Neden iPhone tercih ediliyor

Bu konuyu okuyanlar

lovermi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Lütfen bu mesajın altına fiyat / performansı öven arkadaşlar gelmesin.
"Fiyatı eskimiyor, değeri kaybetmiyor" nedeninden başka bir neden yok mu ?
Samsungta da bu durum son 1-2 yılda geçerliliğini korudu.
Bazı belki kimseler reklamlara ve algı operasyonlarına maruz kalıyor lakin bilen insan da alıyor.
Sizce neden iphone tercih ediliyor ?

Durmuşkandemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,098
4 çıktığı gün ilk ıphone telefonu mu almıştım o zaman ki telefonlara göre mükemmel bir kullanımı vardı bir yazılım parasını fazlasıyla hakediyor diyordum. 6 çıkıncaya kadar herşey güzeldi ama 6 da rakipleri mükemmel tasarım yaptılar Samsung malzeme kalitesini değiştirdi falan dedim tutmaz sonra elim de patlar 6s aldım note 5 inanılmaz duruyordu 6s ile kıyasla ve daha çok uygundu fiyatı. İşte son noktayı o gün koydum şuan halla 6s ileyim ama bugün telefonsuz kalsam ıphone almam. Bir yazılımı kendine bağlıyor o da 1 hafta demeden unutulur bence. Kısacası 6 dan sonra ıphone artısı bitti. Neden halla alınıyor bence halla bu eski sevgilerini bırakamayanlar var marka artısı bir de telefondan çok anlamayan için tuşa bas çık kolay arayüz bu kadar

FurkanT.

Müdavim
Reaksiyon puanı
340
Eskiden iPhone'un rakipleri kendisinden gerisinde kalıyordu , bu iPhone'a ün kazandırdı. Bazı insanlar günümüzde hala bu durum devam ediyor sanıyor
Ama işin gerçeği ,Android tarafindaki markalar kendini geliştirdi ve son birkaç yıldır daha iyi telefonlar ortaya koydu. Apple ise her yeni telefonda neredeyse aynı tasarımı kullandı , neredeyse aynı özellikleri kullandı(yine de iyiydi ama önemli geliştirmeler yoktu) . Bu her sene rakibinle arasındaki farkı azalttı. Ve sonunda geriye düştü.
Şimdi iPhone X çıktı , yeni bir tasarım , farklı bir iPhone , ama gereğinden çok pahalı. Apple hata yapıyor. Ama hala apple'ı eskisi gibi sananlar koşarak alıyor.
Marka sevdalıları ise ucuz diye eski nesiil kötü iPhonelari alıyor. Yani iPhone almak şuan gerçekten gereksiz. İos kullanmak ya da ios üzerinde çalışan geliştirici falan değilsen almak hata olur.

Durmuşkandemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,098
Eskiden iPhone'un rakipleri kendisinden gerisinde kalıyordu , bu iPhone'a ün kazandırdı. Bazı insanlar günümüzde hala bu durum devam ediyor sanıyor
Ama işin gerçeği ,Android tarafindaki markalar kendini geliştirdi ve son birkaç yıldır daha iyi telefonlar ortaya koydu. Apple ise her yeni telefonda neredeyse aynı tasarımı kullandı , neredeyse aynı özellikleri kullandı(yine de iyiydi ama önemli geliştirmeler yoktu) . Bu her sene rakibinle arasındaki farkı azalttı. Ve sonunda geriye düştü.
Şimdi iPhone X çıktı , yeni bir tasarım , farklı bir iPhone , ama gereğinden çok pahalı. Apple hata yapıyor. Ama hala apple'ı eskisi gibi sananlar koşarak alıyor.
Marka sevdalıları ise ucuz diye eski nesiil kötü iPhonelari alıyor. Yani iPhone almak şuan gerçekten gereksiz. İos kullanmak ya da ios üzerinde çalışan geliştirici falan değilsen almak hata olur.
Iphone x konusunda haklısın hocam ama halla bile rakipleri tasarım olarak çok daha iyi ve fiyatı ciddi derecede daha çok uygun

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
Daha kolay ve virüs kolayca girmiyor. 2 yıl 4 aydır samsung galaxy j7 (2015) kullanıcısıyım ve bunun yanında yaklaşık 5 buçuk yıldır da ipad kullanıcısıyım. 2 tane ipad kullanıyorum ikisine de çok şükür hiç virüs girmedi ama samsung telefonuma 1 veya 2 kez girdi. Bu sene iphone 7 ye geçmeyi düşünüyorum.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
yanlış düşünceler iphone kendi ülkesinde daha mantıklı fiyata satılıyor amerikalı olmak gerek ucuz iphone için...

