Normal çalışan sabit disk BIOS'ta gözükmüyor

Bu konuyu okuyanlar

ıslamaköfte

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşımın bilgisayarına format atmak için XP CD'sini taktım. Önyüklemeden sonra formata gelince bilgisayarınızda sabit disk bulunamadı şeklinde bir uyarı geldi.Bilgisayarı başlatıp BIOS'a girdiğimde sabit diski göremedim. auto detect de bulamadı.Ayarları default falan da yaptım işe yaramadı.Düğmeye basıp hiçbir şeye dokunmazsanız bilgisayar gayet sağlıklı bir şekilde açılıyor ve 120 GB'lik sata sabit diskin tamamı kullanılabiliyor.Ama BIOS'ta kesinlikle gözükmüyor. Çözümünü bilenler varsa memnun olurum.

baaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Eski sata anakartlarda biosdan ayar yapılmıyordu bu nedenle sata disketi ile xp ye sürücüyü göstermek gerekmekte idi. sanırsam senin sorununda bu. anakartın sitesinden sata disketini indirip boş bir diskete yazdır. daha sona xp kurarken bir iki kere F6 tuşuna bas disketten sürücüsünü yükledikten sonra xp kurmaya devam edebilirsin.

xismailaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
eski anakartlar sataları raid modunda çalıştırıyo. hepsi değil ama çoğu öyle yapıyo. o yüzden ya raid driveri entegreli bir win kuracaksın (ki disket sürücün yoksa kesin çözüm),
ya da arkadaşın dediği gibi raid driverini indirip diskete atıp win kurarkenki ilk ekranda F6'ya basarak yükleyebilirsin.

ıslamaköfte

Asistan
Reaksiyon puanı
4
arkadaşlar tavsiyeleriniz doğrultusunda sorun çözüldü. hepinize teşekkürler