Nvidia ekran kartı güncelleme sonrası oyunlarda fps düşüklüğü

Bu konuyu okuyanlar

Metehan61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba, bilgisayarımda ekran kartı güncellemesi yaptıktan sonra oyunlarda kasmaya başladı, daha önceden rahatça oynadığım oyunlar artık kasıyor, bilgisayara format attım, eski ekran kartı driverlerini yükledim ama sorun çözülmedi. Nasılç çözebilirim bu sorunu? ekran kartı: 940m

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Gönderinin tamamını okuyunca ekran kartı ile alakalı bir kasma oluştuğunu düşünemedim. Öyle ki eski sürücüyü yükleyip denediğinizi hatta format attığınızı söylüyorsunuz. Ekran kartının sürücüsünden dolayı bir problem meydana gelseydi, bu yöntemlerle çözüme ulaşması gerekirdi. Farklı bir durum var gibi.

Metehan61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bende anlamadım ama ekran kartı güncelledikten sonra bu sorun ortaya çıktı.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Güncellemeyi nasıl yapmıştınız?

Metehan61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Geforce experience üzerinden. Ama eski driverleri yükleyince tekrardan nvidianın sitesinden indirip kurdum.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Format attıktan sonra diğer sürücüleri nasıl yüklediniz?

Reaksiyon puanı
40
dostum bak şimdi fps düşmesi bikere ekran kartı ile alakalı değil sana onu bi söyliyim.Ekran kartı sana o fps i verdikten sonra gerisi işlemciye düşer.Ekran kartın zaten görevini yapmış.Sen ekran kartını güncellediğinde belkide oyunlar için yaptığın 3d performans ayarların bozulmuştur.Onları düzeltebilirsin.Gforce experince kullanıyorsan eğer arayüzüne girdiğinde görürsün orada oyun için ayar yapma kısımları var.Sen oraya hiç dokunmadıysan hep yüksek ayarlarda oluyor.Oyuna girdiğin zaman full hd + yüksek 3d çözünürlüklerinde ve yüksek gölge kalitesinde açıyorsun oyunu.Bu yüzden fps 60 ı geçemiyor bazen.O ayarları tek tek elle ayarla uygun bir şekilde düşür.
bunlarda denetim masası ayarları:

nvidia denetim masasına aç 3 d ayaların altındaki 1. sekmeye bas ve sağ taraftan ortada olan gelişmiş 3 d ayarlarını kullanı seç. ondan sonra 3d ayarlarını yönetme sekmesine gir.Program ayalarına gir pubg yi oradan ekle ve verdiğim bu ayaları yap.Sana tavsiyem normal yüksek performans ayarlarınıda böyle ayarla.Çünkü oyunları genelde launcher üzerinden açtığı için yeni sistemler bazen bu ayaları görmeyebiliyor.Oyunun içinden syncy seceneğini kesinlikle kapat.
Bağlantılı Optimizasyon : kapalı
Bilgisayar performansı için Optimize et : Kapalı (DÜZENLENDİ)
Birden çok kareli örneklenmiş kenar yumuşatma : Kapalı
Birden çok ekran/karma GPU hızlandırma : Tek ekran performans modu
CUDA – GPU’lar : Genel ayarları kullan(Tümü)
Doku süzme – Kalite : Yüksek Performans
Doku süzme – Eşyönsüz örnek optimizasyonu : açık
Doku süzme – Negatif LOD tercihi :İzin ver
Doku süzme – Trilineer optimazsyon :Açık
Düşey senkronizasyon:kesinlikle kapalı olacak bu yoksa fps 60 dan yukarı cıkmaz(aynı şekilde oyunada sync yazan yeri kapatacaksın)
Eşyönsüz süzme:Kapalı
Gölgelendirici önbelleği : Açık
Güç yönetimi modu :Max performansı tercih et
Kenar Yumuşatma – Ayarlar: Genel ayarları kullan(hepsini kapatınca buda kapalı olur yok yazar)
Kenar Yumuşatma – FXAA: Kapalı
Kenar Yumuşatma – Gama düzeltmesi : Kapalı
Kenar Yumuşatma – Mod : Kapalı
Kenar Yumuşatma – Saydamlık : Kapalı
Ortam Kapatma : (Bu uygulama için desteklenmiyor)
Önceden oluşturulan max kare sayısı:1
Önceden oluşturulmuş Sanal gerçeklik kareleri:Genel ayarları kullan (1)
Üçlü ara bellekleme:Genel ayarları kullan (Kapalı)

Son düzenleme:

Metehan61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Dediğin ayarları yapınca fps azda olsa yükseldi, teşekkür ederim, ama açıkçası sanki eski performansı elde edemiyormuş gibi hissediyorum.

Xharex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dediğin ayarları yapınca fps azda olsa yükseldi, teşekkür ederim, ama açıkçası sanki eski performansı elde edemiyormuş gibi hissediyorum.

Aynısının tıpkısı bende de var.Gtx 1050 ti ekran kartı 399.07 driverini yükledim Cs:go 250 fps'den 100'e düştü, Pubg oynanmıyordu.Tekrar eski driveri yükledim sorun devam etti, ondan da önceki driveri denedim yine devam etti.Nasıl çözeceğiz bu sorunu?Yeni driveri mi beklemek zorundayız?

Metehan61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Aynısının tıpkısı bende de var.Gtx 1050 ti ekran kartı 399.07 driverini yükledim Cs:go 250 fps'den 100'e düştü, Pubg oynanmıyordu.Tekrar eski driveri yükledim sorun devam etti, ondan da önceki driveri denedim yine devam etti.Nasıl çözeceğiz bu sorunu?Yeni driveri mi beklemek zorundayız?
Ben öyle yapacağım mecbur denemediğim şey kalmadı.

