Nükleer Reklamına Çocukları Alet Etmek

Bu konuyu okuyanlar

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,000
Akkuyu Nükleer A.Ş. 'nin reklamı görücüye çıktı. Hadi reklam görücüye çıktı da, bu nükleer işi nereden çıktı? Ülkemizin taşı toprağı altın iken, rüzgarı da, suyu da, güneşi de ve envai çeşit yenilenebilir doğal enerji kaynağı varken nedir bu nükleer işi?

[video=youtube;vVcriiFgizU]https://www.youtube.com/watch?v=vVcriiFgizU[/video]

İnternet üzerinden biraz araştırma yapsanız dahi yüce Türk milletinin bu projeyi istemediğini görürsünüz, anlarsınız. Ayrıca gerek duvar reklamları gerekse tv reklamları olsun, sürekli çocukları kullanmak niye? Reklamdaki bütün çocukların yüzü gülüyor, binmişler bisikletlerine o kadar mutlular ki anlatamayız. Peki neden? E ülkeye nükleer santral geliyor daha ne olsun?

Evet çocuklar bu nükleer santral sayesinde siz de artık bir Hulk'a dönüşebilirsiniiiiiiiizzzz... Ne mutlu sizeeee ! (!)

kemalsunal.jpg

Yahu zaten ülke olarak iş konusunda ne kadar vurdum duymaz olduğumuz malum. Başımıza ne geliyorsa ihmalden geliyor. Bu santralin patlamaması bence mümkün değil. Bak tekrar söylüyorum büyük sıkıntı çıkar. Yapmayın etmeyin. Kulaklarım az duyuyor olsa bile 3-4 kulakla gezmek istemiyorum arkadaş !

Yazan : B. Caner TOYGU

Kaynak

Kestane

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Haklısınız. Geçenlerse "Çernobil karadeniz kıyılarına 1960 km uzaktaydı, peki Sinop sizin evinize kac km?" diye bi yazi okumustum. Etkileyiciydi ayni zamanda yapilan yorumlara bakinca cidsen insan anliyor Türk milletinin nukleer enerji istemedigini.

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Bu olayda ikinci HES vakasından başka birşey değil

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
Hangi teknik veriye, hangi bilgiye dayanarak bunları söylüyorsun.
Tiksindim artık kendini aydın sanan kişilerden.
yazının sahibine ulaşırmı bilmem ama aynı fikirde olanlar açsın okusun
http://www.elektrikport.com/teknik-...-fisibilitesi-yonunden-karsilastirilmasi/6845

görende hidroelektrikde, güneşde, rüzgarda hiç bir sorun yok hem ucuz hemde verimli sanacak.

hidroelektrik yaptığın yerin coğrafi yapısı değişiyor. çevrede köy falan kalmıyor. sen suyu toplayınca başka yeri susuz bırakıyorsun.
rüzgarda zaten parayı pervaneye harcıyorsun. olurda rüzgar yolları değişirse at çöpe. 20 yıl sonra zaten çöp oluyorlar. tamiri yenisinden pahalıya geliyor.
güneşde verimlilik yok. sağlam bir santral yaparsan aynalarla odaklama yapman gerek. bunun da bedelini her yıl binlerce yanarak kuş ödüyor.
ayrıca 5-6 sene içinde verimlilikleri %75 e kadar düşebiliyor.

allah rızası için birşey yazmadan önce açıp bir okuyun. nükleeri isteyen neden istiyor, istemeyen neden istemiyor bi inceleyin.
istemiyenin bahanesi patlar hulk oluruz 3 kulak çıkar gibi şeyler. sanki 2 kulaklı 2 gözlü halinden bir fayda görüyoruz da
istiyende bu ülkenin fosil yakıtlara sahip olmadığını bilen. iran rusya gibi ülkelerle yarın birgün kavgalı olmamız durumunda hem karanlıkta hemde soğukta kalmamamızı istemeyen kişiler.

bize doğalgaz yada petrol satan ülkelerin kaç tanesiyle hiç bozulmayacak tarzda bir ilişkimiz var. azerbeycandan başka sayamıyorum ki oda garanti değil zira rusyanın etkisindeler.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,000
rüzgarda zaten parayı pervaneye harcıyorsun. olurda rüzgar yolları değişirse at çöpe. 20 yıl sonra zaten çöp oluyorlar. tamiri yenisinden pahalıya geliyor.

