Okul Devamsızlığına İnceleme

Bu konuyu okuyanlar

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
46859.jpg

Türkiye genelinde yapılacak inceleme sonucunda rapor hazırlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)'na girecek öğrencilerin eğitim öğretim saatleri içerisinde dershaneye gitmelerini ve devlet okullarında görevli öğretmenlerin de dershanelerde çalışmalarını inceleme altına aldı.

MEB, haziran ayında gerçekleştirilecek SBS ile LYS öncesinde, öğrencilerin okullara devamsızlığını önlemek için harekete geçti.

Bakanlıkça, illere gönderilen yazıda, mevzuata ilişkin bilgi verilerek, Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği'ne göre öğrencilerin okula devam etmelerinin zorunlu olduğu anımsatıldı.

Ders yılı içinde toplam 20 gün okula özürsüz devam etmeyen öğrencilerin, notlarının ne olursa olsun başarısız sayılacağı belirtilerek, özürlü ve özürsüz devamsızlıklarla okul yönetimine verilen izinlerin toplamının 45 günü aşamayacağı kaydedildi.

81 ilde, Rehberlik ve Denetim Başkanlığı'nca görevlendirilecek Milli Eğitim Denetçileri'nce inceleme yapılacağı, gerektiğinde mevzuata uygun olmayan fiilleri ortaya çıkan personel hakkında da soruşturma yapılacağı kaydedildi.

Trt Haber

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Dershaneler kökten kaldırılmalı, öğrenciler eğitimi okulda almayı öğrenmeli. Lise4 te iken müdürümüz öğrencilerle pazarlık yapıyordu, 150 tl aidat adı altında para verirseniz 2 öğün olan derslerin 1 öğününü kaldırırım böylelikle dershanenize gidersiniz diyordu. Gel de bu adamlara eğitimci de.

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
Dershaneler kökten kaldırılmalı, öğrenciler eğitimi okulda almayı öğrenmeli. Lise4 te iken müdürümüz öğrencilerle pazarlık yapıyordu, 150 tl aidat adı altında para verirseniz 2 öğün olan derslerin 1 öğününü kaldırırım böylelikle dershanenize gidersiniz diyordu. Gel de bu adamlara eğitimci de.

Keşke benim de öyle bu müdürüm olsa. Bizimkiler işimizi zorlaştırmak için ellerinden geleni yapıyolar, sagolsunlar.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Benim lise 3 de 63 gün devamsızlığım olmuştu :D

42patriot42

Asistan
Reaksiyon puanı
30
bu eğitim işi kolay düzeltilebilecek birşey değil.kimse sakın dershaneler kaldırılsında eğitim okulda olsun demesin.okullarda adam akıllı eğitimi kim vermişde kim almış.ben bilgisayar bölümündeyim 4 sene basic de hesap makinesi yaptık.başka da o okuldan hiç birşey öğrenmedim.tartışmak isteyen varsa buyursun gelsin herşeyi bir bir anlatırım.benim 4 senem vakit kaybım oldu sabah 8 akşam 5 günlük 10 ders gördüm.hepsi boşaydı.

skys

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
11
Valla okul takımındaydım lise boyunca hiç devamsızlık sıkıntım olmadı çok rahattım o konudan :D

Bakisar

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Dersane ile okul kıyaslanamaz.Dersane sırf test çözümünden en kısa yoldan sınava hazırlar.Okulda ise öğretmenin elini kolunu bağlayan müfredat planı var artı bir ton kağıt kürek işi..İkincisi öğrenci dersaneye yaklaşık 1500 tl bayılıp gidiyor, okul ise bedava, 20 lira fotokopi parası zor alıyon..Kitap bedava..Sonuç herhalde dersanede yapay bir başarı görünecek tabi..Sorun şu: nüfus artışı ve ülke gelişimi orantılı olacak, bizde tam tersi adam iş bulup yapamayınca eve gidip çocuk yapıyor.