Neden Ryzen Tercih Edilmeli?

Sizce AMD mi yoksa Intel mi?

• Kullanılan toplam oy
    81

Bu konuyu okuyanlar

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Uzun zamandır bu konu hakkında bir kargaşa var.Intel tercih etmek isteyen arkadaşları bir türlü vaz geçiremiyoruz.Hala AMD işlemcilerde ısınma sorunu olduğunu sanıyorlar ama iş artık öyle değil.Eskiden kasa toplayacağımız zaman gözümüz kapalı Intel işlemci seçerdik çünkü o zamanlar AMD gerçekten daha fazla ısınıyordu ve performansları Intel ile yarışamayacak seviyedeydi.Gün geldi AMD buna bir dur deme vakti geldiğini anladı ve Ryzen serisini ortaya çıkardı.Peki neden Ryzen?

Ryzen vs Intel.jpg

• Daha bol anakart seçeneği.
  • Ryzen destekli anakartların hepsi 3200 MHz ye kadar RAM frekans hızı destekliyor.
  • Intel tarafında soket değişimi çok sık olurken AMD 2020 yılı da dahil olmak üzere AM4 soketini kullanacağını açıkladı.Yani bu demek oluyor ki siz bundan 2 yıl sonra bir işlemci değiştirmek istediğinizde elinizdeki anakarta uygun üst seviye bir işlemci alabilirsiniz.
  • 7. nesil Intel işlemciler ile karşılaştırılmamalı bile.Daha yeni 8. nesil Intel işlemcilerde soket değişti ve siz gidip 7. nesil bir işlemci aldığınız zaman ileride işlemci değiştirmek isteyince anakart değişimi de beraberinde gelmek zorunda olacaktır.
  • Çoklu çekirdek performansları Ryzen işlemcilerin daha iyi.
  • Anakartları 8. nesil Intel işlemcilere göre çok daha ucuz.
Ahanda buraya en ucuz Intel 8. nesil destekli anakartı bırakıyorum.Birde altına F/P ürünü olan her türlü desteğe sahip ekran kartınızın ve işlemcinizin pinlerini sıcak sudan soğuk suya sokmayacak Ryzen destekli bir anakart koyuyorum.(Fiyatlar siteye göre biraz oynayabilir ama genel itibarı ile böyle)

Intel Olan : MSI Z370-A PRO Intel Z370 8th Gen Intel Soket 1151 DDR4 4000MHz(O.C.) USB 3.1 Anakart | ITOPYA
Ryzen Olan : MSI B350 PC MATE Amd B350 3200+ (OC) DDR4 Soket AM4 ATX Fiyatı

Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok.Vay şöyleymiş vay böyleymiş demem görüyorsunuz.Mükemmel mükemmel.

Hadi birazcıkta işlemcilerin performans farklarını ortaya koyalım.

1500 TL fiyat etiketine sahip 2 ürünü karşılaştıralım.İ7-8700 ve Ryzen 7 1700.Bazı durumlarda tekli çekirdek performansından dolayı Intel önde olabilir.

UserBenchmark: AMD Ryzen 7 1700 vs Intel Core i7-8700

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=Sm5qTxi81Hk

Şimdi diyeceksiniz ki "Intel önde ama o zaman neden Ryzen alalım?".Ahanda burada anakarttan arttırdığınız fiyatı Ryzen 7 1800x alarak değerlendireceksiniz.Birde bu işlemci Intel kısmından daha iyi O.C. desteğine sahip.Vuracaksınız O.C. yi bakın işlemci nasıl uçuyor.Aman dikkat kasanız havalanmasın.Tabi Intel toplayacak herkes o anakartı almak zorunda değil.Bu sebeple anakartlar arasında fiyat farkının artması kaçınılmaz.Bu durumda araya birde sıvı soğutucu eklersiniz mis mis.

İşin kötüsü kimse i7-8700 ile Ryzen 7 1800X kıyaslaması yapmamış.8700K ya göre değerlendirip kıyaslarsınız artık.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=36N6xQDZ98c

Sonuç : Intel oyunlarda daha iyi performans gösterebilir ama dediğim gibi iş birazda render ve edit gibi olaylara dönünce AMD farkını ortaya koyuyor.Kaldı ki eski oyunlar için tekli çekirdek performansı daha önemliydi ama artık yeni oyunlarda çoklu çekirdek kullanmaya başladı.Ryzen yeni oyunlarda daha etkili zaten bunu görebilirsiniz.Daha uzun ömürlü ve daha ucuz bir sistem istiyorsanız Ryzen almalısınız.EE tabi bu 8. nesil Intel işlemciler Ryzen serisinden sonra geldi.Bakalım Ryzen işlemcilerin yeni serisi 8. nesil Intel karşısında nasıl performans sergileyecek?