Bu kısımdan sonrasını da ben okumak istemedim :D

O pervane dediğin şeyin maliyeti sadece 1 trilyon. Sessiz, zararsız. Çok sevdiğin nükleerin maliyeti ne ve ne kadar zararlı?

Komik olmayın lütfen. Nükleerin savunulacak bir yanı yok.

leanardo

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Küçük şirin nükleer gibi bi düşünce oluşturmaya çalışmışlar ne olursa olsun nükleere karşıyım

Promethium

Doçent
Reaksiyon puanı
66
Hangi teknik veriye, hangi bilgiye dayanarak bunları söylüyorsun.
Tiksindim artık kendini aydın sanan kişilerden.
yazının sahibine ulaşırmı bilmem ama aynı fikirde olanlar açsın okusun
http://www.elektrikport.com/teknik-...-fisibilitesi-yonunden-karsilastirilmasi/6845

görende hidroelektrikde, güneşde, rüzgarda hiç bir sorun yok hem ucuz hemde verimli sanacak.

hidroelektrik yaptığın yerin coğrafi yapısı değişiyor. çevrede köy falan kalmıyor. sen suyu toplayınca başka yeri susuz bırakıyorsun.
güneşde verimlilik yok. sağlam bir santral yaparsan aynalarla odaklama yapman gerek. bunun da bedelini her yıl binlerce yanarak kuş ödüyor.
ayrıca 5-6 sene içinde verimlilikleri %75 e kadar düşebiliyor.

allah rızası için birşey yazmadan önce açıp bir okuyun. nükleeri isteyen neden istiyor, istemeyen neden istemiyor bi inceleyin.
istemiyenin bahanesi patlar hulk oluruz 3 kulak çıkar gibi şeyler. sanki 2 kulaklı 2 gözlü halinden bir fayda görüyoruz da
istiyende bu ülkenin fosil yakıtlara sahip olmadığını bilen. iran rusya gibi ülkelerle yarın birgün kavgalı olmamız durumunda hem karanlıkta hemde soğukta kalmamamızı istemeyen kişiler.

bize doğalgaz yada petrol satan ülkelerin kaç tanesiyle hiç bozulmayacak tarzda bir ilişkimiz var. azerbeycandan başka sayamıyorum ki oda garanti değil zira rusyanın etkisindeler.

Metinde vurgulanan nükleerin pozitif etkisinden çok ülkemizde yaşanan sık elektrik kesintileri ve ihmal sebebiyle oluşabilecek bir zararın boyutur, bu gün senin gibi konuşanlar yarın bir gün nükleer boyutlarda bir zarar sonucu kaçacak yer arayacağına eminim.

leanardo

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
[MENTION=45352]orcnd[/MENTION] nükleer o kadar iyiyse evine al besle :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bos bos konusuyo iste 20 satir yazinca bilgili aydin oldu eleman... ulan guneste verimmi yok ? su an amerika bi tarafini yirtiyor renewable renewable diye ve hayvani gunes panelleri koyup gunduz aldigi elektrigi gece isleyerek 24 saat calisan gunes panelleri var, adamlar 100 yildir ugrasip hala tam kontrol sahibi olamiyorlar, hadi sen git nukleer falan bak ama half-life daki gibi nukleeri acinca kacicak bi siginak yok serpintilerden bizde :)

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
[video=youtube;-XMOXMai7tI]https://www.youtube.com/watch?v=-XMOXMai7tI[/video]

