Netbook.....

Bu konuyu okuyanlar

Anti-Taghut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyi günler arkadaşlar, ben Netbook almaya karar verdim, ama almadan önce sizinde görüşlerinizi almak istedim....

Aslında hiç kullanmadığım için (sadece dergilerde falan okudum az-çok notbooklar hakkında) Netbook'ların avantaj ve dezavantajlarını fazla bilmiyorum... Ama özellikle hafif olduğu için almak istedim. Şimdi sizlere nasıl bir notbook istiyorum yazayım ))) Kızmayın yaa bir notbook'ta ne gezsin bunlar deyip ))) önceden söyliyeyim...

İlk başta, Bildiğim kadarıyla, şuan CPU olarak İntel'in Atom işlemcisi var, İşlemci olarak hangisi sizce daha kullanışlıdır? Ayrıca Netbook'larda en yüksek Ram Kaç Gb'dir DDR3 ?.... Onun dışında Pil ömrü uzun olan bir dizüstü olsun... Artı Cd/DVD okuyucu özelliği hala yok sanırım değilmi?

Şimdi gelelim benim içerisinde yapabilmem gereken şeylere ))

Öncelikle çok büyük bir kütüphane var, Yani yaklaşık 40part, ve 4GB boyutunda (Daha kurulmadan), Sice bir Netbook'a kurabilirmiyim? İçerisinde baya bir kitab var (Türkçe değil ama). Onun dışında yazılım programlarını kurabilirmiyim bir notbook'a? Örneğin Dreamweawer, MS Visual Studio, Pyhton falan... Yani C veya C# dilini içerisinde öğrenebileceğim programlar, acaba bunlar yüklenir mi?

Çok saydım ama )) son olarak Çift sistem kurabilirmiyim? Yani örneğin diyelim iki XP ama, Birincisi türkçe diğeri ise başka bir Dil, Bunu Laptop'larda görmüştüm ama notbook'larda olurmu? Demek istediğim başka bir dil eklemek değil, Windows başlayınca, siyah ekranda iki seçenek çıkıyor yani, Xp Türkçe mi Veya ne Bİliym Rusça mı diye. Neyse bunu anlatamamiş olabilirm )))

Dediğim gibi çok uzattım forumdakiler ellerine sopa'larını almişlardır bence, yeni üye kovma olayı var, Gençler toplanın ! :lol:

Son olarak gerçekten son ))) Tavsiye edeceğinz bir Netbook ve içerisinde neler yapabilirm, artık öğrendiniz nasıl bir şey istediğimi, lütfen kullananlar yazsınlar )))....Selametle.....

aykut5855

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Ya arkadaşın yanlış anlama ama "notbook" değilde sanırım "netbook" o senin dediğin...Ayrıca netbook olunca adı üstünde oluyor net için internet için daha çok tercih edilir...
Dreamweaver kurabilirmisin bi fikrim yok ama kursanda ekranları küçük olduğundan ve bazılarında çözünürlükler düşük olduğundan zor çalışırsın
Ama iki işletim sistemi kurabilirsin gibime geliyor...
Benimde yazdıklarımda hatalarım varsa arkadaşlar düzeltsinler

Bu arada netbooklarla ilgili detaylı bilgiler BU KONUDA var : )

Anti-Taghut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Özür dilerim yaa Yanlış yazmışım evet düzelttim inşaallah. Yok yanlış anlamadım teşekkür ederim uyardığın için ))) Başka hata'lar varsa söyleyebilirsin Aykut kardeş )))

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Önce bi karar vermeniz gerek. Notebook mu istiyorsunuz, netbook mu?

Netbook

TXwWq.jpg

Notebook

lS96C.jpg

Anti-Taghut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkür ederim Aykut5855... By efsane abi sizce hangisini beğensem ))) Yazım Hatası diye yazdığımı hatırlıyorum....