Bu arada 2. nesil Ryzen işlemciler çıktı. Detaylı bilgi almak isteyen buradan bakabilir :)
https://forum.shiftdelete.net/threads/yeni-nesil-ryzen-islemciler-neler-vaat-ediyor.552084/

Son düzenleme:

canburger

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Uzun zamandır bu konu hakkında bir kargaşa var.Intel tercih etmek isteyen arkadaşları bir türlü vaz geçiremiyoruz.Hala AMD işlemcilerde ısınma sorunu olduğunu sanıyorlar ama iş artık öyle değil.Eskiden kasa toplayacağımız zaman gözümüz kapalı Intel işlemci seçerdik çünkü o zamanlar AMD gerçekten daha fazla ısınıyordu ve performansları Intel ile yarışamayacak seviyedeydi.Gün geldi AMD buna bir dur deme vakti geldiğini anladı ve Ryzen serisini ortaya çıkardı.Peki neden Ryzen?

• Ryzen destekli anakartların hepsi 3200 MHz ye kadar RAM frekans hızı destekliyor.
  • Intel tarafında soket değişimi çok sık olurken AMD 2020 yılı da dahil olmak üzere AM4 soketini kullanacağını açıkladı.Yani bu demek oluyor ki siz bundan 2 yıl sonra bir işlemci değiştirmek istediğinizde elinizdeki anakarta uygun üst seviye bir işlemci alabilirsiniz.
  • 7. nesil Intel işlemciler ile karşılaştırılmamalı bile.Daha yeni 8. nesil Intel işlemcilerde soket değişti ve siz gidip 7. nesil bir işlemci aldığınız zaman ileride işlemci değiştirmek isteyince anakart değişimi de beraberinde gelmek zorunda olacaktır.
Ahanda buraya en ucuz Intel 8. nesil destekli anakartı bırakıyorum.Birde altına F/P ürünü olan her türlü desteğe sahip ekran kartınızın ve işlemcinizin pinlerini sıcak sudan soğuk suya sokmayacak Ryzen destekli bir anakart koyuyorum.(Fiyatlar siteye göre biraz oynayabilir ama genel itibarı ile böyle)

Intel Olan : MSI Z370-A PRO Intel Z370 8th Gen Intel Soket 1151 DDR4 4000MHz(O.C.) USB 3.1 Anakart | ITOPYA

Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok.Vay şöyleymiş vay böyleymiş demem görüyorsunuz.Mükemmel mükemmel.

1500 TL fiyat etiketine sahip 2 ürünü karşılaştıralım.İ7-8700 ve Ryzen 7 1700.Bazı durumlarda tekli çekirdek performansından dolayı Intel önde olabilir.

Şimdi diyeceksiniz ki "Intel önde ama o zaman neden Ryzen alalım?".Ahanda burada anakarttan arttırdığınız fiyatı Ryzen 7 1800x alarak değerlendireceksiniz.Birde bu işlemci Intel kısmından daha iyi O.C. desteğine sahip.Vuracaksınız O.C. yi bakın işlemci nasıl uçuyor.Aman dikkat kasanız havalanmasın.Tabi Intel toplayacak herkes o anakartı almak zorunda değil.Bu sebeple anakartlar arasında fiyat farkının artması kaçınılmaz.Bu durumda araya birde sıvı soğutucu eklersiniz mis mis.

İşin kötüsü kimse i7-8700 ile Ryzen 7 1800X kıyaslaması yapmamış.8700K ya göre değerlendirip kıyaslarsınız artık.

Sonuç : Intel oyunlarda daha iyi performans gösterebilir ama dediğim gibi iş birazda render ve edit gibi olaylara dönünce AMD farkını ortaya koyuyor.Kaldı ki eski oyunlar için tekli çekirdek performansı daha önemliydi ama artık yeni oyunlarda çoklu çekirdek kullanmaya başladı.Ryzen yeni oyunlarda daha etkili zaten bunu görebilirsiniz.Daha uzun ömürlü ve daha ucuz bir sistem istiyorsanız Ryzen almalısınız.EE tabi bu 8. nesil Intel işlemciler Ryzen serisinden sonra geldi.Bakalım Ryzen işlemcilerin yeni serisi 8. nesil Intel karşısında nasıl performans sergileyecek?
mikemmel kısmında baya güldüm :)

biryazilimci

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
22
Fanboyluğu bir tarafa bıraktığımızda AMD yılların acısını Ryzen ile çıkarıyor. Oyun amaçlı toplanan sistemlerde AMD bir adım önde olsa da Ticari Render alan kişilerin İntel'i tercih ettiği de bir gerçek...