:)

hasansengun

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Biz gene yenilenebilir enerji üretimini arttırmaya devam edelim rüzgar kuleleri kurulmaya devam etsin mevcut durumda zaten var ama çok az seviyede bunu arttıralım ki zaten çok hızlı olmasa da artıyor güney marmaraya doğru bunu görebilirsiniz. Ama bunları yaparken de artık şu dışarıya bağlılıktan kurtulmalı enerji konusunda belirli bir noktaya gelmeliyiz o rüzgar santrallerini güneş panellerini üretmekten aciz bir ülkeyiz şu anda. Bence Nükleer Enerji, ülkemizin kısa vadede enerji konusunda dışa bağımlılığının kaybolması veya minimum seviyeye inmesi için şart.
Özendiğiniz hayran olduğunuz ülkelerin Reaktör sayıları

Belçika
Nükleer Reaktör Sayısı 7

Kanada
Nükleer Reaktör Sayısı 18

Çin
Nükleer Reaktör Sayısı 11

Çek Cumhuriyeti
Nükleer Reaktör Sayısı 6

Finlandiya
Nükleer Reaktör Sayısı 4

Fransa
Nükleer Reaktör Sayısı 59

Almanya
Nükleer Reaktör Sayısı 17

Japonya
Nükleer Reaktör Sayısı 55

Güney Kore
Nükleer Reaktör Sayısı 20

İspanya
Nükleer Reaktör Sayısı 8

İsveç
Nükleer Reaktör Sayısı 10

İngiltere
Nükleer Reaktör Sayısı 19

S

SDN Okuru

SDN Okuru
vaybe herkes enerji uzmanı olmuş. bilgi işlemde çalışmak insanı enerji uzmanı yapmaz. google kullanabilmeniz de sizi enerji uzmanı yapmaz. istanbul gibi bir şehri beslemek için kaç tane pervane dikeceksiniz, kaç güneş paneli dikeceksiniz? hiç ülkenin geri kalanından bahsetmiyorum bile. nükleer santral patlarmış, alıp evimizde besleyecekmişiz. cehaletin dibi kara. nükleer santralde insan hatasına yer yoktur. santralin maliyetinin yüzde 90 ı güvenlik üzerinedir. yüce Türk milletini geri zekalı yerine koymayın. Çernobilin de Rusların sabotajı oldugunu unutmayın. akıl vermesi kolay, Sergen gibi. yorumculukta atıp tutuyordu ama üç büyüklere karşı 6 maçta sıfır çekti sonra hemen hakemler. Ki yetenekli olduğu halde yeteneğini kullanamama özründen kaynaklanıyor bu. aynı hatayı yapmayın. çok biliyorsunuz, o zaman bu enerji işini iyice araştırın. öyle 10 dk internet delikanlılığı yapmayın.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
gerisini okumaya ihtiyaç duymadım.
tamam benim yazdıklarımı okuma. okuduklarımı oku. farklı bir sonuca varırsan söyle.
nuclear-power-plant-comparison-jonova.jpg

https://papundits.wordpress.com/201...why-nuclear-power-plants-should-be-an-option/

en verimli güneş santrali tipi olan odaklanmış santrallerde ilk kurulum maliyeti 2.2 milyar dolar civarında.
akkuyu nükleerden 10 kat daha ucuz kuruluyor, nükleerin yarısı kadar enerji üretebiliyor. nükleerin yarısı kadar ömrü var ve nükleerin 5 katından fazla yer işgal ediyor.
birde güneş enerjisi santrali her yıl on biinlerce canlının ölümüne sebep oluyor.

nükleer güneşe göre daha sürekli, ölçeklenebilir ve güvenli bir enerji kaynağı. nükleer enerjiye sahip olduğumuz sürece alternatifleri geliştirme lüksümüz olur.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

@orcnd nükleer o kadar iyiyse evine al besle :)
nükleeri iyi diye savunmuyorum. alternatifi yok diye savunuyorum.
türkiyenin enerji ihtiyacını karşılayabilecek başka bir alternatif yok.

güneş veya rüzgarla ülkenin tamamını aydınlatamazsın. bunlarda sürekli enerji çıkışı yok.
mevsimsel durumlara göre üretimi artıyor.

nükleerde ise sabit bir enerji üretimi vardır.

zaten avupadada nükleer yada fosil yakıtlarla sabit enerji üretimi yapılır.
üstüne de güneş ve rüzgar enerjisiyle takviye yapılır.