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Abi demenize gerek yok :) Ben boyut farkını gstermeye çalışmıştım. Notebook ile bahsettiğiniz işlemlerin çoğunu yapabiliyorum ben.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
asus eeepc kullanıyorum. cihazda oyun oynaman imkânsız. hd videolardada sıkıntı yaratıyor. ancak visual studio 2010 ve photoshop, dreamveawer, flash yazılımlarının cs4' sümünün kurdum hiç bir sorun yaşamadım. tüm bunları windows 7 ultimate 'de aero açıkken kullanıyorum. pc kadar hızlı değil ama çok da yavaş değil.

ekranın küçüklüğü biraz sorun yaratıyor.

laptopların 3'de 1 ağırlığında olduğundan taşıması çok kolay oluyor.

oyun oynamıyacaksan daha iyi bir seçim olamaz sanırım. hatta 3g'li olanları vardı bunların.

brk.trk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
netbook istiyorsan hocam öncelikle söyliyim sana, 40 gblık bahsettiğin kütüphaneni kurarsın sıkıntın olmaz onunla alakalı. kullanmak istediğin programlara gelince çok ciddi anlamda kasar netbook'unu eğer netbook için bin lira gibi para vermezsen ki o parayı verebileceksen netbook düşünme hiç sony'nın notebookları var küçük olanlarından alabilirsin.

ekranı küçük olduğu için programlarda çalışman ciddi anlamda sıkıntılı olacaktır ve netbook alırsan ve o programları bir şekilde çalıştırırsan ciddi anlamda bilgisayarın kasılabilir haberin olsun ;)

önerilerime gelince netbooklar genellikle Atom n450 1.66 atom işlemcilerle çalışıyor yeni sistemleri. tam bilmiyorum ama birde n470 serileri çıkmış zannediyorum ki performansları gerçekten çok farkediyor. n270 kullanıyordum ilk olarak asus eee pc netbook 1001ha kullandım, pil ömrü gayet iyiydi benim gibi bilgisayarın canını okuyan batarya düşmanı bir insana daha 5 saatten az gitmedi. asus ürünlerini ben sana tavsiye ederim batarya konusunda da gördüğüm kadaıyla iyiler fiyatları da 500 ile 700 lira arasında değişir.

sistemlerinde ram olarak genellikle 2 gb bulundururlar daha fazlasını bulabilirmisin bilemiyorum ancak bunu artırabilirsin bir takım netbooklarda (boyutları küçük olduğu için genellikle tek ram yuvası bulunuyor ve eğer yanılmıyorsam tek 3gb yada 4gb'lık ram takarsan çalıştırmıyor yane 3 GB ram istiyorsan 1GB artık 2GB şeklinde takman gerekiyor).

Onun dışında Harddiskler genellikle 160 GB'dan başlayarak 320 GB'ya kadar çıkıyor daha fazlası zannediyorum ki şu an için yok...

Şu anda ben Exper Style 2 kullanıyorum özellikleri ise şu;
1.1 kg
1.66 n450 Intel Atom CPU
2GB ram
250 GB harddisk
Bataryası ortalama 3 saat kadar gidiyor. benim işimi kesinlikle görüyor, counter atabiliyorum, half life 2 oynayabiliyorum (episode 2 kaldırmıyor bu arada)
ekran kartı 256MB zannedersem grafiğinden performans beklemediğim için gayet iyi olduğunu söyleyebilirim.
Onun dışında sormak istediğin bir şey varsa cevap vermeye çalışırım bildiğim kadarıyla.

bu arada 3 işletim sistemi kurulu bilgisayarımda ;)
Win XP Pro, Win 7 Ultimate ve Linux Ubuntu kullanıyorum. Yane Harddisk'in dolması dışında sıkıntı yaşamıyorum :)

Anti-Taghut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hımm öylemi dersiniz )) bunu yaşıt olduğumuzdan dolayımı dediniz merak ettim ) hayır yani ülkemizde bir yaş bile büyük olundumu abi (ağabey) denildiğini biliyorumda )) sonra zamane gençleri denilmesin )) Neyse boyut farkını biliyorum, yani netbook kullanmadığımı söyledim ama hiç görmediğimi söylemedim, ama yinede sağol Allah karşılığını versin, zahmet edip aradaki boyut farkını gösterdiğin için )) . Aslında evet bu büütn işlemleri normal İntel Core 2 Duo ile (Pentium ilede oluyordu sanırım) yapılır, ama ağır olmasından dolayı tercih etmedim, o yüzden netbook'lara bir göz atmak istedim... Ya etrafımda kimsede görmedim netbook (yani ödünç alabileceğim) o yüzden özellikle bahsettiğim kütüphane'yi denemem veya uyarmı netbook'lara bunu öğrenmem lazım...

