Nerden Başlanır Bu Programlamaya?

Bu konuyu okuyanlar

uploader

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Arkadaşlar böyle sorular çok var farkındayım. Ama benim sorunum biraz farklı. Bazı arkadaşalr sormuş hangi dilden başlayalım filan diye çeşitli seçenekler sunulmuş. Ben hangi dilden başlayacağıma karar verdim. --C--... Fakat nasıl başlayacağım hiç bilemiyorum. Bir çok editör var. Hangisini tavsiye edersiniz. Mesela ben php kodlarım. Ona html ile başladım. Hemde hepsini internetten öğrendim. Ama buna nasıl başlayacağım bilemiyorum. Mesela html öğrenecek bir kişi için bir çok güzel anlatımlı kaynaklar var. Html anlatılırken <b>lkhdfdfjejr</b> yap kalın olur şöyle yap böyle olur şöyle olursa böyle olur filan diye güzelce anlatılıyor. Fakat ben yazılım programlamaya giriş nasıl olur hala çözebilmiş değilim.

Derdimi anlatabildim sanırım. Yok sorununu anlayamadım diyorsanız biraz daha açayım: ben yazılım üretmek istiyorum ama buna nasıl başlayacağımı, hangi kodların ne işe yaradığını bilmiyorum ve ben bunu öğrenmek istiyorum.

Hangi kaynakları tavsiye edersiniz benim sıfırdan başlamam için? Ve hangi editörü. Ayrıca Win7 Ultimate kullanıyorum. Bunu neden söyledim? Çünkü bazı editörler bazı OS larda çalışmıyormuş.

Şimdiden çok teşekkürler arkadaşlar...

just-ice

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
C dili baslangic icn pek ideal degil bana sorarsan, gereginden fazla komplex gelir baslangic icin.

En sagliklisi ögrenmeye JAVA ile basla bence. Java nin dil yapisi, C nin dil yapisina cok benzer, yarin öbürgün rahat C yide, C++ ida ögrenirsin. C# ilede baslayabilirsin, ama JAVA, C# tan da daha sadedir.

Java da program gelistirmek icin Eclipse programini kullanani tavsiye ederim.

Google da, - Eclipse Java Tutorial - diye aratman yeterli olacaktir, istemedigin kadar tutorial bulacaksindir, videolu anlatimlarda var cok.

Ilk Hello World programini yazdiktan sonra, ve dil in Syntax i, data type lari, degiskenler,loop lar, array ler, vs.. hakkinda genel bir bilgiye sahip olduktan sonra, sana tavsiyem, tutorial felan okumaya ara ver, ve kendine ufak bir hedef koyup onu gerceklestir ögrendiklerinle.

Mesela benim yazdigim ilk programlardan birisi, Altin Sayi , adinda bir programdi, programin basinda rasgele bir sayi olusturuyor, ve sayiyi kullaniciya tahmin ettiriyordum, sonunda dogru sayi bulundugunda, kac denemeden sonra sayinin bulundugunu yaziyordum son olarak. Böyle ufak birsey ile basla.

Daha sonra tabi bircok konu var, burda saymakla bitmez, ama temel konular hakkinda bilgilen: object oriented programming, abstract data types, sorting algorithms, vs.......

Tabi Programlama ögrenmek icin, veya bir programlama dilini anlamak icin, bu dilin üzerinde calistigi platformuda taminan lazim, yani bir bilgisayar nasil calisir, cpu, ram nedir, aralarinda nasil bir iliski vardir, bunlar hakkinda genel bir bilgiye sahip olmalisin. Sonra dual sayi sistemini kavramalisin.

Bunlar tabi basic konular hepsi, programlama ögrenmek icin hafiften büyük resmi görebilmelisin, baglantilari görebilmeli ve genel bir bakis acisi kazanabilmelisin, bazi standartlari ve protokelleri tanimalisin, html den bahsediyorsun örgenin, http yi tanimalisin...

Ha tabi söyle birseyde var, programlama ögrendikten sonra hangi alanda program gelistirmeyi planliyorsun , bu cok önemli, cünkü ona göre en basindan yogunlasman gerekir, yoksa zaman kaybedebilirsin. Örnegin daha cok low level programing mi yapacaksin yoksa, bi web application u mu gelistireceksin. Programlarinda GUI ye yer vericekmisin. Bu sorulari en basindan kendine sor.