örnek olarak ingilterede 15 çalışan santralin 8 i aktif diğerler durduruldu.
çünkü adamlar sabit enerjiyi 7 nükleer santralle üretip üstüne okyanusa kurdukları rüzgar satnralleri ile tamamlıyorlar.
zaten normali de bu tek bir kaynağa bağlı olmamak.

bizde ise %50 doğalgaza bağlıyız. geri kalanlarda termik ve hidroelektrik santraller.
bu %50 yi nükleer yapıp üstüne hidroelektrik, güneş ve rüzgar santrellerini yapabilirsek enerjide dışa bağımlılıkdan kurtulabiliriz.

Metinde vurgulanan nükleerin pozitif etkisinden çok ülkemizde yaşanan sık elektrik kesintileri ve ihmal sebebiyle oluşabilecek bir zararın boyutur, bu gün senin gibi konuşanlar yarın bir gün nükleer boyutlarda bir zarar sonucu kaçacak yer arayacağına eminim.
nükleer bir felakette ne senin gibi konuşanlar için nede benim gibi konuşanlar için kaçacak bir yer yok. japonyadaki felaketin bile tüm dünyaya etkileri olacak. zamanla görürüz.
fakat bu nükleer enerjiden vazgeçilmesi için bir sebep olamaz. sebeplerini çok yazdım merak edersen okuyabilirsin.

ek olarak türkiyenin başka bir şansı yok. petrol ve doğalgaz dip fiyattayken bile cari açığı zıplatıyor.
yarın avrupa ve amerika toparlanınca doğalgazın ve petrolün fiyatı artacak.
bizim buğdayın, domatezin soğanın, fındığın fiyatı artmayacak.
işte o zaman nükleer için vereceğimiz 20 milyar doları da veremez hale gelebiliriz.

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Yenilenebilir enerji kaynaklarının çoğalmasını istemem yanında nükleer enerji ve nükleer güce sahip olmak isteyenlerden biriyim. Tamam patlarsa kötü olur kabul. Ama patlamadığı sürece cebinizdeki telefondan daha güvenli sağlıklı bişey. Cebinizdeki telefon daha fazla radyasyon yayıyor. Ha ama şu konuda haklısınız. Daha madenlerde ne kazalar oluyorken bu santral güvenlik konusunda onlar gibi mi olacak yoksa sonunda bişeyleri farklı ve güzel yapacaklarmı ? İşte düşünülmesi gereken bu.

ynsemre61

Asistan
Reaksiyon puanı
5
tamam benim yazdıklarımı okuma. okuduklarımı oku. farklı bir sonuca varırsan söyle.
nuclear-power-plant-comparison-jonova.jpg

https://papundits.wordpress.com/201...why-nuclear-power-plants-should-be-an-option/

en verimli güneş santrali tipi olan odaklanmış santrallerde ilk kurulum maliyeti 2.2 milyar dolar civarında.
akkuyu nükleerden 10 kat daha ucuz kuruluyor, nükleerin yarısı kadar enerji üretebiliyor. nükleerin yarısı kadar ömrü var ve nükleerin 5 katından fazla yer işgal ediyor.
birde güneş enerjisi santrali her yıl on biinlerce canlının ölümüne sebep oluyor.

nükleer güneşe göre daha sürekli, ölçeklenebilir ve güvenli bir enerji kaynağı. nükleer enerjiye sahip olduğumuz sürece alternatifleri geliştirme lüksümüz olur.

nükleeri iyi diye savunmuyorum. alternatifi yok diye savunuyorum.
türkiyenin enerji ihtiyacını karşılayabilecek başka bir alternatif yok.

güneş veya rüzgarla ülkenin tamamını aydınlatamazsın. bunlarda sürekli enerji çıkışı yok.
mevsimsel durumlara göre üretimi artıyor.

nükleerde ise sabit bir enerji üretimi vardır.

zaten avupadada nükleer yada fosil yakıtlarla sabit enerji üretimi yapılır.
üstüne de güneş ve rüzgar enerjisiyle takviye yapılır.

