Neden Honda'nın Dizel aracı yok?

Bu konuyu okuyanlar

efehakan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Honda görünüş olarak benim çok hoşuma giden bir araç ve kaliteside belli.Ama Türkiye şartlarında malum benzinli araba kullanmak büyük lüks.Eski kasa Accord'larda 2.2 Dizel vardı yanılmıyosam birde jeeplerinde var galiba.Ama en önemli arabası Civic niye bu araçta dizel yok?Kalitesini belli vs. gibi düşünmüyorum çünkü Honda zaten bir motor şirketi her alana motor üretiyo.Sanayi makinalarından tutunda gemilere kadar.Ama göz göre göre Türkiye pazarında talebi bile bile nasıl çıkarmaz anlamıyorum.Ve bugün gördüm ki LPG'li araç çıkarmış, gözlerime inanamadım zaten aklıma 97 kartal geldi LPG'li çıkmıştı oda.Bu pazarda böle bi hareket yapması bence büyük prestij kaybı.

northpower

Asistan
Reaksiyon puanı
0
civic dizel motor yaptı ama randıman alamadı o yüzden dağıtımını yapmadı ve yeniden başladılar çalışmaya. Bakınız . burda kendisi de söylüyor zaten. autoshow 2012 de tanıtımını yaptığı aracı önce avrupa sonra türkiye pazarına sokacaktı ama dizel motorda istedikleri performans ve stabiliteyi yakalayamadıkları için çalışmalara devam ediyorlar araç henüz beklemede. avrupada çıktıysa bilemem ama yakında sonlanır çalışmalar ve bizim ülkemizde de satılır. bu haberde benim üzüldüğüm tek nokta hb modele dizel motor seçeneği var sedan model için yok. ben sedan modelini almayı düşünüyordum eğer dizeli çıksaydı.

efehakan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
ne garip bişe honda gibi bi motor firması nasıl randuman alamadığı bi dizel üretir.piyasdaki en iyi motorları yapan firma bu.valla bende civic almak isterim ama ne benzinli ne lpgli bi araca binmem kesinlikle dizel olmalı

draggar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hali hazırda 2010 yılının sonunda ilk dizel 1.6 ünite yapıldı fakat sanırım mali sebeplerden ötürü 2011 ortasına kadar sekteye uğradı, daha sonra 2011 aralık ayında dizel 1.6'nın civiclerde çıkacağı açıklandı fakat bu da balon haber olarak kaldı. 2012 4.çeyrek içinde aynı sözü verdiler fakat kimse pek ciddiye almadı haberde yine balon çıktı. her ne kadar haberin sadece başlığını okuyup ciddiye dahi almamış olsam yakın bir tarihte dizel 1.6 ünite honda civic'te hayat bulacakmış. Tabii herkesin kendine çokça sorduğu bir soru var bu konuda "bir önceki nesil (hani en çok siyahının olduğu) 1.6 benzinli ile ülkemizde bu kadar iyi satmışken bu araçta dizel olsaydı acaba ne olurdu? yeni modelde fena değil fakat bir önceki kasa kadar başarılı olamadı ve acil olarak bir dizel üniteye ihtiyaç var.

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Bizzat görmedim ama, Orijinal LPG li araçları var. Civic ECO.

Dizele gerek yok.
Hem çevreci, hem tasarruflu.

draggar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bizzat görmedim ama, Orijinal LPG li araçları var. Civic ECO.

Dizele gerek yok.
Hem çevreci, hem tasarruflu.

Aslında çevrecilik olayına en temelden yani ham maddeden itibaren bakarsak en temiz araçlar benzin ile çalışan araçlar, zira üretimi ve stoklanması daha kolay, keza mazotta öyle fakat lpg yüksek basınç ve çok düşük sıcaklıklarda sıvılaştırıldığı aslında çok tehlikeli. bir benzin/mazot deposu temel olarak üzerine korozyon koruyucu boya atılmış adi bir sacdan üretilmiş olabilir ve bu size yıllarca sorunsuz hizmet verir fakat lpg tankları başlı başına projelendirilmesi gereken ünitelerden oluşturulmaktadır mesela tankın sac kalınlığı benzin/mazot depolarına göre çok daha kalındır,sızdırmazlık için bir çok ekipmana sahiptirler vs. sonuçta bu tip komponentlerde belirli bir ham madde ve enerji harcamadan yapılamaz. dolayısıyla lpg herşey bir yana tutulursa tek başına temiz bir yakıttır fakat gerçek çevrecilik için tüm prosesin ele alınması gerekir ki bu durumda lpg'nin diğer yakıtlardan çevre açısından farklı olmadığı, tehlike düzeyi açısındansa diğerlerinden çok çok daha fazla risk taşıdığı bir gerçektir.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Honda sürekli erteliyorsa vardır bir sebebi.