Mehmet Alperen

Doçent
Reaksiyon puanı
160
iphone yazılım ve güncellme desteği yüzünden alınıyor

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
İphone almanın birinci şartı hava atmak (herkes için demiyorum) bir yöndende stabil bir işletim sistemi 4 yıl güncelleme desteği ve güzel bir garanti servisi bence

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ama android iyi bir seviyeye geldi eski 4.4 gibi değil özellikle8.0 stabil

Son düzenleme:

lovermi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Mi7 ile iphone 8 belki de 8plus arasında gidip geliyorum.

Bir taraftan satamayacağım xiaomi, ismi halka arz etmeyen xiaomi x ithalatcı garantili xiaomi

diğer tarafta 1500 TL fazla vereceğim 8 plus.

ne yapacağımı bilmiyorum.

3000 TL'den fazla para vermeden telefon alma işi de artık xiaomi, one plus serilerine yetmeyecek gibi

2600 TL , 64 gb OP 5 T

artık her şey herkes pahallı olmaya başladı.
Ama daha da önemli olan bir şey var. Değer
Bugün 5s bile son çıkan ios sürümünü alıyor.
01/09/2013 tarihli bir cihaz. Rakibi olan hangisi şuanda piyasada ?
6s için çöp ve alınmaz deniyor. Aynı zamanda çıkan hangi telefon şuanda piyasada ve değeri sabit ?
Android için tüketim telefonu da demek yanlış olmaz çünkü 1 yıl sonra eskiyor. P10 bile eskidi. Ama 2 sene sonra dahi iphone 7'nin değeri olacak.
Bu yüzden 3000 TL'lik Xiaomi Mi 7 vs 4500 TL'lik Apple iPhone 8 plus arasında gidip geliyorum

Goktug14

Asistan
Reaksiyon puanı
128

Bir taraftan satamayacağım xiaomi, ismi halka arz etmeyen xiaomi x ithalatcı garantili xiaomi

3000 TL'den fazla para vermeden telefon alma işi de artık xiaomi, one plus serilerine yetmeyecek gibi

2600 TL , 64 gb OP 5 T

6s için çöp ve alınmaz deniyor. Aynı zamanda çıkan hangi telefon şuanda piyasada ve değeri sabit ?
Android için tüketim telefonu da demek yanlış olmaz çünkü 1 yıl sonra eskiyor. P10 bile eskidi. Ama 2 sene sonra dahi iphone 7'nin değeri olacak.
Bu yüzden 3000 TL'lik Xiaomi Mi 7 vs 4500 TL'lik Apple iPhone 8 plus arasında gidip geliyorum
5s’imi çarşıdaki telefoncular ya 400e alıyolar yada hiç almıyorlar.Ayrıca 4000 lirayı günümüz şartlarında ekranlı çerçeveye sahip olan bir cihaza bayılmak istiyorsan buyur.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Ama android iyi bir seviyeye geldi

2600 TL , 64 gb OP 5 T

Bu yüzden 3000 TL'lik Xiaomi Mi 7 vs 4500 TL'lik Apple iPhone 8 plus arasında gidip geliyorum[/QUOgeldi

Gerektiği xaman al sat yaparım diyorsan iphone yok bozulanaca kullanırım diyorsan android
Vede yanlışın var her android 1 senede bozulmaz(arkadaşım xperia z var hala kullanıyor ilk çıktığında almıştı. komşumuzdada s3 var hala kullanıyor. 2side sıkıntısız ) ben kendimde aldığım telefonu satmam bozulanaca kullanırım

Mehmet Alperen

Doçent
Reaksiyon puanı
160
Nedir bu apple düşmanlığı
Düşman olanlarda kesin kullanmamıştır yada kullanamayacaktır kedi ulaşamadığı ete mundar dermiş

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144

2600 TL , 64 gb OP 5 T

Gerektiği xaman al sat yaparım diyorsan iphone yok bozulanaca kullanırım diyorsan android
Vede yanlışın var her android 1 senede bozulmaz(arkadaşım xperia z var hala kullanıyor ilk çıktığında almıştı. komşumuzdada s3 var hala kullanıyor. 2side sıkıntısız ) ben kendimde aldığım telefonu satmam bozulanaca kullanırım[/QUOTE]