örnek olarak ingilterede 15 çalışan santralin 8 i aktif diğerler durduruldu.
çünkü adamlar sabit enerjiyi 7 nükleer santralle üretip üstüne okyanusa kurdukları rüzgar satnralleri ile tamamlıyorlar.
zaten normali de bu tek bir kaynağa bağlı olmamak.

bizde ise %50 doğalgaza bağlıyız. geri kalanlarda termik ve hidroelektrik santraller.
bu %50 yi nükleer yapıp üstüne hidroelektrik, güneş ve rüzgar santrellerini yapabilirsek enerjide dışa bağımlılıkdan kurtulabiliriz.

Bence çok haklı önce kendi enerjini kendin kullanmaya başlamalısın sonra alternatif enerji kaynaklarına daha rahat bir şekilde erişebilirsin çünkü şuan en verimli ve kârlı çözüm bu altını çiziyorum kârlı bu kâr ile ancak o temiz enerji kaynaklarına erişebilirsin.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
Bu kısımdan sonrasını da ben okumak istemedim :D

O pervane dediğin şeyin maliyeti sadece 1 trilyon. Sessiz, zararsız. Çok sevdiğin nükleerin maliyeti ne ve ne kadar zararlı?

Komik olmayın lütfen. Nükleerin savunulacak bir yanı yok.

mevsimsel etkilerden dolayı ortalama %25 kapasitede çalışabiliyor. Nükleere göre 3 kat daha kısa ömürlü. stabil değil, sürekli enerji sağlayamıyor sık sık arıza yapıyor.
yapılan arızalar basit bakımlarla çözülse de enerji üretimindeki sürekliliği baltalıyor.

güneş ve rüzgar şu an ki kapasiteleri ile nükleere alternatif değil yardımcıdır. örnek verdiğiniz yada vereceğiniz tüm ülkelerde bu mantıkla çalışır.

ayrıca teknolojik gelişimi devam etmektedir. bu kapsamda türkiyenin satın alabileceği kalitede güneş ve rüzgar santralleri çinin ve amerikanınkilerden daha eski teknoloji olacaktır.

bende isterim çin gibi bizim akkuyudan 10 kat daha güçlü rüzgar santralinin aynı paraya türkiyeye yapılmasını. ancak önce bu teknolojiyi ülkeye getirebilecek refaha ulaşmak gerek.
onuda ancak nükleer ile yapabiliriz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Sonunda biri rakamlarla geldi. benim için sürpriz oldu. hem genç hem de feneri tutan birinden açık söyleyeyim böyle güzel veriler beklemiyordum. şaka bir yana, gerçekten birilerinin doğruları söylediğini görmek güzel. nükleerin alternatifini bulmak kolay değil. özellikle nüfus bu derece çokken. maalesef alternatif enerji kaynaklarının dezavantajları büyük ve sadece destek amaçlı kurulabildiği gibi maliyeti kurulduktan sonra da artmaktadır.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
onu bunu bırakın da o rüzgar santrallerinin sesini hiç duydunuz mu? ondan sonra karar verin.
[video=youtube;CO5qjYAR3RU]https://www.youtube.com/watch?v=CO5qjYAR3RU[/video]

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
duygu sömürüsünden beslenen sistemin sıradan işleri bunlar. iş ve işçi güvenliğinin sıfırın altında olan ülkemizde santralda çıkacak bir sorunda hesabını kimler verebilir.
santrali kim inşa edecek kim işletecek o konular da ayrı bir soru.

