Nasıl tüketim toplumu haline geldik?

Bu konuyu okuyanlar

warkortali

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
181

Tatil planları yapanlar dikkat. Bu kitabı okumadan plan yapmayın. Eğer planlamışsanız bu kitabı okuduktan sonra planınızı tekrar gözden geçirin. Eğer tatildeyseniz, yine de fırsatı kacırmış değilsiniz. Çünkü bu kitapla tatil anlayışınız kökten değişecek. Gerçek bir tatilin tadına varacaksınız.

“Kendini Tüketme. Sade Yaşa Mutlu Ol!” isimli kitap Dr. Veli Sırım'ın güncel olaylara bakışı ve günlük yaşantısı içinde karar verme konusunda sıkıntı çeken insanlar için bir fırsat. İşte kitabın içinde her kesimden insanı ilgilendiren konular:

…

Kredi kartı kullananlar dikkat!

Kartınızı kullanmadan önce bir kez daha düşünün.

İlk fırsatta bu kitabı mutlaka okuyun:

“Kendini Tüketme. Sade Yaşa Mutlu Ol!”

Çünkü bu kitabı okuyanlar kartzede kervanına katılmaktan kurtuluyor.

Kartzede olanlara çıkış yolu gösteriyor.

Sizi borç bataklığından, iflas hezimetinden kurtaracak formüller bu kitapta.

Nesil Yayınları tarafından yayınlanan “Kendini Tüketme. Sade Yaşa Mutlu Ol!” isimli kitabın yazarı Dr. Veli Sırım, tüketim odaklı Batı tarzı yaşamın getirdiği salgın hastalıklara karşı okurlarını uyarıyor ve şöyle sesleniyor:

Durun! Yavaşlayın! Kendinizi tüketmekten vazgeçin!

Mutluluk adına eline tutuşturulan tüm fazlalıklardan kurtulun!

Sade yaşayın! Sade’ce yaşayın! Ve mutlu olun!

Dr. Veli Sırım, kitabında, son yüzyıllık süreç boyunca insanlığın nasıl bir tüketim toplumu haline geldiğine, üretim ve tüketim kıskacına nasıl sokulduğuna, ülke, din, dil, ırk farkı gözetmeksizin her bir ferdin nasıl birer tüketim robotu haline dönüştürüldüğüne dair bilgiler veriyor. Başta ABD ve Batı ülkeleri olmak üzere, dünyayı saran tüketim eksenli hayat tarzına dair önemli ve dikkat çekici örnekler sunuyor.

Bu süreçte “ihtiyaçların sınırsız ve arzuların doyurulmaz olduğu” anlayışından hareket edildiğine dikkat çeken Dr. Sırım, kısa zamanda bütün dünya insanlarını ahtapotun kolları gibi kavrayan şu formülü dile getiriyor

“Mutlu olmak için çok tüket. Çok tüketmek için çok satın al. Çok satın almak için, çok paran olmalı. Çok paran olması için çok çalış. Çok parayla daha çok tüket.”

Dr. Sırım’a göre, “teknolojinin son harikası, çağdaşlaşmanın tek göstergesi, seçkin ve farklı olmanın yegane sembolü” gibi yaldızlı ve şatafatlı ifadelerle piyasaya sürülen her ürün, kısa zamanda yerini bir başka ürüne bırakıyor. Üstelik bu ürünler genellikle tek veya az kullanım özelliğine sahip. Üzerine bir de, yazılı ve görüntülü medya aracılığıyla gerçekleştirilen reklam bombardımanları eklenince yenilikleri takip etme, lüks tüketim ve markalar sosyal statünün bir gereği olarak algılanıyor. Böylece insanların arzularını tatmin dereceleri sürekli olarak daha yükseklere çekililiyor. Tüketimden çok büyük kârlar elde eden üreticilere göre sürekli peşinden koşulan mutluluğun ölçüsü “ne kadar tüketirsen” şeklinde formüle edilmiş durumda. Dr. Sırım bu formülle aslında “Rahat yaşamak için hayat boyu sıkıntı çek!” denilmek istendiğine dikkat çekiyor. Ardından da okurlarına tüketim anlayışıyla gelen tuzaklara dikkat çekiyor. Kredi kartı, indirimler, reklam teknikleri, markalar, örnek olarak gösterilen idoller, çeşitli pazarlama teknikleri çok dikkat edilmesi gerekli tuzaklar arasında bulunuyor.

Dr. Sırım, “Kendini Tüketme. Sade Yaşa Mutlu Ol!”isimli kitabında tüketim çılgınlığı ve bağımlılığının en zirve noktalara ulaştığı Batı ülkelerinde boy gösteren ve hızla yaygınlaşan bir akıma yer veriyor. “Sade Yaşam,” “Gönüllü Sadelik,” “Sadelik Halkaları” gibi isimlerle anılan bu hakeretin özellikleri, tüketim karşıtı faaliyetleri ve insanları bilinçlendirme çabalarına dair bilgiler aktarıyor.

Dr. Veli Sırım’ın “Kendini Tüketme. Sade Yaşa Mutlu Ol!” isimli kitabına tüm seçkin kitapçılarda ulaşabilirsiniz.

[size=10pt]Kaynak[/size]

sez_in84

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Sanırım mutsuzlık insanı buna daha çok itiyor özellikle bayanlar için malesef..Alışveriş yaparak rahatlayan biri oldum çıktım! Bişeyler yapmalıyım! :p Kitabın çok yararlı bilgiler içerdiği şüphesizz.Ama derdime derman olur mu bilmem (A)

“Mutlu olmak için çok tüket. Çok tüketmek için çok satın al. Çok satın almak için, çok paran olmalı. Çok paran olması için çok çalış. Çok parayla daha çok tüket.” hehehehe harika!! :# :}

FEDERAL60

Asistan
Reaksiyon puanı
0
tatil filan yapayorum ben devamlı çalıyorum keşke tatile çıkabilsek zaman olsada para neyse hallederiz