ÖSYM, YKS'ye başvuru ücretlerini açıkladı

Bu konuyu okuyanlar

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
osym-yksye-basvuru-ucretlerini-acikladi,3NwWkGjX4keb_3id_EM20A.jpg

ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'ndaki oturumlar için başvuru ücretini belirledi- Temel Yeterlilik Testi ile Alan Yeterlilik Testi oturumlarına girecek adaylar her oturum için 50'şer lira ödeyecek

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) başvuru ücretini belirledi.

Üniversiteye girişte 23 Haziran 2018 Cumartesi günü uygulanacak birinci oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve 24 Haziran 2018 Pazar günü uygulanacak Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile aynı gün öğleden sonra yapılacak Yabancı Dil Sınavı'na başvuru ücreti 50'şer lira oldu.

Geçen yıl, bir üniversite adayının, YGS oturumu ile LYS'de dil hariç dört oturum için 220 lira ödemesi gerekiyordu.

ÖSYM tarafından belirlenen yeni başvuru ücretleriyle bu yıl TYT ile AYT olmak üzere iki oturuma girecek bir aday 100 lira ödeyecek.

Reaksiyon puanı
16,118
Elini vicdanına koy Konfi, bak geçen yıl 220 lira imiş, bu yıl 100 liracık! :)
ücretsiz olmalı sonuçta çoluk çocukla muhatab oluyorlar parasız eğitim olmalı tamamen ücretsiz ana okulu,ilk,orta,lise ve üniversite ücretsiz olmalı.

Reaksiyon puanı
10,324
ücretsiz olmalı sonuçta çoluk çocukla muhatab oluyorlar parasız eğitim olmalı tamamen ücretsiz ana okulu,ilk,orta,lise ve üniversite ücretsiz olmalı.

Sadece petrolu olan ülkeler parasız veriyor eğitimi. Suudi Arabistan ve benzeri bazı ülkeler.
Buna mukabil en gelişmiş ülkelerin hiçbirinde tamamen parasız bir eğitim yoktur.
Bunun pek mümkün olacağını da pek zannetmem. Sonuçta eğitim dünyanın en zorlu ve pahalı işi.

Reaksiyon puanı
16,118
Sadece petrolu olan ülkeler parasız veriyor eğitimi. Suudi Arabistan ve benzeri bazı ülkeler.
Buna mukabil en gelişmiş ülkelerin hiçbirinde tamamen parasız bir eğitim yoktur.
Bunun pek mümkün olacağını da pek zannetmem. Sonuçta eğitim dünyanın en zorlu ve pahalı işi.
millet ücretsiz eğitim diye yırtınıyor siyasi partiler seçim vaadinde vaat ediyorlar eğitim ücretsiz olmalı özel okullar olmalı isteyen para versin istemeyen vermesin.

call your mama

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Eğitimin ücretsiz olması gerekiyor bence.Sonuçta okutabilecek parası olanların olduğu gibi, bu imkanlar için kendilerini paralamak zorunda kalanlar da var.

BlackXr

Profesör
Reaksiyon puanı
32
2 kitapcik icin 100 lira da yüksek bi rakam.

Süpürgesiz cadı

Profesör
Reaksiyon puanı
617
Ücretli ya da ucretsiz imkanı olan okusun. Zaten gelecekte karşılığını misliyle alıyorsun