TeyesCC3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Ryzen 1700 alacaktım ama 2. Nesil Ryzen ™ 5 2600X almak daha mantıklı olur mu

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
her zaman en yenisi en iyidir bu intel'de bazen olmaz ama AMD'de olur ...

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ryzen 1700 alacaktım ama 2. Nesil Ryzen ™ 5 2600X almak daha mantıklı olur mu
Ryzen 5 1600X bile sıvı soğutucu ile O.C. edildiği zaman oyunlarda çok daha iyi performans veriyor Ryzen 7 1700 e göre. Beklemeni tavsiye ederim.

TeyesCC3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Hocam şuan bir sitede ön siparişte ve fiyatı 1200 TL. Ryzen 7 1700 ile aynı fiyat o yüzden bilgi alayım dedim

kaan_38t

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Bir de Ryzen işlemciler biraz daha geleceğe dönük işlemciler. İleride ki oyunların çoklu çekirdek olacağı tahmin ediliyor. Ve Ryzen işlemciler çoklu çekirdeğe sahip oldukları için 1 tık daha önde. İntel hala tekli çekirdek de takılı kaldı.

tarık1341

Asistan
Reaksiyon puanı
13

Bu arada 2. nesil Ryzen işlemciler çıktı. Detaylı bilgi almak isteyen buradan bakabilir :)
https://forum.shiftdelete.net/threads/yeni-nesil-ryzen-islemciler-neler-vaat-ediyor.552084/
Adamın parası varsa extreme i9 alsın 10 yıl titan v çeksin krallar gibi oynasın.amd olmasa 2-4 çekirdek devamdı onun dışında faydasını görmedim.Hala söyleyebilirim ryzen kasam var oyun için intel nvidia ufak renderlar içinde.10 nm cannon lake gecikmeseydi şuan bunları söyleyemiyo olurduk bence ama rekabet iyidir ya valla bize yarıyor.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Adamın parası varsa extreme i9 alsın 10 yıl titan v çeksin krallar gibi oynasın.amd olmasa 2-4 çekirdek devamdı onun dışında faydasını görmedim.Hala söyleyebilirim ryzen kasam var oyun için intel nvidia ufak renderlar içinde.
Intel işlemcilerin tekli çekirdek dolayısıyla oyun performansına zaten lafımız yok fakat düşük ve orta bütçede anakart ile çok pahalıya geliyor. Ayrıca şuanda 2. nesil Ryzen işlemciler çıktı ki Intel işlemcilerin tekli çekirdek performansına çok çok yakın değerler sergiliyorlar. Çoklu çekirdekten bahsetmiyorum bile.

tarık1341

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Intel işlemcilerin tekli çekirdek dolayısıyla oyun performansına zaten lafımız yok fakat düşük ve orta bütçede anakart ile çok pahalıya geliyor. Ayrıca şuanda 2. nesil Ryzen işlemciler çıktı ki Intel işlemcilerin tekli çekirdek performansına çok çok yakın değerler sergiliyorlar. Çoklu çekirdekten bahsetmiyorum bile.
Ufacık bir soket destek lafı milyonları intele çevirir eninde sonunda intel çoklu çekirdekte de dengeyi kuracak.Hala fazla yeni mimari gibi geliyor ryzen nedense.Amd adamdır inteli uyandırdı.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ufacık bir soket destek lafı milyonları intele çevirir eninde sonunda intel çoklu çekirdekte de dengeyi kuracak.Hala fazla yeni mimari gibi geliyor ryzen nedense.Amd adamdır inteli uyandırdı.
İşte Intel gibi bir firma o soket olayını yapmaz. Yaparsa da AMD her zaman Intel'in veremediği şeyleri daha uyguna vermek üzerine plan yapacaktır. Intel çoklu çekirdeği yakalayacaktır ama AMD de bu süre zarfında zaten elinde çoklu çekirdek varken tekli çekirdek performansında da ileriye gidecektir. Intel'in iyi bir hamle yapması için 10nm veya 7nm ile işlemci üretmesi gerekiyor aradaki rekabet iyice kızsın. Kaldı ki Intel her zaman tüketiciden çok kendi cebini düşündü. 1800 TL lik işlemciye 1 dolarlık macun sürmesi gibi. Delid denen işlem Intel yüzünden ortaya çıktı. Her ne olursa olsun benim için hangi firmanın ne sunduğu önemli olur. Hangisi daha fazla ömür ve performans sunarsa ben o tarafta olurum. Rekabetten zarar gelmez.

Blue Stack

Doçent
Reaksiyon puanı
253
Yapılan testlere göz attığımda Ryzen işlemcilerin Intel modellerinden bir eksisi olmadığını görüyorum. Beni en çok cezbeden tarafı ise tartışmasız fiyatı olur.

