ve neden bios ayarlqrinda 800 yerine 400 u secmis ?
Hocam size demistim ekran kartuniz ne diye

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,892
Hocam size demistim ekran kartuniz ne diye
Haa ben xd , benimki yandı simdi onboard kullaniyorum g33/g31 64 mb

İslemciye attim o.c

Aslinda bunula ilgili baska bir konu actim dayanur diyorpar fakat performansta gram artis yok bir oyunda makale acip sordum orda ise donanim omru assiri duser dediler

MrKadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
371
Performans farkı az olur yani değmez.

Çünkü ekran kartın düşük zar zor besleseydi ufak bi oc çok performans farkı yaratıyor.

BilgisayarUzmani

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
640
İşlemci canavar. Ancak eğer istersen işlemciyi voltajla uğraşmadan düşük riskle 0.2 Ghz 0.3 Ghz OC edebilirsin. Bu işlemi bios üzerinden yapacaksın. Bı konular hakkında bir çok rehber internette mevcut. Eğer istersen zevkine voltaj vermeden ekran kartının bellek ve çekirdek hızlarını MSİ After Burner veya Asus GPU Tweak ya da bu işleme destek veren herhangi bir 3. Part bir programdan 50Mhz artış yapabilirsin. Bellekleri 3000mhz hızına xmp açarak ulaşabilirsin. Belleğe de OC yapacağım dersen 3100Mhz e voltaj vermeden 3200Mhz e az voltaj vererek 3400Mhz e az daha çok voltaj vererek ulaşabilirsin. Benim önerim bu işlerde acemi isen hiç voltaj işlerine bulaşma.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,892
Performans farkı az olur yani değmez.

Çünkü ekran kartın düşük zar zor besleseydi ufak bi oc çok performans farkı yaratıyor.
ekran kartı grafik işlemiyor sadece cpu işliyor

yani bendeki onboard işlemiyor