Nüfus cüzdanı hayatını karartı!

Bu konuyu okuyanlar

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Nüfus cüzdanı hayatını karartı!

İstanbul'da nüfus cüzdanını kaybeden Mürsel Satılmış'ın başına gelmeyen kalmadı

50889709mb0.png

Sivas'ın Suşehri ilçesinde yaşayan ve 10 yıl önce İstanbul'da nüfus cüzdanını kaybedince tüm yaşantısı değişen Mürsel Satılmış, hakkında bugüne kadar açılan 270 dava nedeniyle zamanının çoğunu adliyede geçiriyor.

İlçeye bağlı Akşar köyünde tarımla uğraşan 42 yaşındaki 2 çocuk babası Mürsel Satılmış, yaptığı açıklamada, 1997 yılı eylül ayında çalışmak için gittiği İstanbul'da nüfus cüzdanını kaybettiğini söyledi.

Satılmış, bunun üzerine durumu yetkililere bildirerek, nüfus cüzdanının kaybolduğu ilanını ulusal yayınlanan gazetelere verdiğini anlattı. Nüfus cüzdanını kaybettikten sonra 2001 yılında evlenirken yeni bir kimlik çıkardığını belirten Satılmış, maddi durumu iyi olmadığı için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın o dönem hayata geçirdiği ''Köye Dönüş Projesi'' kapsamında belediyenin yardımlarıyla ailesiyle birlikte doğup büyüdüğü yer olan Akşar köyüne döndüğünü belirtti.

Köyde bir süre bekçilik yaptığını kaydeden Satılmış, 2003 yılında köylerinin bağlı olduğu Suşehri İlçe Jandarma Komutanlığı'na çağrıldığını, buradan da Suşehri Savcılığı'na götürüldüğünü söyledi.

Savcının hakkında ''karşılıksız çek vermekten'' kesinleşmiş 3.5 ay hapis cezası olduğunu söylediğinde şok geçirdiğini ifade eden Satılmış, durumu anlatmasına rağmen tutuklanarak ceza evine gönderildiğini kaydetti.

Suşehri Cezaevinde 1.5 ay yattıktan sonra itirazlarının kabul edilerek tahliye edildiğini belirten Satılmış, yapılan araştırmalar sonucu kaybettiği nüfus cüzdanındaki bilgiler doğrultusunda adına bir şirket kurulduğunu ve bu şirketin 7 banka şubesinden çek defteri aldığını evrak üzerinde öğrendiğini ifade etti.

Hakkında, bildiği 270 dava açıldığını anlatan Satılmış, bu davalardan şu ana kadar görülen 70'inden beraat ettiğini belirtti.

Zamanını kendisi hakkında açılan bu davaların işlemlerinin takibi için adliyede geçirmek zorunda kaldığını ifade eden Satılmış, açılan davalardan, elinde bulundurduğu delillerini ibraz ederek beraat ettiğini, ancak bu davalar için dosya masraflarının olduğunu söyledi. Satılmış, bir defasında bin 500 YTL ceza ödediğini ve bu ceza parasının 2006 yılı aralık ayında suçsuz olduğu anlaşıldığından dolayı iade edildiğini belirtti.

-''NORMAL HAYATIMA DÖNMEK İSTİYORUM''-

Artık adliyedeki herkesin kendisini çok iyi tanıdığını ve yardımcı olduğunu söyleyen Satılmış, kimlik bilgileriyle işlem yapan kişinin tespit edildiğini, ancak bulunamadığını, bir an önce bu işlerden kurtularak normal hayatına dönmek istediğini söyledi.

Maddi durumunun iyi olmadığını, adliye masraflarının kendisini yıprattığını dile getiren Mürsel Satılmış, yetkililerden yardım istedi.

Son olarak kasım ayının ilk günlerinde İstanbul Eyüp Adliyesi'nden 47 gün hapis cezasının geldiğini anlatan Satılmış, ''1 gün Şebinkarahisar Ceza ve Tutukevi'nde kaldıktan sonra, Şebinkarahisar Savcısı, ilgili evrakı inceledikten sonra ceza evinden çıktım. 1 gün ceza evinde yatmam bana 100 YTL'ye mal oldu'' diye konuştu.

Artık bu durumdan bıktığını kaydeden Satılmış, ''İşimi gücümü bıraktım bu işlerle uğraşıyorum. Çoluğumun çocuğumun rızkını artık adliye koridorlarında fotokopi parası, fotoğraf parası olarak veriyorum'' dedi.

[sup]Kaynak[/sup]