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45

Biz gene yenilenebilir enerji üretimini arttırmaya devam edelim rüzgar kuleleri kurulmaya devam etsin mevcut durumda zaten var ama çok az seviyede bunu arttıralım ki zaten çok hızlı olmasa da artıyor güney marmaraya doğru bunu görebilirsiniz. Ama bunları yaparken de artık şu dışarıya bağlılıktan kurtulmalı enerji konusunda belirli bir noktaya gelmeliyiz o rüzgar santrallerini güneş panellerini üretmekten aciz bir ülkeyiz şu anda. Bence Nükleer Enerji, ülkemizin kısa vadede enerji konusunda dışa bağımlılığının kaybolması veya minimum seviyeye inmesi için şart.
Özendiğiniz hayran olduğunuz ülkelerin Reaktör sayıları

Belçika
Nükleer Reaktör Sayısı 7

Kanada
Nükleer Reaktör Sayısı 18

Çin
Nükleer Reaktör Sayısı 11

Çek Cumhuriyeti
Nükleer Reaktör Sayısı 6

Finlandiya
Nükleer Reaktör Sayısı 4

Fransa
Nükleer Reaktör Sayısı 59

Almanya
Nükleer Reaktör Sayısı 17

Japonya
Nükleer Reaktör Sayısı 55

Güney Kore
Nükleer Reaktör Sayısı 20

İspanya
Nükleer Reaktör Sayısı 8

İsveç
Nükleer Reaktör Sayısı 10

İngiltere
Nükleer Reaktör Sayısı 19

Arkadaşım araştır biraz Almanya bir plan dahilinde santralleri kapatıyor. Şimdi Almanya güneş olmayan ülkesinde yeşil enerji ile enerjisini sağlayabiliyor ise, biz neden uğraşmayalım.

Evet güneş ve rüzgar panelleri pahalı, ama işletim maliyeti çok ama çok düşük. Ayrıca nükleer enerji gibi riskler de barındırmıyor.

Tuz gölünün altında çorak ıssız arazi var. Oraya koyacaksın güneş panellerini. Evet pahalı olacak belki, evet belki sorunun çzöümü daha uzun vakit alacak. Ama riski olmayan bir yöntemin yerine risk almaya değer mi?

onu bunu bırakın da o rüzgar santrallerinin sesini hiç duydunuz mu? ondan sonra karar verin.
[video=youtube;CO5qjYAR3RU]https://www.youtube.com/watch?v=CO5qjYAR3RU[/video]
Dağda kurulmuş rüzgar santrali biraz ses çıkartsın artık. Sonuçta kimse o santral yüzünden kanser olmuyor, özürlü doğmuyor.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Arkadaşım araştır biraz Almanya bir plan dahilinde santralleri kapatıyor. Şimdi Almanya güneş olmayan ülkesinde yeşil enerji ile enerjisini sağlayabiliyor ise, biz neden uğraşmayalım.

Evet güneş ve rüzgar panelleri pahalı, ama işletim maliyeti çok ama çok düşük. Ayrıca nükleer enerji gibi riskler de barındırmıyor.

Tuz gölünün altında çorak ıssız arazi var. Oraya koyacaksın güneş panellerini. Evet pahalı olacak belki, evet belki sorunun çzöümü daha uzun vakit alacak. Ama riski olmayan bir yöntemin yerine risk almaya değer mi?

Dağda kurulmuş rüzgar santrali biraz ses çıkartsın artık. Sonuçta kimse o santral yüzünden kanser olmuyor, özürlü doğmuyor.
orası öylede çok gürültü yapıyor diye isyanda olanlar var çeşme'de varmış bu durum gece ışıldayarak gezmek daha çok işlerine geliyor sanki...