Enesuzum24

Asistan
Reaksiyon puanı
7
pcnin temizliğini yapman gerekiyor olabilir

UtkuReis28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba konuyu hortlatmış gibi olacağım.Bendede gtx 1060 var ve son 4 5 aydır fpslerde düşüş var.Sorununuzu çözdünüzmü acaba

BAHOZ2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar benzer durumla karşı karşıyayım bir hafta önce geforce üzerinden ekran kartını güncelledim (gtx1050)yüksek ayarlarda 60 sabit fps oynadığım rainbowda düşük ayarlarda 20 25 fpslere düştü(oyun oynanmıyor) csde en düşük ayarlarla anca oyun oynanıyor.sürücüyü tekrardan kurdum durum aynı formatın çözüm olmadığını söylemişsiniz yapabileceğimiz herhangi bir şey yok mu? veya bu sorunla karşılaşıp çözebilen var mıdır ? sanki yeni ekran kartları çıktığı için eski kartların performansını bilerek düşürüyorlar!

Selmi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sorunu halletiniz mi acaba ? Bende dün itibariyle 1050ti ekran kartinin 417.22 olan son sürümüne güncelledikten sonra 80 fps aldigim oyunlarda fps 15-20 lere düştü. Eski driveri yükledim, temiz kurulum yaptim, nvidia denetim masasinda gereken ayarlamalari yaptim ancak sonuç değişmedi. Ayrıca guncellemeden önce pc nin fan sesini duymazdim guncellemeden sonra oyunu actigimda cok fazla fan sesi geliyor?

Marco_Pasa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dün ekran kartının son sürümünü yükleyince benim de fps yerlere vurdu.Ekran kartım gtx970.80 fps aldığım World of Warships de 8-10 fps vermeye başladı.Hearts of iron4bile oynanamıyor takılmaktan.Format attım olmadı,eski sürücüyü yükledim olmadı,ddu ile silip başka başka denedim bir türlü olmadı,yukarda arkadaşların dediği herşeyi yaptım gene tık yok.En son sistemi söküp temizledim,termal macunu yeniledim ama kafayı yedirtcek.Halledebilen oldu mu? yeni driver ı mı bekliyoruz yoksa.

Enes HCKYL

Doçent
Reaksiyon puanı
222
Nvidia bildiğim kadarıyla 1000 serisine rtx özelliği yollamıştı ondan kaynaklı olabilir en iyisi yeni driver ı beklemek

Selmi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yeni ekran kartı driver ını beklemek lazımmış demek. Dün itibariyle 1050 ti için yeni sürüm yayınlanmış güncelledikten sonra bir önceki sürümde yaşadığım sorunlarda gücellemeyle birlikte gitti, neyse ki format atmamışım:)

BAHOZ2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ddu İle yeni̇ sürcüyü si̇li̇p eski̇si̇ni̇ tekrar kurdum kurup sorunu çözmüştüm bugun geforce kendi̇ kendi̇ne tekrardan güncelleme yapmiş ayni hatayi tekrar aliyorum kökten çözümü bulabi̇len oldu mu

---- Mesajlar birleştirildi ----

Merhabalar benzer durumla karşı karşıyayım bir hafta önce geforce üzerinden ekran kartını güncelledim (gtx1050)yüksek ayarlarda 60 sabit fps oynadığım rainbowda düşük ayarlarda 20 25 fpslere düştü(oyun oynanmıyor) csde en düşük ayarlarla anca oyun oynanıyor.sürücüyü tekrardan kurdum durum aynı formatın çözüm olmadığını söylemişsiniz yapabileceğimiz herhangi bir şey yok mu? veya bu sorunla karşılaşıp çözebilen var mıdır ? sanki yeni ekran kartları çıktığı için eski kartların performansını bilerek düşürüyorlar!

Son düzenleyen moderatör:

Kralabi44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bendede ayni sorun var fps düştü msi afterburneri indirdim GPU mun oyunlarda ne kadar kullanıldığına baktim pubg en düşükte %40-%60 arasi kullaniliyirdu simdiye kadar boyle sorun olmadi en sonki Nvidianin guncelemesini indirdikten sonra böyle oldu(Grafik ayarlari en düsükte 30 fps aliyordum ve eskiden boyle bir sorun yoktu) sonra pubgyi tekrar astim ultraya aldim bu sefer GPU nun nerdeyse tamamını kullaniyordu fortnite girdim boyle bir sorun varmi diye yoktu normaldi pubgde bukadar cok fpsem dusmezdi 50 yi geçemiyorum artik . 417.35 guncelemesini yaptiktan sonra böyle oldu ekran kartim 1050 ti

msutafaege

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aynı sorunu bende yaşadım.GTX 1650 kullanıyorum.Anladığım kadarıyla yeni driverı beklemem lazım peki yeni driverın geldiğini güncel olarak nerden öğrenebilirim?

ardagtekinn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iyi günler bende nvidia gtx 1650 ti var 471.41 sürümünü indirdikten sonra kasmaya başladı bilgisayarım normal oyunda en yüksek grafiklerde kasmazken en düşük grafiklerde bile kasıyor ddu dan silip eski sürümü yükledim kasmaya devam etti eski sürümü silip tekrardan güncel sürümü yükledim kasma devam etti napmalıyım
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynı sorunu bende yaşadım.GTX 1650 kullanıyorum.Anladığım kadarıyla yeni driverı beklemem lazım peki yeni driverın geldiğini güncel olarak nerden öğrenebilirim?
kardeşim geforce experience indir orda bildirim geliyor zaten