Okulda cuma namazı izni?

Bu konuyu okuyanlar

SELO BEY

Müdavim
Reaksiyon puanı
503
Beyler okulda cuma namazi nasıl kilabilirim.
İmam hatipte okumuyorum da ???

arekamint

Asistan
Reaksiyon puanı
60
din öğretmenine söyle yardımcı olur sana

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
İnisiyatif meselesi. Hiç bir öğretmen öğrencisini kendi ders saatinde iyi niyetle bile olsa dışarı çıkartmak istemez. Camiye giderken bir kaza olsa hesabı kim verebilir?

SELO BEY

Müdavim
Reaksiyon puanı
503
İnisiyatif meselesi. Hiç bir öğretmen öğrencisini kendi ders saatinde iyi niyetle bile olsa dışarı çıkartmak istemez. Camiye giderken bir kaza olsa hesabı kim verebilir?
Hocam zaten mescit okulun içinde :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peki hocam veliyle izin alabilir miyiz?

Hocam size hak veriyorum fakat veliyle olsa bile izin vermezler mi?

Son düzenleme:

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
Bu yüzden her okulda dini ibadetler için mescid,sinagog ve kilise olmalı, nede olsa burası Cumhuriyet...

EtiJhin

Doçent
Reaksiyon puanı
147
Bizim okulda cuma günü öğrenciler namaza gidebilsin diye sabahtan 5 ders öğleden sonra 3 ders işleniyor.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728

Mescitte kılınmıyor olması değişik. Veli ile izin olabilir ama bu yine müdür inisiyatifinde.

Reaksiyon puanı
5,172

Veli izni ile çıkış sağlayabilirsin. En kötü ihtimal her cuma yarım gün yok yazılırsın.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Peki okulun içindeki mescide Diyanet'in atadığı bir imam geliyor mu? Aksi halde kılacağınız Cuma'nın hükmü olmayacaktır.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Ne alaka ? Belli başlı sureleri bilen her aklı başında müslüman imamlık yapabilir.

bu tip bir mesaj geleceği için düzenlemiştim fakat düzenleme geçerli olmamış. Hocam tabiki Kuran'dan ezberi olan her aklı başında erkek mümin namaz kıldırabilir. Fakat Cuma namazının farklı şartları var. Kıldıracak kişinin halife tarafından atanması (halifelik olmadığı için bu iş devlete düşer devlette bunu diyanete bırakmıştır), mümkünse şehirdeki tek camide kılma (şuanki şehir yapısı farklı olduğu için mahalledeki en büyük cami boş dururken aynı mahalledeki mescitte olmayacağı gibi) okunacak hutbenin belirlenmesi vs vs. Benim kast ettiklerim bunlardı fakat şuan ne hilafet var ortada nede düzgün çalışan bir diyanet. Bu yüzden mesajı silmek düzenlemek istedim fakat olmadı. Selamlar,

Reaksiyon puanı
5,172
bu tip bir mesaj geleceği için düzenlemiştim fakat düzenleme geçerli olmamış. Hocam tabiki Kuran'dan ezberi olan her aklı başında erkek mümin namaz kıldırabilir. Fakat Cuma namazının farklı şartları var. Kıldıracak kişinin halife tarafından atanması (halifelik olmadığı için bu iş devlete düşer devlette bunu diyanete bırakmıştır), mümkünse şehirdeki tek camide kılma (şuanki şehir yapısı farklı olduğu için mahalledeki en büyük cami boş dururken aynı mahalledeki mescitte olmayacağı gibi) okunacak hutbenin belirlenmesi vs vs. Benim kast ettiklerim bunlardı fakat şuan ne hilafet var ortada nede düzgün çalışan bir diyanet. Bu yüzden mesajı silmek düzenlemek istedim fakat olmadı. Selamlar,
Dediklerinize ek ayrıca bildiğim kadarı ile cuma namazı kılınan mekanın her müslümanca ulaşılabilir olması gerek diye biliyorum. Bu durumda okul mescidi, okul öğrencisi olmayan müslümanlara ne kadar açık olabilir ki?

Son düzenleme:

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
Size göre Türkiye Darül Harp midir?

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
Buraya nasıl geldik hocam? Siz ozaman şunumu demek istiyorsunuz Cuma günü her yerde herkes kafasına göre cuma kılabilir?
Cuma namazı ilk eda edildigi zamanlardan bir süre sonra binler,on binler, yüzbinlerce ve şimdi milyonlar ve milyarlarca müslümanı bir tek meydana tek bir imama uyması mümkün olmayacağina göre bu yüzden zuhri ahir kılınıyor.
İmamı Azama göre 3 kişi ile Cuma namazı kılinabilir.
Fakat etrafında cami, sokaklarına kadar taşan cemaat varken cuma vakti o cemaate katilmak zaruri olur. Soru şu Devletin okulunda ki mescidde , -

Aynı devletın karışmyacağını iddia ettiği Diyanet Kurumunun atadıği imamdan başka bir imam veya namaz kıldırmaya ehil müslümanın kıldıracağı namaz kabul olur mu olmaz mı? Olur neden olmasın. Diyanet ne kadar Diyanet. Diyanet bağmsız, ulema alimler meclisi değil ki ,şeyhül islam makamı değil ki insanları bağlasın.

Reaksiyon puanı
5,172
Cuma namazı ilk eda edildigi zamanlardan bir süre sonra binler,on binler, yüzbinlerce ve şimdi milyonlar ve milyarlarca müslümanı bir tek meydana tek bir imama uyması mümkün olmayacağina göre bu yüzden zuhri ahir kılınıyor.
İmamı Azama göre 3 kişi ile Cuma namazı kılinabilir.
Fakat etrafında cami, sokaklarına kadar taşan cemaat varken cuma vakti o cemaate katilmak zaruri olur. Soru şu Devletin okulunda ki mescidde , -

Aynı devletın karışmyacağını iddia ettiği Diyanet Kurumunun atadıği imamdan başka bir imam veya namaz kıldırmaya ehil müslümanın kıldıracağı namaz kabul olur mu olmaz mı? Olur neden olmasın. Diyanet ne kadar Diyanet. Diyanet bağmsız, ulema alimler meclisi değil ki ,şeyhül islam makamı değil ki insanları bağlasın.
sahih olması için de bazı şartlar vardır. Bu şartlar şunlardır:

1.
Cumayı öğle vaktinde kılmak.
2. Namazdan evvel hutbe okunmak.
3. Cuma kılınan yer, herkese açık olmak. Muayyen kişileri içeriye alıp sonra kapısı kilitlenen bir camide cuma kılınmaz.
4.
İmamdan başka en aşağı üç erkek cemaat bulunmalıdır. Bu sayı, İmam Mâlik'de otuz; Şâfiî'de kırk kişidir. Ebû Yûsuf'a göre ise iki erkek cemaat de kâfidir.
5. Cuma namazını kıldırmak için vazife sahibi, yani, cumayı kıldırmaya resmen izinli bir kimse bulunmalıdır. Eğer yetkili bir kimseden izin alınmış olmaz da Müslümanlar da namaz için toplanmış bulunurlarsa, içlerinden birini imam yaparak cumayı kılabilirler.

Alıntıdır.