Umarim azda olsa yardimci olabilmisimdir. Kolay gelsin :D

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
Editör olarak Visual Studio 2010 öneririm. Kodlamada çok fazla kolaylık sağlıyor. Ve Windows7 (x86 & x64) ilede uyumludur.

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Kimse söylememiş ama programlamaya ingilizceyle başlanır. Ne alakası var dersen onuda başka biri açıklasın :)

yldrm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
herkes saçmalamış. sen c de karar kıldıysan c ile başla. Ama şöyle de bir olay var ki c de bir çok iş programcıya bırakılır. Bu yüzden hata yapma olasılığın artar. C++ tasarlanırken de bir çok programlama paradigmasını destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bence C++'ı daha iyi bir C olarak öğrenmeye başlayabilirsin. İnternette "C++ as a better C" diye aratırsan bi çok kaynak çıkar. IDE olarak da Eclipse CDT yada Visual C++ kullanabilirsin.

Stone

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Eğer bir programcı olmak istiyorsan hepsinden önce kesinlikle orta-üst derece ingilizceye sahip olman şart. Bunun yanında herhangi bir dil öğrenmeden önce kesinlikle "ALGORİTMA" ve "AKIŞ ŞEMALARI" öğren. Bu ikisine büyük şekilde önem vermen gerekli. Ardından rahat olması bakımından Basic dilini tavsiye ederim. Basic dili üst seviye bir dildir. Yâni günlük konuşma diline yakın bir dil olduğundan programlama kolay öğrenilir. C dili ise alt seviye dillerdendir yâni makine diline daha yakındır. Bunların yanında C# dili ise hem makine diline daha yakın hemde günlük konuşma diline yatkın olduğundan orta segmentte yer alan bir dildir. Yazılım geliştirmek için bir IDE ihtiyacın varsa Visual Studio 2010'u deneyebilirsin. Visual Studio 2010 hem C#, Visual Basic.Net hemde C++ dillerini içerisinde barındırır. Ayrıca gelişmiş Debug(hata yakalama) özellikleri ilede hatalarını kolayca bulabilirsin. Nacizane tavsiyem kesinlikle programlama başlarken görsel öğelerle başlama. İşin mantığını kavraman bakımından konsol ekranında ve konsol uygulamalarında çalış. Hem C# ile hemde Visual Basic.Net ile konsol uygulamaları geliştirebilirsin. Bu dillere hakim olduktan sonra artık nesneye dayalı programlamaya geçebilirsin demektir(OOP-Object Orident Programming). Kısaca eklemem gerekirse, programlama ve iyi bir yazılımcı olmak demek çok büyük sabır, zaman, araştırma ve merak gerektirir.

Saygılarımla.

turgutreisfb

Profesör
Reaksiyon puanı
37
Eğer bir programcı olmak istiyorsan hepsinden önce kesinlikle orta-üst derece ingilizceye sahip olman şart. Bunun yanında herhangi bir dil öğrenmeden önce kesinlikle "ALGORİTMA" ve "AKIŞ ŞEMALARI" öğren. Bu ikisine büyük şekilde önem vermen gerekli. Ardından rahat olması bakımından Basic dilini tavsiye ederim. Basic dili üst seviye bir dildir. Yâni günlük konuşma diline yakın bir dil olduğundan programlama kolay öğrenilir. C dili ise alt seviye dillerdendir yâni makine diline daha yakındır. Bunların yanında C# dili ise hem makine diline daha yakın hemde günlük konuşma diline yatkın olduğundan orta segmentte yer alan bir dildir. Yazılım geliştirmek için bir IDE ihtiyacın varsa Visual Studio 2010'u deneyebilirsin. Visual Studio 2010 hem C#, Visual Basic.Net hemde C++ dillerini içerisinde barındırır. Ayrıca gelişmiş Debug(hata yakalama) özellikleri ilede hatalarını kolayca bulabilirsin. Nacizane tavsiyem kesinlikle programlama başlarken görsel öğelerle başlama. İşin mantığını kavraman bakımından konsol ekranında ve konsol uygulamalarında çalış. Hem C# ile hemde Visual Basic.Net ile konsol uygulamaları geliştirebilirsin. Bu dillere hakim olduktan sonra artık nesneye dayalı programlamaya geçebilirsin demektir(OOP-Object Orident Programming). Kısaca eklemem gerekirse, programlama ve iyi bir yazılımcı olmak demek çok büyük sabır, zaman, araştırma ve merak gerektirir.