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Yaşıt olduğumuzdan vs. değil, abi denilmesini sevmem. Siz 2 işletim sisteminin nasıl olduğundan bahsedince bende boyutlardan bahsetmem gerektiğini düşündüm. Kolay gelsin.

brk.trk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
asus eeepc kullanıyorum. cihazda oyun oynaman imkânsız. hd videolardada sıkıntı yaratıyor. ancak visual studio 2010 ve photoshop, dreamveawer, flash yazılımlarının cs4' sümünün kurdum hiç bir sorun yaşamadım. tüm bunları windows 7 ultimate 'de aero açıkken kullanıyorum. pc kadar hızlı değil ama çok da yavaş değil.

oyun oynamıyacaksan daha iyi bir seçim olamaz sanırım. hatta 3g'li olanları vardı bunların.

hocam hangi modelini kullandın :s bende olanında oyun oynayabiliyordum yane tabi basit oyunları ama photoshop felan kullanamadım adam gibi :s msn office bile nerdeyse çooook zor çalışıyordu bende.. şimdikinde daha iyi ama exper style 2'de

Anti-Taghut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
"orcnd" ve "brk.trk" , arkadaşlar çok teşekkür ederim yorumlarınız için. Aslında ben pek oyun oynamam, yani hele yeni nesil Metin2, Knight, yok bilmem Callof duty veya diğer yeni çıkıp isimlerini bilmediğim oyunlara hiç bakmam :) elhamdulillah. Belki couter-strike falan kurduğumda kabul etseydi sevinirdim, ama çokta gerekli değil deidğim gibi oyunlarla aram yok )) ama Kod yazma programlarına gelince keşke kabul etseydi, fakat sanırım haklısınız kurmada sorun olmasa bile ekran küçüklüğü sorun olabilir. Ama bahsettiğim kütüphaneyi kurabilirse çok sevinirim, en önemli olan o benim için, tabi birde kod programları ama... neyse daha bakacam, peki 500tl veya 550tlye intelin atom'u n450 320gb HDD ve 2gb ram bulabilirmym? ben hp düşünmüştüm ama sizce asus mu hp mi veya hangisini tavsiye edersniz?

brk.trk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
"orcnd" ve "brk.trk" , arkadaşlar çok teşekkür ederim yorumlarınız için. Aslında ben pek oyun oynamam, yani hele yeni nesil Metin2, Knight, yok bilmem Callof duty veya diğer yeni çıkıp isimlerini bilmediğim oyunlara hiç bakmam :) elhamdulillah. Belki couter-strike falan kurduğumda kabul etseydi sevinirdim, ama çokta gerekli değil deidğim gibi oyunlarla aram yok )) ama Kod yazma programlarına gelince keşke kabul etseydi, fakat sanırım haklısınız kurmada sorun olmasa bile ekran küçüklüğü sorun olabilir. Ama bahsettiğim kütüphaneyi kurabilirse çok sevinirim, en önemli olan o benim için, tabi birde kod programları ama... neyse daha bakacam, peki 500tl veya 550tlye intelin atom'u n450 320gb HDD ve 2gb ram bulabilirmym? ben hp düşünmüştüm ama sizce asus mu hp mi veya hangisini tavsiye edersniz?

Bulursun hocam 500 550'ye.. Hp fiyatlarını pek bilmiyorum ama asus netbook olayında gerçekten kaliteli ve hesaplı..bilgisayarları sağlam oluyor yane. hemde batarya ömrü olarak bilmiyorum ama diğer bir çok netbook'tan daha iyi. kopd yazma programlarını felan emin olamıyorum ama çok kasar bilgisayarı çalışsa bile zannediyorum ki. kütühaneyi kurabilir zannediyorum sıkıntı olacağını zannetmiyorum... ben Asus eee pc modellerine bakmanı öneririm n470 en son çıkan işlemci sanırım ve 500 550 gibi fiyatları var Darty'de. Eminim online alışveriş sitelerinden daha uygun fiyata bulabilirsiniz.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
hocam hangi modelini kullandın :s bende olanında oyun oynayabiliyordum yane tabi basit oyunları ama photoshop felan kullanamadım adam gibi :s msn office bile nerdeyse çooook zor çalışıyordu bende.. şimdikinde daha iyi ama exper style 2'de
asus eeepc 1000HA kullanıyorum. normalde xp ile geliyor cihaz ben ise windows 7 ultimate kurdum. oyunlarda ciddi sıkıntı yaşıyor cihaz. pes 6'yı zar zor oynatıyor. half-life 1 açılmıyor bile.
ancak photoshop performansı gayet iyi. msn'dede hiç sorun yaşamadım. office 2007 kurdum oda sorunsuz gayet performanslı çalıştı.

