Notebook nasıl soğutulur?

Bu konuyu okuyanlar

mrtlln

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Merhaba arkadaşlar,

forumda gözlemlediğim kadarı ile bir çok kişi notebookların ısınmalarından müzdarip durumda.

Notebook soğutma ile ilgili sizlere olası çözümleri anlatacağım.

1. CPU ve GPU pasif bloklarına bağlı hava kanalları kullanıma bağlı olarak tüy, toz vb şeyler ile tıkanır ve içeri hava girşi ve çıkışı zorlaşır
bu durumlarda üfleyen (kompresör) değil çeken (elektrikli, şarjlı süpürge) ile bu kanallardaki tozları temizleyiniz.

örnek

laptop-anakart-temizligi.jpg

2. Kullanıma bağlı olarak fan ile soğutucu blok arasındaki termal macun zamanla özelliğini yitirir. Buda ısı iletiminde kayıp yaratır özetle termal macun değişmesi gerekir zaten söktüğünüzde kurumuş ise özelliğini tamamen yitirmiş demektir. Bu macun işi biraz pahalıdır bence parayı verip iyisini alın soğutmada en büyük avantajı sağlar herkes göz ardı ediyor. Termal macunu kesinlikle yassı plastik bir malzeme ile göz kararı her noktaya eşit şekilde sürün

smear.jpg

3. Notebook soğutucular

Pasif Fansız (Metal)
Tek Fanlı (Metal Plastik)
Çift Fanlı " "
ve Çok Fanlı " "

değişik seçenekler var. Ben her zaman metal soğutucuları tercih sebebi görüyorum zira pasif soğutucu özelliğe de var.

Tabi burada ürün tasarımları gereği, asansörlü, yükseklik ayarlanabilir, dizde kullanılabilir, fan kontrolcüsü olan çeşitli modeller var
upload_2017-7-3_22-45-59.png

4. Fan Modüllü

Bu tarz cihazlar hava kanalına yakın yere takılıyor , usb den besleniyorlar bir çok kişi çok ses yaptığını söylemiş, içeriye daha fazla hava girişi sağlıyor bir nevi turbo gibi

6316_11_evercool_carry_nb_ec01_portable_notebook_cooler_review.jpg

Notebooklarda soğutucu alırken hava kanallarınız nerede ona da dikkat edin,

kiminde hava giriş çıkışı soldadır
kiminde sağda
kiminde ortada
kiminde ise ekranın al kısmında /macbook stili

hava çıkış kanal yapınıza göre fan dizilimi olan ürünleri tercih ediniz.

Gel gelelim işin nihayetine bu zamana ki deneyimlerim notebook soğutucuların en pahalısı da olsa tamda talebi karşılamadığı yönde fakat yinede 10-15 derecelerde düşüş yaşatıyor.

Esas sorun şu ki, mobile işlemcileri soğutmada kullanılan soğutucu bloklar ve fanlar, ürünün ince tasarım kaidesi ile yapılmasından dolayı yetersiz kalıyor, pc ince ve hafif olsun diye fan bloğu ince tasarlanıyor, pcler kalın olsa idi soğutmada sorun yaşamazdık biraz ağır olurlardı ama kimse burada kolay kolay ısınıyor demezdi.

Bu işlere kafa yorup notebookları başarı ile soğutan bir kaç arkadaşım var,

onlarda soğutma sistemini komple kendi tasarımla ile soğuttular.

Örn bir arkadaşım, mevcut soğutucunun aynının tamamen saf bakırdan olanını bir cnc ustasına yaptırmış, fan oyuntusunu daha geniş tutup farklı bir fan takmıştı, gerçekten çok bariz sonuçlar almıştı.

yabancı forumlarda sabit yerde duran notebooklar için sıvı soğutmadan tutunda nitrojene kadar çözümler var.

umarım içerik birilerinin işine yarar

Son düzenleyen moderatör:

Snickers

Müdavim
Reaksiyon puanı
272
Ellerine sağlık açıklayıcı ve güzel bir konu olmuş.

mrtlln

Asistan
Reaksiyon puanı
61
sizlere yakın zamanda yaptığım bir test sonuçlarını açıklayacağım

vakum soğutucu vs standart soğutucu vs hiçbiçşey yokken

marka vermeyeceğim karalama olmasın diye ama testteki ürünler dandik 40-50 liralık ürünler değil

1600 rpm dönebilen çift fanlı metal yüzeyli bir pad soğutucu enerjisini usb'den alıyor

Birde amazonda falan baya meşhur olan bir vakum soğutucu enerjisini harici adaptör ile alıyor biraz sesli çalışıyor

Grid 2 oyununu en yüksek ayarlarda 20 şer dakika, soğutucusuz, soğutuculu, vakum sığutuculu, hem vakum hem normal soğutuculu test ettim

Sonuçlar enteran soğutucular bir kaç derece anca soğuttu makinayı

upload_2017-8-24_13-31-47.png

bu da bana soğutuculara ciddi paralar ödemenin gereksiz olduğunu gösterdi, eğer bilgisayarınızın soğutma sistemi başarılı ise gereksiz,
test ettiğimiz cihaz cpu ve gpu için ayrı ayrı soğutma sistemleri olan yani bağımsız 2 blok blok ve fanı olan bir notebook.

oyuncu notebooklarında genelde bağımsız 2 soğutucu olur, standart notebooklarda cpu ve gpu tek bir blok üzerinden tek fanla soğutulur

sonuçlar böyle

ha boşta iken sonuçta biraz daha iyiydi orda 10-13 derece falan farklar var

zaten boşta iken 50 derece değilde 40 olsa ne yazar ....

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Gerçekten de kendi bilgisayarınıza göre yaptığınızda uçurum diyebileceğiniz farklar alıyorsunuz. Örneğin ben harici adaptörle çalışan bir tane hazırladım. Sıcaklıklarda bariz düşüş oldu. Örneğin;

CS GO Oyun İçi Sıcaklıkları

Soğutucusuz
CPU: 82
GPU: 79
Anakart: 86

Soğutuculu
CPU: 73
GPU: 72
Anakart: 75

Ve hatta boşta sıcaklıkları sabit 12 derece düşürüyor. Oyunlarda oyunun ağırlığına göre bazen 15 dereceyi geçebiliyor soğutma.

Sonuçlardan son derece memnunum. :)

funclap

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Konu dışı ama ;
Benim kasam çok ısınıyordu öyle böyle değil aşırı derecede bende sinirden gittim hava çıkış yerine vantilatörü sabitledim...

Vantilatörden önce bıos tan baktığımda 86 90 arası sıcaklklarken
Vantilatörü taktıktan sonra (en hızlı ayar 5 ti bizdeki) 50 lere kadar düşüyordu

içine bitane delik açtım kasanın bi tane vidayla arabalara takılan
güzel kokulardan bi tane taktım her bilgisayarı açtığımda güzel kokuyodu