MBrv

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Almanya nükleer santrallerini kapatıyor ama neden kapatıyor! Kurdukları nükleer santraller belli bir ömrü ve işleyişi tamamlıyor, tamamlamasına rağmen çalıştırılırsa evet risk doğuyor. Daha geçtiğimiz senelerde Türkiye'de Nükleer Santrale karşı çıkmak için protesto gösterisi yapan topluluğun en ön saflarında Fransız göstericiler vardı. Eğer bu göstericiler nükleer enerjiye çok karşıysa gitsinler kendi ülkelerinde protesto gösterisi yapsınlar. Burada nükleer enerjinin avantajlarını ve dezavantajlarını uzun uzun yazmayacağım. İsteyen açar google amcayı istediği şekilde araştırır. Gerçi bizim vatandaşın daha konu hakkında bilgi sahibi olmadan nükleer enerjiye karşı çıkmalarıyla Fransız göstericiler arasında pek bir fark kalmıyor ama neyse....

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
yok öyle yama isteyen google amcaya yazar bakar yazacağına yaz gitsin .

hussmen

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Sivas'ın yüzölçümü ile aynı yüzölçümüne sahip Belçika'da 7 adet, Almanya'da 20, İngiltere'de 20, Kanada'da 20, Güney Kore'de 20, Çin'de 20 (+ 30 adet inşaatı devam ediyor, + 51 adet de planlanan var), Fransa'da 60, Japonya'da 60, ABD'de 200 adet civarı Nükleer santral var.

Bu Ülkelerin hepsi gelişmemiş ülke oldukları için çok tehlikeli olan Nükleer santralini tercih ediyorlar.

Nükleer enerji 3. dünya ülkelerinin kullanabileceği bir enerji üretim şeklidir. Zengin ülkeler Nükleerden enerji üretmek yerine 5 kat daha pahalı olan Doğalgaz'dan enerji üretirler, Doğalgazı da kendilerinde olmadığı için dışarıdan ithal ederler.
Üstelik zengin Ülkelerin halkları ucuz olan Nükleer enerjiyi tehlikeli diye protesto eder, yine ucuz olan Hidro Elektrik Santrallerini (HES) ve Termik Santralleri doğaya zarar veriyorlar diye protesto ederler.

- Türkiye 2016 yılında enerji ihtiyacının %80'ini Doğalgazdan karşalayacak ve bu Doğalgazın tamamını ithal edecek.

- Doğalgaz santralinde 20 Milyar Dolar maliyetle üretilen enerji Nükleer santral ile 4 Milyar Dolar maliyetle üretilecektir. ("a" miktarında elektrik üretimi için 20 Milyar Dolar tutarında Doğalgaz gerekirken, yine "a" miktarında elektrik üretimi için 4 Milyar Dolar tutarında Uranyum gerekmektedir)

- Nükleer santral yapımı 20 Milyar Dolar'a mal olacak ve özel sektör yapımı olacağı için Devlete maliyeti olmayacak. Ayrıca Ülkeye 20 Milyar Dolar tutarında yatırım yapılmış olacak.

Sivas'ın yüzölçümü ile aynı yüzölçümüne sahip ve Bursa'nın nüfusu ile aynı nüfusa sahip Ermenistan'da 1977 yapımı 2 üniteden oluşan Metzamor Nükleer Santrali mevcut ve halen faaliyette. Santral Iğdır'a 30 km, Kars'a 100 km uzaklıkta. Tehlikeliyi görmek isteyenler haritada sağa doğru bakabilirler.

Nükleer Enerji yerine alternatif HES, RES, GES projeleriniz varsa bunları yatırıma dönüştürmek için ilgili kurumlara müraacat edin. Türkiye hızla büyüyen ve enerji ihtiyacı hızla artan bir ülke.
Projeleriniz varsa hayata geçirin, Nükleer tehlikeli, HES ve RES doğayı katlediyor diyerek hiç bir yere varılamaz. Güneş enerjisinden elektrik üretilsin, Rüzgardan elektrik üretilsin diyenler gitsin Güneş paneli Rüzgar paneli kursunlar, Devlet her türlü elektrik üretim yatırımına alım garantisi veriyor.