St. Benoit

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Ben japon şirketlerinin dizel motorlu otomobillerini çok görmedim. (Toyota hariç) Nissan dizel motoru renault' dan alıyor, mitsubishi' de yok, honda da bi tek accord' da gördüm. Adamlar heralde dizel ile muhattap olmak istemiyorlar.

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Mitsubishi'de dizel motor var.Colt modelinde vardı mesela.Toyota yeni getirdi.Ülkemizdeki yakıta güvenmediklerinden geç geldi o motorda.Nissanında vardı dizelleri.Fakat Renault ile birleşince Dci motor kullanır oldular.

Bekçi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Şuan bizde var. honda civic sedan 2013 model. Garati kapsaına serviste brc lpg takıldı. Araç aşırı sessiz, rölantide çalıştığını anlayamazsınız. Lpg tüpü 70 tl ye doluyor, 240 km yapabiliyorsun. Benzini sadece çlıştırırken kullandığından çok az yakıyor. Aracın performansı hayvan gibi. Otobanda spor moda alıp gaza yükleniyosun kısa sürede 190 a vuruyor daha yükseğe basmadım.Soruların olursa yardımcı olurum.

Ayriyten japonlar araba yaparken öyle saçma ayrıntılara girmiyor. Adamlar full motor ve güvenlik üzerine iş yapıyorlar. Yani bu araç en az 10 yıl sürekli kullanımda seni kesinlikle sanayi yollarına düşürmez buna emin ol.

draggar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Honda'nın dizel motorlu aracı Ülkemize gelmiş.Sitesine bir bakınız.Ben bugün gördüm.Bu sitedede var bu konu.http://www.trcitroen.com/forum/showthread.php?t=3900&page=2&p=85371#post85371

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Başlangıç fiyatı 61000 lira.Bence çok tuzlu.

yeni hb civic'e dizel koymuşlar sevindirici ama sedana da koymuş olmalarını dilerdi insan, sanırım onlar da yakında gelir.120 ps imiş motor yani 118 hp gibi bir şey ki bence gayet iyi bir değer. umarım test sonuçlarını yakında görürüz. ama 61000 tl günümüz 0 araçlarına bakınca çok tuzlu gelmiyor. ayrıca standart donanıma (sport) bakacak olursak gözüme çarpanlar şu şekilde;

17 inç alüminyum alaşımlı jantlar
Elektrikli ve uzaktan kumandayla kapanabilen yan aynalar
Isıtmalı ve elektrikli yan aynalar
Otomatik yanan farlar
Ön sis farları
Geri görüş kamerası
Eve Geliş/Evden Çıkış Aydınlatma Sistemi
Yağmur sensörlü silecekler
Ön LED gündüz farları
Uzaktan kumandalı bagaj açma/anahtara entegre
Uzaktan kumandalı cam açma/kapama
Yokuşta kalkış desteği
Bagaj 12V güç soketi
Alüminyum pedallar
Bagaj bölümünü ikiye bölen bagaj rafı
Ayarlanabilir hız sınırlayıcı (Cruise Control Speed Limiter)
Ayak bölmesi aydınlatması
Ön kol dayama
Polen filtreli çok noktaya iklimlendirme yapabilen otomatik klima

bu donanımlardan bazıları ve standarta koymuşlar açıkçası 64000 tl'ye bu donanımda bir 0 dizel araç şu an kelepir gibi sadece karşılaştırmak için söylüyorum bir art niyet aranmasın ama bu donanımda bir golf almak isterseniz ödeyeceğiniz fiyat çok çok daha fazla olur. hattı zatında ben bu sınıf ve 1.6 dizel motor seçeneğine sahip herhangi bir marka için (3 alman dahil) 60-70 bin tl'yi fazla görüyorum zaten ama genel fiyatlandırmaya bakılacak olursak 64000 tl. rekabetçi bir fiyat.

hızıracil

Doçent
Reaksiyon puanı
4
yıllarca dizel honda beklendi şimdide sedan olması beklenecek ikiside aynı anda olsa olmazmıydı?

ozantabas

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Hondanın dizel hb civic'i var ancak manuel şanzıman. (sınıfının yakıt konusunda 1.si). Asıl sorunuza gelecek olursak Türkiye dizel araç istiyor. Diğer satış ülkeleri benzinle geçiniyor. Zaten hondanın asıl hgedefi avrupa, arabistan ve amerika olduğu için Türkiye pek umrunda değil. Ona bakarsak Yeni kasa 2013 makyajlı civic de Türkiye'ye gelmedi. Biz hala sevilmeyen 2012 kasa civiclere biniyoruz.