Opera Mini Güncellendi

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Opera'nın cep telefonları için ürettiği tarayıcı Opera Mini 4 sürümüyle karşınızda. Bir sitenin Opera Mini'yle nasıl göründüğünü merak ediyorsanız, cevabı burada.

3 tane beta sürümünden sonra nihayet Opera Mini 4 sürümüyle kullanıma hazır. Yeni yazılımdaki geliştirmeler saymakla bitecek gibi değil, ama bir deneyelim.

Geliştiricileri Opera Mini'nin 4. sürümünün kodlarını sıfırdan yazmış ve Opera 9.50'nin görüntü işleyicisini kullanacak şekle getirilmiş. Daha önce bahsettiğimiz Opera Link ile uyumlu hale getirilmiş. Böylece bilgisayarınızdaki yer imlerinize, hızlı erişim sitelerinize cep telefonunuzdan da erişebileceksiniz. Ayrıca, sayfaların aynen bilgisayarda görüntülendiği gibi görünmesine olanak sağlayan yeni bir genel görünüm modu eklenmiş. Bu modu seçince kontrol edilebilen bir fare imleciyle birlikte tıkladığınız yer anında yakınlaştırılıyor.

Sayfadaki yazıların daha rahat okunabilmesi için Opera Mini 4 yazıları otomatik olarak telefonun ekran genişliğine sığdırıyor. Böylece yatay kaydırma yapmaktan bizi kurtarıyor. Sayfalar eski sürümlerdeki gibi optimize edilerek gösteriliyor, böylece alınan veri ve yükleme süresi büyük oranda düşüyor.

ominigrafik.jpg

1 tuşuna basıldığında bir nevi sağ tıklama menüsü gösteriliyor ve buradan çeşitli işlemler yapılmasına olanak tanınıyor. Bir bağlantı seçiliyken 1'e basıldığındaysa bağlantı hedefi gibi bilgiler gösteriliyor.

Telefonda Fare Var!

Yeniliklerden bir diğeri fare imlecinin eklenmiş olması. Bu imleç tıpkı bilgisayar kullanır gibi, sayfalarda gezinmeyi kolaylaştırıyor. Yeni eklenen kısayol tuşlarıyla hızlıca sayfada yukarı-aşağı-sağa-sola gidebilir, sayfayı yakınlaştırabilir ve uzaklaştırabilirsiniz.

Artık Opera Mini'nin başlangıç sayfasındaki arama kutusunu özelleştirmek de mümkün. Herhangi bir arama kutusuna gelip menü tuşuna basıp "Arama Oluştur"u (Create Search) seçmek yeterli.

* ve # tuşlarıyla sayfayı iPhone-vari bir şekilde dikey/yatay görüntüleme imkanı da sunulmuş. Bunların dışında da küçüklü büyüklü pekçok yenilik mevcut. Tümünü görmek için tanıtım sayfasına gidebilirsiniz.

Opera Mini 4'ü edinmek için üç tane yol bulunuyor. Biri direkt telefonunuza indirmek, diğeri bilgisayarınıza indirip telefonunuza aktarmak. Üçüncü yol ise indirme adresini Opera'dan telefonunuza SMS şeklinde göndermesini istemek. Bu seçeneklerin ardından telefon modelinize uygun olan Opera Mini sürümünü alabilirsiniz. Türkçe olarak da kullanılabilmesi de bir avantaj.

:: Opera Mini 4 İndirme Sayfasına Git

Bilgi İçin: Opera Mini
Yazan: Saner Apaydın
SDN - http://shiftdelete.net

mustekin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Opera miniyi yaklaşık 1 seneden beri kullanıyorum. Özellikle az veri kullanması ve pratik kullanımı benim vazgeçilmez programlarım arasına girmesine sebep. Türkiyede telefondan internete bağlanmanın faturası düşünülünce bu derde en iyi ilaç opera mini.
Yeni versiyonunu az önce indirdim arayüzde yapılan değişiklik başta garip gelsede alışınca daha hoş olacağından eminim.

regedit

Profesör
Reaksiyon puanı
1
bende SDN sayesinde tanıştım :)
yeni arayüz çok güzel, youtube videolarını izleme imkanı ayrı bir zevk ;) wireless ile bağlandığım için transfer oranı çok önemli değil ama iki tarayıcı arasındaki fark inanılmaz !!!

ae1907

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yeni arayüzü daha iyi. Artık siteleri bir bütün olarak görüyorsunuz.

immortal_shadow

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
henüz network hatasını çözemediğim için kullanamadım ama en kısa zamanda sorunu halledip ben de deniycem opera miniyi :)