Notebook'ta ısınma problemi

Bu konuyu okuyanlar

jungeman

Profesör
Reaksiyon puanı
67
arkadslar malumunuz yaz aylarıda geldi cattı. notebooklarda ısınmalar ortaya cıkmaya basladı. bunu çözebilecek sogutucular var. arastırma yapmadan almak olmaz. sizce nasıl bırsey almalıyım? kullananlar faydalarını goruyormu ? ne gibi faydaları var? ne gibi zararları var? ne tavisye edersiniz

Ugur.pc

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Klima al taktır odana getir 18 dereceye tamam sende rahat bilgisayarda :D
Şaka bir yana şöyle birşey önerebilirim sana
Teknoloji marketlerinde bulabilirsin m.markt gibi
TitanNotebookFan.jpg

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
böyle bir soğutucu alırken nelere dikkat etmek gerekir
ne giib türleri var kullanan yada bilgisi olan birileri aydınlatabilirmi.

Reaksiyon puanı
188
zalmanda vardı bir tane ürün çok iyiydi. hem notebook standı gibi ayar verebiliyosun hemde hava tek noktadan değil panelin her tarafından eşit dağılıyodu. hava dağılımı da önemli bence...

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
böyle bir soğutucu alırken nelere dikkat etmek gerekir
ne giib türleri var kullanan yada bilgisi olan birileri aydınlatabilirmi.

fanların dağılımı ve bilgisayaranının işlemcisini yada ısınan yerinin denk gelmesine diikat et,
aluminyum olması iyi olur,
ayaklı olmasına ya da fanların kapalı olmasına dikkat et dizine koyunca fanlar bacağına değmesin,
USB çoklayıcısı olmasına dikkat et, bazılarında USB çoklayıcı yok, direk USB'ni kullanıyor ve eksik kalıyor.

ilk aklıma gelenler bunlar....

hta1905

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Hocam bence mevcut fanları temzilettirin.Ben geçen gün temizlettim,75'in altına düşmeyen CPU sıcaklığı 50'yi geçmiyor şimdi.

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
fanların dağılımı ve bilgisayaranının işlemcisini yada ısınan yerinin denk gelmesine diikat et,
ayaklı olmasına ya da fanların kapalı olmasına dikkat et dizine koyunca fanlar bacağına değmesin,
USB çoklayıcısı olmasına dikkat et, bazılarında USB çoklayıcı yok, direk USB'ni kullanıyor ve eksik kalıyor.

saol kaberdey çok yardımcı oldun.

sers3ri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
laptopumda işlemci sıcaklığını ölçen bir program var.. bi gün yazı yazarken tuşların parmaklarımı yaktığını farkettim, programı çalıştırdığımda 93derece yazısını görünce şok oldum :| neredeyse kaynamak üzereydi :)

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
laptopumda işlemci sıcaklığını ölçen bir program var.. bi gün yazı yazarken tuşların parmaklarımı yaktığını farkettim, programı çalıştırdığımda 93derece yazısını görünce şok oldum :| neredeyse kaynamak üzereydi :)

Yuh artık..:D:pilot:

crazyboys90001

Profesör
Reaksiyon puanı
32
valla yaa.benim laptopda çook ısınıyor..yangın çıkacak bir gün evde...açık bırakmaya korkuyorum laptopu...klimalı oda güzel çözüm ama..ben sevmiyorum kapılar,pencereler kapalı odayı.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Laptoplarda en uygun sıcaklık değeri 45 - 50 derece arasıdır...

jungeman

Profesör
Reaksiyon puanı
67
ya sanırım zalman bu konuda uzman :)

nikoteen

Doçent
Reaksiyon puanı
8
ayaklı olmasına ya da fanların kapalı olmasına dikkat et dizine koyunca fanlar bacağına değmesin,az

Valla yazılması gerekenleri yazmıs zaten...:turned:
Bendede aynı problem var.Aldım böyle bir sey gercekten iyi sogutuyor..

BeyaZayeB

Profesör
Reaksiyon puanı
19
İlk önce fan temizliği yap derim..
Aynı sorun bendede vardı.
Toshiba kullanıyorum
Benim sıcaklık bir kaç programla 80 dereceye çıkıyordu fan temizliği yaptım şimdi 50 derecenin altında.. Fan soğuk üflüyor artık..
Kışın içi tozlu fanla koca salonu ısıtıyorduk 2 laptop. Şimdi soğuk üfleyen fanla ferahlıyorum:)

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
Valla yazılması gerekenleri yazmıs zaten...:turned:
Bendede aynı problem var.Aldım böyle bir sey gercekten iyi sogutuyor..
hangsinden aldın modeli nedir?
biraz nette araştırdım sanırım doğru dürüst soğutanlar 100tl civarı
20-30tl civarında olanlarda var ama iyi soğutuyorlamı bilemiyorum

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Toshiba kullanıyorum
Benim sıcaklık bir kaç programla 80 dereceye çıkıyordu fan temizliği yaptım şimdi 50 derecenin altında.. Fan soğuk üflüyor artık..
Kışın içi tozlu fanla koca salonu ısıtıyorduk 2 laptop. Şimdi soğuk üfleyen fanla ferahlıyorum:)