Saygılarımla.

++1

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
JAVA, C++, C# farketmez, hangi dili tercih edersen et önce mutlaka UML (Unified Modelling Language) öğren.

Programcılığın başı UML'dir arkadaşlar. Ondan sonra istersen hepsini öğrenebilirsin.

---------- saat 08:27 eklendi ---------- önceki mesaj saat 07:45 eklenmişti ----------

python çok zor bir dil değilki sadece yeterli kaynak yok

a=2;
b=3
a+b=c;
print c;

pythonda iki sayıyı toplayan program bundan daha az kodla, daha az satırla hangi dilde toplayabilirsin?

<?php
echo 2+3;
?>:lol:

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
@Stone en mantıklı cevabı vermiş. Zaten üniversitelerde verilen eğitim bu sıralama ile devam eder: Algoritma ve Akış Diyagraramı, Java ve C++ ile konsol uygulamaları, C# ve Java ile görsel uygulamalar.

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
C'de karar kıldıysan kendince sebebplerin vardır, verdiğin kararla başlayabilirsin. Ancak diğer arkadaşların belirttiği gibi İngilizce ve Algoritma kaçınılmazdır.

C'nin sana şöyle bir katkısı olabilir, C'de herşeyi senin yapman gerekir, yani tüm ayrıntılar sana bağlıdır bu nedenle işi ayrıntılarıyla öğrenirsin. Ancak bu diğerlerine göre biraz daha zorlayacaktır seni. Sabır edebilirsen, her yazdığın kodda kodu yazdığının belki 3-5 katı zamanı koddaki hataları düzenlemeye ayırabileceksen C ile başla. İlk başlarda zor olabilir ama işi gerçekten öğrenirsin.

C ile işin temelini öğrendikten sonra Object Oriented bir dile geçmen gerekir. C# ya da Java'ya geçebilirsin.

Derleyici olarak C için DevC++ ile başlayabilirsin.

Reaksiyon puanı
66
bende proglama diline giriş yapalı bir hafta oluyor:)
bir sorum olacak hazır konu açılmışken. ben visual basic 2010 kullanıyorum. tavsiye eder misiniz? yeni başlıyorum yada visual studio 2010 mu önerirsiniz?

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
bende proglama diline giriş yapalı bir hafta oluyor:)
bir sorum olacak hazır konu açılmışken. ben visual basic 2010 kullanıyorum. tavsiye eder misiniz? yeni başlıyorum yada visual studio 2010 mu önerirsiniz?

Visual Basic 2010 idesi Visual Studio 'nun dallarından biri gibi düşünebilirsin. VB2010 ile sadece VB.Net ile program yazabilirsin. Ama Visual Studio ile alternatifler fazla.

Ayrıca VB.Net ile programlamaya başlaman çok iyi bir tercih değil bence. İlerde başka bir dile geçmek istersen diğer dilin syntax yapısına alışman kolay olmayabilir. C# ile başlamanı öneririm :)

yldrm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
:bored:
JAVA, C++, C# farketmez, hangi dili tercih edersen et önce mutlaka UML (Unified Modelling Language) öğren.

Programcılığın başı UML'dir arkadaşlar. Ondan sonra istersen hepsini öğrenebilirsin.