TeyesCC3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Ryzen 2600x ile B350 anakart mı yoksa x470 anakart mı.
Cf veya sli düşünmüyorum o.c de düşünmüyorum x470 e fazla para vermeye değer mi yoksa fiyatının düşmesinimi beklemeliyim

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ryzen 2600x ile B350 anakart mı yoksa x470 anakart mı.
Cf veya sli düşünmüyorum o.c de düşünmüyorum x470 e fazla para vermeye değer mi yoksa fiyatının düşmesinimi beklemeliyim
X470 Ryzen 2 ile birlikte gelen yeni teknolojileri iyileştirmeleri destekliyor o yüzden kesinlikle öneririm. B350 ile sadece işlemci hızında artışı görürsün. Zaten yazının sonunda başka bir konu açmıştım onun linki var oradan detaylı bilgiyi öğrenebilirsin :)

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
amd nin bugüne kadar en güzel işi ryzen işlemciler ...

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
amd nin bugüne kadar en güzel işi ryzen işlemciler ...
2. nesil ile çok daha iyi oldu :) Ilk nesildeki sıkıntıları kapattılar. Hoş böyle bir anda atlanilan seviyenin ılk etapinda eksiklikler olması doğal zaten.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
keşke ekran kartlarında da böyle harikalar yaratabilseler de rekabet olsa...

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
keşke ekran kartlarında da böyle harikalar yaratabilseler de rekabet olsa...
Nvidia ile rekabet var fakat o bölümde maalesef hırs ve destek yok. Bu yüzden yetenekli mühendisler alınıp daha iyi bir ekran kartı üretilmiyor.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
ati eskiden nvidia ile rekabet edebiliyordu en azından şuanki halinden daha iyi rekabet edebiliyordu fakat amd atiyi aldıktan sonra aynı performansı göremedik. yetenekli mühendisler var ama amd işi bilmiyor bence, yoksa şimdiye kadar ati amd nin desteğiyle uçmuştu.

bir de amd biraz geç açılıyor, işlemcilerde ryzen mucizesi kaç yıl sonra geldi hesap ettiğimizde. zamanında pentiumlara karşı bile başarı sağlamış celeron karşılığı düşünülen duron işlemcileri vardı. :D

tarık1341

Asistan
Reaksiyon puanı
13
F
İşte Intel gibi bir firma o soket olayını yapmaz. Yaparsa da AMD her zaman Intel'in veremediği şeyleri daha uyguna vermek üzerine plan yapacaktır. Intel çoklu çekirdeği yakalayacaktır ama AMD de bu süre zarfında zaten elinde çoklu çekirdek varken tekli çekirdek performansında da ileriye gidecektir. Intel'in iyi bir hamle yapması için 10nm veya 7nm ile işlemci üretmesi gerekiyor aradaki rekabet iyice kızsın. Kaldı ki Intel her zaman tüketiciden çok kendi cebini düşündü. 1800 TL lik işlemciye 1 dolarlık macun sürmesi gibi. Delid denen işlem Intel yüzünden ortaya çıktı. Her ne olursa olsun benim için hangi firmanın ne sunduğu önemli olur. Hangisi daha fazla ömür ve performans sunarsa ben o tarafta olurum. Rekabetten zarar gelmez.
Fanboyluğum ortaya çıktı xD.Ryzen candır.Keşke oyun kıtlığı da olmasa...

Knyibrahim

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
2
İşiniz oyunsa intel intel intel rahat 15-20 fps takıyor arkadaşlar ama render falan araya girince kesinlikle ryzen ben oyun oynadığım için intel aldım pişman değilim canavar gibi performans alıyorum intel kraldır

tarık1341

Asistan
Reaksiyon puanı
13
İşiniz oyunsa intel intel intel rahat 15-20 fps takıyor arkadaşlar ama render falan araya girince kesinlikle ryzen ben oyun oynadığım için intel aldım pişman değilim canavar gibi performans alıyorum intel kraldır
Rahat 15-20 fps nerde takacak kardeşim.Taksa kim ryzen alacak?Mesela ben intel alsam ve şunları görsem oturur satmayı falan düşünürüm.

Knyibrahim

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
2
Rahat 15-20 fps nerde takacak kardeşim.Taksa kim ryzen alacak?Mesela ben intel alsam ve şunları görsem oturur satmayı falan düşünürüm.
Gtx 1080 8 gb i7 8700 kullanıyorum
Abim de 1080ti ryzen 1700x var aynı ayarlarda onun 100 altına düşerken ben sabit 120-144 arasındayım ryzen intel videolarını izliyebilirisiniz