bi ara cihaza moblin kurdum ondaki performans ise mükemmeldi. pc kadar akıcı kullanabiliniyor moblin ile tavsiye ederim

brk.trk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
asus eeepc 1000HA kullanıyorum. normalde xp ile geliyor cihaz ben ise windows 7 ultimate kurdum. oyunlarda ciddi sıkıntı yaşıyor cihaz. pes 6'yı zar zor oynatıyor. half-life 1 açılmıyor bile.
ancak photoshop performansı gayet iyi. msn'dede hiç sorun yaşamadım. office 2007 kurdum oda sorunsuz gayet performanslı çalıştı.

bi ara cihaza moblin kurdum ondaki performans ise mükemmeldi. pc kadar akıcı kullanabiliniyor moblin ile tavsiye ederim

Doğrudur hocam, Benim 1001HA Windows 7 Starter ile gelmişti. Ben kendim yükledim Windows 7 Ultimate'yi. Bir çok programı aynı anda kullanıyordum ben ondan olabilir belkide, gerçi ufak programlardı o kadar kasacak türden değildi ama Office 2007 ciddi anlamda yavaş çalışıyordu bende. Half-Life 2 episode 2yi çalıştıramadım ben episode 1'i oynayabildim bir takım hareketli sahneler dışında pek fazla kasmıyordu.

Şu anda dediğim gibi Exper Style 2 var :) Çok daha iyi 1001HA'dan hız olarak ama şarj olarak ve sağlamlık olarak tabiki eeepc çok daha iyiydi. Dokununca hissedebiliyordum farkı :)

CZC

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Bugünün ortalaması sayılacak bir laptop kullandıktan sonra netbook almaya kalkarsanız taşınabilirlik dışında sizi tatmin eden pek bir şey bulamayabilirsiniz.
Güncel netbookların genel konfigürasyonu "Atom 1.6 GHz işlemci, 10.1" ekran, 2 gb ram, 250 veya 320 gb HDD, O/B ekran kartı" şeklinde temel anlamda. (Daha iyileri mutlaka vardır ama geneli bu.)

DW kurdunuz diyelim, hepi topu bir karışlık ekranda Live View + Live Code, sağda Insert vesaire ve altta da Properties barı açıkken çıldırtır çalışılan sayfa sizi. Artı seri çalışıp her F12 yapışınızda makinenin biraz daha kastığını bile farkedersiniz.

Hele ki aynı anda WMP den müzik dinleme veya Youtube'dan video çalıştırıp sadece sesini duymak gibi masum düşünceleriniz olursa daha iyi anlarsınız netbook'un size verebileceği hayal kırıklığı ve muz kabuğu durumudur..

Ha, yapamaz mısınız dediklerinizin hepsini? Yaparsınız mutlaka.. Ama "Teoride ve Pratikte Bahadır Boysal" manzarası farklı olacaktır, tat vermeyecektir..

Temel beklentiniz minimum 15.6" olan koca laptop'un yerine netbook'un taşınabilirlik avantajından faydalanmaksa eyvallah.

Ama (bütçe anlamında üzerine %35 koyma imkanınız varsa) 12.1" veya 13.3" boyutunda ve sistem özellikleri netbookla kıyaslanamayacak kadar tatmin edici olan normal dizüstü sayılacak makineleri araştırın derim..

Rastgele! :)

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296

Asus Eee pclere genelleme yaparak oyun oynaman imkansız demen yanlış Bende eee pc kullanıyorum Asus 1201N ve memnunum.
Anti-Taghut arkadaşım o saydığın programları Asus 1201N ve daha üstü modellerde rahat çalıştırırsın

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
Asus Eee pclere genelleme yaparak oyun oynaman imkansız demen yanlış Bende eee pc kullanıyorum Asus 1201N ve memnunum.
Anti-Taghut arkadaşım o saydığın programları Asus 1201N ve daha üstü modellerde rahat çalıştırırsın

Asus 1201N harici ekran kartına sahip oyun performansı nispeten daha yüksektir. ancak standart netbooklarda ekran kartı chipset üzerinde oluyor ve bu ekran kartları oldukça zayıf.

tabi oyundan ne anladığımıza ilgili biraz. oyun diyince benim aklıma en son çıkan popüler oyunlar geliyor. fakat bazıları için counter strike, quake 3 gibi oyunlar gelebilir.