Düşman olanlarda kesin kullanmamıştır yada kullanamayacaktır kedi ulaşamadığı ete mundar dermiş
Apple. Kötü değil sadece sunduğu özellikler fiyatına göre düşük

Son düzenleme:

Mehmet Alperen

Doçent
Reaksiyon puanı
160
Ben ona bişey demiyorum fiyat yüksek özellik az geliyor ama adam yazılım satıyor

ir10

Asistan
Reaksiyon puanı
18
5s’imi çarşıdaki telefoncular ya 400e alıyolar yada hiç almıyorlar.Ayrıca 4000 lirayı günümüz şartlarında ekranlı çerçeveye sahip olan bir cihaza bayılmak istiyorsan buyur.

Bence 18:9 kumanda gibi telefon ve uzun ekran yerine şuan 16:9 parmak izi okuyucusu önde olan bir telefon daha güzel.Herkes çerçevesiz ekranı beğenecek diye bir kuralda yok çerçeve az olunca telefon daha iyi olmuyor . İphone kullananlar veya almayı düşünenler çerçeveyi merçeveyi kafaya taksaydı çoğu insan gibi x yerine 8 plusu tercih etmezdi.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Bence 18:9 kumanda gibi telefon ve uzun ekran yerine şuan 16:9 parmak izi okuyucusu önde olan bir telefon daha güzel.Herkes çerçevesiz ekranı beğenecek diye bir kuralda yok, İphone kullananlar veya almayı düşünenler çerçeveyi merçeveyi kafaya taksaydı x yerine 8 plusu tercih etmezdi..
Çerceve nin olmasıda. Güzel tutması rahat oluyor

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
iphone bayan yada tekelojojinin biraz uzağında kalmış hemcinslerimin tercihi bir cihaz. teknolojiyi köküne kadar bilirim kullanrım diyen biri iphone'a yan gözle bile bakmaz. gündelik hayatta aktif kulanılan en temel özelikler bile iphone da yok.

mesela benim telefonumdan kızıl ötesini alsan ben iptal olurum. iphone'da yok. smart view özelliği iphone'da yok. torrent yok. bluetooth'dan resim müzi atma yok. pc'den film müzik atmak çin işkencesi. daha tonla eksiği var.

Goktug14

Asistan
Reaksiyon puanı
128
Bence 18:9 kumanda gibi telefon ve uzun ekran yerine şuan 16:9 parmak izi okuyucusu önde olan bir telefon daha güzel.Herkes çerçevesiz ekranı beğenecek diye bir kuralda yok çerçeve az olunca telefon daha iyi olmuyor . İphone kullananlar veya almayı düşünenler çerçeveyi merçeveyi kafaya taksaydı çoğu insan gibi x yerine 8 plusu tercih etmezdi.
E o zaman Sony alaydınız?Hem parmak izi yanda oluyordu daha kullanışlıydı.

hkny93

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kendinde söylüyorsun değer kaybetmiyor, eskimiyor, bozulmuyor, servisi ve garantisi sıkıntı çıkarmıyor, donmuyor kasılmıyor, bana güncelleme gelirmi gelirse ne zaman gelir derdi yok, herşeyiyle kaliteli. Ben Lgden geçtim bütün telefonları kronik bozuktu garantiye gönderdiğim telefonun içinden olduğu halde faturası yok diye geri gönderdiklerini bilirim.. Samsung alan birçok arkadaşında telefonunda bir kaç ay sonra takılmalar başlıyor. S8 S9 dan bahsetmiyorum, mesela a7 de bir sorun çıktığında otur güncelleme bekle o güncellemenin Türkiyeye gelmesini bekle.. Bu tercih meselesi ama burda eleştiren birçok kişi hayatında hiç iphone kullanmamış insanlar bence iki telefonuda bir süre kulanıp yorum yapmak gerekli. Samsung androidde en iyi marka üstelik, diğer markaları konuşmaya bile gerek yok

Tttunahan

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,014
Maalesef ülkemizdeki insanların çoğu bilinçsiz bi şekilde alıp hava atmak için kullanıyo bunun dışında bilinçli bi şekilde yazılımını şuyunu buyunu bilipte alıp kullananlarda var ama ülkemizde bu sayı çok az

Ncakar

Asistan
Reaksiyon puanı
60
Çünkü bu ülkede hala "birinin elinde Iphone görünce mi daha havalı yoksa Samsung görünce mi daha havalı, tabii ki Iphone" diye bu foruma yazanlar var. Lise öğrencilerinin eline düşmüş telefonun çok havalı olduğunu düşünüyorlar. Iphone'un devri yaklaşık 2 sene önce bitti ama bu zihniyetin biteceğini sanmıyorum. Geçen gün arkadaşla bir kafede otururken kendisine de söyledim. "Ben birisinin elinde Iphone görünce havalı olduğunu düşünmüyor, aksine üzülüyorum"

eem06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Ünlülerin icloud hesaplarını patlattıklarını unuttukmu. O yüzden iphone istemiyorum.

