Note 9 çentikli ekranla gelebilir!

Bu konuyu okuyanlar

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
galaxy-note-8-1503501095.jpg

Samsung Galaxy Note 9 sızan patent detaylarına göre çentikli ekranla gelebilir. iPhone X ile birlikte hayatımıza giren çentikli ekranlar, son dönemlerdeki çerçevesiz ekran akımına farklı bir boyut getiriyor. Görünüşe göre Samsung da telefonlarında çentikli ekranlar kullanmaya başlayacak.

Son yıllarda bütün telefonlardan ekran kasa oranlarının yüksek olması bekleniyor. Kullanıcılardaki çerçevesiz telefon isteğinin artmasıyla birlikte de firmalar farklı çözümlerini piyasaya sürmeye başladı.
İlk radikal hamleyi yapan Samsung, Galaxy S8 ve S8+ ile birlikte ‘Sonsuz Ekran‘ adını verdiği tasarım anlayışına geçmiş ve parmak izi okuyucusunu da telefonun arka tarafına alarak çerçeveleri oldukça azaltmıştı.

Apple ise 10. yıl özel iPhone’u iPhone X’da hem parmak izi okuyucusunun bulunduğu ana ekran butonunu kaldırmış hem de çentikli ekran kullanmaya başlamıştı.
Samsung Note 9 üzerinde çentikli ekran kullanmak için patent başvurusu yaptı
Dünya Patent Örgütü WIPO’ya başvuru yapan Samsung, yeni telefonlarında kullanmayı planladığı çentikli ekran teknolojisini de gün yüzüne çıkarmış oldu.

Ortaya çıkan çizimlere göre parmak izi okuyucusu, özçekim kamerası, ahize, yakınlık algılayıcı ve ışık/renk sıcaklığı algılayıcı ekranın üzerinegömülecek. Bu sayede telefonun ön tarafı neredeyse tamamen ekrandan oluşacak.
vY8L3t7oKSpBjDz5BtpMjZ-650-80-1.jpg

Çentikli ekranlara Apple’dan daha farklı şekilde yaklaşan Samsung, bu yaklaşımını tabii ki ekran üreticisi olmasına borçlu. Dünyanın en önemli panel üreticilerinden olan firma, amiral gemisi telefonlarında da kendi teknolojisi olan Amoled teknolojisine sahip ekranlar kullanıyor.

Amoled ve OLED ekranlar, piksellerde çeşitli özelleştirmeler yapma konusunda IPS ekranlara göre çok daha iyi konumdalar. Vivo da OLED teknolojisinin esnekliği sayesinde ekranın üzerine parmak izi okuyucusunu gömmeyi başarmıştı. CES 2018‘de deneyimlediğimiz ekranında parmak izi okuyucusu olan telefonun videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.
S9’a yetişmedi
Samsung’un patent başvurusu yaptığı teknoloji henüz sadece çizimlerden ibaret. Firmanın -bilinen- üretilebilmiş bir prototip bulunmuyor. Bu nedenle önümüzdeki aylarda gerçekleşecek olan Mobil Dünya Kongresi‘nde tanıtılacak olan Galaxy S9 ve Galaxy S9+ modelinde bu teknolojinin kullanılması mümkün görünmüyor.
Note 9 çentikli ekranla gelebilir! - Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Sevgili Murat, mobil bölümde yazan editör arkadaşların bir çoğu foruma link vermede ya çok cimriler, ya unutkan yahut yaptıkları haberin tartışılmasını istemezler belkide. Lakin onların link vermediği haberlerini foruma konu açarak getirmiş olman çok güzel ve hep olmasını istediğim bir şeydi. Aslında bunu birçok kez ben yapmayı çok düşünmüştüm, lakin yazı sahibinin istemediği birşeyi ben yaparsam belki sıkıntı çıkarmış olurum düşüncesiyle vazgeçmiştim. Bazen mutlaka yorum yazmak istediğim önemli yazılar görüyorum mobilde ama foruma link vermedikleri için yazamıyoruz. Bu yüzden o yazıların mobil kısımdaki yorum bölümüne hep şikayetlerde bulundum, neden böyle yapıyorsunuz diye lakin o yorumlar dahi hiç yayınlanmadı. Buna sadece cevap veren arkadaşımız tek Bekir Can YUMRUTEPE kardeşimiz oldu, Allah ondan razı olsun. Hülasa forum linki olmayan yazıları sizin buraya taşımış olmanız isabet oldu, vesselam.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Elimizden geldiğince taşımaya gayret ederim.Teşekkürler

Son mesajlar