---------- saat 08:27 eklendi ---------- önceki mesaj saat 07:45 eklenmişti ----------

<?php
echo 2+3;

python:

print 2+3

c:

#include <stdio.h>
int main(void){
printf("%d", 2+3);
}

cpp:

#include <iostream>
int main(void)
{
std::cout << 2+3;
}

ruby:

puts 2+3

java:

class toplama
{
public static void main(String args[])
{
System.out.println(2+3);
}
}

matlab:

2+3

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Yasemin Türkmen - Adım Adım C++ Programlama

Bence bu kitapla başla. Hem ucuz, hem de öğretmek açısından iyi. C ve C++ için zor derler. Neden zor derler biliyor musun, çünkü herşeyi programı yapan insan hesaplamak zorundadır.

Bilmeyenler için bir şey diyeyim. Pascal ve Delphi de aynı derecede zordur. Java, Ada95 ve matlab da zordur.

Kişisel görüşüm C++ ile başla. Aynı ders çalışır gibi. Küçük bir esnafsın ve ürün üretiyorsun gibi çalış kardeşim. Kendini bu konuda disipline et, mutlaka başarılı olursun. emin ol bu kitabı ve içindekileri anlaman, dolayısı ile C++ ı anlaman en fazla 6-7 gün sürecektir.

Ardından da derim ki; PHP, HTML, XML, CSS öğren, bunları da kullanarak bir proje geliştir. Gerisi gelir, yolunu çizersin.

Php ye hakim ol ki, bir çok web sitesi hazır şablonu var. Kolay yoldan kullanırsın... Yine de C++ ı öğrenmeni tavsiye ediyorum.

rainman4009

Asistan
Reaksiyon puanı
5
arkadaşım sen ilk olarak c den başla... hem daha fazla kendini geliştirirsin... belki java ve c # daha daha görsel uygulamalar yazmazsın... piyasada programcı dediğin insanlar programcı deiğildir... bunlar microsoft oracle ve diğreleri insanları köleleştiriyor... sağdo solda birsürü buton koymuşlar.compenet.. bir sürü özellik koymuşlar... ama bunlar nazıl çalışır.. ram da hangi bölgeleri işgal eder .... bunları bilen insan asm( assembly) aktif olan insan programcıdır benim görüşüm....

c yi başarırsan ondan sonra gelen bütün dilleri öğrenmem daha kolay olur...

Uso!

Doçent
Reaksiyon puanı
27
Eğer kendi sürecimi anlatacak olursam, ilk olarak beni programlamaya alıştıran "Flow Chart" oldu.Kodlamaya dair hiç bir şey yok, sadece görsel ve kullanıcı girdileriyle konsol uygulaması oluşturmaya yarıyor.Diyagramlar programlamadaki mantığı güzel bir şekilde anlatıyor.

Bu programı kullanarak yaptığım ilk program, puan girildiğinde puana denk düşen notu ve geçer durumuna göre "Geçtiniz!" ve ya "Kaldınız!" sonucunu veriyordu ve dediğim gibi, kodlama yok, sadece mantık üzerinden.

Burada mantığı oluşturduktan sonra ikinci programım gene aynı işlevi gören VB.Net tabanlı görsel bir programdı.Kodlamaları için YouTube'dan bir kaç video izlemem yeterli geldi, VB.Net programlamaya başlamak için en kolay programlama dili sanırım.

Ayrıca PHP yazıyorum demişsiniz.PHP'de uyguladıklarınızı VB.Net'de deneyin, öncelikle her zaman bildiğinizin üzerinde giderek aynı işlemleri yapmaya çalışın.Hani programlamaya giriş klasiği; "Hello World!" vardır ya, aynen onun gibi.

VB.Net'den sonra geçilebilecek en uygun platform C#.Net gibi geliyor.İkisi de .Net olduğu için dilde pek yabancılık çekmiyorsun, sadece C#.Net'de biraz daha dikkatli yapman gerekiyor tanımlamaları, gereken yerlerde de değişkenleri uygun formata çevirmelisin.