Soğukmu üflüyor hemde 50 derecede...:scared:

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Uzaktan klavye ve fare ile tüm sorunumu hallediyorum yıllardır :)
Ne sıcaklık duyuyorum ne de soğukluk :)
Laptop masada ben yatakta/koltukta/sandalyede vb :D

Ama bir fan görmüştüm mavi ledli, sanki modifiye araba gibi duruyor.. markası şu an aklıma gelmedi, sorunu usb'ye takılınca çalışıyor takmayınca duruyor yanı on/off düğmesi yoktu ve kucağa almaya müsait değildi laptopu :)
pervanesi elbisenize dokunup duruyor..

Lonesomecowboy

Doçent
Reaksiyon puanı
198
Toshiba kullanıyorum
Bende sizin dediğinizi yaptım ama şimdi tekrar eskiye dönmeye başladı.Siz soğutucudan memenun musunuz ?yani bir işe yarıyor mu?

fatih_61

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Laptopun fanı bozulduğu için bende böyle bir ürün almaya karar verdim.Siz hangi modeli önerirsiniz? (Laptopun modeli acer aspire 5717z )

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Isınma sorunu fanların tamamen tozlanmasından kaynaklanan sorundur, donanım bilginiz varsa her 6 ayda değiştirin derim, fanların tam oturdugundan emin olun ama.

En kesin çözüm ise sağlam bir soğutucu almaktır, alüminyum olanlarından.

Zalman bu konuda iyidir.

Önceleri hp kullanıyordum cpu ve gpu neredeyse 100 dereceye varıyordu ( daha yeni cihaz) siz düşünün, sonra zalman aldım sıcaklık 40 dereceye kadar indi.

Ürün bu :

http://www.hepsiburada.com/zalman-z...tails.aspx?categoryid=106859&productid=bs4222

Fan dönüş hızını ayarlayabiliyorsunuz, misal internette iken en düşük ayar, oyunda iken en yüksek ayara getiriyorum.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Isınma sorunu fanların tamamen tozlanmasından kaynaklanan sorundur, donanım bilginiz varsa her 6 ayda değiştirin derim, fanların tam oturdugundan emin olun ama.

En kesin çözüm ise sağlam bir soğutucu almaktır, alimünyüm olanlarından.

Zalman bu konuda iyidir.

Önceleri hp kullanıyordum cpu ve gpu neredeyse 100 dereceye varıyordu ( daha yeni cihaz) siz düşünün, sonra zalman aldım sıcaklık 40 dereceye kadar indi.

Ürün bu :

http://www.hepsiburada.com/zalman-z...tails.aspx?categoryid=106859&productid=bs4222

Fan dönüş hızını ayarlayabiliyorsunuz, misal internette iken en düşük ayar, oyunda iken en yüksek ayara getiriyorum.

Güzel de temin edilemiyormuş şu anda. :) Fiyatı nedir?

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
bence notebook soğutucu çokta önemli bir parça değil. bence sessiz çalışacak fanları olan ( yada bazı tek büyük fanlı modeller seçilebilir) bir model bakabilirsiniz. bunun yanında soğutucu fanları notbook fanlarına göre daha çok toz toplayabiliyor. buda sizin notebook fanınızın ve işlemci heatsinkinin daha çabuk tozlanması demek ki bu dikkat edilmesi gereken en önemli konu. çünkü gözenekleri tıkanmış bir heatsink te hava sirkülasyonunun iyi olmaması demek ki, karşımıza sürekli kendini resetleyen bir bilgisayar problemi olarak çıkıyor. bence siz notebook fanınızın verimli olarak çalışmasını sağlayacak düz bir yüzeyde kullanırsanız ve, tıkalı olsun yada olmasın heatsinkinizin gözeneklerini en azından yılda bir kez temizler yada temizletirseniz ( ürününüz garanti kapsamındaysa bunu yetkili servise yaptırmanız önerilir) heatsinkinizin hava ile teması daha iyi sağlanacak ve verimli bir soğutma elde etmiş olacaksınız.

fatih_61

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Notebooktaki fan çalışmadığı için böyle bir ürün almaya karar vermiştim.Garanti süresi doldu.Şimdi servise gidip fan mı taktırıyım acaba karar veremedim.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
benim amd/ati laptopumun sıcaklık değeri 80-100 arası
cehennemden çıkmış mübarek :D
bunu tek kesen soğutucu zalman-nc 2000 oldu
cooler master bile yetmedi :D

fatih_61

Asistan
Reaksiyon puanı
0
benim amd/ati laptopumun sıcaklık değeri 80-100 arası
cehennemden çıkmış mübarek :D
bunu tek kesen soğutucu zalman-nc 2000 oldu
cooler master bile yetmedi :D

laptopun fanları çalışmıyor bende mi zalman alsam acaba :D laptopu çok zorlamadığım halde 1 saat çok zor dayanıyor.