Srht_zdmr_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
telefonlardan iyi anlayan parası olan diğer markaların amiral gemilerini alıyor ama para var bilgi yoksa apple pahalı olunca iyi sanıp alıyorlar oysaki daha iyi cihazlar var . Ama apple kendi işletim sistemi çok iyi güncellemeleri iyi sağliyorlar .

Iphoneları bilinçsizce alanda var sırf hava olsun diye

Son düzenleme:

TeknoBoss32

Müdavim
Reaksiyon puanı
494
Markası yüzünden çok iyi pazarlanıyor.Herkes iphone x u duydu ancak s9+ ve p20 pro yu normal halktan kaç kişi duydu

dizigen

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Hocam şimdi apple 1984 yılından beri bilgisayar ve yazılım üzerine dünya üzerinde var olan bir firma,daha ortada windows yok.Bi kere hem ios hem android linux tabanlı yazılımlar,bir farkla ios linux'un çok daha modifiye edilmiş hali,android ise basit bir versiyonu.
İos daha çok profesyonellere hitap eden bir yazılım.Appstore'da kötü amaçlı yazılım android'e göre yok denecek kadar az.Telefonu iş için kullanıyorsanız,kesinlikle ios.İos çok daha az hata veren bir sistem.
Özetle ios çalışmak,çalışmak ve çalışmak için...ince ayarlarına kadar donanım ile beraber optimize edilmiş,android'in 2-3 kat fazla donanım ile yaptığını yapan bir cihaz.
Android telefonu bilgisayar gibi kullanmak isteyen gençlerin tercih edeceği bir sistem.
Arkada 30 uygulama çalışsın,kasmaz,donmaz.Uygulamada olmaz da olurda hata çıktı,home tuşuna basar çıkarsınız,kitlenmez.
1 yıldır android kullanıyorum,ve hayır arkadaşlar,ios yazılım bakımından çok daha iyi çalışan bir sistem.Net.Aksini söleyenler hep aynı adamlar,bi fanboy türküsü dillerinde,yok çöp-os vs,ya sen portakalda vitaminken adam yazılım yapıyordu,daha google'ın yaratıcıları ilkokuldaydı belkide.
Apple öle 10 senelik bir şirket değil arkadaşlar.1984 ki bu tarihte çoğunuz eminim hayatta değildiniz,adamlar bilgisayar satıyordu.

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239

Önemli olan ulaşabilmek ya da ulaşamamak değil, et mundar olduktan sonra ulaşamasan da mundardır kasap dükkanın olsa da mundardır.

Şu ana kadar kullandığım cihazlar sıralı liste,

s3 mini
gm discovery
lg g2
lg g3
lg g4
iphone 5
iphone 6s
iphone 7

Ve diyorum ki bence iPhone para verilecek bir cihaz değil

Lg serisinden itibaren telefonda rahat rahat banka işlemlerimi yaptım ve hesap bilgilerim kimsenin eline geçmedi ? 2 sene boyunca aralıksız android kullandım bir kere bile telefona virüs girmedi ? android 4.2 ile gelen g2 ye android 6 bile yükledim.

Güncelleme (güncellemeden sonra cihaz ölmüyor en azından)
Stabilite
Rahatlık

Android iPhone den daha sağlam (benim kendi telefon serüvenimde bu böyle)

güvenlik konusunda android ios tan iyi diyemem ama ondan çok kötü değil. En azından bir mesaj koduyla telefon kafayı yemiyor

farkettiyseniz donanım kıyaslaması yapmadım bile.

Peki soruyorum, cidden iPhone almak niye ? Elma için mi ? Bakın kimse almasın demiyorum alan alır kişinin tercihidir fakat alıp da en iyisi oymuş gibi davranmak niye ? O kadar paranın acısı öyle mi çıkıyor :D