Bunları C öğrenmek istiyorum dediğiniz halde neden yazdım?Çünkü temelden başlamanız daha iyi olacaktır.Mantığı oturttuğunuz sürece her programlama diline bir kaç haftaya elinizi alıştırabilirsiniz.Sadece başlarda biraz zorluk çektirir programlama dili değiştirirken, ama alıştıktan sonra kaptırıp gidersiniz. :)

Bu arada unuttum demeyi, C++,C#,VB daha hangilerini destekliyordu tam hatırlamıyorum, Visual Studio 2008 kullanabilirsin.Nedense bana 2010 daha karışık geliyor bazı şeyler, 2008 daha kullanışlı bence. :)

Kriptograf

Profesör
Reaksiyon puanı
0
cagatay çebi vardı bir aralar ben onun anlatımından çalıştım c ve c++ ı şimdide embarcadero'nun rad stdio 2010 kullanıyorum 30 günlük deneme sürümleriyle başla sonra gerisi gelir. Dendiği gibi ingilizcen ve algoritma kurma alışkanlığın varsa sana çok kolaylık sağlar...

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
"C++'ın insanları yalnızca basit programlarda kullanılabilecek biçemler ve teknikler kullanmaya yöneltecek şekilde öğretilmesini kabul edemiyorum. Bu, onları başarısızlığa ve öğrendiklerinden vazgeçmeye götürür".

Bjarne Stroustrup(C++' ı meydana getiren kişi)

Burada bulunan yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
burada hangi dili öğrenmeden önce algoritmayı oturtmak lazım. çünkü iyi bir algoritma oluşturamıyorsanız. herhangi bir dil bilmenizin hiç bir önemi yok. önce algoritma ardından ihtiyacına göre C#, c++, php yada vb öğrenebilrsin. yazılım öğreticileri öncelikle konsolla ilgili örnekler yaptırıyorlar. ama neden öyle yapıyorlar doğrusu bunu bilmiyorum.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
burada hangi dili öğrenmeden önce algoritmayı oturtmak lazım. çünkü iyi bir algoritma oluşturamıyorsanız. herhangi bir dil bilmenizin hiç bir önemi yok. önce algoritma ardından ihtiyacına göre C#, c++, php yada vb öğrenebilrsin. yazılım öğreticileri öncelikle konsolla ilgili örnekler yaptırıyorlar. ama neden öyle yapıyorlar doğrusu bunu bilmiyorum.

Genelde öğretilecek dile ait basit yapıyı göstermek (basitten kastım, hata denetimlerinin olmadığı, bellek yönetimi ile alakalı işlerin hesaba katılmadığı örnekler) ve yazılan program ile başlangıçta küçük de olsa iş yaptırılabildiğini göstermek amacı ile konsol programları yazılır.

Sektörde geçerli diller belli. C# ve Java. C++ Türkiyede zaten çok az şirket tarafından kullanılıyor. Kendi görüşüm, C++ programlama dillerinin latincesidir. Ayrıntılı yapısını kavrayan, diğer dilleri rahatlıkla öğrenebilir ve yorumlayabilir. İlla ki öğrenmeye gerek var mıdır derseniz, hayır yoktur derim. Fakat öğrenilmesinde fayda var görüşündeyim.

Belki de üzerine en çok kitaplık ve kütüphane dosyası yazılan dil C++ dır. Java da bu konuda çok çok güçlü lakin ben halen web tabanlı olmadıkca, uygulamaların java ile geliştirilmesine anlam veremiyorum. Planlı olduktan sonra dilin bir önemi yok. Stabilite, hız ve güvenliğin önemi var. Kullanılan dilin probleme uygun çözüm olması konusunda önemi var.

Planlama düzgün olmadıktan sonra çöpe gitmiş o kadar çok para, zaman, emek ve fikir var ki...

turgutreisfb

Profesör
Reaksiyon puanı
37

<?php
echo 2+3;
o kod çalışmaz hocam :D
Python Programlama Dili gibi kaynak mı var diğer dillerde? :D
bu siteyi tabiki biliyorum kitabını bile aldım ama bu siteden başka elle tutulur bir kaynak yok

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
web programlamadan başlamanı öneririm. yeni trend bu yönde ayrıca kullanım olarak da oldukça kolaylar.

özellikle php konusunda hem türkçe hem ingilizce kaynak çok fazla

Ugurcan377

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
daha programlamaya yeni başlayan birine fiyatları 800 dolarla 12.000 dolar arasında değişen bir ide önermelerine şaşırdım.
Ben okul dolayısıyla c ile başladım ama python yeni başlayanlar için gayet uygun bence

Son mesajlar