Güneş enerjisinden elektrik üretilsin diyenlerin hangisinin evinin çatısında Güneş Enerji Paneli var?

hanox

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Seçimler yaklaşıyor ya iktidar partiyi karalayın durun.Senin beyenmediğin nükleer teknoloji ülkeyi her anlamda seviyesini yükseltecek..Siz konuşmaya devam edin .Daha çok konuşursunuz.Atı alan Üsküdar'ı geçti siz konuşun.Yine nal toplarsınız.

nobody946

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Seçimler yaklaşıyor ya iktidar partiyi karalayın durun.Senin beyenmediğin nükleer teknoloji ülkeyi her anlamda seviyesini yükseltecek..Siz konuşmaya devam edin .Daha çok konuşursunuz.Atı alan Üsküdar'ı geçti siz konuşun.Yine nal toplarsınız.

Afedersiniz de nükleer santral enerji üretmek dışında (ki, o da ayrı bi muallak) hangi alanda ülkeyi yükseltecek? Atom bombası yada nükleer araştırma felan yapılacağını mı zannediyorsunuz?

hussmen

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Sivas'ın yüzölçümü ile aynı yüzölçümüne sahip Belçika'da 7 adet, Almanya'da 20, İngiltere'de 20, Kanada'da 20, Güney Kore'de 20, Fransa'da 60, Japonya'da 60, ABD'de 200 civarı Nükleer santral var.

Bu Ülkelerin hepsi gelişmemiş ülke oldukları için çok tehlikeli olan Nükleer santralini tercih ediyorlar.

Nükleer enerji 3. dünya ülkelerinin kullanabileceği bir enerji üretim şeklidir. Zengin ülkeler Nükleerden enerji üretmek yerine 5 kat daha pahalı olan Doğalgaz'dan enerji üretirler, Doğalgazı da kendilerinde olmadığı için dışarıdan ithal ederler.
Üstelik zengin Ülkelerin halkları ucuz olan Nükleer enerjiyi tehlikeli diye protesto eder, yine ucuz olan Hidro Elektrik Santrallerini (HES) ve Rüzgar Enerji Santrallerini (RES) doğaya zarar veriyorlar diye protesto eder.

- Türkiye 2016 yılında enerji ihtiyacının %80'ini Doğalgazdan karşalayacak ve bu Doğalgazın tamamı ithal edilecek.
- Doğalgaz santralinde 20 Milyar Dolar maliyetle üretilen enerji Nükleer santral ile 4 Milyar Dolar maliyetle üretilecektir. ("a" miktarında elektrik üretimi için 20 Milyar Dolar tutarında Doğalgaz gerekirken, yine "a" miktarında elektrik üretimi için 4 Milyar Dolar tutarında Uranyum gerekmektedir)
- Nükleer santral yapımı 20 Milyar Dolar'a mal olacak ve özel sektör yapımı olacağı için Devlete maliyeti olmayacak. Ayrıca Ülkeye 20 Milyar Dolar tutarında yatırım yapılmış olacak.

Sivas'ın yüzölçümü ile aynı yüzölçümüne sahip ve Bursa'nın nüfusu ile aynı nüfusa sahip Ermenistan'da 1977 yapımı 2 üniteden oluşan Metzamor Nükleer Santrali mevcut ve halen faaliyette. Santral Iğdır'a 30 km, Kars'a 100 km uzaklıkta. Tehlikeliyi görmek isteyenler haritada sağa doğru bakabilirler.

Nükleer Enerji yerine alternatif HES, RES, GES projeleriniz varsa bunları yatırıma dönüştürmek için ilgili kurumlara müraacat edin. Türkiye hızla büyüyen ve enerji ihtiyacı hızla artan bir ülke.
Projeleriniz varsa hayata geçirin, Nükleer tehlikeli, HES ve RES doğayı katlediyor diyerek hiç bir yere varılamaz. Güneş enerjisinden elektrik üretilsin, Rüzgardan elektrik üretilsin diyenler gitsin Güneş paneli Rüzgar paneli kursunlar, Devlet her türlü elektrik üretim yatırımına alım garantisi veriyor.

Güneş paneli paneli kurulsun diyenlerin hangisinin çatısında Güneş paneli var?